Ухвала від 08.06.2023 по справі 487/3006/23

Справа № 487/3006/23

Провадження № 1-кс/487/1657/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2023 м.Миколаїв

Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Миколаєва клопотання заступника начальника Відділення поліції №2 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області - начальника слідчого відділення старший лейтенант поліції ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №42022232010000257 від 17.08.2022 року про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваної ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник начальника Відділення поліції №2 Скадовського РВП ГУНП в Херсонській області - начальник слідчого відділення старший лейтенант поліції ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №42022232010000257 від 17.08.2022 року звернулася до слідчого судді з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваної ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України

У клопотанні слідчий зазначила, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України - здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації, за відсутності ознак державної зради.

28.12.2022 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянці України, уродженці міста Херсон Херсонської області, зареєстрованій та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України - здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації, за відсутності ознак державної зради.

З метою недопущення порушення конституційних прав підозрюваної ОСОБА_6 у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» № 274 від 28.12.2022 розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_6 , а також повідомлено про необхідність прибуття 02.01.2023, 05.01.2023 та 06.01.2023, останньої до найближчого територіально розташованого підрозділу служби безпеки України для участі у слідчих діях.

Крім того, 28.12.2022 на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування» опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 , а також виклики на 02.01.2023, 05.01.2023 та 06.01.2023 для участі у слідчих діях.

На вказані виклики підозрювана не з'явилася, про причини неявки не повідомила, що свідчить про умисні дії ОСОБА_6 , спрямовані на ухилення від органу досудового розслідування та прокуратури з метою уникнення кримінальної відповідальності, за вчинення злочину, пов'язаного з колабораційною діяльністю, а також про переховування останньої на тимчасово окупованій території.

Підставою для внесення клопотання стало те, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення за ч. 6 ст. 111-1 КК України, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років, а тому під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України. Крім того, наявні ризики, передбачені п.п. 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: можливість ОСОБА_7 у разі застосування відносно неї більш м'якого запобіжного заходу, незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, з метою їх схилити до надання неправдивих показів.

Більш м'який запобіжний захід не зможе забезпечити належної процесуальної поведінки та виконання обов'язків підозрюваної ОСОБА_7 , а вільно пересуваючись ОСОБА_7 зможе перешкоджати кримінальному провадженню й іншим чином через свої стійкі зв'язки з представниками іноземної держави російської федерації, державними зрадниками та колаборантами, а також продовжувати вчиняти кримінальне правопорушення, передбачене ч.6 ст. 111-1 КК України або вчинити інший тяжкий злочин..

Таким чином, на даний час є достатні підстави для застосування до підозрюваної ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

У судовому засіданні прокурор підтримав дане клопотання та просив про його задоволення.

У судовому засіданні захисник в судовому засіданні просив застосувати відносно підозрюваної більш м'який запобіжний захід, не пов'язаний з триманням піж вартою.

Розгляд клопотання було проведено слідчим суддею в порядку ч.6 ст.193 КПК України.

Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази, заслухавши думку сторін кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що вказане клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.

У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

У судовому засіданні встановлено, що Слідчим управлінням ГУНП в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022232010000257 від 17.08.2022 року за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України.

Під час проведення досудового розслідування встановлено такі фактичні обставини вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України.

Ґрунтуючись на Декларації про державний суверенітет України та Конституції України, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах міжнародно визнаного державного кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до пунктів "а", "b", "c", "d" та "g" статті 3 Резолюції 3314 (XXIX) Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Визначення агресії" від 14 грудня 1974 року застосування російською федерацією збройної сили проти України становить злочин збройної агресії та грубо порушує Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року та істотно порушило чинний на момент початку збройної агресії Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією від 31 травня 1997 року.

У світлі положень IV Гаазької конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатка до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року одним із наслідків збройної агресії російської федерації проти України стала тимчасова окупація частини території України.

Виходячи з положень резолюцій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Про територіальну цілісність України" від 27 березня 2014 року № 68/262, "Стан справ у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (Україна)" A/RES/71/205 (2016), A/RES/72/190 (2017), A/RES/73/263 (2018), A/RES/74/168 (2019), A/RES/75/192 (2020), а також "Проблеми мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, а також частини Чорного та Азовського морів" A/RES/73/194 (2018), A/RES/74/17 (2019), A/RES/75/29 (2020), вони підкреслюють нелегітимність проведення в Автономній Республіці Крим референдуму, визнають Автономну Республіку Крим та місто Севастополь територією, тимчасово окупованою російською федерацією, і закликають міжнародне співтовариство не визнавати будь-яку зміну статусу Автономної Республіки Крим і міста Севастополя на основі результатів зазначеного референдуму.

Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Агресія проти України" A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року визнається, що росія вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, і від російської федерації вимагається припинити збройну агресію проти України, включаючи також деокупацію Криму та Донбасу, негайно, повністю та безумовно вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Рішенням Міжнародного суду Організації Об'єднаних Націй від 16 березня 2022 року на найвищому юридичному рівні констатовано факт вторгнення російської федерації на територію України.

Згідно Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» датою початку тимчасової окупації російською федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року.

Збройна агресія російської федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності, а 24 лютого 2022 року переросла в повномасштабне збройне вторгнення на суверенну територію України, після того як президент російської федерації путінв.в. оголосив про початок так званої «спеціальної воєнної операції» проти України.

Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, востаннє з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 12 серпня 2022 року № 757/2022.

Російська федерація чинить злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань російської федерації, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих міністерству оборони російської федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам російської федерації, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні російській федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України,

Так, 24.02.2022 військовослужбовці збройних сил російської федерації та підконтрольні їм учасники незаконних збройних формувань шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснили окупацію частини території України, в тому числі і м. Херсон Херсонської області.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-УІІ), тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією території України, визначених ч. 1 ст. 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходяться на тимчасово окупованій території.

Згідно ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року), територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.

Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022» Херсонська міська територіальна громада перебувала в тимчасовій окупації.

Після окупації території Херсонської міської територіальної громади Херсонської області представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади міста, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного та психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.

Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонської області цілеспрямовано було створено підпорядковану, керовану та фінансовану російською федерацією окупаційну адміністрацію - «Военно-гражданская администрация Херсонской области», в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.

При цьому, представники підконтрольних російській федерації самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави, а також підприємств, установ та організацій на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонської області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, державних підприємствах, у тому числі, із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу російської федерації.

Згідностатті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і обов'язки, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Водночас, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає на території міста Херсон, достеменно поінформована, що у 2014 році розпочалася збройна агресія російської федерації проти України, а також про те, що вона переросла у широкомасштабне вторгнення військ російської федерації на територію суверенної держави, до громадянства якої вона належить.

Також, ОСОБА_6 об'єктивно розуміє зміст загальновідомих подій про те, що збройні формування російської федерації, шляхом вчинення воєнного нападу 24.02.2022 захопили місто Херсон в травні 2022 року (більш точну дату досудовим розслідуванням не встановлено), всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області, цілеспрямовано було створено підпорядковану, керовану та фінансовану російською федерацією окупаційну адміністрацію - «Военно-гражданская администрация Херсонской области», в яку входили органи і структури, функціональнові дповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно політичного контролю на захопленій військовим шляхом території.

Незважаючи на вказані факти, усвідомлюючи, що Україна є унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, ОСОБА_6 , знаходячись у м. Херсон Херсонської області здійснювала інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямовану на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації, за відсутності ознак державної зради.

Достовірно знаючи про вищевказані обставини, що є загальновідомим фактом, громадянка України ОСОБА_6 з ідеологічних та корисливих мотивів у період часу з червня 2022 року (точної дати слідством не встановлено), здійснювала інформаційну діяльність, спрямовану на підтримку держави - агресора, а також висвітлення діяльності окупаційних органів.

Відповідно до абз. 2 п. 1.1. розділу 1 Статуту Херсонського державного університету, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України №1083 від 08.08.2022 визначено, що Херсонський державний університет - це заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність за різними ступенями вищої освіти (у тому числі доктора філософії), фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність.

Відповідно п.п. 4.1. розділу 4 Статуту визначено, що Міністерство освіти і науки України реалізує права та обов'язки уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу стосовно Університету як центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, у підпорядкуванні та сфері управління якого перебуває Університет.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 30.08.2019 №449-к «Про поновлення дії контракту з ректором Херсонського державного університету» діючим ректором Херсонського державного університету є ОСОБА_8 .

Наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2022 №356 «Про тимчасове переміщення Херсонського державного університету» Херсонському державному університету тимчасово визначено місцезнаходження юридичної особи за адресою: Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57.

Тобто фактично з 20.04.2022 Херсонський державний університет свою освітню та будь-яку іншу діяльність на території міста Херсон не проводив.

