26 травня 2010 року Справа № 2а-866/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Знам'янського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції, до Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства про стягнення податкового боргу, -
Знам'янський міжрайонний прокурор, який діє в інтересах держави в особі Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції (надалі - Знам'янська ОДПІ), звернувся до суду з позовом до Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства (надалі - Знам'янське МВУВГ) про стягнення податкового боргу у сумі 565 161, 13 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідач має прострочену заборгованість зі сплати податку на додану вартість у розмірі 551 092, 69 грн., яка виникла на підставі податкових зобов'язань, визначених позивачем (податкові повідомлення - рішення №0001071500 від 27.07.09, №0001081500/0 від 27.07.09, №0000272310/0 від 17.08.09), та наданих платником податків до податкового органу декларацій за квітень 2009 - січень 2010 року, а також зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 14068, 44 грн. за розрахунками за 4 квартали 2009 року. Оскільки вказані суми добровільно відповідачем у встановлені строки не сплачені, прокурор просить суд стягнути їх на користь позивача.
Представник прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та надала суду пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.
Представник позивача позовні вимоги прокурора підтримав повністю та просив позов задовольнити.
Представники відповідача у письмових запереченнях та у судовому засіданні позов прокурора не визнали, посилаючись на порушення Знам'янською ОДПІ порядку направлення податкових повідомлень-рішень та недодержання порядку погашення податкового боргу комунальних підприємств, передбаченого ст. 11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у зв'язку з чим у позові просили відмовити.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
Знам'янське міське виробниче управління водоканалізаційного господарства з 03.12.97 зареєстроване виконавчим комітетом Знам'янської міської ради як юридична особа та з 03.12.97 перебуває на обліку платників податків в Знам'янській ОДПІ (а.с . 9, 9 зв.).
Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни тощо.
Як визначено п.1.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон №2181), податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач має несплачені податкові зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 551 092 грн. 69 коп.
Порядок нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку на додану вартість передбачений Законом України "Про податок на додану вартість".
Зокрема, відповідно до п.п. 7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні цієї суми, вона підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
За змістом п.п.7.8.1 п.7.8 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" звітним (податковим) періодом платника податку на додану вартість є один календарний місяць.
Згідно з п.10.2. ст.10 Закону України "Про податок на додану вартість" платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Підпунктом "а" п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону №2181 визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічні положення містяться у п.2.6.1. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженої наказом ДПА України від 30.05.97 №166, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.06.05 за №702/10982.
Відповідно до п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Актом невиїзної документальної (камеральної) перевірки Знам'янської ОДПІ №215/1520/05398740 від 27.07.09 встановлено, що всупереч вказаної норми Закону відповідачем порушено терміни сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за серпень - грудень 2008 року та січень-березень 2009 року (а.с. 31), у зв'язку чим на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нараховано штраф у розмірі 9599, 54 грн., про що відповідачеві вручено податкове повідомлення - рішення №0001071500/0 від 27.07.09 (а.с. 30 зв.) та штраф у розмірі 111 846 грн., про що відповідачеві вручено податкове повідомлення - рішення №0001081500/0 від 27.07.09 (а.с. 30). У встановленому порядку повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалося, однак у визначений строк вказані суми штрафу ним не сплачені.
Крім того, Знам'янською ОДПІ у період з 16.07.09 по 05.08.09 проведено планову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.06 по 31.03.09, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.06 по 31.03.09, за результатами якої складено акт №241/23-10/05398740 від 10.08.09 (а.с. 14 зв.-29 ). Вказаною перевіркою встановлено, зокрема, порушення п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 50 638, 10 грн.
На підставі акту перевірки №241/23-10/05398740 від 10.08.09 першим заступником начальника Знам'янської ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000272310/0 від 17.08.09, яким відповідачеві визначено податкове зобов'язання з ПДВ у сумі 75957, 15 грн. (з яких - 50 638, 10 грн. - основний платіж, 25319, 05 грн. - штрафні (фінансові) санкції) (а.с.14).
Вказане повідомлення-рішення отримано відповідачем 17.08.09. У встановленому порядку повідомлення-рішення ним не оскаржено, однак у визначений строк вказані суми податку не сплачені.
Також, як вбачається з податкових декларацій з податку на додану вартість, поданих відповідачем до Знам'янській ОДПІ, ним самостійно визначено податкові зобов'язання з ПДВ:
- за квітень 2009 року - у сумі 44 142 грн. (а.с. 50-51),
- за травень 2009 року - у сумі 32 582 грн. (а.с. 48-49),
- за червень 2009 року - у сумі 22 847 грн. (а.с. 46-47),
- за липень 2009 року - у сумі 32 691 грн. (а.с. 44-45),
- за серпень 2009 року - у сумі 34 183 грн. (а.с. 42-43),
- за вересень 2009 року - у сумі 40 788 грн. (а.с. 40-41),
- за жовтень 2009 року - у сумі 39 062 грн. (а.с. 38-39),
- за листопад 2009 року - у сумі 35 787 грн. (а.с. 36-37),
- за грудень 2009 року - у сумі 31 251 грн. (а.с. 34-35),
- за січень 2010 року - у сумі 40 357 грн. (а.с. 32-33).
Між тим, як встановлено у судовому засіданні, відповідач у встановлені строки суми податкових зобов'язань, зазначені у податкових деклараціях за квітень 2009 - січень 2010 року, не сплатив.
Крім того, за відповідачем рахується податковий борг зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 14068, 44 грн.
Відповідно до ст. 44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками .
Порядок становлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення зборів затверджений постановою Кабінету Міністрів України №303 від 01.03.99.
