73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"25" травня 2010 р. Справа № 2-а-1759/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
при секретарі: Попутько О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮП-ГЕЙМ"
про стягнення фінансових санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція в м. Нова Каховка (далі - позивач) звернулася до суду із адміністративним позовом до ТОВ "Юп-Гейм" (далі - відповідач) про стягнення суми фінансової санкції в розмірі 2500,00 грн.
В судове засідання представник позивача не з"явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує. Свої вимоги обґрунтовує тим, що під час перевірки гральних автоматів, які розташовані в приміщенні магазину, розташованого за адресою: Дніпропетровська область, Васильківського району, с. Новогригорівка, вул. Леніна, 48, в квітні 2007 році працівниками ДПА у Дніпропетровській області було виявлено порушено п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме, надання послуг у сфері грального бізнесу без застосування РРО та непроведення розрахункових операцій в розмірі 500,00 грн. через РРО (РРО відсутній).
Відповідач в судове засідання не з"явився, до суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги не визнає.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 25 квітня 2007 року працівниками ДПА у Дніпропетровській області була проведена перевірка магазину, розташованого за адресою: Дніпропетровська область, Васильківського району, с. Новогригорівка, вул. Леніна, 48
За результатами перевірки складено акт № 002148 від 25.04.2007 року, у якому зафіксовано порушення, а саме, надання послуг у сфері грального бізнесу без застосування РРО та непроведення розрахункових операцій в розмірі 500,00 грн. через РРО (РРО відсутній).
На підставі складеного акту та виявлених порушень ДПІ у м. Нова Каховка винесено рішення про застосування штрафних санкцій на суму 2500,00 грн.
Суд вважає таке рішення відповідача обґрунтованим виходячи з наступного.
Перевірками здійснення відповідачем розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу встановлено порушення п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: порушення порядку проведення розрахункових операцій у сфері грального бізнесу за готівкові кошти, порушення полягають у проведенні розрахункової операції з придбання кредитів для здійснення гри на гральному автоматі без застосування РРО та без видачі відповідного розрахункового документа на суму 500,00 грн. З акту перевірки вбачається, що відповідач має гральні апарати, які знаходяться в робочому стані. Розрахунки з гравцем і проведення їх через РРО здійснюється лише після закінчення гри, з огляду на те, що зробити це виходячи із принципу роботи автомата-купюроприймача неможливо, оскільки він не обладнаний фіскальним пристроєм.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п.4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Згідно абзацу третього статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)… Таким чином, аналіз наведених положень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Порядку свідчить про необхідність застосування реєстраторів розрахункових операцій саме при здійсненні розрахункової операції, тобто приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Згідно ст.2 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Гральний автомат є різновидом реєстратора розрахункових операцій і в ньому мають бути реалізовані фіскальні функції. Тобто, гральний автомат має забезпечувати одноразове занесення, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій. Закон про РРО вимагає застосування реєстраторів розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування (п. 3 ст. 3 Закону), відповідно гральні автомати, які не забезпечують реалізації фіскальних функцій, не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Згідно зі ст.11 вказаного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Відповідно до змін, внесених у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 № 803) термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року. Таким чином, з 01.01.2007 суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Враховуючи, що факт незастосування реєстратора розрахункових операцій при прийнятті під час гри на гральному автоматі-купюроприймачі коштів, невидача відповідного розрахункового документу, що підтверджує прийняття коштів у вказаній сумі підтверджується матеріалами справи, суд визнає правомірним висновок відповідача щодо порушення позивачем порядку розрахунків передбаченого Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Після закінчення гри неможливо достовірно підтвердити проведення через РРО у повному обсязі усіх розрахункових операцій здійснених на гральному автоматі-купюроприймачі, оскільки при прийнятті коштів такі суми не реєструються, роздрукування відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій не відбувається. Відповідно така діяльність не відповідає вимогам закону, оскільки не дає можливості забезпечити реєстрацію розрахунку при здійсненні гри. Відсутність на гральному автоматі фіскального пристрою не може бути підставою для незастосування РРО при проведенні розрахункової операції, коли таке застосування передбачено законом, та відповідно в даному випадку не є підставою для звільнення від встановленої законом відповідальності за застосування РРО, непереведеного у фіскальний режим роботи.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 2 ст.9 КАС України вказує, що суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз матеріалів свідчить, що дані відносини регулюються Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Постановою Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" №121 від 07.02.2001 р., ці нормативно-правові акти на даний час є чинними. Не виконання Міністерством промислової політики обов'язку щодо забезпечення організації розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють, не тягне за собою скасування положень постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій"№121 від 07.02.2001 р.
Закон про РРО не дає визначення, що таке "сфера торгівлі, громадського харчування та послуг". Наказом № 40 від 26.02.2007 р. "Про затвердження національних стандартів, змін до національних стандартів, змін до державних класифікаторів України, скасування нормативних документів та державного класифікатора України", затвердженого Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики, відповідно до Закону України "Про стандартизацію" та на виконання плану національної стандартизації, внесені зміни до Державного класифікатора продукції та послуг (ЗМІНА № 3 до Державного класифікатора продукції та послуг (ДК 016-97)), які вступили в силу від 01.06.2007 р. Відповідно до зазначених Змін, з 01.06.2007 р. організація азартних ігор, розваг та парі за правовою природою кваліфікується як надання послуги у сфері відпочинку та розваг (код 92.7), підкатегорія "послуги з організації азартних ігор та парі, ця підкатегорія включає, зокрема, послуги ігорних грошових автоматів за принципом випадкових виграшів.
Наказом Держспоживстандарту № 375 від 26.12.2005 р. затверджено Національний класифікатор України "Класифікація видів економічної діяльності", який передбачає вид діяльності 92.7 діяльність у сфері відпочинку та розваг, яка включає підклас - 92.71.0. Діяльність з організації азартних ігор, куди увійшла експлуатація ігрових грошових автоматів. КВЕД має ієрархічну структуру: секція, підсекція, розділ, група, клас, підклас. Згаданий підклас 92.71.0 належить до секції "0" (Надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльність у сфері культури та спорту). Тобто, КВЕД віднесено гральний бізнес до сфери послуг.
Крім того, доказом того, що дія Закону про РРО розповсюджується на використання гральних автоматів є Постанова КМУ № 121 від 07.02.2001 р. (із змінами та доповненнями) "Про терміни переведення суб"єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Таким чином, застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення порядку використання реєстратора розрахункових операцій визначених у п.1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідає вимогам чинного законодавства України.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що рішення про застосування фінансових санкцій від 25.05.2007р. № 0002402301 знаходилось у судовому оскарженні, тобто сума застосованої фінансової санкції у розмірі 2500,00 грн. була неузгодженою. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2009р. по справі 22-а-7236/2008 апеляційну скаргу ДПІ у м. Нова Каховка задоволено та скасовано постанову Господарського суду Херсонської області від 15.01.2008р., якою задоволено позов ТОВ "Юп-Гейм" до ДПІ у м. Нова Каховка про визнання недійсним рішень про застосування фінансових санкцій та ухвалено нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову. Виходячи з викладено, сума фінансових санкцій у розмірі 2500,00 грн. є узгодженою з 08.12.2009 року.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ТОВ "Юп-Гейм" (вул. К.Маркса, 18, м. Нова Каховка, Херсонська обл., 74900, код 33210889) в доход державного бюджету м. Нова Каховка (р/р 31119104700012 в ГУ ДКУ у Херсонській обл., код ЗКПО 24103977, МФО 852010, код призначення платежу 21080900) суму фінансових санкцій у розмірі 2500,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 6.6.5