24 травня 2023 року м. Дніпросправа № 280/5961/22
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Шальєвої В.А., Олефіренко Н.А., за участі секретар судового засідання Соловей Л.О., представника позивача Шулякова М.В., представника відповідача Крамар В.В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.01.2023 року в адміністративній справі №280/5961/22 (суддя у 1 інстанції Татаринова Д.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про визнання протиправним, скасування наказу про звільнення, поновлення на службі,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 23 травня 2022 року № 417 о/с про звільнення старшого сержанта поліції ОСОБА_1 (НОМЕР_1), поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області;
- поновити старшого сержанта поліції ОСОБА_1 (НОМЕР_1) на посаді поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області з 23 травня 2022 року;
- стягнути з Головного Управління Національної поліції в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 (НОМЕР_1) грошове забезпечення за час вимушеного прогулу;
- відповідно до статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду в частині поновлення старшого сержанта поліції ОСОБА_1 (НОМЕР_1) на посаді поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління поліції ГУНП в Запорізькій та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за один місяць допустити до негайного виконання.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.01.2023 року у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити позов.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначено, що службове розслідування стосовно позивача проведено не об'єктивно та неповно. Зазначено, що позивачу не було доведено про наявність наказу №282 від 04.04.2022 року про необхідність прибуття до місця служби, а від так останній не міг його виконати. Суд першої інстанції залишив поза увагою, що позивач неодноразово повідомляв свого безпосереднього керівника про неможливість виїхати з окупованого Мелітополя. Також судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги докази, зокрема, роздруківки з інтернет видань щодо відсутності коридорів виїзду з тимчасово окупованих територій (м. Мелітополя та Мелітопольського району) в період квітня 2022 року. Також оскаржуваний наказ не містить відомостей, які посадові обов'язки позивач не виконав, не зазначено в чому полягає з його боку порушення службові дисципліни.
В відзиві на апеляційну скаргу відповідач просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла таких висновків.
З матеріалів справи слідує, що позивач проходив службу на посаді старшого сержанта відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління ГУНП в Запорізькій області.
18 квітня 2022 року до керівництва ГУНП в Запорізькій області надійшов рапорт начальника Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області полковника поліції Бідило А.М., складений на виконання пункту 6 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04 квітня 2022 року № 282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами російської федерації, до м. Запоріжжя», у якому зазначено, що станом на 16 квітня 2022 року в порушення вимог пунктів 3 та 5 вказаного наказу, до м. Запоріжжя з території Мелітопольського району Запорізької області, яка є захопленою окупаційними військами російської федерації, для несення служби не прибули та на облік у ГУНП в Запорізькій області не стали поліцейські, зокрема, старший сержант відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління ГУНП в Запорізькій області.
Враховуючи вищезазначені відомості, які свідчать про можливе вчинення поліцейським ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_2 дисциплінарного проступку, керуючись частиною 3 статті 11, статей 14 та 15 Дисциплінарного статуту, Порядком проведення службового розслідувань у Національній поліції та Положенням про дисциплінарні комісії в Національній поліції України, затвердженими наказом МВС України від 07.11.2018 року № 893, начальником ГУНП в Запорізькій області видано наказ від 18 квітня 2022 року № 315 «Про призначення службовою розслідування та утворення дисциплінарної комісії» (у письмовому провадженні), з метою встановлення наявності або відсутності складу дисциплінарного проступку в діях позивача, а також з'ясування обставин невиконання вимог наказу ГУНП від 04 квітня 2022 року № 282 та підстав не виходу на службу.
Наказом ГУНП в Запорізькій області «Про продовження строку проведення службового розслідування» від 02 травня 2022 року № 349 строк проведення службового розслідування, призначеного наказом ГУНП в Запорізькій від 18 квітня 2022 року № 315, продовжено до 17 травня 2022 року (включно).
Висновком службового розслідування, проведеного за відомостями, викладеними у рапорті начальника Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області полковника поліції Бідила А.М. від 17 травня 2022 року № 589/01/35-2022 (далі - Висновок службового розслідування від 17 травня 2022 року) встановлено, крім іншого, що у порушення вимог пунктів 3 та 5 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04 квітня 2022 року №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами російської федерації, до м. Запоріжжя, поліцейський відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління поліції старший сержант поліції ОСОБА_1 станом на час проведення службового розслідування безпечним шляхом (в тому числі використовуючи гуманітарні конвої) до м. Запоріжжя, яке з 04 квітня 2022 року наказом ГУНП в Запорізькій області від 04 квітня 2022 року № 282 визначено місцем служби (роботи) не прибув та на облік у ГУНП в Запорізькій області протягом доби з моменту прибуття не став. Своїми діями вказаний поліцейський порушив вимоги пунктів частини 1 статті 18 Закону України «Про національну поліцію», Присяги працівника поліції, передбаченої статтею 64 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1 та 4 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту.
