вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
10 вересня 2010 р. (12:15)Справа №2а-11715/10/17/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів: головуючого судді Папуші О.В., суддів: Кірєєва Д.В., Лавренчук О.В., при секретарі Сподарик Т.М., за участю представників сторін:
позивача - Бєлобородової О.В., довіреність від 08.09.10р. № б/н;
відповідача - Шевель В.Б., довіреність від 22.03.10 № 28-43/121, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримської республіканської організації Слов'янської партії
до Верховної Ради Автономної Республіки Крим
скасування рішення та спонукання до виконання певних дій,
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 08.09.10р. надійшла позовна заява Кримської Республіканської організації Слов'янська партія до Верховної Ради Автономної Республіки Крим про скасування рішення та спонукання до виконання певних дій.
Ухвалою суду від 08.09.10р. відкрито провадження в адміністративній справі. По закінченню підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду в судовому засіданні на 10.09.10р. о 9:30 год.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, на обґрунтування заявлених вимог послався на порушення відповідачем положень ст. 22 Закону України від 10.07.10р. № 2487-IV "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 30.08.10р. № 2491-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі -Закон), внаслідок чого на його думку необґрунтовано відхилено подання позивача щодо кандидатури до виборчої комісії Автономної Республіки Крим та безпідставно не враховано його під час жеребкування.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. В своїх запереченнях, послався на дотримання виборчого законодавства під час оцінки подань суб'єктів звернення та формування виборчої комісії Автономної Республіки Крим для забезпечення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, колегією суддів з'ясовано, що позивач на відновлення свого права з внесення подання щодо кандидатури до виборчої комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим до жеребкування, відповідно до положень ст.ст. 2, 17, 18 КАС України звернувся з позовними вимогами до Верховної Ради Автономної Республіки Крим та просить суд скасувати рішення відповідача від 06.09.10р. № 1846-5/10 "Про затвердження складу територіально виборчої комісії", зобов'язати відповідача провести жеребкування подань щодо кандидатур від республіканських в Автономній Республіці Крим організацій політичних партій до складу виборчої комісії Автономної республіки Крим з урахуванням його подання щодо кандидатури.
Внесений на розгляд Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим спір пов'язаний із публічно-правовими відносинами у сфері виборчого процесу у зв'язку з публічним формування виборчої комісії Автономної Республіки Крим суб'єктом владних повноважень, органом влади Автономної Республіки Крим та з його рішенням, правового акту індивідуальної дії, прийнятим щодо цих відносин.
Відповідно до положень ч.1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Зокрема, юрисдикції адміністративних судів, згідно положень п.1.ч.2 згаданої статті Кодексу поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З визначення понять, розкритих у ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - це, переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Зважаючи на викладене, суд вважає цей спір адміністративним та підсудним окружному адміністративному суду.
Відповідно до ст. 69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Волевиявлення є основою народовладдя та важливою ознакою основ конституційного ладу України. Право народу на безпосереднє виявлення волі, особливо щодо формування органів державної влади, є природним правом. Згідно з ч.1.ст 21 Загальної декларації прав людини кожна людина має право брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо або через вільно обраних представників.
Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, відповідно до ст. 71 Конституції України є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Статтею 136 Конституції України визначено, що представницьким органом Автономної Республіки Крим є Верховна Рада Автономної Республіки Крим.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межа своїх повноважень приймає рішення та постанови, які є обов'язковими до виконання в Автономній Республіці Крим.
Повноваження, порядок формування і діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим визначаються Конституцією України та законами України, нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, віднесених до її компетенції.
Серед переліку питань віднесених до відання Автономної Республіки Крим ст. 138 Конституції, також є: призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; затвердження складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
Рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 04.08.10р. № 1833-5/10 "Про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим в 2010 році" призначено чергові вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим на неділю, 31.10.10р. Пунктом 3 цього рішення визначено постійній комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим мандатній, з депутатської етики, організації роботи Верховної Ради та засобів масової інформації підготувати: проект рішення Верховної Ради Автономно Республіки Крим про затвердження складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим про затвердження складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим з урахуванням пропозицій, що надійшли від республіканських (Автономної Республіки Крим) організацій політичних партій.
