Справа № 420/10334/23
22 червня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду 09.05.2023 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у відмові призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності на підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 14.02.2022 серії 12ААВ №553172;
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити, нарахувати і сплачувати ОСОБА_1 пенсію, як інваліду другої групи з загальним захворюванням починаючи з 12 лютого 2022 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що 29.03.2023 він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії по інвалідності з 14.02.2022. Відповідач відмов у призначенні пенсії по інвалідності, вказана відмова оформлена рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 05.04.2023. Відмовляючи у призначені пенсії відповідач послався на відсутність підтвердження у заявника ОСОБА_1 інвалідності на день звернення. Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 213050032029 від 05.04.2023 протиправним та незаконним виходячи з наступного. 14 лютого 2022 року ОСОБА_1 визнано інвалідом 2 групи загального захворювання на строк до 1 березня 2023 року. 29 березня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про призначення йому пенсії по інвалідності з 14.02.2022. У позивача термін закінчення довідки акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 14.02.2022 серія 12ААВ №553172 припав на 12.02.2023, коли в Україні діяв та діє воєнний стан. Люди з інвалідністю, строк повторного огляду яких припав на період воєнного стану, можуть без проходження чергової ЛКК чи МСЕК отримувати пенсії та соціальні допомоги, реабілітаційні заходи, користуватися пільгами та гарантіями, передбаченими для осіб з інвалідністю законодавством. Позивач зареєстрований та постійно проживає у м. Херсон, смт Антонівка, звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії по інвалідності на підставі довідки акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 14.02.2022 серія 12ААВ №553172 29.03.2023, в період дії воєнного стану, а тому має право на призначення та виплати пенсії по інвалідності з 12.02.2022. Відмова відповідача у призначені позивачу пенсії по інвалідності порушує його право на соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Ухвалою судді від 15.05.2023 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк на усунення недоліків шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви з зазначенням повної адреси позивача.
23 травня 2023 року ухвалою судді прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , відкрито провадження у адміністративній справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у порядку статті 263 КАС України.
01 червня 2023 року до суду (вх. №ЕП/20238/23) від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов відзив на позовні вимоги ОСОБА_1 у якому відповідач зазначає, що відповідно до статті 34 Закону пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Статтею 45 Закону передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за нею, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія по інвалідності дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. Відповідно до наданих позивачем документів, а саме довідки до акту огляду медико- соціальної експертної комісії від 14.02.2022 серії 2ААВ № 553172, 14.02.2022 позивачеві надано другу групу інвалідності, при цьому датою наступного огляду вказано 14.02.2023, та інвалідність встановлена на строк до 01.03.2023. До органу Пенсійного фонду позивач звернувся 26.03.2023, як було зазначено вище, проте, жодного результату огляду, який би підтверджував наявність у нього групи інвалідності на дату звернення, не надав.
06.06.2023 до суду надійшов (вх.№ЕС/5718/23) відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що позивачем не надано результатів проходження повторного огляду від 01.03.2023 для продовження інвалідності. Пенсія встановлюється з дня звернення за пенсією, а на день звернення позивача у нього вже було відсутнє документальне підтвердження інвалідності.
Ухвалою суду від 05.06.2023 було повернуто без розгляду відповідь на відзив позивача ОСОБА_1 , що надійшла до суду 31.05.2023 (вх.№ЕП/201059/23) по справі № 420/10334/23.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзиви, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з обставин справи та наявних у справі матеріалів, 14.02.2022 на ім'я ОСОБА_1 видано Довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №553172. Група інвалідності встановлена - друга. Причина інвалідності: загальне захворювання. Інвалідність встановлена на строк до 01 березня 2023 року. Дата чергового переогляду 14.02.2023.
29.03.2023 ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії по інвалідності до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. На момент звернення вік позивача становив 50 років 02 місяців.
