Рішення від 26.05.2023 по справі 160/3403/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2023 року Справа № 160/3403/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кучугурної Н.В.

секретаря судового засідання Дубини Ю.О.

за участю:

позивача: не з'явився;

від позивача: Сімейко А.М., адвокат;

від відповідача: Матусевич Р.М., представник;

від третьої особи: Матусевич Р.М., представник,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , яка діє як законний представник в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , та в інтересах яких діє адвокат Сімейко Артур Миколайович, до Головного управління Національної поліції в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача Національна поліція України, про визнання протиправними і скасування наказу та акту, стягнення одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського,

Обставини справи: 22.02.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , яка діє як законний представник в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , та в інтересах яких діє адвокат Сімейко Артур Миколайович, до Головного управління Національної поліції в Луганській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Луганській області «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку» від 19.12.2022 №2247;

- скасувати акт №31 повторного спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 18.04.2022 із старшим оперуповноваженим СКП ВП №3 Сєвєродонецького РУП ГУНП в Луганській області лейтенантом поліції Савченко Іваном Олександровичем, затверджений 23.12.2022 т.в.о. начальника ГУ НП в Луганській області;

- зобов'язати ГУНП в Луганській області виплатити дітям загиблого старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділу поліції №3 Сєвєродонецького РУП ГУНП в Луганській області лейтенанта поліції ОСОБА_5 - Савченку Дмитру Івановичу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 одноразову грошову допомогу шляхом:

- перерахування коштів у сумі 2 500 000 грн на рахунок ОСОБА_2 , зазначений у заяві про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського від 26.10.2022;

- перерахування коштів у сумі 2 500 000 грн на рахунок ОСОБА_3 , зазначений у заяві про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського від 26.10.2022;

- перерахування коштів у сумі 2 500 000 грн. на рахунок ОСОБА_4 , зазначений у заяві про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського від 26.10.2022;

- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 витрати на оплату послуг адвоката (на професійну правничу допомогу) у розмірі 40 000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.04.2022 стався нещасний випадок, внаслідок якого загинув старший оперуповноважений сектору кримінальної поліції відділу поліції №3 Сєверодонецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області лейтенант поліції ОСОБА_5 . Висновки щодо розслідування нещасного випадку викладені в Акті №2 від 08.08.2022 спеціального розслідування нещасного випадку. Згідно з цими висновками, ОСОБА_5 загинув у період дії воєнного стану під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків. У зв'язку з цим, позивач в інтересах спільних із загиблим ОСОБА_5 дітей звернулась до відповідача із заявами про виплату одноразової грошової допомоги на підставі п.2 постанови КМУ №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Поряд з цим, 19.12.2022 Головним управлінням Національної поліції в Луганській області був виданий наказ №2247 «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку», яким скасовано акт спеціального розслідування нещасного випадку за формою Н-1/ПВ від 08.08.2022 №2 та призначено повторне спеціальне розслідування події. Цей наказ видано на виконання листа Департаменту управління майном Національної поліції України від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку». Після цього, було проведено повторне спеціальне розслідування нещасного випадку, який стався 18.04.2022 із поліцейським ОСОБА_5 , за наслідками якого 22.12.2023 складено відповідний Акт №31. Згідно з цим актом, поліцейський ОСОБА_5 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків, а не у період дії воєнного стану під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків, як було вказано у попередньому акті від 08.08.2022 №2. Позивач не погоджується з наказом від 19.12.2022 №2247 Головного управління Національної поліції в Луганській області «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку» та з Актом від 22.12.2022 №31 повторного спеціального розслідування нещасного випадку, тому й звернулась з цим позовом до суду.

Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/3403/23 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Ухвалою суду від 27.02.2023 позовну заяву прийнято до розгляду; відкрито провадження в адміністративній справі; зазначено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження суддею Кучугурною Н.В. одноособово. Цією ухвалою клопотання представника позивача - адвоката Сімейко Артура Миколайовича про залучення третьої особи у справі задоволено; залучено до участі у справі Національну поліцію України як третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 22 березня 2023 року на 10:00 год.

10.03.2023 на електронну адресу суду від представника позивача - адвоката Сімейко Артура Миколайовича надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 15.03.2023 клопотання представника позивача Сімейко Артура Миколайовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №160/3403/23 задоволено.