Відповідно до пп. 9.1. гл. 9 Положення про постійні комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим та їх функції, затвердженого Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.06.02р. № 135-3/02, зі змінами внесеними Постановами Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.02.03р. № 440-03/03, від 16.04.03р. № 535-3/03, від 22.12.04р. № 1171-4/04, від 23.09.05р. № 1397-4/05, від 22.09.06р. № 172-5/06, від 18.10.06р. №220-5/06, від 23.05.07р. № 454-5/07, від 19.12.07р. № 711-5/07, від 21.05.08р. №869-5/08, від 18.05.09 р. № 1184-5/09, від 22.04.09р. № 1223-5/09, постійна комісія Верховної Ради Автономної Республіки Крим мандатна, з депутатської етики, організації роботи Верховної Ради та засобів масової інформації за дорученням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, її Президії, за власною ініціативою розробляє проекти нормативно-правових та інших актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, про внесення змін та доповнень в нормативно-правові та інші акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим, у тому числі: щодо призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим (абз.6); щодо затвердження складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим та внесення змін та доповнень до нього (абз.7).
Виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до положень Закону, згідно з п.2 ч.1 ст.12, - є суб'єктами виборчого процесу.
Постановою Центральної виборчої комісії від 03.09.10р. № 335 "Про календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських селищних міських голів 31 жовтня 2010 року", з метою однакового застосування виборчого законодавства при підготовці виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних голів на всій території затверджено Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року".
Пунктом 4 Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів затвердження складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим заплановано Верховній Раді Автономної Республіки Крим не пізніше як за 53 дні до дня виборів, до 7 вересня включно. Центральна виборча комісія визначила початок виборчого процесу - 11 вересня 2010 року.
Склад виборчої комісії Автономної Республіки Крим, відповідно до положень ч.9 ст. 22 Закону, затверджується Верховною Радою Автономною Республіки Крим не пізніше як за 53 днів до дня виборів у порядку, вставленому ч.ч. 1-3, 10-17 цієї статті.
Відповідно до загального правила, запровадженого ч.1 ст. 22 Закону, склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій.
Згідно до ч. 2 ст. 22 Закону право подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій мають: місцеві організації політичних партій, депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання (п.1.); зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації політичних партій, що входять до виборчого блоку, депутатська фракція якого зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання(п.2); всі зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративній одиниці місцеві організації усіх політичних партій, які мають намір висувати кандидатів на відповідних місцевих виборах(п.3).
Право позивача на внесення подання щодо кандидатури до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим підтверджено Свідоцтвом про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 31.10.96р. № 34, яким зареєстровано Кримську республіканську організацію Слов'янської партії на території Автономної Республіки Крим.
Кандидатури від місцевих організацій партій (по одній кандидатурі від місцевої організації однієї політичної партії), зазначених у п.3 ч.2 ст.22 Закону, відповідно до абз. 3 ч.3 цієї статті, включаються до складу територіальних виборчих комісій за результатами жеребкування, що проводиться органом, який формує склад відповідної виборчої комісії. З огляду на вищезгадані положення ч.9 проведення жеребкування до виборчої комісії Автономної Республіки Крим проводиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим.
Оскільки позивача, або його депутатську фракцію не зареєстровано в Апараті Верховної Ради України поточного скликання, а також відсутня його реєстрація в Апараті Верховної Ради України поточного скликання як члена виборчого блоку або депутатської фракції його кандидатура до виборчої комісії могла включатися виключно за результатами підсумків жеребкування.
Жеребкування, згідно абз.3 ч.3 ст. 22 Закону проводиться не пізніш як на другий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу виборчої комісії. Жеребкуванням визначається не більше трьох кандидатур, які підлягають включенню до складу виборчої комісії з числа кандидатур, внесених суб'єктами подання, усіма зареєстрованими в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації усіх політичних партій, які мають намір висувати кандидатів на відповідних місцевих виборах. Порядок проведення жеребкування визначає Центральна виборча комісія не пізніше дня початку виборчого процесу.
Частина 10 ст.22 Закону визначає порядок внесення подань щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії, вимоги до нього та порядок підтвердження його змісту. Форма подання встановлюється Центральною виборчою комісією.
Подання щодо кандидатур, яке не відповідає вимогам ст. 22 Закону, відповідно до абз. 3 ч.10 цієї статті Закону підлягає відхиленню; запропоновані в ньому кандидатури до складу виборчої комісії не включаються; рішення про їх відхилення не приймається.
Відповідно до ч.11 ст. 22 Закону технічні описки та неточності, допущені у поданні не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлені описки та неточності відповідна виборча комісія невідкладно повідомляє відповідного суб'єкта подання. Такі описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання щодо відповідних кандидатур не пізніше наступного дня після дня направлення суб'єкту подання зазначеного повідомлення, але не пізніше дня, що передує дню проведення жеребкування, передбаченого ч.3 цієї статті. Якщо уточнене подання не надійшло в установлений строк, виборча комісія не враховує відповідне подання при формуванні складу територіальної виборчої комісії.
