Справа №760/11734/23
1-кс/760/5274/23
02 червня 2023 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника-адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_7 на підставі матеріалів досудового розслідування №22023101110000434, дані щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.05.2023, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Макіївка Донецької обл., громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.2 ст.260 КК України, -
Старший слідчий СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області звернувся до слідчого судді із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування клопотання зазначає, що СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №22023101110000434, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 18.05.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260 КК України.
В ході проведення досудового розслідування було встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , 24 лютого 2022 року перебуваючи в м. Макіївка, Донецької області вчинив кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.
Так, ОСОБА_5 , як громадянин України, який згідно із ст. 65 Конституції України має обов'язок здійснювати захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який, у відповідності до частин 2, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ, може бути реалізований шляхом проходження військової служби виключно у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, умисно, з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану.
Зокрема, ОСОБА_5 являючись громадянином України, свідомо порушуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, в умовах військового стану, усвідомлюючи характер своїх злочинних дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки таких дій та бажаючи їх настання, вирішив прийняти участь у бойових діях на боці ворога (країни-агресора) - РФ, перейшовши на територію, контрольовану ворогом та в місце дислокації військ ЗС РФ з метою сприяння в спричиненні шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
У подальшому, ОСОБА_5 будучи обізнаним про те, що ЗС РФ, НЗФ так званих «ДНР» та «ЛНР» своїми спільними та узгодженими діями здійснюють широкомасштабні бойові дії на всій території України, розумів, що його призов та подальша служба в НЗФ так званої «ДНР» передбачатиме участь в таких бойових діях.
Така обізнаність особи випливає з того, що «визнання» РФ так званих «ДНР» та «ЛНР» незалежними державами, здійснення РФ та так званими «ДНР, «ЛНР» спільних бойових дій проти України, оголошення загальної мобілізації на території самопроголошених республік, широко висвітлювалась в засобах масової інформації та на відкритих Інтернет-ресурсах.
У невстановлений час, але не пізніше 23.02.2022, ОСОБА_5 отримав повістку про виклик до військового комісаріату у зв'язку з мобілізацією громадян так званої «Донецької народної республіки».
23.02.2022 року ОСОБА_5 діючи умисно, усвідомлюючи свої незаконні дії, без будь-якого фізичного примусу та морального тиску, зібрав особисті речі та добровільно прибув до пункту збору мобілізованих терористичної організації «ДНР», а саме до військового комісаріату, який розташований у м. Макіївка, де надав невстановленим працівникам вказаної установи свої особисті документи, що підтверджують особу, для подальшого зарахування на проходження так званої «військової служби» у підрозділах незаконного збройного формування, створеного, підпорядкованого, керованого та фінансованого російською федерацією.
Того ж дня, а саме 23.02.2022 ОСОБА_5 невстановленими особами з числа військовослужбовців «ДНР» був передислокований до шахти «Холодна балка», що розташована поблизу АДРЕСА_2 , (розташування військової частини ДНР) де від невставлених представників збройних сил російської федерації військову форму ЗС РФ.
Крім того, невстановленими особами з числа військовослужбовців ДНР, ОСОБА_5 призначено на посаду до 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР створеної, підпорядкованої, керованої та фінансованої російською федерацією, також ОСОБА_5 перебуваючи на території військової частини ДНР отримав від невставлених представників збройних сил російської федерації вогнепальну зброю - автомат Калашникова АК-74.
В подальшому 02.03.2022 року ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР на виконання наказу військового командування збройних сил РФ направився залізничним транспортом, через адміністративний кордон Автономної Республіки Крим з Херсонською областю та в'їхав на окуповану російськими військами територію.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР прибув до аеропорту в АДРЕСА_3 .
06.03.2022 року ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР передислокувався до АДРЕСА_4 , де розмістився на одному з блокпостів, розташованому на околицях селища, де забезпечував контрольно-пропускні функції та охорону блокпосту, здійснював перевірку документів у осіб, які рухались через блокпост, перевірку їх особистих речей та огляд транспортних засобів.
В подальшому в невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР передислокувався до АДРЕСА_2 де на виконання наказів командирами НЗФ здійснював інженерно-технічне облаштування позицій зс рф між населеними пунктами Дудчани-Милове та Милове-Берислав.
В подальшому в невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР передислокувався до АДРЕСА_5 , де на виконання наказів командирами НЗФ здійснював охорону території розташування військовослужбовців зс рф.
