вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
09.09.10Справа №2а-11671/10/12/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів:
головуючий суддя - Котарева Г.М.,
суддів Папуша О.В., Латиніна Ю.А., при секретарі Тарасовій О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за
за позовом Кримської Крайової Організації Народного Руху України
до Верховної Ради АР Крим,
про визнання дій та рішення протиправним та їх скасування, а такожспонукання до виконання певних дій.
за участю представників сторін:
від позивача - Пілунський Л.П., на підставі протоколу звітно-виборчої конференції від 02.05.2010 року;
-Акієв Д.З., довіреність від 08.09.10р.;
- Мамутова Катерина Сіммарівна, на підставі договору від 08.09.10р.;
від відповідача - Шевель В.Б., довіреність № 28-43/121 від 22.03.10р.
Суть спору: Кримська Крайова Організація Народного Руху України (далі -позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Верховної Ради АР Крим про визнання рішення Верховної Ради АР Крим № 1846 5/10 від 06.09.10р. «Про затвердження складу виборчої комісії АР Крим» недійсним та скасувати його.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем 03.09.2010р. до Верховної Ради АР Крим була подана на розгляд до складу Виборчої комісії АР Крим кандидатура ОСОБА_2, яка відповідає вимогам Закону України «Про вибори депутатів ВР АР Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», для включення його до складу виборчої комісії АР Крим. Проте 06.09.10р., підчас пленарного засідання позачергової сесії Верховної Ради АР Крим, на якій вирішувалось питання про склад виборчої комісії АР Крим, запропонована позивачем кандидатура була відхилена та не розглядалася, у зв'язку з тим, що мала місце незначна технічна помилка в поданих документах. Позивач зазначає, що у порушення Закону України «Про вибори депутатів ВР АР Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» відповідач не повідомив позивача про наявність у поданих документах будь-яких неточностей, у зв'язку з чим останній не мав змоги їх виправити. Позивач вважає, що порушено його право на активну участь з підготовки та забезпечення виборчого процесу у складі виборчої комісії АР Крим.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.09.10р. відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представники позивача у судовому засіданні надали заяву про доповнення позовних вимог, просили визнати дії Верховної Ради АР Крим з відхилення розгляду подання Кримської Крайової Організації Народного Руху України щодо включення до складу виборчої комісії АР Крим кандидатури ОСОБА_2 та прийняття рішення про формування складу виборчої комісії без розгляду питання про включення до неї кандидатури ОСОБА_2, протиправними та скасувати їх, зобов'язати відповідача розглянути подання позивача щодо включення до складу виборчої комісії АР Крим кандидатури ОСОБА_2
В судовому засіданні 09.09.2010 року представники позивача наполягали на задоволені первісного позову та доповнення до позовної заяви, надали уточнені позовні вимоги (а.с.68), виклавши їх наступним чином:
- дії Верховної Ради АР Крим з відхилення подання Кримської Крайової Організації Народного Руху України щодо включення до складу виборчої комісії АР Крим кандидатури ОСОБА_2 визнати протиправним;
- Рішення Верховної Ради АР Крим № 1846 5/10 від 06.09.10р. «Про затвердження складу виборчої комісії АР Крим» визнати протиправним та скасувати його;
- Зобов'язати Верховну Раду АР Крим розглянути подання Кримської Крайової Організації Народного Руху України щодо включення до складу виборчої комісії АР Крим кандидатури ОСОБА_2
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення (а.с.69), вважає що дії Верховної Ради АР Крим вчинені в межах Закону України «Про вибори депутатів ВР АР Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», прийняте рішення є законним та обґрунтованим, підстав для задоволення позовних вимог не вбачає.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, заслухавши представників сторін, суд
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Пунктом 1 ч.1 ст.3 КАС України дано визначення поняттям "справа адміністративної юрисдикції" та "адміністративний позов". Так, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон), зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 30 серпня 2010 року N 2491-VI та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до статті 11 Закону виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Виборчий процес здійснюється на засадах:
1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес;
2) політичного плюралізму та багатопартійності;
3) публічності і відкритості;
4) рівності суб'єктів виборчого процесу перед законом;
5) рівності прав усіх кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;
6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності;
7) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, керівників підприємств, установ і організацій до місцевих організацій партій, кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
2. Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.