В свою чергу, оглядом інтернет-публікації, розміщеної в мережі Інтернет на веб-сторінці соціальної мережі «Facebook» у соціальній групі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 любезно согласилась дать интервью «ІНФОРМАЦІЯ_14» встановлено, що кореспондентка групи « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_6 бере інтерв'ю у самопроголошеного ректора Херсонського державного університету ОСОБА_9 . При цьому в інтерв'ю ОСОБА_10 чітко зазначається, що проведено перемовини з Московським педагогічним державним університетом щодо надання програми навчання, і що дипломи студенти будуть отримувати російського зразка.

Фактично розуміючи, що ОСОБА_10 є самопроголошеним ректором від окупаційної влади, від адміністрації країни-агресора, беручи у неї інтерв'ю і висвітлюючи діяльність створеного не легітимно від окупаційної влади учбового закладу - Херсонського державного університету, ОСОБА_6 свідомо здійснює дії, спрямовані на висвітлення діяльності окупаційної влади, підтримання її рішення про створення так званого учбового закладу за новими стандартами країни - агресора.

В подальшому вказане інтерв'ю висвітлено в соціальній мережі «Facebook» у соціальній групі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в якому здійснюється публікація статей та відеозаписів проросійського характеру, які направлені на дискредитацію дій органів влади та державних діячів України, на підтримку діяльності незаконно створених окупаційних органів на території міста Херсона та Херсонської області, а також на виправдання збройної агресії рф проти України.

Окрім того, маючи намір в подальшому здійснювати інформаційну діяльність на підтримку країни-агресора ОСОБА_6 прийнята на форумі журналістів «Вся Россия-2022» в члени Союзу журналістів росії, а також розміщувала численні публікації у засобах масової інформації, в тому числі на інтернет-ресурсах.

Встановлено, що в публікації, яка розміщена в соціальній мережі «Telegram» від ІНФОРМАЦІЯ_5 за посиланнямІНФОРМАЦІЯ_13, ОСОБА_6 надає інтерв'ю на «Форуме современнойжурналистики «Вся Россия», висловлюючи в ньому свою позицію на підтримку країни-агресора, погоджуючись та виправдовуючи збройну агресію рф проти України, мотивуючи це тим, що «Україна є країною терористом і росія повертає свої законні землі та території».

Також досудовим розслідуванням встановлено, що на особистій сторінці ОСОБА_6 в соціальної мережі «Facebook» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 підписаним « ІНФОРМАЦІЯ_7 », остання поділилася публікацією видання ІНФОРМАЦІЯ_15 - « ІНФОРМАЦІЯ_8 » приступила к доставке продуктовой и лекарственной помощи жителям сел и деревень Херсонской области».

Крім того, переслідуючи свій злочинний умисел направлений на здійснення інформаційної діяльності, спрямованої на підтримку держави - агресора, а також висвітлення діяльності окупаційних органів, ОСОБА_6 опублікувала статтю від ІНФОРМАЦІЯ_9 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_6 - «колумнистиз Херсона, журналист, многодетная мама ОСОБА_13рассказала о том, чтотакоебытьрусским ». У даній публікації ОСОБА_6 чітко висловлює проросійські погляди, підтримує військову агресію зі сторони росії, зазначає, що росія має здобути перемогу.

Також, в публікації від ІНФОРМАЦІЯ_12 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_6 висловлює проросійські погляди, інформує про діяльність країни - агресора, також висловлює позицію, яка направлена на дискредитацію дій органів влади та державних діячів України, на підтримку діяльності незаконно створених окупаційних органів на території міста Херсона та Херсонської області, а також на виправдання збройної агресії рф проти України, зазначаючи наступне: «Сегодня наш любимый Херсон превращают во второйМариупольилиДонецк. Каждый день ВСУ бьют по гражданскимобьектам, гибнутмирныежители», «Мыхотимвслед за Крымомвойти в состав России, даже не так: вернуться домой, на свою исконную родину».При цьому в публікації ОСОБА_6 визначена як «заместитель директора телеканала «Таврия» при Херсонскомгосударственномуниверситете, глава союза многодетных семей «Наследие» ОСОБА_12 ».

28.12.2022 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянці України, уродженці міста Херсон Херсонської області, зареєстрованій та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України - здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації, за відсутності ознак державної зради шляхом розміщення у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» № 274 від 28.12.2022 повідомлення про підозру ОСОБА_6 , а також повідомлено про необхідність прибуття 02.01.2023, 05.01.2023 та 06.01.2023, останньої до найближчого територіально розташованого підрозділу служби безпеки України для участі у слідчих діях).

