21 червня 2023 р.Справа № 520/12359/22
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Любчич Л.В. , Присяжнюк О.В. ,
за участю секретаря судового засідання Токар А.В.
представника відповідача - Горобинської Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Громадської організації "Мережа антикорупційних центрів" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2023, головуючий суддя І інстанції: Зоркіна Ю.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 03.04.23 по справі № 520/12359/22
за позовом Громадської організації "Мережа антикорупційних центрів"
до Харківської міської ради
про визнання протиправними та нечинними рішення,
Позивач, Громадська організація "Мережа антикорупційних центрів", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської міської ради, у якому просив:
- визнати протиправним та нечинним рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 588/11, яким були затверджені Правила паркування транспортних засобів у м.Харкові, з моменту його прийняття;
- визнати протиправним та нечинним рішення Харківської міської ради «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 588/11 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м.Харкові» від 24.10.20212 № 921/12 з моменту його прийняття.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23 березня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2023 скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому наполягав на законності судового рішення та просив залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги та зазначив, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачає.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Рішенням 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23 грудня 2011 року № 588/ 11 затверджені Правила паркування транспортних засобів у м. Харкові, в якому містяться положення про майданчики для платного користування.
В подальшому відповідачем прийнято рішення «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011р. №588/11 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» від 24.10.2012. № 921/12.
Не погодившись з рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості позовних вимог та доведеності відповідачем правомірності прийнятих ним рішень.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні органи затверджують плани діяльності з підготовки ними проектів регуляторних актів на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня поточного року, якщо інше не встановлено законом. План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів повинен містити визначення видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів.
Затверджені плани діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, а також зміни до них оприлюднюються у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніш як у десятиденний строк після їх затвердження. Якщо регуляторний орган готує або розглядає проект регуляторного акта, який не внесений до затвердженого цим регуляторним органом плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, цей орган повинен внести відповідні зміни до плану не пізніше десяти робочих днів з дня початку підготовки цього проекту або з дня внесення проекту на розгляд до цього регуляторного органу, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.
Відповідно до ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Згідно з ч. 6 статті 3 Регламенту Харківської міської ради 6 скликання, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 22.12.2010 № 17/10, гласність засідань міської ради забезпечується шляхом її трансляції по телебаченню і радіо, обов'язкової публікації рішень міської ради, в тому числі прийнятих на закритих засіданнях (при закритому розгляді окремих питань порядку денного), в офіційному друкованому виданні Харківської міської ради газеті «Харьковские известия» або в іншому друкованому засобі масової інформації, визначеному відповідним рішенням міської ради, та розміщення на офіційному сайті Харківської міської ради в мережі Інтернет.
Так, розпорядженням Харківського міського голови від 27.03.2003 № 614 з метою створення, вдосконалення та технічного обслуговування інформаційної мережі міської ради та її виконавчих органів, створення та впровадження автоматизованих систем обробки інформації, різноманітних банків (баз) даних та інші завдання у цій галузі, з метою висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування та забезпечення вільного доступу фізичних та юридичних осіб до актів, що приймаються міською радою, міським головою, виконавчими органами ради, керуючись частиною 8 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджено Порядок ведення Єдиного міського реєстру актів Харківської міської ради, міського голови та виконавчих органів ради.
Єдиний міський реєстр актів Харківської міської ради - комп'ютерна інформаційна система в формі окремої комп'ютерної бази даних, у якій оприлюднюються та зберігаються електронні копії текстів актів, що приймаються (видаються) Харківською міською радою, міським головою та виконавчими органами ради (загальний доступ за посиланням https://doc.city.kharkov.ua/uk/profile).
Колегія суддів зазначає, що рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 № 12/10 «Про затвердження Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Харківської міської ради 6 скликання на 2011 рік» затверджено План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Харківської міської ради 6 скликання на 2011 рік.
Судовим розглядом встановлено, що пунктом 1.2 рішення 10 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 28.09.2011 № 440/11 «Про внесення змін до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 р. № 12/10 «Про затвердження Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Харківської міської ради 6 скликання на 2011 рік» сесія міської ради ухвалила включити до Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Харківської міської ради 6 скликання на 2011 рік наступний регуляторний акт - рішення Харківської міської ради «Про затвердження «Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» з метою упорядкування організації та порядку паркування транспортних засобів в межах та поза межами проїзної частини вулиць, доріг або тротуарів міста Харкова, які спрямовані на поліпшення умов дорожнього руху шляхом збільшення пропускної спроможності транспортних шляхів міста Харкова, підвищення рівня безпеки дорожнього руху в місті, підвищення рівня благоустрою території, упорядкування стану та підвищення культури паркування транспортних засобів. Розробником проекту визначено Департамент транспорту і зв'язку, відповідальним за підготовку регуляторного акту - директора Департаменту транспорту і зв'язку. Термін підготовки - 4 квартал 2011 року.