15.03.2023 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач не погоджується з позовними вимогами. В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» визначає Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 червня 2022 року № 376. Поряд з цим, механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських у випадках, передбачених ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» (в період проходження служби під час виконання службових обов'язків) визначає Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4. За результатами повторного спеціального розслідування нещасного випадку, який стався з поліцейським ОСОБА_5 , було встановлено, що ОСОБА_5 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків. За результатами повторного розслідування нещасного випадку був складений акт від 22.12.2022 №31. У зв'язку з цим, позивача було повідомлено про те, що неповнолітні діти позивача та інші члени родини мають право на встановлення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п.1 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», у розмірах визначених п.1 ч.1 ст.99 Закону, у Порядку та умовах виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджені наказом МВС України від 04.10.2016 №4. Відповідач звертає увагу на те, що вимога, викладена у листі від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 Департаменту управління майном Національної поліції України «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку», є обов'язковою для виконання керівником Головного управління Національної поліції в Луганській області в силу положень Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року № 705. Також відповідач зазначає, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача виплатити дітям загиблого ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу шляхом перерахування коштів розцінюється як втручання у дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдання адміністративного судочинства. Заперечує відповідач проти стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат на професійну правничу допомогу.

16.03.2023 від представника позивача засобами поштового зв'язку надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

22.03.2023 підготовче засідання було проведено за участю представника відповідача Матусевича Р.М., позивач і його представник у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином; причини неявки суду не повідомили. У цьому судовому засіданні суд зобов'язав ОСОБА_6 надати належним чином завірені документи на підтвердження повноважень як представника третьої особи.

Підготовче судове засідання у справі відкладено на 19.04.2023 на 11:10 год.

27.03.2023 до суду засобами поштового зв'язку від Національної поліції України надійшли пояснення, в яких третя особа зазначає, що відповідач під час здійснення своїх повноважень та прийняття оскаржуваних рішень діяв на підставі, у межах повноважень та у передбачений законом спосіб.

27.03.2023 на електронну адресу суду представником позивача - адвокатом Сімейко Артуром Миколайовичем подано клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 28.03.2023 клопотання представника позивача ОСОБА_7 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №160/3403/23 задоволено.

30.03.2023 до суду від представника позивача надійшли клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції та заява щодо неявки у судове засідання, яке було призначене на 22.03.2023.

Підготовче судове засідання 19.04.2023 було проведено за участю представника позивача Сімейко А.М. та представника відповідача і третьої особи Матусевича Р.М. Позивач у судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Ухвалою суду від 19.04.2023 закрито підготовче провадження; призначено судове засідання для розгляду справи №160/3403/23 по суті на 01 травня 2023 року на 13:00 год.

01.05.2023 розгляд справи по суті відбувся за участю представників позивача Сімейко А.М. та Кізіми В.В. та представника відповідача і третьої особи Матусевича Р.М. Позивач у судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У судовому засіданні була оголошена перерва до 14:00 год. 17.05.2023.

Ухвалою суду від 08.05.2023 клопотання представника позивача ОСОБА_7 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №160/3403/23, яке надійшло до суду 02.05.2023, задоволено.

15.05.2023 до суду через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення Головного управління Національної поліції в Луганській області, в яких відповідач повідомляє, що вимога посадових осіб з державного нагляду за охороною праці щодо скасування акту спеціального розслідування нещасного випадку, яка оформлена листом Департаменту управління майном НПУ від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 створена посадовими особами державного нагляду за охороною праці в системі Національної поліції України.

17.05.2023 розгляд справи не відбувся у зв'язку з перебуванням судді Кучугурної Н.В. у щорічній відпустці.

Про розгляд справи 26.05.2023 об 11:00 год. учасники справи були повідомлені повістками про виклик.

26.05.2023 у судове засідання з'явились представник позивача Сімейко А.М. та представник відповідача і третьої особи Матусевич Р.М. Позивач у судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив їх задовольнити. Представник відповідача, який є одночасно і представником третьої особи, проти позовних вимог заперечував і у їх задоволенні просив відмовити.

У судовому засіданні 26.05.2023 суд проголосив вступну і резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників учасників справи, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

УСТАНОВИВ:

26.08.2006 відділом реєстрації актів цивільного стану Лисичанського міського управління юстиції Луганської області був зареєстрований шлюб ОСОБА_1 із ОСОБА_5 (свідоцтво про шлюб Серії НОМЕР_1 , копія якого надана до матеріалів справи).