Крім того, 28.12.2022 на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування» опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 , а також виклики на 02.01.2023, 05.01.2023 та 06.01.2023 для участі у слідчих діях.

На вказані виклики підозрювана не з'явилася, про причини неявки не повідомила, що свідчить про умисні дії ОСОБА_6 , спрямовані на ухилення від органу досудового розслідування та прокуратури з метою уникнення кримінальної відповідальності, за вчинення злочину, пов'язаного з колабораційною діяльністю, а також про переховування останньої на тимчасово окупованій території.

Також, з метою її виклику та встановлення місця знаходження, надавалося доручення оперативному підрозділу на встановлення місця знаходження підозрюваної ОСОБА_6 .

31.01.2023 процесуальним керівником у кримінальному провадженні підозрювану ОСОБА_7 оголошено у розшук, про що винесена відповідна постанова.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року.

Також, з метою виклику підозрюваної та встановлення її місця знаходження, надавалися доручення ВПК в Херсонській області ДКП НПУ у ході їх виконання встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 , на теперішній перебуває на тимчасово окупованій військовими рф території Херсонської області та те, що останній на територію підконтрольну Україні не виїжджала.

Крім того, відповідно до відповіді управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП в Херсонській області ОСОБА_7 у період часу з 24.02.2022 за обліком Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України (система «Аркан») не зазначені.

Під час судового розгляду клопотання прокурором доведено, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України.

Крім того, наявні ризики, передбачені п.п. 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: можливість ОСОБА_7 у разі застосування відносно неї більш м'якого запобіжного заходу, незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні з метою їх схилити до надання неправдивих показів.

Більш м'який запобіжний захід не зможе забезпечити належної процесуальної поведінки та виконання підозрюваною обов'язків ОСОБА_7 , а вільно пересуваючись, ОСОБА_7 зможе перешкоджати кримінальному провадженню й іншим чином через свої стійкі зв'язки з представниками іноземної держави російської федерації, державними зрадниками та колаборантами, а також продовжувати вчиняти кримінальне правопорушення, передбачене ч.6 ст. 111-1 КК України, або вчинити інший тяжкий злочин.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.

Так, у рішенні Європейського суду з прав людини «Мюррей проти Сполученого Королівства» 14310/88, 28 жовтня 1994 р. наголошено « … Метою допитів під час тримання під вартою відповідно до пункту (с) частини 1 статті 5 … є сприяння кримінальному розслідуванню шляхом підтвердження чи розвіювання конкретної підозри, яка послужила причиною арешту. Тому факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Фактичні дані, які містяться у наданих стороною обвинувачення доказах, на думку слідчого судді, здатні переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_6 могла вчинити інкриміноване їй кримінальне правопорушення, а отже підтверджують наявність обґрунтованої підозри.

З урахуванням викладеного, слідчий суддя приходить до переконання, що докази надані стороною обвинувачення доводять обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень такого ступеню тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Крім того, з матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про доведення прокурором існування ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 5 ч.1 ст. 177 КПК України, оскільки ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до дванадцяти років, на даний час перебуває на тимчасово окупованій території, тим самим переховуючи від органу досудового розслідування та суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Відповідно до положень ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, зазначеним у ст. 177 КПК України.

При вирішенні заявленого клопотання, слідчий суддя також враховує дані про особу ОСОБА_6 , тяжкість кримінального правопорушення, у вчинені якого вона обґрунтовано підозрюється.

Також, слідчий суддя виходить з того, що судове рішення повинно забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Визначення таких прав, як підкреслює ЄСПЛ, вимагає від суду більшої суворості в оцінці цінностей суспільства. Зважаючи на суспільний інтерес, який, з урахуванням презумпції невинуватості, виправдовує відступ від принципу поваги до особистої свободи, визначеного Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, що відповідає правовим позиціям, викладеним у п.35 рішення ЄСПЛ «Летельє проти Франції.

Враховуючи вище зазначені обставини, слідчий суддя вважає, що саме такий вид запобіжного заходу як тримання під вартою забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків.

З урахуванням приписів ч.4 ст.183 КПК України, розмір застави не визначається.

Керуючись ст.ст. 176-178, 182-183, 193, 194, 196, 309,395 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Обрати відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Херсон Херсонської області, громадянки України, зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід тримання під вартою.

Після затримання ОСОБА_6 не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки до місця кримінального провадження, доставити до слідчого судді, суду для розгляду за його участю питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його заміну на більш м'який.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду, протягом 5 днів з дня її оголошення.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1