Рішення від 12.06.2023 по справі 160/6899/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2023 року Справа № 160/6899/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Павлоградзернопродукт" про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 05.04.2023 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 81 444,61 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю у 2021 році, відповідач до 15.04.2022 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 340 491,14 грн. Дана сума заборгованості по адміністративно-господарським санкціям підтверджується рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2022 року та постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.01.2023 року по адміністративній справі №160/9781/22. 08.02.2023 року відповідач у добровільному порядку сплатив в дохід держава заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2021 рік за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на загальну суму 340 491,14 грн. Сума коштів для погашення заборгованості надійшла на реєстраційний рахунок Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю 09.02.2023 року. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій була сплачена з простроченням у кількості 299 днів, а тому за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на суму 81 444,61 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2023 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по цій справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

На виконання вимог ухвали суду - 11.05.2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначається, що оскільки ТОВ "Павлоградзернопродукт" подало до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Звіт форми № 10-ПОІ про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік, в якому визнав наявність у нього обов'язку зі сплати адміністративно-господарського штрафу у строк до 15.04.2022 року, з 16.04.2022 року виникли підстави, що надали відповідачу право на пред'явлення вимог по стягненню з товариства пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій. З урахуванням вищезазначеного, відповідач мав звернутися з позовною заявою про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій не пізніше 16.07.2022 року. Отже, у зв'язку з тим, що Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю було пропущено строк звернення до адміністративного суду у поєднанні з відкриттям провадження по цій справі, а також відсутністю клопотань позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, позов по цій справі підлягає залишенню без розгляду.

До суду 29.05.2023 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідач сплатив адміністративно-господарські санкції 08.02.2023 року, а Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулося до суду з позовом про стягнення пені 31.03.2023 року, а тому не пропущено тримісячний строк, передбачений ч.2 ст.122 КАС України. Отже, відповідач сплатив адміністративно-господарські санкції за рішеннями суду першої та апеляційної інстанції лише 08.02.2023 року, тому нарахування пені за 2021 рік згідно із розрахунком було здійснено станом на 08.02.2023 року за період з 16.04.2022 р. по 08.02.2023 р. включно у розмірі 81 444,61 грн. Із позовною заявою про стягнення відповідної суми пені позивач звернувся до суду вже 31.03.2023 року (направлено засобами поштового зв'язку), тобто у строк, передбачений ст.122 КАС України. Тому, твердження відповідача щодо спливу тримісячного строку для звернення позивачем з позовною заявою про стягнення пені до суду є помилковими та не впливають на його обов'язок щодо сплати нарахованої органом контролю пені у загальному розмірі 81 444,61 грн. Враховуючи викладене, позивач просив суд позов задовольнити в повному обсязі з підстав заявлених в ньому.

05.06.2023 року від відповідача надійшли письмові заперечення, в якій він зазначив, що

твердження позивача про неможливість розрахунку суми пені без сплати суми штрафу, ґрунтується на висновку, який не може бути застосований в якості судової практики, при розгляді цієї справи в силу положень ст.ст.78, 242, 346 КАС України. В свою чергу, діючими нормативно-правовими актами визначено, що позовна вимога про стягнення суми пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, має подаватись в межах справи про стягнення самої адміністративно-господарської санкції. Оскільки першим за датою створення документом, що підтверджує невиконання відповідачем нормативу у 2021 році є звіт форми № 10-ПОІ, який був поданий відповідачем 23.02.2022 р., то у позивача були наявні всі підстави для нарахування пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій, починаючи з 16.04.2022 р., оскільки позивачем самостійно було визнано наявність у нього обов'язку зі сплати адміністративно-господарського штрафу, а відповідно позовна заява про стягнення пені могла бути подана позивачем починаючи з 16.04.2022 року. Вказане підтверджує, що строк звернення до адміністративного суду у справі № 160/6899/23 є пропущеним.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві та у відповіді на відзив, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву та у запереченнях, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ "Павлоградзернопродукт" (код ЄДРПОУ 31980957) перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

05.07.2022 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулося Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ТОВ «Павлоградзернопродукт» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік у розмірі 340 491,14 грн.

Судом також встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2022 року у справі №160/9781/22 позов задоволено повністю, а саме: стягнуто з ТОВ «Павлоградзернопродукт» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік у розмірі 340 491,14 грн.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.01.2023 року апеляційну скаргу ТОВ "Павлоградзернопродукт" залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2022 р. у справі №160/9781/22 залишено без змін.

Відповідно до розрахунку пені наданого позивачем, видно, що сума адміністративно-господарських санкцій за 2021 рік сплачена з простроченням у кількості 299 днів, а тому за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на суму 81 444,61 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 року №875 (далі - Закон №875), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст.19 і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю.

Відповідно до ст.20 Закону №875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно із ч.4 ст.20 Закону №875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї етапі, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першої статті 19 Закону №875. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» передбачено Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року №223 (далі - Порядок №223).

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875 та згідно із Порядком №223 пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої цим Законом за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що викладено у постанові від 26.09.2019 у справі №804/1732/16.

В силу зазначеного вище Порядку, документами, що підтверджують незабезпечення виконання нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю є: звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за формою №10-ПОІ, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.08.2020 року №591, рішення суду або акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.

Щодо посилання відповідача на порушення позивачем тримісячного строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Як вже було зазначено вище, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2022 р. по справі №160/9781/21, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.01.2023 року, адміністративний позов Дніпропетровського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ "Павлоградзернопродукт" задоволено повністю та стягнуто з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік у розмірі 340 491,14 грн.

Також судом встановлено, що вказана сума була сплачена відповідачем лише 09.02.2023 року.

Суд погоджується з доводами позивача, що позов подано без пропуску тримісячного строку, враховуючи те, що після сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня за період 16.04.2022 р. по 08.02.2023 року. В свою чергу позов до суду був направлений засобами поштового зв'язку 31.03.2023 року, тобто без пропуску тримісячного строку.

Так, враховуючи, що сума адміністративно-господарських санкцій була сплачена з простроченням у кількості 299 днів, відповідачу нараховано заборгованість зі сплати пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на суму 81 444,61 грн., що підтверджується розрахунком, який міститься в матеріалах справи.

Таким чином, суд доходить висновку, що у зв'язку з тим, що відповідач сплатив адміністративно-господарські санкції лише 09.02.2023 року, тобто з порушенням вимог статей 18-20 Закону №875, позивач обґрунтовано нарахував відповідачу суму пені у зазначеному розмірі.

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету в частині надходжень є, зокрема, надходження до Фонду соціального захисту осіб інвалідів.

Ненадходження адміністративно-господарських санкцій та пені до Державного бюджету України завдає значної шкоди державним інтересам, не дозволяє в повній мірі створити особам з інвалідністю необхідні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя.

Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В силу ч.1 ст.9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 81 444,61 грн.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Павлоградзернопродукт" на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 81 444,61 грн.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Суддя К.С. Кучма