Справа № 204/7686/23
Провадження № 3/204/4218/23
16 червня 2023 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Безрук Т.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
22 травня 2023 року до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська надійшов вищевказаний адміністративний матеріал.
Відповідно до протоколу ДНПК-2 № 2394 про військове адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 17.05.2023, близько 23.50 год 16.05.2023 ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , був виявлений із ознаками алкогольного сп'яніння (поведінка, що не відповідає обстановці, характерний запах алкоголю) під час виконання обов'язків військової служби на території тимчасового розташування військової частини у АДРЕСА_2 , у зв'язку з чим, з метою встановлення стану (ступеню) алкогольного сп'яніння, був направлений на огляд до підрозділу Військової служби правопорядку - ІНФОРМАЦІЯ_2 , де тестом № 4458 від 17.05.2023 встановлено результат 0,95 %. Вказані дії кваліфіковано як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що провадження по цій справі необхідно закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Протокол по цій справі не відображає реальні обставини справи, докази по справі є неналежними,а під час складення протоколу відбувалось грубе порушення вимог чинного законодавства, а саме: ст. 266-1 КУпАП. Зокрема, проведення огляду на стан сп'яніння не фіксувалося технічними засобами та відбувалось за відсутності свідків.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 не бачив, під час освідування останнього присутній не був, оскільки в цей час надавав свідчення по іншій справі, після чого його викликало командування та попросило підписати акт огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що під час продуття ОСОБА_1 газоаналізатору присутній не був, показів прибору та процедури освідування не бачив. Також зазначив, що його просто попросили підписати акт огляду стосовно ОСОБА_1 .
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, оцінивши докази та фактичні обставини справи у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Положення статті 7 КУпАП, передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 245 КУпАП, унормовано, зокрема, що завданням у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягають з'ясуванню, зокрема, наступні обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, відповідно до якої доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Отже, зі змісту наведених норм убачається, що притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе за наявності складу і події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Судом встановлено, що в якості доказів, на підтвердження викладених у протоколі ДНПК-2 № 2394 про військове адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 17.05.2023 обставин, особою, що склала протокол додано: акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу стосовно Свідка, тест на стан алкогольного сп'яніння від 17.05.2023, копія посвідчення офіцера ОСОБА_1 .
Однак вищевказані докази винуватості ОСОБА_1 не можна вважати достатніми та допустимими з огляду на наступне
Нормами ч. 3-6 ст. 266-1 КУпАП передбачено, що огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Суд зауважує, що у додатках до протоколу про адміністративне правопорушення відсутні матеріали відеозапису огляду ОСОБА_1 . Водночас свідків, яких зазначено в акті огляду на стан сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу стосовно ОСОБА_1 під час проведення освідування останнього не було, що підтверджено показаннями самих свідків у судовому засіданні.
Відповідно до ч. 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Таким чином, у матеріалах справи судом не встановлено належних доказів, які підтверджують вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому правопорушення.
Суд зазначає, що сам лише складений протокол про адміністративне правопорушення, не може бути беззаперечним доказом винуватості особи.
Вказане узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.04.2022 по справі №489/4827/16-а.
Згідно зі ст. 129 Конституції України, розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, а тому суд не може виконувати одночасно функцію дізнання, обвинувачення і правосуддя.
З огляду на викладене, оскільки особою, яка склала протокол не було додано до матеріалів справи належних доказів, на підтвердження обставин, які дозволяють встановити, що ОСОБА_1 вчинив інкриміноване йому правопорушення, суд доходить висновку, що провадження в справі стосовно останнього підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення та неможливістю у зв'язку з цим накладення на нього адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. 280 КУпАП, суд,
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення - закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Т.В. Безрук