3. Виборчий процес включає такі етапи:
1) утворення виборчих округів;
2) утворення виборчих дільниць;
3) формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій;
4) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;
5) висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;
6) проведення передвиборної агітації;
7) голосування у день виборів;
8) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Згідно статті 15 Закону Чергові, позачергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за шістдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів.
Про початок виборчого процесу оголошує Центральна виборча комісія офіційним оголошенням є оголошення головуючим на засіданні виборчої комісії про початок виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів. Витяг із протоколу засідання відповідної виборчої комісії про оголошення початку виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів оприлюднюється наступного дня після дня оголошення відповідно в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації або в інший визначений нею спосіб.
Оголошення про початок виборчого процесу здійснюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за п'ять днів до дня початку виборчого процесу місцевих виборів, а територіальною виборчою комісією - протягом п'яти днів з дня прийняття рішення про призначення позачергових місцевих виборів, а у разі призначення територіальною виборчою комісією повторних чи проміжних місцевих виборів - одночасно з прийняттям нею такого рішення (частина 7 статті 15 Закону).
Стаття 22 Закону регламентує порядок формування та затвердження складу територіальних виборчих комісій.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій
Частина 9 цієї статті визначає, що склад виборчої комісії Автономної Республіки Крим затверджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніш як за 53 дні до дня виборів у порядку, встановленому частинами першою - третьою, десятою - сімнадцятою цієї статті.
Позивач є структурним утворенням політичної партії - Народний Рух України, зареєстрований відповідно до законодавства України 23.07.1998р., діє на підставі свідоцтва № 31 (а.с.6).
Відповідач, Верховна Рада АР Крим, відповідно до ст. 136 Конституції України є представницьким органом Автономної Республіки Крим, який у межах своїх повноважень приймає рішення та постанови, які є обов'язковими до виконання в Автономній Республіці Крим.
Згідно п.1 ст.138 Конституції України до відома Автономної Республіки Крим належить призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, затвердження складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим.
Предметом адміністративного позову є оскарження дій Верховної ради АР Крим щодо затвердження складу виборчої комісії АР Крим, а також рішення, що є наслідком таких дій.
Таким чином, спір, що виник між сторонами є має ознаки публічно-правового, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що зазначена справа є справою адміністративної юрисдикції.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог судом встановлено, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які він повинен дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 22 Закону склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій у кількості не менше 9 і не більше 18 осіб. Від суб'єктів подання, зазначених у пунктах 1, 2 частини другої цієї статті, до складу територіальної виборчої комісії включається не більше 15 кандидатур, а від суб'єктів подання, зазначених у пункті 3 частини другої цієї статті, - не більше трьох кандидатур у порядку, визначеному цією статтею. Відповідні місцеві організації політичних партій, що об'єдналися в одну депутатську фракцію у Верховній Раді України поточного скликання, або місцева організація політичної партії, що сформувала свою депутатську фракцію у Верховній Раді України поточного скликання, можуть подати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по три делеговані кандидатури.
Право подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій мають:
1) місцева організація політичної партії, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання;
2) зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації політичних партій, що входять до виборчого блоку, депутатська фракція якого зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання;
3) всі зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації усіх політичних партій, які мають намір висувати кандидатів на відповідних місцевих виборах.
Суб'єкти подання кандидатур, зазначені у пунктах 1 і 2 частини другої цієї статті, можуть запропонувати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по три кандидатури, інші місцеві організації партій - по одній кандидатурі.
До складу територіальної виборчої комісії включається не більше 15 кандидатур, запропонованих суб'єктами подання, зазначеними у пунктах 1 і 2 частини другої цієї статті. При цьому при формуванні складу територіальної виборчої комісії виборча комісія у відповідному рішенні визначає осіб, які включаються до складу територіальної виборчої комісії з числа кандидатур, внесених зазначеними суб'єктами подання. Особи включаються до складу територіальної виборчої комісії з урахуванням їх досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму.
Як встановлено під час судового розгляду, та не заперечується сторонами, право подання кандидатури до складу Виборчої комісії АР Крим від позивача визначено п. 2. Ч.2. ст.22 Закону.
Частина 10 зазначеної статті встановлює вимоги до документів, які подаються організацією партії для включення кандидатур до складу виборчої комісії.
Подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься за формою, встановленою Центральною виборчою комісією не пізніше дня початку виборчого процесу, на паперовому носії та в електронній формі.
Подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься до відповідної виборчої комісії за підписом керівника місцевої організації партії та засвідчується печаткою місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.
До подання додаються заяви осіб, запропонованих для включення до складу територіальної виборчої комісії, про їх згоду на участь у роботі відповідної виборчої комісії з обов'язковим зазначенням відомостей про засоби зв'язку (контактний телефон), а також копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідчена в установленому законом порядку.
У поданні щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії повинні зазначатися такі відомості:
1) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) особи;
2) число, місяць, рік народження;
3) громадянство особи;
4) місце проживання (адреса житла) особи, а також контактні телефони;
5) освіта;
6) місце роботи (заняття), посада;
7) наявність досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму (із зазначенням року проведення виборів, референдуму, посади в комісії).
Як встановлено в абзаці 3 цієї частини подання щодо кандидатур, яке не відповідає вимогам цієї статті, підлягає відхиленню; запропоновані в ньому кандидатури до складу виборчої комісії не включаються; рішення про відхилення подання не приймається.
З огляду на викладене суд зауважує, що тільки безумовне виконання перелічених вимог надає право організації партії на розгляд уповноваженим суб'єктом внесеної від неї кандидатури до складу виборчої комісії.
При цьому відповідно до частини 11 статті 22 тільки технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлені описки та неточності відповідна виборча комісія невідкладно повідомляє відповідного суб'єкта подання. Такі описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання щодо відповідних кандидатур не пізніше наступного дня після дня направлення суб'єкту подання зазначеного повідомлення, але не пізніше дня, що передує дню проведення жеребкування, передбаченого частиною третьою цієї статті. Якщо уточнене подання не надійшло в установлений строк, виборча комісія не враховує відповідне подання при формуванні складу територіальної виборчої комісії.
Частиною 12 статті 22 Закону передбачені вимоги до кандидатів до складу виборчої комісії, а саме: наявність громадянства України, відповідність вимогам статті 21 цього Закону. У разі виникнення або виявлення підстав, що позбавляють особу права входити до складу виборчої комісії, повноваження такого члена комісії можуть бути достроково припинені виборчою комісією, яка сформувала склад відповідної територіальної виборчої комісії.
Виборчі комісії, зазначені у частинах четвертій - дев'ятій цієї статті, одночасно з формуванням складу територіальної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії (частина 13 статті 22).
Голова, заступник голови та секретар територіальної виборчої комісії мають призначатися від різних суб'єктів подання, зазначених відповідно у пунктах 1 - 3 частини другої цієї статті (частина 14 статті 22).
Рішення про формування складу територіальної виборчої комісії оприлюднюється виборчою комісією, яка сформувала склад територіальної виборчої комісії, у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації або в інший визначений нею спосіб не пізніше наступного дня після прийняття такого рішення (частина 15 статті 22).
У разі якщо подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії не надійшли в установлені цією статтею строки або до складу територіальної виборчої комісії запропоновано менше ніж 9 осіб, склад територіальної виборчої комісії формується у визначені частинами четвертою - дев'ятою цієї статті строки за поданням голови виборчої комісії, що формує склад відповідної територіальної виборчої комісії, а в разі відсутності чи відхилення такого подання - за поданням Голови Центральної виборчої комісії за пропозиціями членів Центральної виборчої комісії(частина 16 статті 22).
Особа може одночасно входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів чи будь-яких інших виборів або референдумів, що проводяться одночасно.
До складу виборчої комісії не можуть входити кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, представники, уповноважені особи місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, офіційні спостерігачі, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді та працівники правоохоронних органів, а також громадяни, які утримуються в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах або мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята в установленому законом порядку.
Голова, заступник голови, секретар виборчої комісії Автономної Республіки Крим, а також не менш як третина членів цієї комісії повинні мати вищу юридичну освіту(абз.2,3,4 частини 17 статті 22 Закону).
Суд зазначає, що повноваження щодо затвердження складу Виборчої комісії АР Крим покладено Законом на Верховну Раду АР Крим. При цьому визначено терміни затвердження складу Виборчої комісії АР Крим - не пізніше 53 днів до початку виборів.
Порядок затвердження складу Виборчої комісії АР Крим також регламентовано частинами 1-3, 10-17 статті 22.