В подальшому в невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР передислокувався до АДРЕСА_6 , де на виконання наказів командирами НЗФ здійснював інженерно-технічне облаштування позицій зс рф.
Після чого, невстановленими особами з числа військовослужбовців ДНР, ОСОБА_5 призначено на посаду стрілка 1 взводу 1 роти 11 полку 114 бригади підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ДНР, створеного, підпорядкованого, керованого та фінансованого російською федерацією, з місцем розташування в АДРЕСА_2 .
В подальшому в невстановлений досудовим розслідуванням час та місці ОСОБА_5 рамках виконання так званої «спеціальної військової операції» ЗС РФ проти України, доведеного йому командирами НЗФ 1 взводу 1 роти 11 полку 114 бригади підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » був передислокований до АДРЕСА_7 задля проведення зачистки села.
ОСОБА_5 як учасник 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР та 1 взводу 1 роти 11 полку НОМЕР_1 бригади підрозділу «Шторм» ДНР, який діяв на боці держави-агресора у цьому міжнародному збройному конфлікті, у відповідності до п.п. 1, 2 ч. А, ст. 4 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 року (ІІІ Женевська конвенція), ст. 43 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфлікті, від 08 червня 1977 року (Протокол І), п. 29 Глави 2 розділу I Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у збройних силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23 березня 2017 року № 164, був зобов'язаний дотримуватись у своїх діях законів і звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами.
При цьому, ОСОБА_5 відкрито носив при собі вогнепальну зброю, був одягнений у військову польову камуфльовану форму зразка ЗС РФ.
У подальшому, в період з 24 лютого 2022 року по 11 квітня 2023 року ОСОБА_5 діючи на боці ворога - держави-агресора РФ, у складі незаконних збройних формувань 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР та 1 взводу 1 роти НОМЕР_2 полку НОМЕР_1 бригади підрозділу «Шторм» ДНР, вчиняв наступні дії:
- здійснював окупацію та охорону захоплених територій України;
- виконував вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил РФ та осіб з числа учасників НЗФ так званої «ДНР», які були за званням чи посадою вище;
- облаштовував та укріплював блокпости, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій;
- під час несення служби у військовій польовій камуфльованій формі зразка ЗС РФ відкрито носив при собі вогнепальну зброю;
- здійснював перевірку документів у осіб, які рухались через блокпости, перевірку їх особистих речей та огляд транспортних засобів, забезпечував контрольно-пропускні функції та охорону блокпостів;
11.04.2023 року (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), під час бойового зіткнення зі Збройними силами України неподалік с. Красногорівка Донецької області разом з іншими учасниками НЗФ потрапивши у засідку військовослужбовців Збройних Сил України, припинив збройний опір та склав зброю, його злочинна діяльність на боці ворога - РФ, як держави-агресора, була припинена.
Тобто, ОСОБА_5 перебуваючи та діючи у незаконних збройних формуваннях 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР та 1 взводу 1 роти НОМЕР_2 полку НОМЕР_1 бригади підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ДНР, усвідомлюючи, що в умовах введеного на території України воєнного стану, триваючої відкритої військової агресії РФ проти України, здійснення її збройними силами спільно з НЗФ «ДНР», «ЛНР» інтенсивних ракетно-бомбових ударів та артилерійських обстрілів по військовим та цивільним об'єктам на всій території України, окупації її територій, своїми умисними діями на боці РФ як держави-агресора брав активну участь у військовій агресії проти України, тобто діяв на боці ворога на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні державної зради, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, а саме переході на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненого в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 в період з 24 лютого 2022 року по 11 квітня 2023 року, перебуваючи на території Херсонської та Донецької областях, приймав участь в діяльності НЗФ, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 260 КК України, при наступних обставинах.
З 20 лютого 2014 року РФ розпочала збройну агресію проти суверенної, незалежної держави Україна, яка продовжується по теперішній час.
З квітня 2014 року на території Донецької області створена та діє до цього часу так звана «ДНР», тобто стійке об'єднання невизначеної кількості осіб (більше п'яти), члени та структурні частини якого за попередньою змовою зорганізувалися для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.
Основною метою створення та діяльності так званої «ДНР» є зміна меж території і державного кордону України, шляхом відокремлення Донецької області та її подальшого виходу із складу України в порушення порядку, встановленого ст. ст. 2, 73 Конституції України, з можливістю подальшого приєднання до РФ.
