Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 червня 2023 року Справа№200/1620/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
17.04.2023 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Відповідач 2) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просила суд:
рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 07 квітня 2023 року №056550005155 щодо відмови в призначенні мені - ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №1) визнати протиправним та скасувати;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути мою заяву про призначення мені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1) від 31 березня 2023 року із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 періодів роботи з 04 лютого 1993 року по 31 жовтня 2000 року на посаді “знімальника скловолокнистих матеріалів” в ОП “Костянтинівський завод Скловиробів ім.13-ти розстріляних робітників” та з 01 листопада 2000 року по 02 липня 2003 року на посаді “знімальника скловолокнистих матеріалів” в Товаристві з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія “Кристал”.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, Позивачем 31 березня 2023 року була подана заява до органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Проте 07 квітня 2023 року Відповідачем 2 було винесено рішення №056550005155 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” яке мотивоване не достатністю пільгового стажу за Списком №1. Відповідач визначив наявність у Позивача страхового стажу - 33 роки 03 місяці 01 день в тому числі пільгового стажу за Списком №1 - 02 роки 02 місяці.
Позивач вважає рішення щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №1) незаконним та таким, що підлягає сксуванню.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.04.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем 1 було надано відзив, в якому зазначено, що відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року.
Відповідно до пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
Таким чином період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи визначає підприємство шляхом надання оформленої належним чином уточнюючої довідки у відповідності зі Списками, затверджуваними Кабінетом Міністрів України на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві.
Атестація робочого місця обов'язково потрібна для зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 21.08.1992, як передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442.
У разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється відповідними Комісіями при Головних управліннях Пенсійного фонду України.
Відповідно наданих до заяви документів про стаж (ідентифікаційний номер, трудова книжка, диплом, пільгові довідки) страховий стаж складає 33 роки 3 місяці 1 день.
До пільгового стажу враховано період роботи за Списком № 1 з 01.11.2000 по 31.12.2002 відповідно відомостей по спеціальному стажу наявних в реєстрі застрахованих осіб (код підстави для обліку спеціального стажу ЗПЗ013А1, оскільки підприємства розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній) та складає 2 роки 2 місяці.
До пільгового стажу за Списком № 1 на посаді «съемщик стекловолокнистмх материалов» (мовою документа) на підприємстві “Кристал” не враховано періоди роботи згідно довідки від 29.05.2012 № 28-11-ОК, оскільки підприємство, в якому працювала позивачка, є ліквідованим. Довідка від 29.05.2012 № 28-11-ОК не відповідає пункту 20 Порядку, а саме: не містить посилання на статтю 50 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не засвідчена підписами головного бухгалтера та керівника відділу кадрів. Пільговий стаж потребує розгляду Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Комісія). Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, не надавалось.
Пільговий стаж роботи в Костянтинівському заводі скловиробів імені 13-ти розстріляних робітників «в цехе №3 производства стекловолокнистмх материалов сьемщиком стекловолокнистмх материалов» (мовою документа) з 04.02.1993 по 31.10.2000 не враховано за довідкою, виданою Виконавчим комітетом Костянтинівської міської ради, від 11.07.2022 № 05-07-07/479, оскільки пільговий стаж потребує розгляду Комісією. Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, не надавалось.
Відповідно до вищезазначеного Головним управлінням було прийнято рішення про відмову Позивачу в призначенні пенсії за віком згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи за Списком №1. З урахуванням викладеного вважає, що оскільки Головним управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.
Відповідачем 2, було надано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав аналогічним тим, що наведені у відзиві Відповідачем 1.
Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера за серією та номером паспорта.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу від 16 липня 1988 року НОМЕР_2 було укладено шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , останньою було взято прізвище « ОСОБА_4 ».
Відповідно до свідоцтва від 20 липня 2000 року НОМЕР_3 шлюб було розірвано. Прізвище Позивача після розірвання шлюбу « ОСОБА_4 ».
Згідно з трудовою книжкою НОМЕР_4 , Позивач в спірні періоди працювала:
04.02.1993 року прийнята в цех №3 виробництва скловолокнистих матеріалів знімальником скловолокнистих матеріалів 3 розряду на ОП Костянтинівський завод скловиробів ім. 13-ти розстріляних робітників;
31.10.2000 року звельнена за переведенням;
01.11.2000 року прийнята за переведенням в ТОВ «ТК «Кристал» в цех №3 виробництва скловолокнистих матеріалів знімальником скловолокнистих матеріалів 3 розряду;
02.07.2003 року переведена там же машиністом різальних машин;
17.09.2007 року звільнена за власним бажанням.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №29 від 29.05.2012р., Позивач в період з 04.02.1993 року по 31.10.2000 року працювада повний робочий день на Костянтинівському заводі скловиробів ім. 13-ти розстріляних робітників та виконувала роботу у виробництві скловолокна за професією, посадою знімальник скловолокнистих матеріалів, що передбачена Списком 1 розділ XV підрозділ 2 пункт 15.2а код 1150102а - 17531, підстава постанова КМУ від 11.03.1994р. №162. Атестація робочого місця: наказ №304к від 08.06.1994р., наказ №582к від 25.11.1999р.