Таким чином, суд дійшов висновку, що суб'єкт подання кандидатур для включення до Виборчої комісії АР Крим повинен виконати вимоги та подати документи до Верховної Ради АР Крим, передбачені зазначеними нормами, а їх невиконання має наслідки, передбачені абз. 3 частини 10 ст. 22 Закону.
Під час судового розгляду судом встановлено, що Верховної Радою АР Крим 04.08.2010 року прийнято Рішення № 1833-5/10 (а.с.197), відповідно до якого на виконання ст. 138 Конституції України, статей 14,16,22 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», призначено чергові вибори депутатів Верховної Ради АР Крим на неділю 31.10.2010 року.
Також зазначеним Рішенням запропоновано Республіканським організаціям політичних партій надати кандидатури до складу Виборчої комісії АР Крим, а також визначено, що Постійна комісія Верховної ради АР Крим мандатна, з депутатської етики, організації роботи Верховної Ради АР Крим та засобам масової інформації повинна підготувати проект рішення Верховної Ради АР Крим про затвердження складу Виборчої комісії АР Крим з урахуванням пропозиції, які надійшли від республіканських організацій політичних партій.
Відповідно до Положення про постійні комісії Верховної Ради АР Крим та їх функції, що затверджено згідно підпункту 1 пункту 2 статті 26, пунктів 1 та 2 статті 32 Конституції АР Крим, статті 15 Закону України «Про Верховну Раду АР Крим», статей 69 та 76 Регламенту Верховної Ради АР Крим постановою Верховної Ради АР Крим від 19.06.2002 року № 135-3/02 (зі змінами та доповненнями) (а.с.148) (п. 9.1) постійна комісія Верховної Ради АР Крим мандатна, з депутатської етики, організації роботи Верховної Ради та засобам масової інформації за дорученням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, її Президії, за власної ініціативи розробляє проекти нормативно-правових та інших актів Верховної Ради АР Крим, про внесення змін та доповнень у нормативно-правові та інші акти Верховної Ради АР Крим зокрема про призначення виборів депутатів Верховної Ради АР Крим; про затвердження складу виборчої комісії АР Крим та внесення змін та доповнень до нього.
Судом встановлено, що на виконання вимог статті 22 Закону 02.09.2010 року на сайті Верховної Ради АР Крим, 03 та 04.09.2010 року в газеті «Кримські ізвестія» (а.с.199- 201), була оприлюднена інформація щодо графіку прийому подань по кандидатурам для включення до складу Виборчої комісії АР Крим, та вимоги до документів, що подаються.
Позивачем 03.09.2010р. до Верховної Ради АР Крим було подано на розгляд подання кандидатури ОСОБА_2 для включення його до складу Виборчої комісії АР Крим (а.с. 7). До подання позивачем було додано копія Свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян від 23.07.1998р. № 31; заява ОСОБА_2 від 03.09.10р. про згоду на включення його до складу Виборчої комісії АР Крим; копія паспорту ОСОБА_2 Серія НОМЕР_1; копія Диплома ОСОБА_2 НОМЕР_2 від 12.06.10р. (а.с. 51-55). До поданих документів було надано диск з електронними копіями. Подання було зареєстровано в Секретаріаті Верховної Ради АР Крим під вх. № 2568/28-15.
Також 04.09.2010 р. ОСОБА_2 додатково подав повторно оформлену заяву про свою згоду на участь у роботі Виборчої комісії АР Крим(а.с.56), адресовану до виборчої комісії АР Крим.
На засіданні Постійної комісії ВР АР Крим мандатної, з депутатської етики, організації роботи ВР та засобам масової інформації від 06.09.10р. (протокол № 45) розглядались питання щодо внесення на розгляд Верховної ради АР Крим проекту Рішення про затвердження складу Виборчої комісії АР Крим.
Суд вважає за необхідне зазначити, що як встановлено під час судового розгляду Пилунський Леонід Петрович, що є законним представником, як голова організації позивача є членом Постійної комісії ВР АР Крим мандатної, з депутатської етики, організації роботи ВР та засобам масової інформації, був присутній на засіданні комісії та брав участь при розгляді питань, які внесені до порядку денного.