Для досягнення вказаної мети, учасники «ДНР» здійснили захоплення адміністративних будівель, опорних пунктів силових структур, а згодом і інших господарчих та інфраструктурних об'єктів шляхом збройного протистояння правоохоронним органам і Збройним Силам України, фізичного знищення їх особового складу та матеріальних ресурсів, вчинення інших тяжких і особливо тяжких злочинів, що призвело до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.
Задля насильницької підтримки влади самопроголошеної «ДНР» були створені НЗФ, які мали організовану структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, за сприяння РФ були озброєні вогнепальною та вибуховою зброєю, а також тяжким військовим озброєнням та військовою технікою.
У подальшому члени так званої «ДНР», під безпосереднім керівництвом на контролем невстановлених досудовим розслідуванням представників влади та ЗС РФ, із застосуванням артилерійських установок, систем реактивного залпового вогню, зенітно-ракетних комплексів, вогнепальної зброї, шляхом здійснення вибухів, підпалів та обстрілів, які створювали небезпеку для життя та здоров'я людей, з метою зміни меж території та державного кордону України у порушення порядку, встановленого Конституцією України, здійснили збройне незаконне захоплення частини територій Донецької області.
19 лютого 2022 року керівник так званої «ДНР» ОСОБА_8 з метою збільшення чисельності особового складу НЗФ так званої «ДНР» та приведення їх в повну бойову готовність, підписав указ № 29 «Про проведення загальної мобілізації», яким зобов'язав здійснити на всій території самопроголошеної республіки призов на військову службу громадян, які перебували в запасі.
Починаючи з середини листопада 2022 року (більш точні дата та час досудовим розслідуванням не встановлені) на тимчасово окупованій території Луганської області (частині території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють загальний контроль), військовими комісаріатами самопроголошеної республіки розпочався набір учасників до НЗФ так званої ДЛНР».
Одними з таких НЗФ, створених на території м. Донецьк, Донецької області на початку лютого 2022 року (більш точні дата і час досудовим розслідуванням не встановлені), є 2 рота 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР та 1 взвод 1 роти НОМЕР_3 бригади підрозділу «Шторм» ДНР.
Вказані НЗФ мали організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість, дисципліну, визначений механізм вступу до підрозділу і порядок проходження в ньому служби. Учасники цього НЗФ проходили військову підготовку на тренувальних базах, які знаходились на території Донецької області, підконтрольній так званій «ДНР», а також на території РФ; у своєму володінні мали та відкрито носили вогнепальну, холодну, вибухову та іншу зброю; постійно носили військову форму зразка ЗС РФ.
22 лютого 2022 року Президент РФ направив до Ради Федерації звернення про використання ЗС РФ за межами РФ, яке було задоволено. Того ж дня, Президент РФ, керівник так званої «ДНР», а також інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, реалізуючи спільний злочинний умисел, створили умови, організували та здійснили введення ЗС РФ на територію Донецької області України, контрольовану так званою «ДНР», з метою здійснення подальшої відкритої військової агресії проти України.
Громадянин України ОСОБА_5 достовірно знав, що ЗС РФ, НЗФ так званої «ДНР», своїми спільними та узгодженими діями здійснюють широкомасштабні бойові дії на всій території України, розумів, що його призов та подальша служба в НЗФ так званої «ДНР» передбачатиме участь в таких бойових діях. Така обізнаність особи випливає з того, що «визнання» 21 лютого 2022 року РФ самопроголошеної республіки «ДНР», незалежною державою, здійснення РФ та так званою «ДНР», спільних бойових дій проти України, оголошення загальної мобілізації на території самопроголошеної республіки, широко висвітлювалась в засобах масової інформації та на відкритих Інтернет-ресурсах.
У невстановлений час, але не пізніше 23.02.2022, ОСОБА_5 отримав повістку про виклик до військового комісаріату у зв'язку з мобілізацією громадян так званої «Донецької народної республіки».
23.02.2022 року ОСОБА_5 діючи умисно, усвідомлюючи свої незаконні дії, без будь-якого фізичного примусу та морального тиску, зібрав особисті речі та добровільно прибув до пункту збору мобілізованих терористичної організації «ДНР», а саме до військового комісаріату, який розташований у м. Макіївка, де надав невстановленим працівникам вказаної установи свої особисті документи, що підтверджують особу, для подальшого зарахування на проходження так званої «військової служби» у підрозділах незаконного збройного формування, створеного, підпорядкованого, керованого та фінансованого російською федерацією.
