Постанова від 22.06.2023 по справі 420/15075/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/15075/20

Перша інстанція: суддя Бойко О.Я.,

повний текст судового рішення

складено 05.05.2023, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Ступакової І.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 05 травня 2023 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково, вирішено:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 у період з 20.12.2016 року по 31.12.2017 року максимальним розміром;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром за період з 20.12.2016 року по 31.12.2017 року, з урахуванням вже виплачених сум;

- в іншій частині позову - відмовити.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2021 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року - без змін.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року набрало законної сили 18.06.2021 року.

07.07.2021 року Одеський окружний адміністративний суд видав виконавчі листи у справі.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 року суд зобов'язав ГУ ПФУ в Одеській області подати звіт про виконання рішення суду від 26.02.2021 року.

26.11.2021 року до суду засобами поштового зв'язку надійшов звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 року суд прийняв звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду від 26.02.2021 року.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2022 року скасовано ухвалу суду першої інстанції від 06.12.2021 року про прийняття звіту ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду від 26.02.2021 року. Справу №420/15075/20 повернуто до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.08.2022 року встановлено ГУ ПФУ в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 26.02.2021 року у справі №420/15075/20.

11.04.2023 року електронною поштою та 27.04.2023 року засобами поштового зв'язку від відповідача до суду першої інстанції надійшов звіт про виконання рішення суду з додатками.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.05.2023 року прийнято звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення по справі 420/15075/20.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України та ст.382 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Так, згідно з ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зі змісту звіту ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду з додатками, вбачається, що він обґрунтований наступним:

- на підставі ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 18.08.2022 року позивачу 09.09.2022 року проведено перерахунок пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року в розмірі 85% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром;

- розмір пенсії позивача після виконання рішення суду з 01.10.2022 року становив 31291,74 грн., сума доплати за період з 01.01.2016 року по 30.11.2019 року з урахуванням фактично виплачених сум склала 23134,63 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації;

- оскільки розмір пенсії позивача з 01.12.2019 року досягав максимального розміру пенсії, тому доплата пенсії за період з 01.12.2019 року по 30.11.2022 року згідно з ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.08.2022 року відсутня;

- бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 року №1167; Головному управлінню на 2022 рік із змінами передбачено коштів на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішенням суду в сумі 41695,80 тис. грн.. Бюджет Головного управління, передбачений на 2022 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду вичерпано;

- станом на 06.04.2023 року відповідач погасив заборгованість з пенсійних виплат за рішенням суду за датою набрання ними законної сили по 08.07.2020 року;

- Кабінет Міністрів України бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік не затвердив, а тому відповідач на сьогодні діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на 2 квартал 2023 року, яким не передбачені кошти на виплати за рішенням суду;

- на лист Головного управління від 03.03.2023 року №1500-0503-5/25137, яким здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за рішенням суду по справі №420/15075/20 та формування додаткової відомості на березень 2023 року для виплати позивачу нарахованого боргу та Пенсійний фонд України листом від 31.03.2023 року №2800-040204-9/17308 повідомив, що черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу II Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 року за №53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 року №35-1). Окрім того, Пенсійним фондом України сформовано додатковий бюджетний запит та надіслано Міністерству соціальної політики України листом від 16.02.2023 року №2800-040101-5/8107;

- пенсійні виплати здійснюються відповідачем виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат відповідач немає;

- виплата нарахованої доплати пенсії позивачу за період з 01.01.2016 року по 30.11.2019 року в сумі 23134,63 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Приймаючи вказаний вище звіт про виконання рішення суду, суд першої інстанції виходив з того, що проведення виплати заборгованості не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема ГУ ПФУ в Одеській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Бюджет Головного управління, передбачений на 2022 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, вичерпано. Суд вважає, що наразі немає підстав вважати, що суб'єкт владних повноважень ухиляється від виконання судового рішення в повному обсязі.

Також суд першої інстанції зазначив, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Колегія суддів при вирішенні даного питання виходить з наступного.

Так, відповідач у звіті повідомляє, що бюджет Головного управління, передбачений на 2022 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду вичерпано, здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду за датою набрання ними законної сили по 08.07.2020 року.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.

Частинами 1 та 2 ст.23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

За результатами поданого відповідачем звіту колегією суддів встановлено, що рішення суду від 26.02.2021 року у справі №420/15075/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Одеській області в частині виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 30.11.2019 року у сумі 23134,63 грн. залишається невиконаним.

Наведене також підтверджується самим відповідачем по справі у наданому звіті, де відповідач зазначає, що виплата нарахованої доплати пенсії позивачу за період з 01.01.2016 року по 30.11.2019 року в сумі 23134,63 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Водночас, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що з огляду на викладене вище, причини неповного виконання ГУ ПФУ в Одеській області рішення суду не є неповажними.

Слід зазначити, що обставини, на які посилається ГУ ПФУ в Одеській області у звіті про виконання рішення у справі №420/15075/20, у своїй сукупності свідчать, що невиплата в повному обсязі перерахованої пенсії не зумовлена недбалістю управління чи неналежним виконанням своїх обов'язків.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховані суми пенсії не виплачені позивачу у зв'язку з відсутністю бюджетного асигнування.

Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 23.04.2020 року у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 року у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 року у справі №360/4705/20 неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Отже, суд першої інстанції вірно зазначив, що підстави для накладення на керівника відповідача штрафу за неподання звіту чи невиконання рішення, оскільки, як встановлено судом раніше, виконання рішення ускладнено з незалежних від відповідача причин, відсутні.

Разом з цим, колегія суддів не може погодитись з прийняттям судом першої інстанції звіту ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення у справі №420/15075/20, оскільки абзацом третім резолютивної частини вказаного рішення чітко встановлено зобов'язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 , що відповідачем на даний час не здійснено.

Таким чином, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року у справі №420/15075/20 на даний час є фактично не виконаним.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, а ухвала суду першої інстанції від 05.05.2023 року підлягає скасуванню, а справа підлягає поверненню до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.317, ст.321, ст.322, ст.325, ст.329, 382 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 05 травня 2023 року про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року у справі №420/15075/20 - скасувати.

Справу №420/15075/20 повернути до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя К.В. Кравченко

Судді О.В. Джабурія І.Г. Ступакова