Згідно з п. 9 вказаного Порядку базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.
Відповідно до п.п. "б" п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону №2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Як вбачається з податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища, відповідачем самостійно нараховано збору:
- за 1 квартал 2009 року - у сумі 3438, 03 грн. (а.с. 52);
- за 2 квартал 2009 року - у сумі 3052, 40 грн. (а.с. 53);
- за 1 квартал 2009 року (уточнюючий розрахунок) - у сумі 1523,50 грн. - 1599, 68 грн. (а.с. 54);
- за 2 квартал 2009 року (уточнюючий розрахунок) - 1300, 90 грн. (а.с. 55)
- за 3 квартал 2009 року - 3837, 56 грн. (а.с 56);
- за 4 квартал 2009 року - 839, 87 грн. (а.с. 58).
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно з п.п. 5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону №2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181 передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 1.3 ст. Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Як визначено п.п. 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
При вирішенні спору щодо стягнення податкового боргу відповідача суд дійшов до таких висновків.
Знам'янське міське виробниче управління водоканалізаційного господарства є комунальним підприємством, про що свідчить довідка є ЄДРПОУ (а.с. 10). Відповідно до Статуту Знам'янське МВУВГ засновано Знам'янською міською радою з метою експлуатації системи водопостачання та водовідведення міста. Підприємство засновано на власності територіальної громади міста в особі Знам'янської міської ради. (а.с. 11-13).
Спеціальний порядок погашення податкового боргу державних або комунальних підприємств передбачений ст.11 Закону України №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до п.11.1 та п.11.2 ст. 11 Закону №2181 у разі коли платник податків, який перебуває у державній або комунальній власності, не погашає суму податкового боргу у строки, встановлені цим Законом, податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує здійснення основної діяльності платника податків.
У разі коли сума коштів, отримана від такого продажу, не покриває суму податкового боргу та витрат, пов'язаних з продажем активів, податковий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, що здійснює управління таким платником податків, з пропозицією щодо прийняття рішення про продаж частини акцій корпоратизованого підприємства за кошти або під зобов'язання щодо погашення його податкового боргу протягом поточного бюджетного року. Інформація зазначеного органу управління щодо прийняття або відхилення запропонованого рішення має бути надіслана податковому органу протягом тридцяти календарних днів з дня направлення такого звернення. Організація такого продажу здійснюється за правилами і у строки, встановлені законодавством з питань приватизації. У разі коли зазначений орган не прийме рішення про продаж частини акцій для погашення податкового боргу у зазначені цим пунктом строки, податковий орган зобов'язаний у місячний строк з дня отримання такої відмови або після закінчення встановленого для надання відповіді строку звернутися до суду із заявою про визнання такого платника податків банкрутом.
У разі коли податковим боржником визнається платник податків, який не підлягає приватизації, податковий орган здійснює заходи щодо продажу його активів, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує ведення його основної діяльності.
У разі коли сума коштів, отриманих від такого продажу, не покриває суму податкового боргу такого платника податків та витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, податковий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням про прийняття рішення щодо:
- надання відповідної компенсації бюджету, до якого має зараховуватися сума податкового боргу такого платника податків, за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить платник податків;
- реорганізації такого платника податків з урахуванням правил, встановлених цим Законом;
- ліквідації такого платника податків та списання податкового боргу;
- оголошення такого платника податків банкрутом у порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень має бути надіслана податковому органу протягом тридцяти календарних днів з дня направлення звернення. У разі коли податковий орган не отримує зазначену відповідь у визначений цим пунктом строк або отримує незадовільну відповідь, податковий орган зобов'язаний звернутися до суду із заявою про визнання такого платника податків банкрутом.
При цьому, як визначено п. 11.3 ст.11 Закону №2181, визнання державного або комунального підприємства таким, що має податковий борг, є обов'язковою підставою розірвання трудового договору (контракту) з керівником підприємства. Рішення щодо розірвання трудового договору (контракту) з керівником державного (комунального) підприємства може бути відкладене на строк проведення апеляційної процедури, але не більше строків, установлених цим Законом, після спливу яких настають наслідки, визначені у першому реченні цього абзацу. Якщо за наявності достатніх підстав таке рішення не приймається, то службова (посадова) особа, яка не прийняла таке рішення, підлягає дисциплінарній та матеріальній відповідальності за правилами, встановленими законом, або підпадає під дію норм закону з питань запобігання корупції за наявності відповідних підстав.
Надані позивачем у судовому засіданні докази (акт опису майна від 24.04.09, звернення від 27.03.09 про надання дозволу на реалізацію майна, акти вилучення готівки в рахунок погашення податкового боргу) (а.с. 91-105) не свідчать про вжиття податковим органом заходів, передбачених ст.11 Закону №2181, щодо погашення податкового боргу, стягнення якого є предметом даного спору.
Як вбачається з довідки виконавчого комітету Знам'янської міської ради №18-132/2 від 11.05.10, звернень та з подань, передбачених п.11.1 та п.11.2 ст. 11 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", від Знам'янської ОДПІ не надходило (а.с.94-95).
Крім того, подання Знам'янської ОДПІ від 28.08.09 міському голові м. Знам'янка про розгляд питання щодо розірвання трудового контракту з керівником підприємства Ткаченком С.В.(а.с. 102), залишилося без задоволення, що підтвердили у судовому засіданні представники сторін.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні даного адміністративного позову.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа. У даній справі судові витрати відповідачем не понесені.
. У даній справі судові витрати відповідачами не понесені. Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Знам'янського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції, до Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства про стягнення податкового боргу відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанову складено в повному обсязі 31.05.10.