Того ж дня, а саме 23.02.2022 ОСОБА_5 невстановленими особами з числа військовослужбовців «ДНР» був передислокований до шахти « Холодна балка », що розташована поблизу АДРЕСА_2 , (розташування військової частини ДНР) де від невставлених представників збройних сил російської федерації військову форму ЗС РФ.
Крім того, невстановленими особами з числа військовослужбовців ДНР, ОСОБА_5 призначено на посаду до 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР створеної, підпорядкованої, керованої та фінансованої російською федерацією, також ОСОБА_5 перебуваючи на території військової частини ДНР отримав від невставлених представників збройних сил російської федерації вогнепальну зброю - автомат Калашникова АК-74.
В подальшому 02.03.2022 року ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР на виконання наказу військового командування збройних сил РФ направився залізничним транспортом, через адміністративний кордон Автономної Республіки Крим з Херсонською областю та в'їхав на окуповану російськими військами територію.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР прибув до аеропорту в АДРЕСА_3 .
06.03.2022 року ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР передислокувався до АДРЕСА_4 , де розмістився на одному з блокпостів, розташованому на околицях селища, де забезпечував контрольно-пропускні функції та охорону блокпосту, здійснював перевірку документів у осіб, які рухались через блокпост, перевірку їх особистих речей та огляд транспортних засобів.
В подальшому в невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР передислокувався до АДРЕСА_2 де на виконання наказів командирами НЗФ здійснював інженерно-технічне облаштування позицій зс рф між населеними пунктами Дудчани-Милове та Милове-Берислав.
В подальшому в невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР передислокувався до АДРЕСА_5 , де на виконання наказів командирами НЗФ здійснював охорону території розташування військовослужбовців зс рф.
В подальшому в невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_5 у складі 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР передислокувався до АДРЕСА_6 , де на виконання наказів командирами НЗФ здійснював інженерно-технічне облаштування позицій зс рф.
Після чого, невстановленими особами з числа військовослужбовців ДНР, ОСОБА_5 призначено на посаду стрілка 1 взводу 1 роти 11 полку 114 бригади підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ДНР, створеного, підпорядкованого, керованого та фінансованого російською федерацією, з місцем розташування в АДРЕСА_2 .
В подальшому в невстановлений досудовим розслідуванням час та місці ОСОБА_5 рамках виконання так званої «спеціальної військової операції» ЗС РФ проти України, доведеного йому командирами НЗФ 1 взводу 1 роти НОМЕР_2 полку НОМЕР_1 бригади підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » був передислокований до АДРЕСА_7 задля проведення зачистки села.
При цьому, з метою забезпечення єдиноначальності, підпорядкованості і дисципліни невстановленими досудовим розслідуванням особами призначено керівний склад 3 взводу 2 роти 1 батальйону 114 полку 1 слов'янської бригади ДНР та 9 роти 3 мотострілкового батальйону 1 Слав'янської бригади ДНР.
24 лютого 2022 року близько 05 години ранку ЗС РФ спільно з підрозділами НЗФ так званої «ДНР» здійснили інтенсивні ракетно-бомбові та артилерійські обстріли по військовим та цивільним об'єктам на всій території України, незаконно перетнули державний кордон України на ділянках Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької і Херсонської областей, та вторглися на територію суверенної держави Україна, тобто розпочали відкритий міжнародний збройний конфлікт між РФ (держава-агресор) та Україною. У відкритій військовій агресії РФ проти України широкомасштабно застосовувалися ЗС РФ із залученням НЗФ так званої «ДНР» під загальним керівництвом військового командування РФ.
У цей же день, у зв'язку з відкритою військовою агресією РФ проти України Указом Президента України ОСОБА_9 від 24 березня 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який діє по цей час.
У період з 24 лютого 2022 року по 01 квітня 2023 року ОСОБА_5 приймаючи участь в НЗФ вчиняв наступні дії:
- здійснював окупацію та охорону захоплених територій України;
- виконував вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил РФ та осіб з числа учасників НЗФ, які були за званням чи посадою вище;
- облаштовував та укріплював блокпости, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій;
- приймав участь у заняттях з вогневої підготовки та навчальних стрільбах;
- під час несення служби у військовій польовій камуфльованій формі зразка ЗС РФ відкрито носив при собі вогнепальну зброю;
- здійснював перевірку документів у осіб, які рухались через блокпости, перевірку їх особистих речей та огляд транспортних засобів, забезпечував контрольно-пропускні функції та охорону блокпостів;
- інші незаконні дії у складі НЗФ.
