ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"26" червня 2023 р. справа № 300/2769/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання дотримання строків звернення до суду за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним і скасування податкових повідомлення-рішень за №4044717-5133-0906 від 01.05.2020 та за №290690-2407-0906 від 30.04.2021, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 16.05.2023 звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправним і скасування податкових повідомлення-рішень за №4044717-5133-0906 від 01.05.2020 та за №290690-2407-0906 від 30.04.2021 (надалі по тексту також - оскаржувані податкові повідомлення-рішення, ППР).
Ухвалою суду від 22.05.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).
Відповідач подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду за №7402/5/09-19-05-01 від 09.06.2023, в якому контролюючий орган звертає увагу суду на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду встановленого статтею 122 КАС України, оскільки податкові повідомлення-рішення за №4044717-5133-0906 від 01.05.2020 та за №290690-2407-0906 від 30.04.2021 надсилались платнику засобами поштового зв'язку на адресу: АДРЕСА_1 , за податковою адресою платника податків, однак не вручені та повернуті за закінченням терміну зберігання 22.06.2020 та 29.05.2021, тоді як до суду за захистом своїх прав позивач звернулась тільки 16.05.2023.
13.06.2023 представник позивача подав засобами електронного зв'язку на електрону пошту із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 13.06.2023" письмові пояснення на заяву відповідача від 09.06.2023.
Ухвалою від 14.06.2023 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу п'ятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаного недоліку шляхом:
- підтвердження чіткої дати отримання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.02.2023 у справі №300/5495/22 та надати докази на підтвердження даних доводів; підтвердження коли саме і за яких обставин позивач дізналася про податкові повідомлення-рішення за №4044717-5133-0906 від 01.05.2020 та за №290690-2407-0906 від 30.04.2021;
- подання заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску.
На виконання вказаної ухвали, представником позивача подано заяву про поновлення строку звернення до суду засобами електронного зв'язку на електрону пошту із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 20.06.023" та підписана електронно-цифровим підписом ОСОБА_2 , який як адвокат діє в інтересах позивача на підставі ордера про надання правової допомоги.
За обґрунтуваннями представника позивача при застосуванні строків звернення до суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що ОСОБА_1 дізналася про наявність оскаржуваних податкових повідомлення-рішень за №4044717-5133-0906 від 01.05.2020 та за №290690-2407-0906 від 30.04.2021 зі змісту позовної заяви Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 23.12.2022, яку вона отримала 03.01.2023 поштовим конвертом (76018 72430236). Звертає увагу суду, як свідчить клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду оскаржувані податкові-повідомлення рішення нею не були отримані, та повернулися з відміткою «за закінченням терміну зберігання», однак податковий орган наполягає на тому, що згідно вимог статей 42, 58 Податкового кодексу України вказані рішення вважаються врученими ОСОБА_1 , як платнику податків, тому слід вважати, що вона пропустила визначений статтею 122 КАС України звернення до адміністративного суду. На переконання представника позивача у 2020 році і 2021 році ОСОБА_1 фактично вже не була платником податку в розумінні податкового законодавства, а тому у спірному випадку не підлягають застосування правила вручення поштових відправлень із рішеннями відповідача, які встановлені ПК України.
Розглядаючи подану представником ОСОБА_1 заяву як клопотання, яким обґрунтовано дотримання строків звернення до суду, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
ОСОБА_1 вважає, що нею не пропущено процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування оскаржуваних ППР, оскільки ОСОБА_1 дізналась про наявність оскаржуваних рішень тільки в 2023 році і в шестимісячний строк звернулась з позовом до суду.
При цьому, як в адміністративному позові так і в поданих письмових поясненнях, ОСОБА_1 погоджується із застосуванням шестимісячного строку звернення до суду, посилаючись на висновки Верховного Суду у постанові від 27 січня 2022 року у справі №160/11673/20 про те, що процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження) визначається частиною другою статті 122 КАС України - становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Перевіряючи поважність причин пропуску строку звернення з адміністративним позовом та зважаючи на обставини, визначені у адміністративному позові, суд виходить із правових висновків, визначених Верховним Судом у постанові від 27 січня 2022 року у справі №160/11673/20, а саме: «Вирішуючи це питання, судова палата зазначає, що стаття 122 КАС України встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду у публічно-правових спорах. Водночас, вона передбачає можливість встановлення строків звернення до адміністративного суду іншими законами.