Також, рішенням 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 16.11.2011 № 530/11 «Про затвердження Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Харківської міської ради 6 скликання на 2012 рік», затверджено План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Харківської міської ради 6 скликання на 2012 рік.
Так, пунктом 1 рішення 18 сесії 6 скликання від 20.08.2012 № 794/12 «Про внесення змін до рішення 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 16.11.2011р. № 530/11 «Про затвердження Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Харківської міської ради 6 скликання на 2012 рік» внесено зміни в додаток до вищевказаного рішення, доповнивши План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Харківської міської ради 6 скликання на 2012 рік регуляторним актом згідно з додатком до цього рішення.
Згідно з додатком до рішення № 794/12 План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Харківської міської ради 6 скликання на 2012 рік доповнено проектом рішення Харківської міської ради: «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 р. № 588/11 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові», мета прийняття: підвищення ефективності механізму погодження для улаштування та функціонування майданчиків для платного паркування в м. Харкові; термін підготовки: серпень-грудень 2012 рік: найменування органів та підрозділів: Департамент транспорту і зв'язку та Юридичний департамент Харківської міської ради; відповідальні за підготовку регуляторного акту: директор Департаменту транспорту і зв'язку та Юридичний департамент Харківської міської ради.
Колегія суддів звертає увагу, що вищевказані рішення Харківської міської ради, як і оскаржувані рішення, офіційно оприлюднені в мережі Інтернет в Єдиному міському реєстрі актів Харківської міської ради, міського голови та виконавчих органів ради за наведеним вище посиланням.
Так, згідно зі ст. 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу. Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій.
Згідно до ст. 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону. Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.
Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта повинно містити, зокрема інформацію про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.
Усі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов'язковому розгляду розробником цього проекту. За результатами цього розгляду розробник проекту регуляторного акта повністю чи частково враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом транспорту і зв'язку Харківської міської ради у друкованому засобі масової інформації - газеті «Харьковские известия» 18.10.2011 розміщено: 1) Повідомлення про оприлюднення проекту рішення Харківської міської ради «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові»; 2) Проект рішення Харківської міської ради «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» з додатком - Правилами паркування транспортних засобів у м. Харкові; 3) Аналіз регуляторного впливу до проекту рішення Харківської міської ради «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові».
У повідомлення про оприлюднення проекту рішення Харківської міської ради «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» серед іншого також зазначено, що зауваження та пропозиції до вищевказаного проекту рішення Харківської міської ради приймаються в письмовому вигляді розробником протягом одного місяця з дня його опублікування за адресою: м. Харків - 61003, пл. Конституції, 7, кім. 115 (тел. 760 75 19).
Судовим розглядом встановлено, що зауважень та пропозицій до вищевказаного проекту рішення Харківської міської ради отримано не було протягом встановленого часу на їх подання, внаслідок чого Харківською міською радою ухвалено рішення від 23.12.2011 № 588/11 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові».
Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом транспорту і зв'язку Харківської міської ради у друкованому засобі масової інформації - газеті «Харьковские известия» 01.09.2012 опубліковано: 1) Повідомлення про оприлюднення проекту рішення Харківської міської ради «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 588/11 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові»; 2) Проект рішення Харківської міської ради «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 588/11 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» з додатком - Правилами паркування транспортних засобів у м. Харкові; 3) Аналіз регуляторного впливу до проекту рішення Харківської міської ради «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 588/11«Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові».
У повідомлення про оприлюднення проекту рішення Харківської міської ради «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 588/11«Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» серед іншого також зазначено, що зауваження та пропозиції до вищевказаного проекту рішення Харківської міської ради приймаються в письмовому вигляді розробником протягом одного місяця з дня його опублікування за адресою: м. Харків - 61003, пл. Конституції, 7, кім. 115 (тел. 760 75 19).
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що зауважень та пропозицій до вищевказаного проекту рішення Харківської міської ради отримано не було протягом встановленого часу на їх подання, внаслідок чого Харківською міською радою ухвалено рішення Харківської міської ради від 24.10.2012 № 921/12 «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 588/11 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові».
