Копія
Україна
14 вересня 2010 року Справа № 2а-1681/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., при секретарі Колтуновій А.Ю.,
за участю представників:
- від позивача - не з'явився,
- від відповідача -Куницький В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом міського комунального лікувально-профілактичного закладу Міська лікарня №1 м. Олександрії (надалі - позивач) до державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про стягнення економічних санкцій.
Встановив:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення про стягнення економічних санкцій від 28.04.2010р. №55.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем проведено перевірку та встановлено порушення державної дисципліни цін, а саме, стягнення з громадян плати за медичні огляди на підставі нових тарифів на 13 днів (з 03.09.2009р. замість 16.09.2009р.) раніше їх офіційного оприлюднення внаслідок чого отримано необґрунтовану виручку в розмірі 1471,10 грн. Позивач зазначає, що застосування нових тарифів здійснено ним правомірно оскільки рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 03.09.2009р. №575 нові тарифи затверджено з 01.09.2009р. Зазначене рішення позивачем отримано 03.09.2009р. Відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти виконавчого комітету є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, тому позивачем на виконання вимог зазначеної статті Закону застосування нових тарифів почалося з 03.09.2009р.
Відповідачем подано письмові заперечення на позов, якими вимоги позивача не визнаються з тих підстав, що рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 03.09.2009р. №575, яким встановлено нові тарифи, є регуляторним актом , який набирає законної сили лише після офіційного оприлюднення. Офіційне оприлюднення рішення відбулося 16.09.2009р., а тому саме з цієї діти позивач мав право застосовувати нові тарифи.
В судовому засіданні 14.09.2010 року на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 19.09.2010р.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню враховуючи наступне.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення", державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до пп.5 п.5 „Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819, до повноважень Держцінінспекції належить повноваження приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства Економіки України, яка діє у відповідності до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.2001 року №9.
Відповідно до ч. 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Законом України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності»від 11.09.2003 р. № 1160 зазначено, що регуляторний акт - це:
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин;
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом;
- регуляторний орган - Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноособово приймати регуляторні акти;
- регуляторна діяльність - діяльність, спрямована на підготовку, прийняття, відстеження результативності та перегляд регуляторних актів, яка здійснюється регуляторними органами, фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями, територіальними громадами в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією України , цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 14 вказаного Закону, регуляторні органи публікують у друкованих засобах масової інформації та/або розміщують на своїх офіційних сторінках у мережі Інтернет або оприлюднюють в інший спосіб, у тому числі через телебачення і радіо, інформацію про здійснення ними регуляторної діяльності.
Згідно статті 5 вказаного Закону, забезпечення здійснення державної регуляторної політики включає оприлюднення інформації про здійснення регуляторної діяльності.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації»Закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.
Згідно ст. 57 Конституції України кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
З аналізу вищевказаних норм чинного законодавства вбачається, що офіційне оприлюднення нормативно-правового акту є обов'язковою передумовою набрання ним чинності, а отже й можливості застосування.
23 квітня 2010 року відповідачем проведено перевірку позивача на предмет дотримання вимог чинного законодавства з питань ціноутворення при наданні медичних послуг.
За результатами перевірки складено акт №491 від 23.04.2010р. (а.с. 8, 9).
Під час перевірки було встановлено, що позивачем під час надання платних послуг застосовуються тарифи на послуги затверджені рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 03.09.2009р. №575, при цьому застосування нових тарифів здійснено з 03.09.2009р. замість 16.09.2009р. з дати їх офіційного оприлюднення в газеті «Вільне слово»№38 від 16.09.2009р. (а.с. 40).
Рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 03.09.2009р. №575 є регуляторним актом, а тому, з урахування вищевказаних норм законодавства набрало чинності з моменту його опублікування -16.09.2009р.
Таким, чином вбачається, що позивачем допущено стягнення з громадян плати за медичні огляди за новими тарифами на 13 днів раніше їх офіційного оприлюднення.
В результаті вказаного порушення за період з 03.09.2009р. по 15.09.2009р. позивачем було отримано необґрунтовану виручку в сумі 1471,10 грн., що підтверджується даними про проведені медичні огляди (а.с. 45, 46).
У відповідності до ч.1 ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, за порушення державної дисципліни цін передбачена відповідальність у вигляді вилучення в доход відповідного бюджету, залежно від підпорядкованості, всієї необґрунтовано одержаної підприємством, організацією суми виручки) в результаті порушення державної дисципліни цін. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Порядок застосування економічних санкцій, крім зазначеного закону, регулюється, „Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519, згідно з пунктів 1.4, 2.1 якої, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства, зокрема, застосування цін і тарифів з порушенням запроваджених методів регулювання. Необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при порушенні порядку встановлення і застосування цін, що регулюються уповноваженими органами,-як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції та її вартістю за цінами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
У відповідності до вказаних положень законодавства рішенням відповідача від 28.04.2010 року №55 (а.с. 10) до позивача було застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 4413,3 грн.
Вказане рішення та претензія були направлені на адресу позивача 29.04.2010р. (а.с. 41). Станом на день винесення постанови суду сума економічних (фінансових) санкцій до бюджету не сплачена.
Враховуючи викладене, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 -163 КАС України, суд, -
В задоволені позову відмовити в повному обсязі.
Постанова відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 15.09.2010р.
Суддя-підпис.
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Пасічник Ю.П.