Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 червня 2023 року Справа№200/2122/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (адреса: 43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22 В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 056650008613 від 04.04.2023 по заяві ОСОБА_1 від 27.03.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 із розрахунку один місяць військової служби за три місяці періоди з 22.09.2015 по 18.11.2015, з 17.06.2016 по 01.08.2016, з 05.08.2016 по 01.10.2016, з 13.11.2017 по 29.04.2018, з 10.05.2018 по 30.09.2018, з 06.11.2018 по 01.09.2019, з 02.10.2019 по 12.04.2020, з 16.05.2020 по 19.07.2020, з 25.07.2020 по 31.10.2020, з 01.11.2020 по 12.07.2021, з 11.08.2021 по 23.02.2022 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з дати звернення 27.03.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при зверненні до управління Пенсійного фонду із письмовою заявою і документами про призначення пенсії на пільгових умовах, йому протиправно було відмовлено у призначенні пенсії, не зарахувавши до страхового і пільгового стажу в роботи за професією «машиніста електровозу» з повним робочим днем під землею за Списком №1, період військової служби, під час якої приймав безпосередню участь в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходівіз розрахунку один місяць служби за три місяці відповідно до п.п. "а" п. 3 Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 - до стажу роботи за пільговою спеціальністю.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.05.2023 відкрито провадження у справі №200/2122/23, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
20.06.2023 через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач не погоджується із заявленими позовними вимогами та просить суд відмовити в їх задоволенні, посилаючись на наступне.
Відповідно до розрахунку стажу обрахованого відповідачем, страховий стаж позивача складає 19 років11 місяців 23 дні, з урахуваннямкратності ( за списком №1) стаж особи становить 30 років 11 місяців 23 днів.Пільговий стаж особи, що дає право на зниження пенсійного віку 18 років 2 місяці17днів: роботи підземні, професії провідні (20) - 3 роки 4 місяці 26 днів; роботи підземні, професії за постановою 202 (25) - 8 років 0 місяців 7 днів; навчання за фахом - 2 місяці 26 днів; військова служба в особливий період - 6 років 6 місяців 18 днів. Вказує, що до страхового та пільгового стажу зараховано усі наявні періоди.
Судом встановлено наступні обставини, які підтверджені матеріалами справи.
Позивач, ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), 27.03.2023 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №056650008613 від 04.04.2023 відмовлено позивачу у призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У рішенні вказано, що згідно наданих до заяви документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки абовідповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, диплом, довідки пропідтвердження стажу), страховий стаж складає 19 років11 місяців 23 дні, з урахуваннямкратності ( за списком №1) стаж особи становить 30 років 11 місяців 23 днів.
Пільговий стаж особи, що дає право на зниження пенсійного віку 18 років 2 місяці 17днів:
- роботи підземні, професії провідні (20) - 3 роки 4 місяці 26 днів;
- роботи підземні, професії за постановою 202 (25) - 8 років 0 місяців 7 днів;
- навчання за фахом - 2 місяці 26 днів;
- військова служба в особливий період - 6 років 6 місяців 18 днів.
До страхового та до пільгового стажу зараховано усі наявні періоди.
Позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» узв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
З вказаною відмовою позивач не погодився та звернувся з даним позовом до суду.
Позивач оскаржує незарахування у пільговому обчисленні період військової служби, під час якої позивач приймав безпосередню участь в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів із розрахунку один місяць служби за три місяці відповідно до п.п. "а" п. 3 Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 - до стажу роботи за пільговою спеціальністю.
До матеріалів справи також додано:
- військовий квиток серії НОМЕР_2 , з якого вбачається, що позивач 29.07.2015 на підставі Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 14.01.2015 року №15\2015 року був призваний у Збройні Сили України;
- довідку про підтвердження пільгового характеру №120 від 14.03.2023, з якої вбачається, що позивач на час призову працював на посаді машиніста електровозу підземним з повним робочим днем в шахті ПАТ ШУ "Покровське", що відноситься до підземних професійза Списком №1;
- довідку № 04/2353 від 20.03.2023 Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МО України, з якої вбачається, що позивач проходив військову службу та : а) приймав участь в проведенні Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 22.09.2015 року по 18.11.2015 року, з 17.06.2016 року по 01.08.2016 року, з 05.08.2016 року по 01.10.2016 року, з 13.11.2017 року по 29.04.2018 року; б) приймав безпосередню участь в Операції об'єднаних сил на території Донецької таЛуганської областей: з 10.05.2018 року по 30.09.2018 року, з 06.11.2018 року по 01.09.2019 року, з 02.10.2019 року по 12.04.2020 року, з 16.05.2020 року по 19.07.2020 року, з 25.07.2020 року по 31.10.2020 року, з 01.11.2020 року по 12.07.2021 року, з 11.08.2021 року по 23.02.2022 року. У довідці вказано, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць за три.
- довідку форми РС-право від 04.05.2023, з якої вбачається, що періоди служби позивача відповідач зарахував до пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 в однократному розмірі.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058-IV (даліЗакон України № 1058-IV).
