Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"16" серпня 2006 р.
о 12:20год. Справа № АС-41/278-06
вх. № 8390/1-41
Суддя господарського суду Харківської області Мінаєва О.М.
за участю секретаря судового засідання Данилко В.О.
представників сторін :
позивача - Любімий О.М. дов.
відповідача - Межова К.П. дов.
по справі за позовом Харківське державне авіаційне виробниче підприємство орденів Жовтневої Революції та трудового червоного прапора, м. Харків
до Спеціалізована ДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові
про зобов'язання відобразити дані
Позивач звернувся до суду з позовом про зобов*язання відповідача відобразити дані уточнюючого податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2005 рік від 02.06.06р. в картці особового рахунку позивача відповідно правил, встановлених Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державного податкової служби України.
Відповідач у відзиві на позов та судовому засіданні проти вимог позивача заперечує, посилаючись на те, що в порушення Закону України "Про порядок погашення зобов*язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181, позивач не скористався своїм правом щодо надання уточнюючого розрахунку до початку перевірки, в зв*язку з чим позивач не мав можливості врахувати дані уточнюючого податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього середовища за 2005 рік. Крім того, позивач посилається на те, що він не може вважати суми податкових зобов*язань, вказаних в уточненому розрахунку, як самостійно визначені платником податків, і , як наслідок, не може відобразити їх у особовій картці суб*єкта господарювання.
Перевіркою матеріалів справи судом встановлено, що позивач є платником податків відповідно до вимог Закону України "Про порядок погашення зобов*язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181, та зобов*язаний надавати до ДПІ обов*язкову звітність в порядку та строки, передбачені цим законом. Серед іншого, позивач є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища, та зобов*язаний надавати звітність з цього збору за формою, затвердженою наказом ДПА України від 17.03.2005р. № 111.
Відповідачем у період з 15.05.2006р. по 26.06.2006р. проводилася планова виїзна документальна перевірка підприємства позивача щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 01.04.2006р. Крім того, згідно плану перевірки (п.3.3.10), фахівцями податкової інспекції проводилась і перевірка правильності нарахування і своєчасності перерахування до бюджету збору за забруднення навколишнього природного середовища. За результатами перевірки відповідачем складено акт № 1154/41-014/14308894 від 04.07.2006р., відповідно до якого було виявлено порушення з боку позивача визначення обсягу використаного бензину та дизельного пального, що призвело до заниження податкового зобов*язання з вказаного збору у сумі 1842,52грн. 02.06.2006р., під час проведення перевірки, позивач надав на адресу відповідача уточнюючий розрахунок податкових зобов*язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища. Проте, своїм листом від 23.06.2006р. № 5347/10/41-017 відповідач відмовився від відображення даних уточнюючого розрахунку в обліку позивача (обліковій картці особового рахунку), посилаючись на приписи п. 17.2. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов*язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до вимог п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов*язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181 встановлено, що податкове зобов*язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов*язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Тобто, даною нормою визначено право платника податків (позивача) надавати до відповідача уточнюючі розрахунки податкових зобов*язань протягом 1095 днів.
Позивач скористався наданим йому зазначеною нормою Закону правом, та надав уточнюючий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2005 рік протягом строків, встановлених ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов*язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181, а саме 02.06.2006р. Розрахунок прийнято відповідачем, про що свідчить штамп від 02.06.2006р. на примірнику супровідного листа до уточнюючого розрахунку.
Посилання відповідача у своєму листі від 23.06.2006р. № 5347/10/41-017 на ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов*язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181 в даному випадку є безпідставним, оскільки ця норма встановлює порядок сплати штрафних санкцій платниками податків і жодним чином не обмежує право позивача на подання уточнюючих розрахунків податкових зобов*язань.
Окрім того, суд зазначає, що відмова відповідача задовольнити вимогу позивача є неправомірною, оскільки згідно з "Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджетів, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної поадаткової служби України", затвердженою Наказом ДПА України від 18.07.2005р. № 276, органи Державної податкової служби здійснюють облік, контроль щодо платежів. Відповідно до приписів цієї Інструкції з метою обліку нарахованих та сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. У картках особових рахунків відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків; інформація про податкові зобов*язання...; стан розрахунків платників з бюджетами та інше.
Саме на підставі облікових даних карток особових рахунків платника податків інспекцією в автоматичному режимі формуються податкові вимоги. Зазначене свідчить про наявність такого способу захисту порушеного права, як зобов*язання державної податкової інспекції внести зміни до картки особового рахунку платника податку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб*єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, понесені позивачем судові витрати підлягають відшкодуванню йому з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 4, 8, 51, 69, 86, 94, 160- 163 , Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України , суд
1. Позов задовольнити.
2. Зобов*язати Спеціалізовану ДПІ по роботі звеликими платниками податків у м. Харкові (м.Харків, вул.К.Маркса,30, код 26149001) відобразити дані уточнюючого Податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2005 рік від 02.06.06р. в картці особового рахунку Харківського державного авіаційного виробничого підприємства орденів Жовтневої Революції та трудового червоного прапора (м. Харків, вул.Сумська,134, код 14308894) відповідно правил, встановлених Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Харківського державного авіаційного виробничого підприємства орденів Жовтневої Революції та трудового червоного прапора (м. Харків, вул.Сумська,134, код 14308894) 3,40грн. судового збору.
4. На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанова у повному обсязі складена 22.08.2006р.
Суддя Мінаєва О.М.