Однак, відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19, ПК України не містить норм, які б визначали процесуальний строк звернення до суду з позовом у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження).
Судова палата вважає, що у випадку відсутності правового регулювання у спеціальному законодавстві, застосуванню підлягають загальні норми процедури судового оскарження в рамках розгляду публічно-правових спорів, які встановлені КАС України.
Згідно з абзацом першим частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З метою забезпечення єдиної правозастосовчої практики під час судового розгляду відповідних спорів у справах, у яких позивачами не використовувалась процедура адміністративного оскарження рішень податкового органу про нарахування грошових зобов'язань, та у розвиток правового підходу, викладеного у постанові Верховного Суду від 26 листопада 2020 року у справі №500/2486/19, судова палата відступає від висновку Верховного Суду, викладеного у постановах від 3 квітня 2018 року у справі №826/5325/17, від 23 травня 2018 року у справі №803/728/17, від 18 червня 2018 року у справі №805/1146/17-а та вважає за необхідне сформулювати такий правовий висновок.
Процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження) визначається частиною другою статті 122 КАС України - становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судова палата вважає, що такий висновок не суперечить пункту 56.18 статті 56 ПК України, який закріплює право на звернення до суду з позовом у будь-який момент після отримання такого рішення, але при реалізації цього права має враховуватися строк давності.
З урахуванням викладеного, судова палата вважає, що суд апеляційної інстанції правильно врахував висновок Верховного Суду щодо питання застосування пунктів 56.18 статті 56 і 102.1 статті 102 ПК України і дійшов правильного висновку про те, що строк звернення до суду з цим позовом визначається статтею 122 КАС України і становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Однак, апеляційний суд не звернув увагу на те, що у постанові від 26 листопада 2020 року судова палата наголошувала на тому, що суди повинні уникати випадків скасування законних рішень, ухвалених відповідно до усталеної на той час судової практики, лише на тій підставі, що станом на час розгляду справи змінилось юридичне тлумачення відповідної норми права.
Зміна судової практики, що відбулася після ухвалення судами остаточного рішення, не повинна порушувати принцип правової визначеності та стабільності правового регулювання, чинного на час розгляду справи судами попередніх інстанцій.
Також судова палата акцентувала увагу на тому, що задля додержання принципу правової визначеності та забезпечення права на справедливий суд, які є елементами принципу верховенства права, зміна сталої судової практики, яка відбулася в бік тлумачення норм права щодо застосування коротших строків звернення до суду, може розглядатися судами як поважна причина при вирішенні питання поновлення строків звернення до суду в податкових правовідносинах, які виникли та набули характеру спірних до зміни такої судової практики».
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України закріплено саме право платника податків оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Так як податкові повідомлення-рішення за №4044717-5133-0906 від 01.05.2020 та за №290690-2407-0906 від 30.04.2021, були сформовані податковим органом до зміни судової практики - 27.01.2022 щодо строків оскарження таких рішень (з 1095 днів до шести місяців), зважаючи на відсутності у суду доказів обізнаності позивача до 2023 року про зміст оскаржуваних рішень, а також беручи до уваги те, що про наявність боргу ОСОБА_1 дізналась із змісту позовної заяви Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 23.12.2022, яку вона отримала 03.01.2023, то суд застосовує вимоги законодавства щодо застосування підходу, який є найбільш сприятливим для заявника - платника податку, коли у його справі зміна сталої судової практики, яка відбулася в бік тлумачення норм права щодо застосування коротших строків звернення до суду, звужує право на захист у суді.
Відтак, враховуючи вищевказані правові висновки, суд вважає за доцільним визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити ОСОБА_1 такий строк.
Усі інші доводи представника позивача, викладені у заяві від 20.06.2023 суд не враховує, вважаючи їх безпідставними і такими, що не формують коментований висновок суду у даній ухвалі.
Відповідно до частини 14 статті 171 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Враховуючи усунення позивачем недоліків позовної заяви, суд вважає за необхідне продовжити розгляд справи.
Керуючись статтями 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновити ОСОБА_1 строк звернення в адміністративний суд з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним і скасування податкових повідомлення-рішень за №4044717-5133-0906 від 01.05.2020 та за №290690-2407-0906 від 30.04.2021.
2. Продовжити розгляд справи №300/2769/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним і скасування податкових повідомлення-рішень за №4044717-5133-0906 від 01.05.2020 та за №290690-2407-0906 від 30.04.2021.
Ухвала, окремо від рішення суду, не оскаржується та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Чуприна О.В.