Відповідно до пункту 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (зі змінами) за принципом екстериторіальності питання щодо призначення позивачеві пенсії по інвалідності (за заявою від 29.03.2023) розглядалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №213050032029 від 05.04.2023 було відмолено ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності. В прийнятому рішенні відповідачем зазначено наступне. Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 29.03.2023 року. Вік заявника 50 років 2 місяці. Статтею 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: для осіб з інвалідністю ІІ та ІІІ групи - від 49 до досягнення особою 51 року включно 12 років. Відповідно до статті 34 Закону пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 45 Закону пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. Страховий стаж особи становить 12 років 1 місяць 20 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за наданими документами до трудового стажу зараховані всі періоди роботи. Випискою з акта огляду МСЕК до довідки 12ААВ №553172, виданою 14.02.2022, заявнику встановлено інвалідність з 14.02.2022 по 28.02.2023. Станом на дату звернення за призначенням пенсії наявність інвалідності не підтверджено.
14.04.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області направило позивачу копію прийнятого 05.04.2023 Рішення з супровідним, в якому, серед іншого, зазначено, що після надання необхідних документів, стане можливим повернутися до розгляду питання щодо призначення пенсії по інвалідності за умови надання нової заяви.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо прийняття саме такого рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Приписами ч. 1 ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-ІV) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам.
Відповідно до ч.1 ст. 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Суд акцентує увагу на тому, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до страхового стажу ОСОБА_1 зараховані всі періоди його роботи.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон №1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частин першої та другої статті 30 Закону №1058-ІV, пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону (частина перша статті 33 Закону № 1058-ІV).
Відповідно до ст. 34 Закону №1058-ІV, пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-ІV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
За змістом ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №1058-IV затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок).
Положеннями пункту 1.7 Порядку №22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (п.1.8 Порядку №22-1).
Відповідно до наданих позивачем документів, а саме довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 14.02.2022 серії 2ААВ № 553172 14.02.2022 Позивачеві надано другу групу інвалідності, при цьому датою наступного огляду вказано 14.02.2023, та інвалідність встановлена на строк до 01.03.2023.
До органу Пенсійного фонду позивач звернувся 26.03.2023, як було зазначено вище, проте, жодного результату огляду у 2023 році позивач не надав. Такі обставини самим позивачем не заперечуються.
Посилання позивача на дію воєнного стану в Україні не можуть замінити саму відсутність у нього результатів огляду медико-соціальної експертної комісії в 2023 році та не є обґрунтуванням причини не звернення позивача до пенсійного органу з листопада 2022 року.
До того ж, робота пенсійних органів з моменту оголошення воєнного стану не припинялась, електронні звернення функціонували та були доступними. Крім того, в листопаді 2022 року місто Херсон було де-окуповано, що давало позивачу безперешкодно пройти черговий переогляд 14.02.2023 та надати його результати пенсійному органу 29.03.2023.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Станом на час вирішення спору по суті в матеріалах справи відсутні належні та достатні докази того, що позивач пройшов черговий медичний огляд та станом на день звернення до відповідача (29.03.2023) він мав встановлену, підтверджену належним документом, інвалідність та надав зазначену інформацію до органу Пенсійного фонду України.
Отже, підсумовуючи викладене, судом не встановлено в діях Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправність та порушення пенсійних прав ОСОБА_1 .
На переконання суду, спірне рішення від 05.04.2023 є обґрунтованим, мотивованим та таким, що прийняте у відповідності до діючих норм відповідного пенсійного законодавства.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд наголошує, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії як спосіб захисту порушено права юридичної та/або фізичної особи може мати місце у разі наявності порушеного права, тобто, якщо суб'єкт владних повноважень ухиляється від вчинення таких дій та/або протиправно відмовляє у їх вчиненні.
При цьому, позивач не позбавлений можливості реалізувати своє право на повторне звернення до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії з врахуванням попередньо встановлених недоліків та з додатком необхідних документів.
Частиною 2 статті 73 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до приписів ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 5, 72-73, 76-78, 143, 243-246, 293, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідачі:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385);
- Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057).
Суддя Олена СКУПІНСЬКА
.