Частиною 1ст. 45 Закону України № 1058-IVвстановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 3 ст. 24 Закону України № 1058-IV встановлено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці засписком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Позивач звертає увагу на те, що відповідачем безпідставно і незаконно не зараховано до страхового і пільгового стажу час проходження військової служби під час мобілізації в особливий період за пільговими умовами один рік служби за три роки.
Відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Аналогічні положення містяться вст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 62 закону України «Про пенсійне забезпечення'встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок №637).
Відповідно до п. 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до довідки про підтвердження пільгового характеру №120 від 14.03.2023 позивач на час призову працював на посаді машиніста електровозу підземним з повним робочим днем в шахті ПАТ ШУ "Покровське", що відноситься до підземних професій за Списком №1.
Робота позивача за вказаною професією і підтвердження її належними документами відповідачем не заперечується.
Записи свідчать про роботу особи за професією, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до довідки № 04/2353 від 20.03.2023 Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МО Українипозивач проходить військову службу з 29.05.2015 по 01.10.2016 та з 13.11.2017 по теперішній час в складі діючої армії в період бойових дій із загальній кількості 6 років 8 місяців 8 днів.
Даний період, вважає, позивач повинен бути зарахований до його страхового і пільгового стажу роботи за професією «машиніста електровозу підземним з повним робочим днем» за Списком №1 в кратності один місяць служби за три місяці.
При вирішенні даного спірного питання суд виходить з наступного.
Згідност.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
2 червня 2005 року за № 2636-IV прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби» . Частину першу статті 2 Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" доповнено абзацом другим такого змісту: "Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах".
Статтею 12 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям надані гарантії соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей. Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими вКонституції Українита законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації (Закон № 2011-XII).
За приписами абзацу 2 ч. 1ст. 8 Закону № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення"передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за № 1294/2607 відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.
Пунктом. 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу).
Так, відповідно до підп.1 цього пункту участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Кабінетом Міністрів України прийнято 17.07.1992р. №393 постанову «Про порядок обчислення вислуги років , призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» .
Відповідно до підп. «а» п. 3постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей»( Постанова № 393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.
Отже, час проходження служби, протягом якого особа у воєнних діях в особливий період, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Суд зазначає, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннямист.2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу"якою передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до пункту 4 цієї статті віднесено також військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, до якої відповідно до п.1 ст.2 Закону також віднесено і військову службу.
За п. 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, приймаються:
-військові квитки;
-довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС,Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС ;
-довідки архівних і військово-лікувальних установ .
Отже, вищенаведена довідка Покровського РТЦК ті СП є належним доказом в підтвердження проходження позивачем військової служби в особливий період.
Таким чином, за змістом ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV право на передбачену даною нормою пенсію незалежно від віку мають працівники провідних професій на цих роботах, зокрема, машиніста електровозу підземним з повним робочим днем,за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. До стажу роботи зараховується військова служба незалежно від місця проходження служби. При цьому, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьоїстатті 114 Закону №1058-IV, проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Враховуючи вищенаведені правові норми і надані документи, суд приходить до висновку про протиправність і скасування прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Стосовно зобов'язальних вимог призначити позивачу пенсію, суд зазначає.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно із Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнято Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження- це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визнавати повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінськихрішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акту.
У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції, адміністративний суд, не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України та не вправі підміняти собою державні органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення, розрахунок, нарахування та виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України, тобто, в даному випадку відповідач має виключну компетенцію щодо призначення позивачу пенсії.
Суд зазначає, що зобов'язавши відповідача врахувати періоди роботи позивача до страхового стажу, суд не може зобов'язати призначити пенсію, оскільки саме на пенсійний орган покладено обов'язок обрахування стажу роботи особи та встановлення всіх необхідних умов для призначення пенсії.
Вказані вимоги є передчасними, оскільки вказаним діям передує належний розгляд заяви про призначення пенсії.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні цієї частини позовних вимог.
Пунктом 10 ч. 2ст. 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Враховуючи наведене, а також дискреції Пенсійного органу в питаннях призначення та нарахування пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву позивача від 27.03.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
За приписами ч. 1ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3, 8 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь позивача слід стягнути судові витрати 1073,60 грн. судового збору.
Керуючись статтями 139, 241, 243,244-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (адреса: 43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22 В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 04.04.2023 року № 056650008613 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви від 27.03.2023.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 час проходження військової служби в особливий період один місяць служби за три періоди з 22.09.2015 по 18.11.2015, з 17.06.2016 по 01.08.2016, з 05.08.2016 по 01.10.2016, з 13.11.2017 по 29.04.2018, з 10.05.2018 по 30.09.2018, з 06.11.2018 по 01.09.2019, з 02.10.2019 по 12.04.2020, з 16.05.2020 по 19.07.2020, з 25.07.2020 по 31.10.2020, з 01.11.2020 по 12.07.2021,з 11.08.2021 по 23.02.2022 в страховий стаж та стаж роботи за професією машиніста електровозу підземним з повним робочим днем (список № 1, розділ 1 підрозділ 1), що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.03.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Волинській області сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1073,60 грн.
Повне судове рішення складено 26.06.2023.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Загацька