Відповідно до наказу ГУНП в Запорізькій області «Про застосування дисциплінарного стягнення» від 18 травня 2022 року № 406 за скоєння дисциплінарного проступку, порушення вимог частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», Присяги працівника поліції, передбаченої статтею 64 Закону України «Про Національну поліцію» пунктів 1 та 4 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту, пунктів 3 та 5 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04 квітня 2022 року № 282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області від 04 квітня 2022 року № 282 визначено місцем служби (роботи), та не постановці на облік у ГУНП в Запорізькій області протягом доби з моменту прибуття, до поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції.
Згідно з наказом ГУНП в Запорізькій області від 23 травня 2022 року № 417 о/с звільнено зі служби за пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_1, з 23 травня 2022 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Закон України «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Частиною 1 статті 17, частиною 1 статті 18, частиною 1 статті 19 вказаного Закону передбачено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Поліцейський зобов'язаний, зокрема, неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді. У разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15 березня 2018 р. №2337-VIII затверджено Дисциплінарний статут Національної поліції України, який визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження (далі - Дисциплінарний статут).
Відповідно до статті 3 Дисциплінарного статуту, службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського, зокрема, бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника;
Відповідно до частини 1,2,5 статті 5 Дисциплінарно статуту, поліцейський отримує наказ від керівника в порядку підпорядкованості та зобов'язаний неухильно та у визначений строк точно його виконувати. Забороняється обговорення наказу чи його критика. За відсутності можливості виконати наказ поліцейський зобов'язаний негайно повідомити про це безпосередньому керівнику з обґрунтуванням причин невиконання і повідомленням про вжиття заходів до подолання перешкод у виконанні наказу. Виконання поліцейським злочинного або явно незаконного наказу, а також невиконання правомірного наказу тягнуть за собою відповідальність, передбачену цим Статутом та законом.
Законом України «Про внесення змін до законів України «Про Національну поліцію» та «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану» від 15 березня 2022 р. №2123-IX, який набрав чинності 01 травня 2022 р., Дисциплінарний статут Національної поліції України, доповнено розділом V «Особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану».
Так, згідно статті 26 Дисциплінарного статуту у період дії воєнного стану службове розслідування проводиться з дотриманням вимог цього Статуту з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Службове розслідування призначається та проводиться у формі письмового провадження. Службове розслідування за фактом порушення поліцейським службової дисципліни може проводитися як дисциплінарною комісією, так і однією особою, у тому числі безпосередньо уповноваженим керівником, який одноособово здійснює передбачені Статутом повноваження дисциплінарної комісії. Службове розслідування має бути завершене протягом 15 календарних днів з дня його призначення уповноваженим керівником. У разі потреби цей строк може бути продовжений керівником, який призначив службове розслідування, але не більш як на 15 календарних днів. За результатами службового розслідування уповноважена особа складає висновок. У разі проведення службового розслідування безпосередньо керівником, який його призначив, висновок не складається, а обставини вчинення дисциплінарного проступку відображаються в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності або в довідці про відсутність в діях поліцейського ознак дисциплінарного проступку.
04 квітня 2022 року ГУНП в Запорізькій області видано наказ № 282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами російської федерації, до м. Запоріжжя», яким, відповідно до статті 8 Конституції України, Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 14 березня 2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», у зв'язку із неможливістю виконання завдань і повноважень поліції деякими територіальними підрозділами поліції ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування та дислокації яких захоплена окупаційними військами російської федерації, а також наявною інформацією про загрозу вчинення стосовно поліцейських, працівників поліції та членів їх сімей насильницьких дій, що загрожують їх життю і здоров'ю, свободі пересування з метою схилення до співпраці з військами російської федерації і російською окупаційною владою:
- п.1.2 У зв'язку із захопленням окупаційними військами російської федерації деяких населених пунктів Запорізької області, м. Запоріжжя визначено тимчасовим місцем розташування (дислокації) наступних територіальних підрозділів, підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області: Мелітопольського районного управління поліції, відділ №1 Мелітопольського районного управління поліції (смт. Якимівське), відділ поліції № 1 Мелітопольського районного управління поліції (смт. Веселе), відділення поліції № 2 Мелітопольського районного управління поліції (смт. Приазовське);
- п.3. Поліцейським, державним службовцям і працівникам (цивільному персоналу) структурних підрозділів апарату ГУНП, територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області визначених у пункті 1, 2 цього наказу прибути безпечним шляхом (в тому числі використовуючи гуманітарні конвої) до м. Запоріжжя до 05 квітня 2022 року (включно);
- п.5. Поліцейським, державним службовцям і працівникам (цивільному персоналу) зазначеним у пунктах 1.2 цього наказу стати на облік у ГУНП в Запорізькій області протягом доби з моменту прибуття;
- п.6. Начальникам структурних підрозділів апарату ГУНП територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області визначених у пункті 1, 2 цього наказу, 16 квітня 2022 року підготувати рапорти із переліком працівників, які не прибули до м. Запоріжжя на виконання цього наказу:
- п.9. Начальникам структурних підрозділів апарату ГУНП, територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів Г'УНП в Запорізькій області довести цей наказ до відома поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) у будь-який доступний спосіб.
