Ухвала від 04.09.2006 по справі 8/209-ПН-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

УХВАЛА

"04" вересня 2006 р. Справа № 8/209-ПН-06

Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом"якової В.В. при секретарі Зибцевій А.В., розглянувши справу

за позовом: Преображенської сільської ради

до: Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства ім.Кірова

про визнання правовласності

за участю представників сторін:

від позивача - Шульгіна І. М. - представник, дов. у справі.

від відповідача - спеціаліст Ярошенко Ю.Б., дов. від 17.08.06., ю/к Сизова В.Ю., дов. від 17.08.06.

Преображенська сільська рада Чаплинського району Херсонської області (позивач) звернулась до суду з позовом про визнання права власності на житловий будинок № 16 по вул. Гагаріна, в с. Преображенка, який був побудований за рахунок колгоспу ім. Кірова у 1983 році та належав до громадського житлового фонду. Цей будинок був наданий в користування поза чергою прибувшим у сільську місцевість молодим спеціалісту -вчителям музичної школи Красикову А.Г. та Красиковій О.О. У серпні 1994 році колгосп реформовано в колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) ім. Кірова з колективною формою власності. При реформуванні у 1998 році КСП ім. Кірова в сільськогосподарське закрите акціонерне товариство ім. Кірова був залишений на балансі СЗАТ ім. Кірова, тоді як, на думку позивача, повинний був переданий до комунальної власності згідно з п. 8 ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» . В добровільному порядку житловий будинок СЗАТ ім. Кірова не передало. В бюро технічної інвентаризації будинок не зареєстрований. Кошти на утримання житлового будинку відповідач не виділяє. Крім того, позивач стверджує, що житловий будинок № 16 був побудований колгоспом ім. Кірова за рахунок коштів державного бюджету, які виділялись для осіб, що переселяються в трудонедостатні сільські населені пункти (ст. 9 Закону України «Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві».)

Сільськогосподарське закрите акціонерне товариство ім.. Кірова (відповідач) не визнає позов, посилаючись на те, що безоплатна передача в комунальну власність житлового фонду здійснюється за згодою недержавних сільськогосподарських підприємств. Житловий фонд господарства побудовано виключно за рахунок колгоспу ім. Кірова, тобто, не за бюджетні кошти, тому за відсутністю згоди СЗАТ ім.Кірова, рішення про передачу житлового фонду до комунальної власності територіальної громади не приймалось. Статтю 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» доповнено пунктом 8 в лютому 2003 року, зворотної дії Закон не має. Тому дія пункту 8 не розповсюджується на події, що відбувались до 2003 року. Пункт 17 Наказу Міністерства аграрної політики України від 14.03.2001р. № 62 «Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств", обумовлює передачу на баланс органів місцевого самоврядування майна - соціальної інфраструктури, до якого житловий фонд не відноситься, тому посилання у позові на цей пункт є помилковим. Відповідач вказує на відсутність рішення сесії сільської рад про передачу житлового фонду до комунальної власності. Звертає увагу суду, що позивач відмовляється прийняти до комунальної власності інші об»єкти соціальної інфраструктури. Громадянин Красиков А.Г. ухиляється від укладання договору найму житлового приміщення з відповідачем, має борг по квартирній платі. Додатково відповідач повідомив суд про те, що житловий фонд колгоспу побудований за рахунок коштів колгоспу, право розпоряджатись житловим фондом належить членам колгоспу. Приватизації житловий будинок також не належить, як такий що не є державною власністю.

В судовому засіданні 28 серпня 2006 року позивач змінив позовні вимоги -просить зобов'язати відповідача СЗАТ ім. Кірова передати на баланс Преображенської сільської ради Чаплинського району Херсонської області спірний житловий будинок та підписати акт прийому-передачі будинку. Змінити предмет позову -це право позивача, передбачене ст. 22 Господарського процесуального кодексу України. Для надання відповідачу можливості підготувати заперечення або пояснення проти змінених позовних вимог суд оголошує перерву до 4 вересня 2006 року о 16 год. 00 хвил.