Архівна довідка №05-07-07/479 від 11 липня 2022 року, яка видана Виконавчим комітетом Костянтинівської міської Ради яка підтверджує пільговий характер роботи з 04 лютого 1993 року по 31 жовтня 2000 року на посаді «знімальника скловолокнистих матеріалів» в ОП «Костянтинівський завод Скловиробів ім.13-ти розстріляних робітників». Довідка видана на підставі первинних документів які надійшли на зберігання до архівного відділу Костянтинівської міської Ради.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №28-11-ОК від 29 травня 2012 року, Позивач в період з 01 листопада 2000 року по 01 липня 2003 року працювада повний робочий день у ТОВ «Торгівельна компанія Кристал» та виконувала роботу у виробництві скловолокна за професією, посадою знімальник скловолокнистих матеріалів, що передбачена Списком 1 розділ XV підрозділ 2, підстава постанова КМУ від 16.01.2003р. №36. Атестація робочого місця: наказ №582к від 25.11.1999р.
Наказом Костянтинівського заводу скловиробів імені 13 розстріляних робітників» від 08 червня 1994 року № 304к «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» затверджені Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
До Переліку робочих місць, посад Костянтинівського заводу скловиробів імені 13 розстріляних робітників, які мають право на призначення пенсії на пільгових підставах за Списком № 1, включена професія «знімальник скловолокнистих матеріалів», Список № 1, розділ ХV, п. 2а, код 11501020-17531.
Наказом орендного підприємства «Костянтинівський завод скловиробів імені 13 розстріляних робітників» від 25 листопада 1999 року № 582-к «Про атестацію робочих місць за умовами праці» затверджений Список виробництв, робіт, професій, посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
До Переліку робочих місць, посад орендного підприємства «Костянтинівський завод скловиробів імені 13 розстріляних робітників», за результатами атестації яких підтверджено право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, включена професія «знімальник скловолокнистих матеріалів», Список № 1, розділ ХV, позиція 2а, код 11501020-17531.
31.03.2023 року Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком.
07.04.2023 року Відповідачем 2 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №056550005155. Відповідно наданих до заяви документів про стаж (ідентифікаційний номер, трудова книжка, диплом, пільгові довідки) страховий стаж складає 33 роки 3 місяці 1 день.
До пільгового стажу враховано період роботи за Списком № 1 з 01.11.2000 по 31.12.2002 відповідно відомостей по спеціальному стажу наявних в реєстрі застрахованих осіб (код підстави для обліку спеціального стажу ЗПЗ013А1, оскільки підприємства розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній) та складає 2 роки 2 місяці.
Не враховано до стажу за Списком № 1 періоди роботи:
згідно довідки від 29.05.2012 № 28-11-ОК, оскільки надана довідка не відповідає пункту 20 Порядку, а саме: не містить посилання на статтю 50 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не засвідчена підписами головного бухгалтера та керівника відділу кадрів. Накази про атестацію робочого місця не надано;
з 04.02.1993 по 31.10.2000 в Костянтинівському заводі скловиробів імені 13-ти розстріляних робітників згідно архівної довідки № 05-07-07/479 від 11.07.2022 виданої виконавчим комітетом Костянтинівської міської Ради. Позитивне рішення комісії на даний час відсутнє.
Розрахунок стажу (форма РС-право) свідчить, що Відповідачем 2 не зараховано до пільгового стажу Позивача період: з 04.02.1993 року по 31.10.2000 року, з 01.01.2003 року по 02.07.2003 року. Періоди роботи Позивача: з 01.11.2000 року по 31.12.2002 року було зараховано до пільгового стажу за Списком №1.
Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про нараховану заробітну плату, сплату страхових внесків (єдиного внеску) та про спеціальний стаж Позивача за періоди роботи з 01.1998 року по 12.2022 року, за кодом підстави «ЗП3013А1».
Вважаючи такі дії Відповідача протиправними Позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-1V.
Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 розд. ХІV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці засписком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці засписком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно достатті 27та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці засписком № 1виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, або за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають особи, визначені наступними абзацами п. 1 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону.