Судом досліджено Протокол № 45 засідання Постійної комісії ВР АР Крим мандатної, з депутатської етики, організації роботи ВР та засобам масової інформації від 06.09.10р. (а.с. 184-191), відповідно до якого в порядок денний були внесені питання про розгляд на засіданні ВР АР Крим питання «Про затвердження складу виборчої комісії АР Крим»; про список кандидатур, які за результатами розгляду подань, які надійшли від зареєстрованих у встановленому порядку республіканських організацій, політичних партій, які мають намір висувати кандидатів на виборах до ВР АР Крим, можуть бути включені до складу виборчої комісії АР Крим шляхом жеребкування; про допрацьований проект рішення ВР АР Крим «Про затвердження складу виборчої комісії АР Крим».
Відповідно до зазначеного протоколу голова Постійної комісії Йофе Г.А., запропонував провести засідання комісії у 2 етапи. На першому етапі розглянути всі питання, пов'язані з жеребкуванням, на другому етапі - питання, пов'язані з формуванням складу виборчої комісії АР Крим з урахуванням результатів жеребкування. Члени комісії одноголосно вирішили погодитись з пропозицією Голови та рекомендувати ВР АР Крим запропонований порядок розгляду на засіданні ВР питання «Про затвердження складу виборчої комісії АР Крим».
Відповідно до зазначеного протоколу комісія слухала про список кандидатур, які за результатами розгляду подань, які надійшли від зареєстрованих в установленому порядку республіканських організацій політичних партій, які мають намір висувати кандидатів на виборах до ВР АР Крим, можуть бути включені до складу виборчої комісії АР Крим шляхом жеребкування. Вирішили одноголосно рекомендувати головуючому на засіданні ВР АР Крим у відповідності до Порядку проведення жеребкування з включення кандидатур республіканських в АР Крим організацій політичних партій до складу виборчої комісії АР Крим, встановленого Центральною виборчою комісією, оголосити інформацію про те, що до складу виборчої комісії АР Крим подано 36 кандидатур, з яких 13 кандидатур за результатами розгляду подань можуть бути включені до складу виборчої комісії шляхом жеребкування.
Також, комісія слухала про допрацьований проект рішення ВР АР Крим «Про затвердження складу виборчої комісії АР Крим». Згідно з протоколом Голова комісії проінформував членів комісії про те, що усього у встановленому порядку до ВР АР Крим надійшло 12 подань від політичних партій, представлених у Верховній раді України за 30 кандидатурами, з яких до склади комісії може бути включено не більш 15 з урахуванням вимог Закону. Зокрема, Голова комісії назвав подання від республіканської організації Народний Рух України. Голова комісії при розгляді цього пункту порядку денного поставив на голосування наступні питання: 1)підготувати доопрацьований проект рішення ВР АР Крим «Про затвердження складу виборчої комісії АР Крим». Голосування відбулося таким чином: «за» - 8, «проти» - 2 (ОСОБА_9, ОСОБА_10.); 2) рекомендувати ВР АР Крим призначити головою виборчої комісії ВР АР Крим Малишева М.Г., заступником голови виборчої комісії АР Крим Кондратенко А.А., секретарем виборчої комісії АР Крим Незнанову Е.А. Голосування відбулося таким чином: «за» - 8, «утримався» - 1(ОСОБА_14), «не голосував» - 1 ( ОСОБА_10.); 3) внести на розгляд ВР АР Крим допрацьований проект рішення ВР АР Крим «Про затвердження складу виборчої комісії АР Крим». Голосування відбулося таким чином: «за» - 8, «проти» - 1(ОСОБА_14), «проти» - 1 ( ОСОБА_10.).
Таким чином, з урахуванням частини 1 статті 22 Закону в проекті Рішення Верховної Ради АР Крим було запропоновано включити до складу Виборчої комісії АР Крим максимальну кількість кандидатур - 18.
Судом досліджено Рішення Верховної Ради АР Крим про затвердження складу виборчої комісії АР Крим від 06.09.10р. (а.с. 215-217), з якого вбачається, що ОСОБА_2 не включено до складу виборчої комісії АР Крим. Відповідно до витягу з стенограми засідання ВР АР Крим зазначене рішення прийнято більшістю у 57 голосів (а.с. 202 - 214).