4 вересня 2006 року засідання продовжено. Відповідач надав заперечення проти позову, в яких вказує на відсутність на день реформування КСП у СЗАТ правової норми про обов'язковість передачі житлового фонду до комунальної власності, на те, що житловий будинок є власністю СЗАТ, як правонаступника колгоспу, що підтверджується рішенням Чаплинського райсуду Херсонської області від 1 лютого 2006 року .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Житловий будинок № 16 по вул. Гагаріна, в с. Преображенка Чаплинського району Херсонської області був побудований колгоспом ім. Кірова у 1983 році та належав до громадського житлового фонду відповідно до ст. 4 Житлового кодексу УРСР. Цей будинок у 1983 році був наданий поза чергою в користування прибувшим в сільську місцевість молодим спеціалістам -вчителям музичної школи Красікову А.Г. та Красіковій О.О., сім»я Красікова мешкає в будинку на день розгляду справи. Будь-якого рішення правління колгоспу та його профспілкового комітету про надання житла сім'ї молодих спеціалістів суду не надано.

У серпні 1994 році колгосп реформовано в колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) ім. Кірова з колективною формою власності, у травні 1998 року КСП ім. Кірова реформовано у сільськогосподарське закрите акціонерне товариство ім. Кірова, форма власності - приватна. Житловий будинок № 16 був залишений на балансі СЗАТ ім. Кірова разом з іншими житловими будинками. В органі технічної інвентаризації будинок не зареєстрований. Згідно з довідкою СЗАТ ім. Кірова балансова вартість будинку 12112 грн., загально площа 70 кв.м, житлова площа 55 кв.м.

Громадянин Красіков А.Г. неодноразово звертався до позивача із заявами про приватизацію житлового будинку, але сільрадою йому було відмовлено в приватизації з посиланням на знаходження будинку на балансі СЗАТ ім. Кірова.

Пунктом 1 постанови КМУ від 5 вересня 1996 року № 1060 «Про поетапну передачу у комунальну власність об»єктів соціальної сфери, житлового фонду сільськогосподарських, переробних та обслуговуючих підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності» з метою створення сприятливих умов для господарювання підприємств агропромислового комплексу визнано за необхідне провести у 1997 -2001 роках безоплатну поетапну передачу у комунальну власність об»єктів житлового фонду сільськогосподарських підприємств агропромислового комплексу (за їх згодою), заснованих на колективній та інших формах недержавної власності, що знаходяться на їх балансі.

Указом Президента України «Про деякі заходи щодо поліпшення умов господарювання недержавних сільськогосподарських підприємств» від 9 березня 2000 року № 398/2000 передбачались заходи для ефективної діяльності сільгосппідприємств, які засновано на приватній формі власності, в тому числі, здійснення безоплатної передачі протягом 2000 року в комунальну власність житлового фонду та інших об»єктів соціальної інфраструктури, які належать сільськогосподарським кооперативам, приватним (приватно-орендним) сільськогосподарським підприємствам, селянським (фермерським) господарствам, господарським товариствам, а також сільськогосподарським підприємствам, які засновано на приватній власності... Передбачено здійснювати зазначені заходи за згодою недержавних сільськогосподарських підприємств.

Пунктом 17 Наказу Міністерства аграрної політики України від 14.03.2001р. № 62 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001р. за N 305/5496) «Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств", визначено, що підприємство-правонаступник здійснює заходи щодо передачі майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування.

Пунктом 8 статті 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство" (яким був доповнений Закон 20 лютого 2003 року), яка регулює питання ліквідації та реорганізації підприємства визначено, що об'єкти житлового фонду, які не підлягали паюванню в процесі реорганізації та передані на баланс підприємств -правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 року № 1253 був встановлений механізм передачі об'єктів житлового фонду, затверджено Порядок безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників. Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що до об»єктів передачі входять житлові будинки, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам. Ініціаторами передачі об'єктів житлового фонду у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти. У разі коли ініціатором передачі об'єктів у комунальну власність є місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, пропозиція погоджується з підприємством-правонаступником. Рішення про передачу об'єктів житлового фонду, приймається відповідною сільською радою (пункт 3 Порядку). Передача здійснюється за рішенням комісії, яка утворюється виконкомом сільської ради, передача оформляється актом приймання-передачі, з дати підписання акту виникає право власності.