ОСОБА_5 як учасник НЗФ, який діяв на боці держави-агресора у цьому міжнародному збройному конфлікті, у відповідності до п.п. 1, 2 ч. А, ст. 4 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 року (ІІІ Женевська конвенція), ст. 43 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів, від 08 червня 1977 року (Протокол І), п. 29 Глави 2 розділу I Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23 березня 2017 року № 164, був зобов'язаний дотримуватись у своїх діях законів і звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами.
При цьому, ОСОБА_5 відкрито носив при собі вогнепальну зброю, був одягнений у військову форму зразка ЗС РФ.
Тобто, ОСОБА_5 діючи умисно, з 24 лютого 2022 року по 11 квітня 2023 року приймав участь у діяльності НЗФ 2 роти 4 взводу 125 батальйону ВЧ ДНР та 1 взводу 1 роти НОМЕР_2 полку НОМЕР_1 бригади підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ДНР.
Таким чином, ОСОБА_5 обгрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260 КК України, а саме у державній зраді, тобто у діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цінності та недоторканості, обороноздатності та державній безпеці України: наданні представнику іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненому в умовах воєнного стану, а також у вчиненні участі у діяльності не передбаченого законом збройного формування.
19.05.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260 КК України.
Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260 КК України підтверджується зібраними під час досудового розслідування в кримінальному провадженні доказами та іншими матеріалами в їх сукупності.
Таким чином, є підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 вчинив особливо тяжке кримінальне правопорушення, яке відповідно до ч.2 ст.111 КК України, карається позбавленням волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна.
У клопотанні слідчий зазначається, що відносно ОСОБА_5 необхідно застосувати запобіжний захід у виді тримання під вартою, оскільки, існують ризики, передбачені ч.1 ст. 177 КПК України, та які вказують на те, що підозрюваний буде: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, оскільки останній підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за яке передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічне позбавленням волі, з конфіскацією майна, а тому, усвідомлюючи тяжкість та реальність покарання, в разі застосування запобіжного заходу не пов'язаного з триманням під вартою, останній може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, з метою уникнення покарання; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується..
На підставі викладеного, слідчий просить застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб, в межах строку досудового розслідування, без визначення розміру застави.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити, мотивуючи тим, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260 КК України та відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризику, передбаченого у ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме запобігання спробам ОСОБА_5 переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, продовжити злочинну діяльність, тому просить застосувати до підозрюваного запобіжний захід у виді тримання під вартою строком на 60 діб, в межах строку досудового розслідування, без визначення розміру застави.
В судовому засіданні підозрюваний, та його захисник заперечували проти задоволення клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, та просили обрати більш м'який запобіжний захід не пов'язаний з триманням під вартою - цілодобовий домашній арешт. Вважають, що прокурор не довів наявність ризиків передбачених ч. 1 ст.177 КПК України
Заслухавши сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання та кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного.
Як вбачається із матеріалів клопотання, СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023101110000434 від 18.05.2023 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260 КК України.
19.05.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 260 КК України.
У відповідності до ст.131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 176 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Статтею 178 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; 12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв'язку з його доступом до зброї.
З матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу, вбачається наявність обґрунтованої підозри вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.111, ч.2 ст. 260 КК України.
Вирішуючи питання про вид заходу забезпечення кримінального провадження, враховую тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, його вік та стан здоров'я, сімейний стан, майновий стан, міцність соціальних зв'язків, який офіційно не працює, а тому не має постійного джерела доходу, раніше не судимий, а також враховуючи завдану кримінальним правопорушенням шкоду, особу підозрюваного, який вчинив умисне кримінальне правопорушення, прихожу до висновку про те, що є підстави вважати, що застосування підозрюваному більш м'якого, окрім виняткового запобіжного заходу, не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України, а також його спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на потерпілих та свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.
За таких обставин клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 182, 183, 184, 185, 193, 194, 196, 197, 199, 202, 205, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_7 - задовольнити.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, в межах строку досудового розслідування до 19 липня 2023 включно.
Строк дії ухвали до 19 липня 2023 включно.
Виконання ухвали доручити співробітникам СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_7 .
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 (п'яти) днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1