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відхилення подання Кримської Крайової Організації Народного Руху України щодо включення до складу виборчої комісії АР Крим кандидатури ОСОБА_2 та прийняття рішення про формування складу виборчої комісії без розгляду питання про включення до неї кандидатури ОСОБА_2, судом встановлено, що відповідно до вимог ч. 10 ст. 22 Закону подання щодо кандидатур, яке не відповідає вимогам цієї статті, підлягає відхиленню; запропоновані в ньому кандидатури до складу виборчої комісії не включаються; рішення про відхилення подання не приймається. З аналізу ч.ч. 10-17 ст. 22 Закону вбачається, що подання кандидатури до складу виборчої комісії АР Крим та всі необхідні документи, повинні бути внесені до органу, який затверджує склад виборчої комісії Автономної Республіки Крим, а саме до Верховної ради АР Крим. Відсутність будь якого з документів перелічених у ч. 10 ст. 22 Закону унеможливлює розгляд питання про включення кандидатури до складу Виборчої комісії АР Крим. У зв'язку з чим заяви ОСОБА_2 від 03.09.10р. та 04.09.2010р., про надання згоди на участь у роботі Виборчої комісії АР Крим, адресовані до Виборчої комісії АР Крим замість ВР АР Крим, оцінюються судом критично, оскільки питання формування виборчої комісії АР Крим згідно ст. 22 Закону є виключною компетенцією ВР АР Крим, тому покладати виконання обов'язків на особу без її згоди вона не може.
Зазначене, на думку суду не могло бути розцінено, як наявність у поданих позивачем документах технічних описок та неточностей, які є незначними та не змінюють сутті самого подання.
Аналізуючи норму частини 10 статті 22 Закону щодо відхилення подання, суд вважає, що Закон передбачив обов'язковість дій Верховної ради АР Крим з відхилення подання, поданого без дотримання встановлених вимог, не визначивши обов'язку Верховної Ради АР Крим щодо прийняття окремого рішення з питань відхилення такого подання. Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що представник позивача Пілунський Л.П. брав участь у голосуванні на засіданні комісії щодо проекту Рішення Верховної Ради АР Крим, відповідно до якого до складу виборчої комісії АР Крим було запропоновано включити кандидатури від різних політичних сил, при цьому голосуючи «проти» запропонованого проекту, висловив свою думку з цього приводу.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відхилення подання Кримської Крайової Організації Народного Руху України щодо включення до складу виборчої комісії АР Крим кандидатури ОСОБА_2 та прийняття рішення про формування складу виборчої комісії без розгляду питання про включення до неї кандидатури ОСОБА_2, є обґрунтованими та в межах повноважень наданих відповідачу.
Крім того, суд зауважує, що відповідно до ч. 9 ст. 22 Закону склад виборчої комісії АР Крим формується не пізніш як за 53 дні до дня виборів. Рішенням Центральної виборчої комісії від 03.09.2010 року початок виборчого процесу визначено 11.09.2010 року. Отже, рішення Верховної Ради АР Крим щодо затвердження складу виборчої комісії АР Крим № 1846-5/10, прийняте 06.09.2010 року, тобто у терміни, визначені законом.
Також суд вважає, що при прийнятті оскаржуємого рішення відповідачем не було допущено будь-яких дискримінаційних дій за політичною ознакою, на чому наполягав позивач, так як склад виборчої комісії АР Крим було сформовано з кандидатур, запропонованих різними за політичними поглядами організаціями політичних партій.
З огляду на викладене позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними дії відповідача Верховної Ради АР Крим з відхилення подання Кримської Крайової Організації Народного Руху України щодо включення до складу виборчої комісії АР Крим кандидатури ОСОБА_2 не підлягають задоволенню.
З цих же підстав не можуть бути задоволені позовні вимоги щодо скасування прийнятого в наслідок вчинених дій рішення №1846-5/10, прийняте на Пленарному засіданні Верховної Ради про більшістю голосів.
Оскільки суд не знайшов підстав для задоволення попередніх позовних вимог, відсутні підстави для задоволення й позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача розглянути подання Кримської Крайової Організації Народного Руху України щодо включення до складу виборчої комісії АР Крим кандидатури ОСОБА_2, тому у задоволені позову слід відмовити.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову в повному обсязі
Під час судового засідання, яке відбулось 09.09.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАСУ повний текст постанови складено 10.09.2010р.
На підставі викладено, керуючись статтями 160-163, 167, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Судді Котарева Г.М.
Папуша О.В.
Латинін Ю.А.
Суддя Котарева Г.М.