Таким чином, виходячи з аналізу нормативних актів суд вважає, що нормативними актами передбачалось захист прав сільського населення при реформуванні аграрного сектору економіки. Та обставина, що все житло побудовано за рахунок колгоспу ім.Кірова, тобто не за бюджетні кошти, не є доказом того, що відповідач, на балансі якого знаходиться житловий фонд колишнього колгоспу, має право розпоряджатись житловим фондом на власний розсуд і ігнорувати норми п. 8 ст. 31 Закону України “Про колективне сільськогосподарське підприємство», яка набула чинності після реформування КСП у СЗАТ. Вартість житлового фонду не включена до статутного фонду сільгосппідприємства, відповідач не має права продажу житлового фонду та не має повноважень змінювати цільове використання житлового фонду, при виході із товариства його члени не мають прав на отримання частки з житлового фонду. Разом з тим обов'язку щодо передачі житла до комунальної власності в будь-які строки відповідач також не має. Житловий фонд за бажанням сільгосппідприємства може передаватись у комунальну власність із наступним здійсненням приватизації органами місцевого самоврядування. Норми про передачу не носять імперативного характеру, тобто не є обов'язковими на день розгляду даного спору. Передача об'єктів житлового фонду до комунальної власності можлива лише за наявністю згоди СЗАТ ім..Кірова, на балансі якого перебуває будинок.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві» переселенці в трудонедостатні населені пункти республіки, які виявили бажання працювати в агропромисловому комплексі, забезпечуються житлом і господарським будівлями за рахунок республіканського бюджету, житло побудоване в сільській місцевості за рахунок бюджетних коштів через десять років передається в особисту власність переселенцям за умови їх роботи в агропромисловому комплексі та соціальній сфері села. Позивач просить передати будинок до комунальної власності, тому посилання на вказану норму є необґрунтованим. Доводи позивача про те, що житловий будинок № 16 був побудований колгоспом ім. Кірова за рахунок коштів державного бюджету, які виділялись для осіб, що переселяються в трудонедостатні сільські населені пункти, не підтверджені належними доказами, тому до уваги не приймаються.

Позивач надав суду рішення 1У сесії Преображенської сільської ради У скликання № 23 від 15 серпня 2006 року про ініціювання передачі житлового будинку в с. Преображенка, вул. Гагаріна, 16 в комунальну власність сільради, для чого була створена відповідна комісія. Доказів надіслання рішення відповідачу суду не надано. Суд вважає передчасним звернення до суду з позовом про спонукання СЗАТ ім. Кірова передати житловий будинок, оскільки позов поданий до прийняття сесією сільради рішення про передачу будинку до комунальної власності, пропозиція сільради не обговорювалась на зборах акціонерів СЗАТ, офіційну відповідь СЗАТ не надало, тому ставити питання про спонукання відповідача до будь-яких дій передчасно.

За таких обставин, спору щодо зобов'язання передати житловий будинок між сторонами ще не виникло, права позивача не порушено, тому предмета спору немає. Суд припиняє провадження по справі.

Керуючись ст.ст. 22, п. 1-1 ст.80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити клопотання позивача про зміну позовних вимог.

2. Припинити провадження по справі за позовом Преображенської сільської ради Чаплинського району Херсонської області житловий про зобов'язання СЗАТ ім. Кірова передати у комунальну власність будинок № 16 по вул. Гагаріна, в с. Преображенка Чаплинського району Херсонської області у зв'язку з відсутністю предмета спору.

3. Ухвалу надіслати сторонам.

Суддя В.В. Хом"якова