Таким чином необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є зайнятість особи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці засписком № 1, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, наявність атестації робочих місць та наявність відповідного страхового стажу, в тому числі на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року в справі № І-р/2020) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.
Орган Пенсійного фонду України не заперечує, що посади, які займав позивач протягом спірних періодів належать до відповідного списку №1.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Відповідно достатті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Порядку застосування списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383) визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 1 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162; якщо пільгова робота продовжується після 16 січня 2003 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 24 червня 2016 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; якщо пільгова робота продовжується після 24 червня 2016 року (або тільки почалась після цієї дати), - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж установлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
В п. 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнювальні довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Виходячи з наведених норм Порядку №637, у разі відсутності в трудовій книжці записів про роботу, такий стаж встановлюється на підставі інших документів, уточнюючих довідок, відомостей та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.
Комплексний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах під час встановлення трудового стажу також констатовано Верховним Судом у постанові від 16.09.2022 року у справі № 560/1399/19.
Суд зазначає, що трудова книжка Позивача містить належним чином здійснені записи щодо спірних періодів роботи, які не мають дефектів їх вчинення.
Як встановлено з трудової книжки Позивача у спірні періоди вона працювала повний робочий день в основному виробництві за професією знімальник скловолокнистих матеріалів.
Вказана професія, за якою працював Позивач, віднесена до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (розділ XV підрозділ 2 код 1150102а - 17531), Постановою Кабінету Міністрів від 16.01.2003 № 36 (розділ XV підрозділ 2).
Отже, Позивач у спірні періоди виконував роботи, які дають право на призначення йому пенсії на пільгових умовах за Списком №1.
Позивач має належним чином оформлену трудову книжку, в якій містяться записи про відповідний трудовий стаж із відомостями, які відповідають вимогам законодавства на підтвердження права на пенсію за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Окрім того, як вбачається з виписки з індивідуальних відомостей про застраховану особу позивача форми ОК-5, сформованої відповідачем, у період з 01.1998 року по 12.2022 року, позивач має спеціальний стаж за кодом ЗПЗ013А1.
Згідно з довідниками кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановами правління Пенсійного фонду України 05 листопада 2009 року №26-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за №1136/17152, 08 жовтня 2010 року №22-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 року за №1014/18309,
код підстави ЗПЗ013А1 застосовується з 05 листопада 1991 року та має назву «Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам»;
Таким чином, в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України наявні відомості, що позивач у спірних періодах працював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списками робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Окрім того, позивачем разом із заявою про призначення пенсії було надано довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №29 від 29.05.2012р., №28-11-ОК від 29 травня 2012 року, про те, що Позивач працював у період з 04.02.1993 року по 31.10.2000 року та з 01.11.2000 року по 02.07.2003 року на посаді “знімальника скловолокнистих матеріалів”, що передбачена Списком 1.
Судом встановлено, що період роботи з 01.11.2000 року по 31.12.2002 року зараховано до пільгового стажу Позивача.
З огляду на те, що вищезазначений період зарахований Відповідачем 2 до пільгового стажу Позивача, суд зазначає про відсутність спору між сторонами, права Позивача в цій частині не порушені, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.
Відтак, пенсійним органом протиправно не зараховано до пільгового стажу Позивача за Списком 1 період роботи з 04.02.1993 року по 31.10.2000 року та з 01.01.2003 року по 02.07.2003 року. Належних підстав для такого не зарахування до пільгового стажу Позивача за Списком 1 не зазначено та судовим розглядом не встановлено.
Суд зауважує, що відповідач користуючись наданими широкими межами розсуду та можливістю вибору різними способами та засобами для дотримання своїх зобов'язань, взагалі не врахував ступінь втрати однієї сторони, в даному випадку позивача, його конституційного права на пенсійне забезпечення.
Суд критично ставиться до доводів пенсійного органу, що спірні періоди не можуть бути зараховані до пільгового по тій причині, що довідка не містить підписів головного бухгалтера та начальника відділу кадрів та посилання на статтю 50 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з наступного.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, в постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а та від 11 липня 2019 року у справі №242/1484/17, від 31 березня 2020 року у справі № 127/16245/17.
Відповідно до п. 20 Порядку № 637 обов'язок щодо оформлення (заповнення) такої довідки покладений на підприємство, в якому працював позивач, або його правонаступника.
Суд зауважує, що однією з підстав для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки чи уточнюючої довідки.
Відповідачем 2 не враховано, що не усі недоліки в оформленні уточнюючої довідки можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність оформлення довідок. Право на пенсійне забезпечення особи не повинно безумовно залежати від дій чи бездіяльності осіб, які зобов'язані вести облік трудового стажу працівників.
