Постанова від 09.09.2010 по справі 2а-16007/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2010 р. справа № 2а-16007/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 09 год. 35 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.

при секретарі Кушек Н.А.

представника позивача ОСОБА_1, що діє за довіреності від 03.02.2010 р.,

представника відповідача Бузинського С.А., що діє за довіреності від 14.07.2010 р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління освіти та науки Донецької обласної державної адміністрації про зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за час роботи, оплатити додаткові щорічні відпустки у кількості 15 днів, виконати розпорядження Голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року, в частині виплати грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж держаної служби понад 10 років, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління освіти та науки Донецької обласної державної адміністрації про зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за час роботи, оплатити додаткові щорічні відпустки у кількості 15 днів, виконати розпорядження Голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року, в частині виплати грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж держаної служби понад 10 років.

В обґрунтування позову зазначає, що має стаж державної служби на день звернення до суду 20 років 09 місяців 19 днів, та який складається з періодів: з 25.11.1971 року по 28.04.1972 р. - 05 місяців, 03 дні - до стажу державної служби зараховано службу в лавах Радянської Армії; З 20.08.1986 по 18.10.2002 року - 18 років 01 місяць, 28 днів на посаді директора СПТУ № 106 місто Макіївка Донецької області. З 21.10.2002 року по 09.01.2007 р. - 4 роки, 02 місяці 18 днів - служба на посаді заступника начальника Головного управління освіти і науки Облдержадміністрації.

При прийнятті на посаду заступника начальника Головного управління освіти і науки Облдержадміністрації Позивачу, наказом № 954-к від 21.10.2002 року було визначено стаж державної служби 05 міс. 03 дні. Позивач вважає, що вищевказаний наказ не відповідає вимогам Постанови КМУ № 283 від 03.05.1994 року.

У зв'язку з цим, протягом 4-х років Позивачу не нараховувалась надбавка за вислугу років у відповідності до положень Закону України «Про державну службу» у розмірі 30 %, тому вважає, що це суттєво вплинуло на розмір його пенсійного забезпечення.

Також, під час звільнення з посади заступника начальника Головного управління освіти і науки Облдержадміністрації, згідно з розпорядженням Голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року, ОСОБА_3 повинно було виплатити грошову допомогу у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж державної служби понад 10 років, але цього зроблено не було.

Позивач зазначає, що неодноразово звертався з вимогами про здійснення виплат та виконання прийнятого розпорядження до відповідача, але його прохання не задовольнялись.

Відповідачем також було видано наказ за № 4-к, від 02.01.2007 року, у відповідності до умов якого Позивачу повинно було перераховано стаж державної служби та заробітну плату у відповідності до вимог діючого законодавства, але цей наказ до цього моменту Відповідачем не виконаний.

10 листопада 2009 року, Позивачем на своє звернення було одержано листа «про надання відповіді» за №01/12-Т-395, яким останньому було відмовлено в перерахуванні заробітної плати за відпрацьований час та в оплаті додаткових щорічних відпусток в кількості 15 календарних днів, відмовлено у виконанні розпорядження Облдержадміністрації № 3 рк від 09.01.2007 року у частині виплати грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж держаної служби понад 10 років.

Позивач вважає, що відповідач умисно не виконує власні розпорядження та накази.

Під час розгляду справи позивачем були доповнені позовні вимоги, у відповідності до яких, просить також суд визнати дії відповідача щодо невиконання наказів та розпоряджень, зазначених у первісному позові, неправомірними, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок заробітної плати за час роботи, в установі відповідача з врахуванням того факту, що на момент початку роботи у відповідача, стаж державної служби ОСОБА_3 складав більше десяти років.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги, а також доповнення до них підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, просив в його задоволенні відмовити. В наданих запереченнях представник відповідача посилається на обмежене фінансування управління та на те, що Позивачем не було надано довідку з управління пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки, та що саме надання позивачем такої довідки є підставою для виплати грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних посадових окладів, вважає також що позивач порушив строку звернення до адміністративного суду. Представник відповідача також посилався на Наказ управління освіти і науки № 586 від 15.06.2007 року, яким було зупинено дію наказу УОН від 02.01.2007 р. «Про перерахунок заробітної плати ОСОБА_5», до прийняття остаточного рішення органом Пенсійного фонду України у порядку, передбаченому Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи адміністративного позову, доповнень до нього, а також заперечень на позов, встановив наступне:

