Рішення від 21.06.2023 по справі 260/3559/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2023 рокум. Ужгород№ 260/3559/23

16:18 год

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Скраль Т.В.

при секретарі Шестак Н.В.,

за участю сторін:

позивач: ОСОБА_1 ,

представник позивача: адвокат Васильчук Андрій Юрійович,

відповідача: Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради - представник Статсюк Марина Олександрівна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, код ЄДРПОУ 03192997) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 21 червня 2023 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 26 червня 2023 року.

09 травня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, якою просить: 1) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 № НОМЕР_2 від 13.03,2023 року щодо оформлення довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу; 2) зобов'язати Департамент соціальної -політики Ужгородської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.03.2023 року №1341341 та видати довідку для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

12 травня 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 13.03.2023 року звернувся до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради із заявою про видачу довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу у відповідності до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 року №875-ХІІ, за формою затвердженою Наказом Міністерства соціальної політики України від 21.09.2015року №946. Разом із заявою ним було подано весь перелік документів та їх копій, необхідних для оформлення запитуваної довідки, в тому числі оригінал виписки МСЕК. Станом на день звернення з даним позовом запитувану довідку відповідачем не оформлено і не відмовлено у її видачі. Впродовж кількох місяців відповідач створює видимість розгляду заяви, посилаючись на відсутність відомостей з Пенсійного фонду України та УСНЗ Ужгородської РДА, інших відомостей чи документів, незважаючи на те, що така довідка має бути видана впродовж п'яти робочих днів, або прийнято відповідне рішення про відмову у її видачі, у випадку подання заявником недостовірних даних.

Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 12 травня 2023 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.

Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Під час розгляду справи по суті позивач та його уповноважений представник позов підтримали повністю, просили суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечувала.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ №454589 від 26 лютого 2013 року визнаний особою з інвалідністю 3 групи безстроково, (а.с. 7).

13 березня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради із заявою № 1341341 щодо оформлення довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, (а.с. 8).

Не погоджуючись із діями Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради щодо нерозгляду заяви №1341341 від 13.03.2023 року, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» ( далі по тексту - Закон № 875-XII) особи з інвалідністю в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до статті 2 Закону № 875-XII особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Відповідно до статті 4 Закону № 875-XII особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", пільги надаються на підставі довідки, що безоплатно видається структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання, в якій зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, група та причина інвалідності, а також у відповідних випадках - основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату). Порядок видачі такої довідки та її форма затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Механізм видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, відповідно до Законів України „Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”, „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам” (далі - Довідка), визначено Порядком видачі довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України 21.09.2015 № 946 ( далі по тексту - Порядок № 946).

Відповідно до пунктів 2 - 8 Порядку № 946 Довідка є документом, що надає право інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, користуватися пільгами, встановленими Законом України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та іншими актами законодавства.

Довідка видається структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад за місцем проживання інвалідам, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, або їх законним представникам.

Довідка видається безоплатно на підставі заяви інваліда або його законного представника за зразком, наведеним у додатку до цього Порядку.

До заяви додаються: копія паспорта інваліда (у разі якщо звертається його законний представник - копії паспорта законного представника та документа, що підтверджує його повноваження); копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, наведеною у первинній обліковій документації № 157-1/о «Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30 липня 2012 року № 577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 вересня 2012 року за № 1504/21816; одна кольорова фотокартка інваліда розміром 3,5 х 4,5 сантиметрів.

Структурний підрозділ соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, орган місцевого самоврядування, до якого надійшла заява про надання Довідки, перевіряє інформацію про перебування на обліку та отримання пенсії чи соціальної допомоги в органах Пенсійного фонду або соціального захисту населення інваліда з урахуванням даних автоматизованої системи обробки документів з призначення та виплати пенсій, центрального сховища баз даних Міністерства соціальної політики України.

Строк розгляду заяви інваліда або його законного представника щодо видачі Довідки або повідомлення інваліда про відмову в її наданні становить п'ять робочих днів з дня отримання такої заяви структурними підрозділами соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами міських рад.

Підставами для відмови у видачі довідки є подання недостовірних даних, виникнення у особи права на пенсію чи соціальну допомогу відповідно до Законів України „Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”, „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам” та призначення таких пенсії або соціальної допомоги.

Довідка дійсна на строк встановлення інвалідності.

Судом встановлено, що 13 березня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради із заявою № 1341341 щодо оформлення довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, (а.с. 8). Вказана заява разом з переліком документів, необхідних для отримання запитуваної ним довідки за формою, затв. Наказом Міністерства соціальної політики України від 21.09.2015 року № 946, зареєстрована в Департаменті за номером №1341341.

Отже, відповідачем допущено порушення п'ятиденного строку з дня отримання такої заяви щодо розгляду заяви позивача.

Разом з тим, слід зазначити, що строк розгляду заяви є строком виконання державним органом своїх повноважень (компетенції). Цей строк разом з іншими елементами (складовими) утворюють структуру повноважень суб'єкта владних повноважень. Недотримання строку виконання обов'язку є свідченням формального порушення реалізації повноважень, проте, повинно оцінюватися в межах причин і умов, які призвели до цього.

Отже, у даному випадку, суд констатує протиправну бездіяльність відповідача, яка полягає у не прийнятті відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача №1341341 від 13.03.2023 року щодо оформлення довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу протягом п'яти робочих днів з дня отримання такої заяви, згідно із чинним законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, бездіяльність Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 №1341341 від 13.03.2023 року на оформлення довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу є протиправною.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що ОСОБА_1 згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ №454589 від 26.02.2013 року визнаний особою із інвалідністю 3 групи безстроково, суд вважає за необхідне зобов'язати Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.03.2023 року №1341341 та видати довідку для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Відповідно достатті 139 частини 3 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при звернені до суду сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн, відповідно до квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки № 3910920005 від 09 травня 2023 року, (а.с. 18).

Відповідні судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 №1341341 від 13.03.2023 року щодо оформлення довідки для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

3. Зобов'язати Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.03.2023 року №1341341 та видати довідку для отримання пільг інвалідами, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, код ЄДРПОУ 03192997 на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1073, 60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні, 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяТ.В.Скраль