Позивач, як суб'єкт подання щодо кандидатури до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим реалізував своє право визначене ч.ч.2,3 ст. 22 Закону. Секретаріатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим 04.09.10р. зареєстровано подання Кримської республіканської організації Слов'янська партія щодо кандидатури до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим 04.09.10 після 15 години, вхідний № 2585/28-15.
Перше подання позивача містило наступні технічні описки та неточності: зазначаючи число, місяць, рік народження не дотримано затверджений цифровий формат інформації (дд.мм.рррр), місяць народження позивач зазначив прописом; зазначаючи відомості щодо освіти застосовано невідповідний пунктуаційний знак, замість коми поставлено крапку; зазначаючи наявність досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму прикметник "немає" викладено у формі дієслова "не має". Вказані при прийомі подання технічні описки та неточності усунуто позивачем. Та в той же день секретаріатом за вхідним № 2-2585/28-15 зареєстровано уточнене подання щодо кандидатури позивача.
Формування переліку подань допущених до жеребкування розглядалось 06.09.10р. на засіданні Постійної комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим мандатної, з депутатської етики, організації роботи Верховної Ради і засобам масової інформації. На цьому засіданні шляхом голосування одноголосно вирішено рекомендувати Верховній Раді Автономної Республіки Крим провести засідання з питання "Про затвердження складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим" у два етапи. На першому етапі розглянути всі питання, пов'язані з жеребкуванням. На другому етапі - питання, пов'язані с формуванням складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим з урахуванням складу виборчої комісії.
Головою Постійної комісії поінформовано присутніх на засіданні про те, що до Верховної Ради Автономної Республіки Крим надійшло 36 подань від зареєстрованих в Автономній Республіці Крим місцевих організацій політичних партій, які виявили намір висунути кандидатів до складу виборчої комісії. На засідання з питання щодо типових помилок в поданнях виступила член Постійної комісії Удовіна О.М. Підводячи підсумки роботи комісії її голова, Іоффе Г.А., оприлюднив найбільш типові помилки в поданнях або заявах кандидатів. Насамперед суб'єктами подань неправильно зазначався вид виборів, в уточнених поданнях не виправлялися усі технічні описки та неточності, тому з 36 подань рекомендовано головуючому на засіданні Верховної Ради Автономної Республіки Крим до жеребкування включити лише 13. Перелік кандидатур, що включатиметься до складу виборчої комісії шляхом жеребкування внесено на голосування та пропозицію підтримано одноголосно.
З виписки зі стенограми засідання Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 06.09.10р. вбачається, що головою Постійної комісії поінформовано присутніх на засіданні Ради щодо списку суб'єктів подань, які внесли подання щодо кандидатур до складу виборчої комісії. Зачитано список кандидатур запропонованих допустити до жеребкування та в ході обговорення визначено, що ряд подань, у тому числі й подання позивача відхилені Постійною комісією через смислові помилки, серед яких невірне зазначення назви виборів. Зазначена у поданні назва не відповідала офіційній назві виборів, визначеній Центральною виборчою комісією з огляду на положення Закону. Замісіть "вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" позивач зазначив назву виборів "вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим". Рішення щодо офіційного скорочення назви виборів, призначених на 31.10.10р. Центральна виборча комісія не приймала.
Жеребкування пройшло на засіданні Верховної Ради Автономної Республіки Крим без залучення відхиленого подання позивача. Переможців жеребкування включено до складу виборчої комісії та повний склад виборчої комісії Автономної Республіки Крим затверджено голосуванням депутатів.
З огляду на встановлені обставини у справі та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відхилення відповідачем подання позивача щодо кандидатури до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим з підстав неправильного зазначення у ньому назви виборів "вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим" та непоширення до цієї помилки положень ч.11 ст.22 Закону щодо технічної помилки та неточності, є правомірним та ґрунтується на законі.
Враховуючи відсутність у досліджених судом обставин ознак порушення суб'єктом владних повноважень прав та інтересів позивача, суд не знаходиться підстав для задоволення його вимог із скасування акту індивідуальної дії та із спонукання відповідача до вчинення певних дій.
Оцінивши усі зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160-163, 186, 254 КАС України, суд -
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя О.В. Папуша
Судді Д.В. Кірєєв
О.В. Лавренчук