Постанова від 15.09.2010 по справі 2а-5582/10/0470

15.09.10 < копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2010 р. Справа № 2а-5582/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В. < Текст >

при секретаріМанько К.А.

за участю:

представника позивача Гавриш Ю.С., Коломієць Л.Л.

представника відповідача Феденко І.В. < ПІБ Пр. >

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу 2а-5582/10/0470 за позовом Дніпропетровського учбово - виробниче підприємство Українського товариства сліпих до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Дніпропетровського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих про скасування податкового повідомлення-рішення від 26 квітня 2010 року № 0014951502/0 Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська ( з урахуванням уточнень).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська було винесено податкове повідомлення-рішення від 26 квітня 2010 року № 0014951502/0 на підставі акта № 1276/15-2/03288941 від 16 квітня 2010р. «Про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2010 року». Даним податковим повідомленням-рішенням позивачу було зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 8 537,00 грн. Проте ряд висновків відповідача викладених в акті перевірки, на підставі якого приймалось податкове повідомлення-рішення від 26 квітня 2010 року № 0014951502/0, не відповідають дійсності та суперечать чинному законодавству. У зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення від 26 квітня 2010 року № 0014951502/0 є необгрунтованим та підлягає скасуванню.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, виклавши письмово свої заперечення та пояснив, що податкове повідомлення-рішення було винесено цілком обґрунтовано, оскільки в порушення п.п.6.2.8 п.6.2 ст.6 п.п.7.2.3 п.7.2. пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок па додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР позивачем застосовувалась нульова ставка по податку па додану вартість по операціям з надання майна в оренду на загальну суму послуг 5505,74 грн. За наслідками перевірки встановлено, що у січні 2010 р. фактично послуг надано на суму 34024,53 грн. та отримано передплати за послуги оренди за лютий 2010р. на суму 5505,74 грн., що підлягають оподаткуванню за ставкою 20%. Таким чином, з урахуванням передплати за оренду у сумі 8083,46 грн. що надійшла у грудні 2009 року, заниження податкових зобов'язань за січень 2010 року склала 6289,36грн. Отже у задоволенні позовних вимог позивачу повинно бути відмовлено.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що за результатами невиїзної документальної перевірки, яка проводилася в приміщенні ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська було складено акт перевірки № 1276/15-2/03288941 від 16 квітня 2010р. «Про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2010 року».

Як вбачається з акту перевірки позивачу зменшено бюджетне відшкодування, задеклароване позивачем у податковій декларації і податку на додану вартість за лютий 2010 р. у сумі 8 537,00 грн. (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2010р., податкова декларація з податку на додану вартість за лютий 2010 р.) а саме: 6 289,00 грн., загальна сума ПДВ, неправомірно донарахована податковим органом по операціям зі здаванням позивачем в оренду власного нерухомого майна за нульовою ставкою; 2 248,00 грн., залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (податкова декларація з ПДВ за січень 2010р. рядок 26 - 2 248.00грн. (Додаток 2 до податкової декларації з ПДВ за січень 2010 року). Податкова декларація з ПДВ за лютий 2010р. рядок 23.2 - 2 248.00грн. (Додаток 2,3 податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2010р.).

ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська за результатами перевірки був зроблений висновок про порушення позивачем п.п.6.2.8 п.6.2 ст.6 п.п.7.2.3 п.7.2. пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», позивачем застосовано нульову ставку по податку па додану вартість по операціям з надання майна в оренду на загальну суму послуг 5505,74 грн. За наслідками перевірки встановлено, що у січні 2010 року фактично послуг надано на суму 34024,53 грн., та отримано передплати за послуги оренди за лютий 2010р. на суму 5505,74 грн., що підлягають оподаткуванню за ставкою 20%. Таким чином, з урахуванням передплати за оренду у сумі 8083,46 грн. що надійшла у грудні 2009 року, заниження податкових зобов'язань за січень 2010 року склала 6289,36грн.

Відповідач зазначив, що даний висновок був зроблений обґрунтовано, оскільки відповідно до п.п.6.2.8 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р., де за нульовою ставкою оподатковуються операції з поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейною бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого комісіонера здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням комітента без передання прав власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50% середи облікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25% суми загальних витрат на оплат) праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва. При цьому безпосереднім вважається виготовлення товарів (падання послуг), унаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових часині, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів (надання послуг) становить не менше 8 % продажної ціни.

Проте на думку відповідача поряд з тим, п.1.17 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що терміни, які вживаються у Законі про ПДВ, у т.ч. і «валові витрати виробництва (обігу)», розуміються у значенні, визначеному Законом України « Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. Відповідно до п.5.1 ст.5 зазначеного Закону, валові витрати виробництва та обігу - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності. Перелік витрат, що включається до складу валових витрат виробництва (обігу), визначено п.5.2 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Крім того пп.6.2.8 п.6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено одні і ті ж умови щодо отримання права на застосування пільгового режиму при здійсненні операцій з поставки послуг. Тобто при оподаткуванні послуг, що безпосередньо надаються підприємствами та організаціями громадських інвалідів, застосовуються аналогічні правила, встановлені для оподаткування товарів.