Посилання органу Пенсійного фонду України в оскарженому рішенні на те, що довідки про підтвердження пільгового характеру роботи позивача не відповідають додатку №5 до постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» через відсутність посилання в них на ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», - є неприйнятними, оскільки вказана постанова Кабінету Міністрів України жодних додатків не містить.
Відсутність в довідках абзацу наступного змісту: «Відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми пенсії, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку.», тобто абзацу, який передбачений додатком № 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (яким затверджений бланк довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній), не роблять такі довідки недійсними, оскільки наявність або відсутність такого абзацу не впливає на право особи на призначення пенсії.
До того ж за наявності сумнівів у достовірності відомостей, які наведені у довідці №28-11-ОК від 29 травня 2012 року, Відповідача 2 не було позбавлено можливості провести перевірку первинних документів в архівному відділі Костянтинівської міської ради, тобто використати свої права, передбачені ч. 3 ст. 44 Закону № 1058.
Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пільгової пенсії.
Аналогічна позиція викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 672/914/16-а та від 11 липня 2019 року у справі № 127/1849/17.
Пунктами 1 і 6 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1), передбачено, що цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, зокрема, для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.
Основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.
При цьому, суд звертає увагу на те, що вказаний порядок прийнято відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
З наведеного вбачається, що Порядок № 18-1 не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки пільговий характер роботи позивачки за Списком № 1 в період з 04.02.1993 по 31.10.2000 в Костянтинівському заводі скловиробів імені 13-ти розстріляних робітників підтверджується трудовою книжкою.
При цьому, відсутність можливості здійснення органом Пенсійного фонду України перевірки виданих документів підприємством, яке ліквідоване, не є підставою для не врахування зазначених у цих документів відомостей за відсутності обґрунтованих сумнівів в їх достовірності.
Ризик неможливості здійснення такої перевірки з незалежних від людини причин не може бути покладений на особу, що звернулась за призначенням пенсії, якщо вимоги до форми довідки про заробітну плату були дотримані підприємством, що її видало, а сам факт роботи в цьому підприємстві підтверджений записами у трудовій книжні.
Факт роботи позивачки підтверджується записами у трудовій книжці у спірний періоди.
Суд звертає увагу на те, що надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Наведе відповідає висновкам Верховного Суду в постанові від 22.03.2018 року у справі № 208/235/17(2-а/208/105/17).
Крім того, суд вказує, що позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання роботодавцем обов'язків щодо проведення атестації робочих місць, передання до архіву на зберігання документів з особового складу (накази, картки особових рахунків, особові справи, відомості про нарахування заробітної плати).
Суд зазначає, що саме на відповідача покладено обов'язок, при призначенні (перерахунку) пенсії позивачу, щодо здійснення перевірки допустимості документів, поданих разом із заявою для перерахунок пенсії, та обґрунтованість видачі таких з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 13.02.2020 року у справі № 607/14668/16-а.
За таких обставин, не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства та не надання позивачем довідки про пільговий стаж роботи не може бути підставою для відмови у зарахуванні позивачу до пільгового стажу періодів роботи за Списком № 1.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що при прийнятті спірного рішення про відмову в призначенні пенсії він діяв обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно, тобто с забезпеченням усіх прав особи. Дії відповідача порушують баланс між несприятливими наслідками для реалізації конституційного права позивача на соціальний захист (ст. 46 Конституції України) і цілями на які, врешті, спрямовані ці дії.
Суд також зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, належним відповідачем за позовними вимогами є Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії.
Отже, саме на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві суд покладає обов'язок зарахувати вказані вище періоди до спеціального (пільгового) стажу позивача та повторно розглянути заяву про призначення пенсії.
Як наслідок, у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області слід відмовити.
За таких обставин позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Положеннями частини 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно квитанції від 14.04.2023 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача 2 на користь Позивача підлягають стагненню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 700,00 грн.
Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 07 квітня 2023 року №056550005155 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №1) визнати протиправним та скасувати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1) від 31 березня 2023 року із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 періодів роботи з 04 лютого 1993 року по 31 жовтня 2000 року на посаді “знімальника скловолокнистих матеріалів” в ОП “Костянтинівський завод Скловиробів ім.13-ти розстріляних робітників” та з 01 січня 2003 року по 02 липня 2003 року на посаді “знімальника скловолокнистих матеріалів” в Товаристві з обмеженою відповідальністю Торгівельна компанія “Кристал”.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 700,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є.В. Череповський