Номер провадження 3/754/3135/23
Справа №754/7642/23
Іменем України
15 червня 2023 року суддя Деснянського районного суду м. КиєваО.Б. Саламон, розглянувши матеріали, які надійшли з Деснянського УП ГУНП в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає по АДРЕСА_1 , -
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 233828, 23.05.2023 року приблизно о 01год. 40хв. ОСОБА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння за місцем проживання вчинив домашнє насильство психологічного і фізичного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_3 , а саме, виражався нецензурною лайкою, штовхав, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю.
В судовому засіданні ОСОБА_2 вину у вчиненні правопорушення категорично заперечував та надав пояснення суду, що того дня перебував в стані алкогольного сп'яніння, але ніяких протиправних дій не вчиняв. Також повідомив, що дружина працівників поліції не викликала, пояснень не надавала.
Допитана в судовму засіданні дружина ОСОБА_3 зазначила про те, що будь - якого насильства щодо неї чоловік не застосовував, працівників поліції вона не викликала. Дійсно, виник інцидент у звязку з побиттям скла в дверях, однак її чоловік перебуває в зоні воєннних дій. На даний момент він перебував на лікуванні у звязку з травмою нижньої кінцівки, при цьому йому стало відомо щодо смерті багатьох солдатів та одночасність сирени у звязку з повітряною тривогою, що і спонукало його вжити алкгольні напої, після чого він йшов, впав на скляні двері, в результаті чого посипалось скло, яке нанесло поранення чоловіку.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
За змістом ст. ст. 245, 251, 252, 278 КУпАП України, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно належно з'ясовувати питання: чи було вчинене таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Також при розгляді справ про адміністративні правопорушення необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247, 280 КУпАП України, а зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 цього Кодексу. У ній, зокрема, потрібно наводити докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначати мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Диспозицією ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про те, що дії, вчинені ОСОБА_2 викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи, зокрема матеріали справи не містять пояснень постраждалої особи або свідків даного правопорушення.
Окрім рапортів сержанта поліції, жодний інший документ не стверджує та не доводить обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, що ОСОБА_2 вчинив психологічне домашнє насильство відносно своєї дружини.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За вказаних обставин суд надходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.39 постанови Верховного Суду від 08 липня 2020 року у справі № 463/1352/16-а у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
За таких обставин, особа звільняється від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП, а провадження закривається у зв'язку із недоведеністю наявності в діях складу і події адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_4 підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі стосовно ОСОБА_1 закрити в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення в Київський апеляційний суд.
Суддя О.Б. Саламон