Позивач ОСОБА_5 на день звернення до суду має стаж державної служби 20 років 09 місяців 19 днів, який складається з таких періодів:

з 25.11.1971 року по 28.04.1972 р. - 05 місяців, 03 дні - до стажу державної служби зараховано службу в лавах Радянської Армії; З 20.08.1986 по 18.10.2002 року - 18 років 01 місяць, 28 днів на посаді директора СПТУ № 106 місто Макіївка Донецької області. З 21.10.2002 року по 09.01.2007 р. - 4 роки, 02 місяці 18 днів - служба на посаді заступника начальника Головного управління освіти і науки Облдержадміністрації.

У відповідності до наданої суду копії трудової книжки Позивача (запис № 22 від 21.10.2002 року) останнім була прийнята Присяга державного службовця.

З 21.10.2002 р. по 09.01.2007 р. Позивач працював на посаді заступника начальника управління освіти і науки облдержадміністрації.

Станом на 28.01.2005 року стаж державної служби ОСОБА_5 складав 3 роки ( у відповідності до протоколу засідання постійно діючої комісії головного управління освіти і науки облдержадміністрації б/н і наказу Управління від 28.01.2005 р.).

Після цього, кадровою службою управління освіти і науки, Позивачу було проведено перерахунок стажу державної служби відповідно до Постанови КМУ № 283 від 27.12.1994 р. та у відповідності до листа Міністерства освіти і науки України від 27.12.2006 року. Таким чином, стаж державної служби Позивача склав 20 років 09 місяців 19 днів.

Під час звільнення Позивача з посади заступника начальника Головного управління освіти і науки Облдержадміністрації, у відповідності до розпорядження Голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року, відповідач був повинен виплатити позивачу грошову допомогу у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж державної служби понад 10 років. Також, ОСОБА_3, як державний службовець, що має стаж державної служби понад 10 років мав право на додаткову оплачувану відпустку тривалістю до 15 календарних днів.

Для вирішення питання щодо виконання наказу управління освіти і науки облдержадміністрації № 4-к від 02.01.2007 року «Про перерахунок заробітної плати ОСОБА_5» та виконання Розпорядження Голови облдержадміністрації № 3 рк від 09.01.2007 року «Про кадри», позивач заявами від 19.07.2008 р та від 30.10.2009 року звертався до відповідача для вирішення цього питання, але питання вирішено не було.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про державну службу» - Державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.

У відповідності до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з ч. 8, 9 зазначеного закону, джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.

Скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення посадових окладів, надбавок до них та фінансування інших, передбачених цим Законом, гарантій, пільг і компенсацій.

Відносно заявленої вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за час роботи, у відповідача з врахуванням того факту, що на момент початку роботи у відповідача, стаж державної служби ОСОБА_3 складав більше десяти років:

Сторонами не заперечується той факт, що позивач має стаж державної служби 20 років 09 місяців 19 днів. В своїх запереченнях, представник відповідача вказує, що під час роботи в управлінні ОСОБА_5 здійснювалося обчислення стажу державної служби. Станом на 28.01.2005 року, стаж державної служби ОСОБА_5 складав 3 роки. Після цього, згідно з листом Міністерства освіти і науки України від 27.12.2006 р. «Щодо обчислення стажу державної служби», кадровою службою управління проведено перерахунок стажу державної служби у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.1994 р. № 283 і прийнято рішення про перерахунок заробітної плати ОСОБА_5 з врахуванням стажу державної служби на посаді директора СПТУ № 106 місто Макіївка Донецької області з 20.08.1986 по 18.10.2002 року, що складає 18 років 01 місяць, 28 днів.