Як встановлено судовим розглядом, в офіційному друкованому виданні Харківської міської ради газеті «Харьковские известия» розміщені:
-звіт про результати базового відстеження результативності рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 №588/11 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» (видання від 20.12.2012) ;
-звіт про результати базового відстеження результативності рішення 20 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.10.2012 № 921/12 «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 №588/11«Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» (відання від 30.05.2013);
-звіт про результати повторного відстеження результативності рішення 20 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.10.2012 № 921/12 «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від № 588/11«Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» (видання від 27.05.2014);
-звіт про результати періодичного відстеження результативності рішення 20 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.10.2012 № 921/12 «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 588/11«Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» (видання від 13.06.2017);
-звіт про результати періодичного відстеження результативності рішення 20 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.10.2012 № 921/12 «Про внесення змін до рішення 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.12.2011 № 588/11«Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» (видання від 11.07.2020).
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що під час прийняття оскаржуваних рішень Харківською міською радою дотримано вимоги Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Крім того, відповідно до ст. 143 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Так, згідно з ч.1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі віднесено: затвердження місцевих програм та заходів благоустрою населених пунктів, забезпечення їх виконання; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 3, ст.52 Закону України «Про дорожній рух» державне управління у сфері дорожнього руху та його безпеки здійснюється Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженими на це центральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування. Контроль у сфері безпеки дорожнього руху здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Державтоінспекцією Міністерства внутрішніх справ України, іншими спеціально уповноваженими на те державними органами (державний контроль), а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий контроль).
Відповідно до підпункту 4 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», тут і далі в редакції на час виникнення спірних відносин, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження прийняття рішень про організацію, зокрема стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону.
Відповідно до підпункту 2 пункту «а» частини першої статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, з визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Колегія суддів зазначає, що на підставі п. 5,30 Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1342 паркування може бути платним або безоплатним відповідно до рішення органу місцевого самоврядування або оператора. Під час паркування на майданчику для платного паркування користувач сплачує вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування згідно з тарифом, установленим виконавчими органами сільських, селищних, міських рад у порядку і межах, визначених законодавством, з урахуванням переліку основних послуг.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 № 258 затвердженого Порядок формування тарифів на послуги з утримання майданчиків для платного паркування транспортних засобів, пунктом 2 якої рекомендовано органам місцевого самоврядування використовувати затверджений цією постановою Порядок під час встановлення тарифів на послуги з утримання майданчиків для платного паркування транспортних засобів.
Колегія суддів зазначає, що з аналізу вищенаведених норм вбачається , що на час прийняття оскаржуваних рішень відповідач був наділений повноваженнями щодо: затвердження місцевих програм та заходів благоустрою населених пунктів, забезпечення їх виконання; державне управління у сфері дорожнього руху та його безпеки; здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; здійснення контролю у сфері безпеки дорожнього руху; прийняття рішень про організацію стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону; ухвалення рішень щодо платного або безоплатного паркування на території відповідної територіальної громади, встановлення тарифів на послуги з утримання майданчиків для платного паркування транспортних засобів, що обумовило прийняття оскаржуваних рішень.
Крім того, судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради № 184 від 29.06.2022 Департаментом інфраструктури Харківської міської ради видано наказ від 30.06.2022 № 48 «Про призупинення експлуатації майданчиків для платного паркування», відповідно до якого, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, введенням з 24.02.2022 на території України правового режиму воєнного стану, беручи до уваги, що місто Харків є територією, на який проводяться активні бойові дії з боку держави-агресора, згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану», керуючись ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням 12 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 588/11 від 23.12.2011 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів у м. Харкові» (зі змінами), рішенням виконавчого комітету № 184 від 29.06.2022 «Про організацію роботи щодо призупинення експлуатації майданчиків для платного паркування на період дії воєнного стану» призупинено на період воєнного стану експлуатацію всіх відведених Комунальному підприємству «Харківпарксервіс» платних майданчиків для паркування транспортних засобів (муніципальних майданчиків) на території міста Харкова згідно з переліком.
Із врахуванням вищевикладених обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що при прийнятті оскаржуваних наказів відповідачем дотримано процедуру прийняття регуляторного акта, встановлену Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", у зв'язку з чим відсутні підстави для визнання їх нечинними, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2023 р. без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно-правовим обґрунтуванням.
Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Hirvisaari v. Finland від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Однак, згідно із п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Ruiz Torija v. Spain від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд. .
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Громадської організації "Мережа антикорупційних центрів" залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2023 по справі № 520/12359/22 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя О.А. Спаскін
Судді Л.В. Любчич О.В. Присяжнюк
Повний текст постанови складено 26.06.2023 року