Суд не погоджується за даним висновком відповідача з огляду на наступне.

Так згідно акту перевірки по операціям зі здаванням в оренду власного нерухомого майна за нульовою ставкою позивачу були нараховані податкові зобов'язання - у сумі 6 289,00 грн.

Відповідно до підпункту 6.2.8 Закону України «Про податок на додану вартість» за нульовою ставкою оподатковуються операції з «поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейного бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого комісіонера здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням комітента без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.

Безпосереднім вважається виготовлення товарів, внаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частий, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8 відсотків продажної ціни таких виготовлених товарів. Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному податковому органі, яка здійснюється па підставі подання позитивного рішення міжвідомчої Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів та відповідної заяви платника податку.

Законом України "Про податок на додану вартість"' чітко визначено поняття "поставка товарів" та "поставка послуг":

Поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передану прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лїзингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки менша згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.

Поставка послуг - будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.

Таким чином, відповідно до вимог пп.6.2.8 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість» оподатковуються за нульовою ставкою операції з поставки товарів та послуг, які безпосередньо виготовлені такими підприємствами та є їх власністю.

В абз.2 пп. 6.2.8 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено обмеження застосування пільгової ставки, які стосуються поставки товарів, а саме умови дотримання розміру витрат на рівні 8 % продажної ціни при безпосередньому виготовленні товарів. Тобто, законодавчо встановлено критерії 8 % розміру витрат на поставку товарів, а не поставку послуг.

Пунктом 1.4 Закону про ПДВ визначено, що орендні операції відносяться до поставки послуг, що стосується застосування пільгового режиму поставки послуг то п.п 6.2.8 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено обмеження для операцій з поставки послуг грального, лотерейного та послуг з поставки підакцизних товарів.

Отже, згідно з вимогами підпункту 6.2.8 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість" позивач при здійснені господарських операцій з надання в оренду майна, має право на застосування пільгової ставки, оскільки ним дотримані всі визначені законодавством вимоги, а саме: операції надання в оренду майна здійснюється підприємством громадської організацій інвалідів; майно є власністю підприємства громадської організації інвалідів; кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу: фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.

Також, згідно акту перевірки позивачу було зменшено залишок від'ємного значення у розмірі 2 248,00грн, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (податкова декларація з ПДВУ за січень 2010р. рядок 26 - 2 248,00грн., (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ за січень 2010 року). Податкова декларація з ПДВ за лютий 2010р. рядок 23.2 - 2248,00грн. (Додаток 2.3 податкової декларації з ПДВ за лютий 2010р.). В Акті перевірки зазначено, що по результатам позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за січень 2010 року зменшено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі 2 248,00 грн.

Зменшення залишку від'ємного значення було зроблено відповідачем необгрунтовано оскільки, як вбачається в декларації за січень 2010 р. задекларовано: (рядок 9) усього податкових зобов'язань - 3656,00грн., (рядок 17) усього податкового кредиту - 27 656,00 грн. З метою визначення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного (податкового) періоду (рядок 18) було встановлено значення такої різниці (рядок 9 - рядок 17), в результаті чого було отримано від'ємне значення -24 000,00 грн. (рядок 18.2). вказане значення повторюється в рядку 22.2.

При цьому значення рядка 22.2 (46 655,00 грн.) декларації за грудень 2009 р. переноситься в рядки 23.1 та 24 декларації за січень 2010 року, як значення попереднього звітного періоду, а також відображається в Додатку 2 до декларації за січень 2010 року, як залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду. У згаданому Додатку 2 також відображається частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участь у розрахунках бюджетного відшкодування (рядки 25 та 25.1 Декларації за січень 2010 року), яка складає 44 407,00 грн.

З метою встановлення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26), визначається різниця між рядками 24 та 25 (46 655,00 - 44 407,00), яка становить 2 248,00 грн. та відображається в Додатку 2 до декларації за січень 2010 року, як значення рядка 26 декларації звітного податкового періоду.

У зв'язку з необгрунтованим донарахуванням відповідачем податкових зобов'язань - у сумі 6 862,67 (6 863,00) грн. за грудень 2009р. по операціям зі здаванням в оренду власного нерухомого майна позивача за нульовою ставкою, всупереч пп. 6.2.8 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість» відповідачем було неправомірно зменшено залишок від'ємного значення у розмірі 46 655,00 грн. зазначений в декларації за січень 2010 року (рядки 23, 23.1, 24) на вказану суму 6 863,00 грн., в результаті чого було отримано суму 39 792,00 грн. вказана сума була відрахована від частини залишку від'ємного значення, фактично сплаченого отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участь у розрахунках бюджетного відшкодування (рядки 25 та 25.1 декларації за січень 2010 року), яка складає 44 407,00 грн., в результаті чого неправомірно було зменшено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 податкової декларації з ПДВ за січень 2010р.) у розмірі 2248,00 грн.

З урахуванням викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки прийняте рішення відповідача є протиправним і підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 26 квітня 2010 року №0014951502/0 Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України.

Повний текст постанови складений 20.08.2010р.

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >О.В. Врона

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >