Постанова від 02.09.2010 по справі 2а-17087/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2010 р. справа № 2а-17087/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кірієнка В.О.

при секретарі Ломиног А.М.

представника позивача Еліі В.В.

представника відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до КП «Об'єднання житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, -

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернувся до суду з позовом до КП «Об'єднання житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, мотивуючи свої вимоги тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена перевірка з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, а також порядку формування, встановлення та застосування плати за проживання в гуртожитках громадян України, осіб без громадянства та іноземців. На підставі чого позивачем було прийнято рішення від 24.02.2009 року № 43 про застосування економічних санкцій до КП «Об'єднання житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради» з порушення державної дисципліни цін на загальну суму 4607,19 грн., яке було відправлено відповідачу рекомендованим листом від 10.03.2009 № 897930 для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій. Разом з рішенням відповідачу було направлено претензію від 24.02.2009 № 05-04/43-43 на вказану суму, але до наступного часу зазначене рішення не виконане.

Отже позивач просив позов задовольнити та стягнути з відповідача в доход бюджету суму застосованих економічних санкцій у розмірі 2000,00 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання двічі не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Своїх заперечень не надав, його думка з приводу висунених повних вимог суду не відома.

З урахуванням положень ст. 128 КАС України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю позивача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до КП «Об'єднання житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цінпідлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 13 Закону України „Про ціни та ціноутворення ” державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).

У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.

Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області була проведена перевірка КП «Об'єднання житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради» , за результатами якої винесено претензію від 24.02.2010 № 05-04/43-43 та рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 43 від 24.02.2010. Зазначеним рішенням було вирішено вилучити у КП «Об'єднання житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради» в доход бюджету безпідставно отриману суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 1535,73 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 3071,46 грн. Загальна сума економічної санкції складає 4607,19 грн.

Виявлені правопорушення зафіксовані Держінспекцією з контролю за цінами в Донецькій області головними державними інспекторами Якимчук О.Г. та Дименко Т.О. в акті перевірки № 86 від 17.02.2009 року.

Згідно зі ст. 14 Закону України „Про ціни та ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

З матеріалів справи встановлено, що відповідачем КП «Об'єднання житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради» сума економічної санкції, яка вказана в рішенні № 43 від 24.02.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін частково сплачена, про що стверджують платіжні доручення від 12 травня 2009 року за № 315 на суму 500,00 грн., від 15 квітня 2009 року за № 544 на суму 500,00 грн., від 14 квітня 2009 року за № 536 на суму 607,19 грн., від 14 квітня 2009 року за № 112 на суму 500,00 грн., а також платіжне доручення за № 1663 на суму 500,00 грн. з вказанням призначення платежу, а саме штраф згідно рішення № 43 від 24.02.2009 року. Таким чином, сума застосованої економічної санкції, яка до дійсного часу не сплачена відповідачем складає 2000,00 грн.

Згідно з п. 3.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Згідно п.1.7 «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами» вилученню в доход бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок, незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів державного контролю за цінами, сума застосованих економічних санкцій стягується у судовому порядку.

За таких обставин, у зв'язку із тим, що інформації щодо повного виконання вищезазначеного рішення про застосування економічних санкцій порушення державної дисципліни цін на момент розгляду справи відповідачем не надано, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, тобто з відповідача слід стягнути суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 2000,00 грн. до якої входить безпідставно отримана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни, а також штраф у двократному розмірі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 17, 23, 58, 69-71, 79, 86-87, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адмністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до КП «Об'єднання житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін - задовольнити повністю.

Стягнути з КП «Об'єднання житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради» на користь Державного бюджету України на д/р № 3116106700097 в УДК м. Ясинувата, код ЄДРПОУ 34686701, банк отримувача - ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100, суму економічної санкції у розмірі 2000,00 грн. (дві тисячі) гривень, застосованої рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 24.02.2009 року № 43.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 02 вересня 2010 року.

Постанова виготовлена в повному обсязі та підписана 06 вересня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кірієнко В.О.