Так, Позивач, листом від 30.10.2009 року звертається до Відповідача, де однією з вимог просить провести перерахунок заробітної плати за час роботи. У відповідь, відповідач посилається на лист Головного управління державної служби в Донецькій області, та фактично відмовляє позивачу у виконанні порушуваних у зверненні питаннях, в тому рахунку стосовно виконання наказу від 02.01.2007 р. № 4-к, зазначаючи що Управління освіти і науки не мало підстав для виконання цього наказу.

У відповідності до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби», до стажу державної служби включається також час роботи: на посадах керівників, їхніх заступників, головних інженерів державних підприємств, установ, організацій, голови, першого заступника та заступника голови правління Українського національного фонду «Взаєморозуміння і примирення» при Кабінеті Міністрів України, якщо безпосередньо з цих посад вони призначені (обрані) на посади державних службовців першої - четвертої категорій;

Як було встановлено у судовому засіданні, позивач на початок роботи у відповідача був призначений на посаду заступника начальника Головного управління освіти і науки. Як вбачається з наказу Управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації від 02 січня 2007 року № 4-к, позивачу було присвоєно четверту категорію посад державного службовця. Таким чином, відповідач обґрунтовано здійснив перерахунок заробітної плати позивача, у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283.

Так, у відповідності до вимог зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України, та це не заперечувалося Відповідачем, на момент початку роботи у Відповідача, стаж державної служби Позивача складав більше десяти років.

За таких обставин, враховуючи, що доводи Позивача відносно наявності стажу державної служби більше 10 років на момент початку роботи знайшли своє законодавче підтвердження та не заперечувалися сторонами, суд вважає цю вимогу Позивача обґрунтованою, та такою що підлягає задоволенню.

Судом також встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 19.07.2008 року, яка прийнята та зареєстрована відповідачем 23.07.2008 р., де просить провести перерахунок заробітної плати за відпрацьований час, оплатити додаткові щорічні відпустки у кількості 15 календарних днів, виконати розпорядження голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року та виплатити грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів.

У своєї відповіді від 08.08.2008 року № 01/22-2323 відповідач не відмовляє позивачу в задоволенні його прохань, та лише повідомляє, що в розрахунках на 2007 рік із за не надання позивачем відповідної довідки з управління пенсійного фонду України, передбачена грошова допомога виплачена не була, та при формуванні бюджетного запиту на 2008 рік, ця сума передбачена не була у зв'язку з відсутністю відповідних документів.

Як вбачається зі змісту заяви позивача від 19.07.2008 р., окрім інших додатків, додається Довідка з управління Пенсійного фонду від 12.04.2007 р.(п. 3 додатків).

Таким чином, станом на липень 2008 року, відповідач мав довідку відповідного пенсійного фонду, та з заяви позивача не вбачається, що він додає саме копію цієї довідки, а ні оригінал, отже посилання представника відповідача на відсутність такої довідки є безпідставною.

Крім того, у відповідача не було ніякої перешкоди, щодо включення обґрунтованих вимог позивача в формування бюджетного запиту на наступний 2009 рік, що подається відповідачем до обласного фінансового управління, у разі наявності відповідної довідки.

Таким чином, після надання позивачем довідки з органів пенсійного фонду України, останній виконав усі вимоги відповідача, з яким той пов'язував виплату передбаченої грошової допомоги. Крім того, слід зазначити, що Розпорядження Голови облдержадміністрації від 09.01.2007 р. № 3рк не скасовано, та підстав для його не виконання не вбачається.

Таким чином позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Щодо надання представником відповідача наказу Управління освіти та науки Донецької обласної державної адміністрації від 15 червня 2007 року № 586 к «Про призупинення наказу Управління освіти та науки Донецької обласної державної адміністрації від 02.01.2007 року № 4-к «Про перерахунок заробітної плати ОСОБА_5», то суд цей письмовий доказ оцінює критично, адже відповідач в жодному документі-відповіді що були надіслані (надані) на адресу позивача, не згадує про призупинення дії Наказу Управління освіти та науки Донецької обласної державної адміністрації від 02.01.2007 року № 4-к «Про перерахунок заробітної плати ОСОБА_5», докази про належне повідомлення самого позивача, (адже це безпосередньо стосується його конституційних прав) про ухвалення такого наказу не надав, та сам наказ був наданий представником відповідача тільки під час розгляду справи по суті в судовому засіданні.

Відносно вимоги позивача щодо зобов'язання оплатити додаткові щорічні відпустки у кількості 15 календарних днів, суд зазначає наступне:

У відповідності до ч. 2 ст. 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям, які мають стаж роботи в державних органах понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 15 календарних днів. Порядок і умови надання додаткових оплачуваних відпусток встановлюються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 р. № 250 «Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток» державним службовцям, які мають стаж державної служби понад 10 років, посадовим особам місцевого самоврядування, які мають стаж служби в цих органах понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів, а починаючи з 11-го року ця відпустка збільшується на 2 календарних дні за кожний наступний рік. Тривалість додаткової оплачуваної відпустки не може перевищувати 15 календарних днів.

У зв'язку з тим, що заявлена позивачем вимога про зобов'язання відповідача оплатити додаткові щорічні відпустки у кількості саме 15 календарних днів, а у відповідності до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог, суд вважає що ця вимога підлягає задоволенню.

Також суд вважає за необхідне зазначити наступне:

У відповідності до ч. 2 статті 233 Кодексу законів про працю України, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

У зв'язку з тим, що ч. 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» визначає, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а позивач ставить питання про зобов'язання відповідача здійснити виплату грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, то у відповідності до положень діючого законодавства, на такі вимоги позивача обмеження будь яким строком не поширюється.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд вважає необхідним визнати дії відповідача протиправними щодо не здійснення перерахунку заробітної плати за час роботи, не оплати додаткових щорічних відпусток в кількості 15 календарних днів та не виконання розпорядження Голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року, в частині виплати грошової допомогу у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж держаної служби понад 10 років.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_5 до Управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації про зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за час роботи, з врахуванням того, що на момент початку роботи у відповідача, стаж державної служби позивача складав більше десяти років, оплатити додаткові щорічні відпустки у кількості 15 календарних днів, виконати розпорядження Голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року, в частині виплати грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж держаної служби понад 10 років підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа)

Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 3 грн. 40 коп., що підтверджується відповідною квитанцією. Витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн. підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 до Управління освіти та науки Донецької обласної державної адміністрації про зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за час роботи, оплатити додаткові щорічні відпустки у кількості 15 днів, виконати розпорядження Голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року, в частині виплати грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж держаної служби понад 10 років - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації щодо не здійснення перерахунку заробітної плати за час роботи, з врахуванням того, що на момент початку роботи у відповідача, стаж державної служби ОСОБА_3 складав більше десяти років, не оплати додаткових щорічних відпусток у кількості 15 днів, не виконання розпорядження Голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року, в частині виплати грошової допомогу у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж держаної служби понад 10 років.

Зобов'язати Управління освіти та науки Донецької обласної державної адміністрації здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_3 за час роботи в управлінні освіти і науки Донецької облдержадміністрації, з врахуванням того, що на момент початку роботи в управлінні освіти і науки облдержадміністрації, стаж державної служби ОСОБА_3 складав більше десяти років.

Зобов'язати відповідача щодо оплати додаткових щорічних відпусток ОСОБА_3 у кількості 15 календарних днів.

Зобов'язати Управління освіти та науки Донецької обласної державної адміністрації виконати розпорядження Голови облдержадміністрації № 3рк від 09.01.2007 року, в частині виплати ОСОБА_3 грошової допомогу у розмірі 10-ти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, як такому, що має стаж держаної служби понад 10 років.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 вересня 2010 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Тарасенко І.М.