Крім того у пункті 4 наказу № 282 зазначено, що вихід з території захоплених окупаційними військами російської федерації, необхідно здійснювати використовуючи алгоритм дій, визначений службовою телеграмою ГУНП в Запорізькій області від 26 березня 2022 року № 102/01/13-2-22 «Про порядок прибуття поліцейських, державних службовців та цивільного персоналу, а також членів їх сімей до ГУНП в Запорізькій області».
Позивач проходив службу у Мелітопольському РУП, яке визначено у пункті 1, 2 зазначеного Наказу. Зазначений наказ позивачем не було виконано, як у строк до 15 квітня 2022 року (включно), так і до завершення службового розслідування та прийняття спірного рішення.
В позові та в апеляційній скарзі позивач зазначає, що наказ ГУНП в Запорізькій області від 04 квітня 2022 року № 282 до його відома не доводився, і про його існування позивачу стало відомо 19 вересня 2022 року, коли він з'явився до відділу кадрового забезпечення ГУНП в Запорізькій області. Також, позивач вказує про те, що, на його адресу не надходило жодних письмових чи усних наказів, організаційно-розпорядчих документів, телефонограм чи повідомлень будь-якими каналами зв'язку від керівництва; не доводилося керівництвом наказів чи інструкцій щодо вчинення конкретних дій, явки чи перебування у конкретному місці, слідчому відділі поліції, встановлення обмежень та заборон.
З приводу цього слід зазначити, що до матеріалів справи надані пояснення начальника СКЗ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції Арутюнової Світлани Володимирівни від 19 квітня 2022 року, в яких вона повідомляє про доведення до особового складу вимог наказу ГУНП в Запорізькій області від 04 квітня 2022 року № 282 шляхом надсилання у месенджері, а також зазначила про спілкування з підлеглими з приводу необхідності їх прибуття до м. Запоріжжя для несення служби. Крім того, у своїх поясненнях вказані вище керівники повідомили дисциплінарній комісії номери мобільних телефонів своїх підлеглих, які залишились в населених пунктах Мелітопольського району Запорізької області захоплених окупаційними військами російської федерації.
Також про доведення до позивача наказу свідчить рапорт від 16 квітня 2022 року, пояснення начальника Мелітопольського РУП полковника поліції Бідило А.М. та начальника СКЗ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції Арутюнової С.В.
Доказів того, що позивач намагався виїхати з окупованої території, а також доакзаів на підтвердження факту вжиття заходів, спрямованих на виконання наказу від 04 квітня 2022 року № 282 в частині виїзду з тимчасово окупованої території до міста Запоріжжя для реєстрації та подальшого проходження служби, в матеріалах справи відсутні.
Також позивач не здійснював жодних дій щодо отримання інформації про те, яким чином йому продовжувати проходження служби в поліції після окупації міста Мелітополя, не звертався з рапортами до свого безпосереднього керівника, керівника ГУНП щодо неможливості виїзду, вирішення цього питання, тощо. Фактично зацікавленість у подальшому проходженні служби в поліції позивач висловив лише після отримання повідомлення про застосування до нього дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції.
Доводи позивача про відсутність можливості виїзду з окупованої території колегія суддів вважає неспроможними, оскільки за даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, розміщеними на його офіційному сайті, протягом квітня 2022 року неодноразово проводилась евакуація громадян гуманітарними коридорами із Запорізької області.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» здійснює у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України боротьбу з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями. Крім того, відповідно до частини 2 статті 24 Закону України «Про Національну поліцію» у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про оборону України» участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.
Зазначене свідчить, що правоохоронні органи в умовах воєнного стану є підрозділами, які у межах своїх повноважень беруть участь в обороні держави разом із Збройними Силами України, а тривалий невиїзд протягом 6 місяців на підконтрольну територію держави Україна позивачем є таким, що порушує Присягу на вірність Українському народові.
За таких обставин позивача правомірно притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Щодо посилання позивача на те, що відповідач не повідомив позивача про ініціювання службового розслідування, не забезпечив можливість надати письмове пояснення та докази щодо предмета службового розслідування і відсутності дисциплінарного проступку, не викликав у дисциплінарну комісію, чим порушив закон і право на захист, суд дійшов таких висновків, то з метою недопущення порушень прав позивача та на виконання вимог частини 2 статті 27 Дисциплінарного статуту, з використанням засобів електронної комунікації (за допомогою месенджеру WhatsАpp) позивачу на мобільний + 38 (096) 104-98-88 направлено лист вих. № 330/35/01-2022 від 03 травня 2022 року за підписом заступника голови дисциплінарної комісії, яким його викликано до ГУНП в Запорізькій області для надання пояснень дисциплінарній комісії за фактом можливого порушення службової дисципліни.
Відповідно до частини 3 статті 27 Дисциплінарного статуту Національної поліції України виклик, який надісланий з використанням електронної комунікації, вважається таким, що отриманий поліцейським, на другий день з дня його відправлення.
За приписами частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та надано їм належну юридичну оцінку, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.01.2023 року в адміністративній справі №280/5961/22 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.01.2023 року в адміністративній справі №280/5961/22 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 24.05.2023 року, в повному обсязі постанова складена відповідно до ст. 243 КАС України.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя В.А. Шальєва
суддя Н.А. Олефіренко