До шлюбу, а також під час шлюбу у подружжя Савченків народилися діти:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво про народження Серії НОМЕР_2 , в якому батьком ОСОБА_2 зазначено ОСОБА_5 );

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (свідоцтво про народження Серії НОМЕР_3 );

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (свідоцтво про народження Серії НОМЕР_4 ).

02.07.2020 Лисичанським міським судом Луганської області було ухвалено рішення, яким розірвано шлюб, укладений ОСОБА_1 із ОСОБА_5 .

Із матеріалів справи видно, що ОСОБА_5 проходив службу у званні лейтенант поліції на посаді старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділу поліції №3 Сєверодонецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області.

25.02.2022 начальником Головного управління Національної поліції в Луганській області, полковником поліції ОСОБА_8 на виконання вимог Закону України «Про Національну поліцію», з метою охорони публічного порядку, надання допомоги населенню, виявлення ворожих ДРГ, недопущення фактів мародерства під час дії військового стану, був виданий наказ №508 «Про відрядження». Цим наказом відряджено для несення служби до Луганської області працівників з 25.02.2022 до особового розпорядження зі зброєю по відділу поліції №3 Сєверодонецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, у тому числі, лейтенанта поліції ОСОБА_5 , старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділу поліції №3 Сєверодонецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області.

Також до матеріалів справи надана довідка в копії від 19.01.2023 №105/111/19/05-2023, видана Головним управлінням Національної поліції в Луганській області, у тому, що лейтенант поліції ОСОБА_5 , старший оперуповноважений сектору кримінальної поліції відділу поліції №3 Сєверодонецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 25.02.2022 №508, на виконання вимог Закону України «Про Національну поліцію», з метою охорони публічного порядку, надання допомоги населенню, виявлення ворожих ДРГ, недопущення фактів мародерства під час дії військового стану, був відряджений для несення служби до Луганської області з 25.02.2022, до особового розпорядження, зі зброєю.

08 серпня 2022 року був складений Акт №2 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 18 квітня 2022 року о 13 год 40 хв. зі старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції відділу поліції №3 Сєверодонецького РУП ГУНП в Луганській області лейтенантом поліції ОСОБА_5 . Акт 08.08.2022 затверджений начальником ГУНП в Луганській області, полковником поліції ОСОБА_8 .

Згідно з висновками комісії, викладеними у цьому акті, кваліфіковано, що старший оперуповноважений СКП ВП №3 Сєверодонецького РУП ГУНП в Луганській області лейтенант поліції ОСОБА_5 загинув у період дії воєнного стану під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оброни, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05.10.2020 №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за №1139/35422).

Отже, ОСОБА_5 , який є батьком дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_7 .

У зв'язку з цим, ОСОБА_1 в інтересах дітей звернулась до начальника ГУНП в Луганській області, полковника поліції Григорова О.О. із заявами від 26.10.2022 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського ОСОБА_5 .

09.11.2022 до Головного управління Національної поліції в Луганській області (вх. ВДЗ 7605) надійшов лист від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 Департаменту управління майном Національної поліції України «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку».

У листі зазначено, що у Департаменті управління майном Національної поліції України в межах компетенції опрацьовано матеріали спеціального розслідування нещасного випадку із смертельним наслідком, що стався 18.04.2022 із старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції ВП №3 Сєверодонецького РУП ГУНП в Луганській області лейтенантом поліції ОСОБА_5 .

За результатами опрацювання матеріалів вищезазначеного нещасного випадку сектором державного нагляду за охороною праці Департаменту виявлено грубі порушення вимог Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05.10.2020 №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за №1139/35422 (далі - Порядок).

Спеціальною комісією, утвореною наказом ГУНП в Луганській області від 19.04.2022 №714 складено акт спеціального розслідування нещасного випадку за формою Н-1/ПВ від 08.08.2022 №2 стосовно лейтенанта поліції ОСОБА_5 з порушенням вимог п. 6 розділу 3 Порядку.

Поряд з викладеним зазначено, що спеціальною комісією не враховано кваліфікацію кримінальних правопорушень (пункт 8 частини 2 статті 115 та статті 348 Кримінального кодексу України) у кримінальних провадженнях від 18.04.2022 №12022131240000317 та №12022131240000316, а також висновок комісії не відповідає обставинам події.

Враховуючи вище викладене та відповідно до пункту 3 розділу 4 Порядку, виставлена вимога про скасування акту спеціального розслідування нещасного випадку за формою Н-1/ПВ від 08.08.2022 №2, як такого, що не відповідає вимогам Порядку та проведення повторного спеціального розслідування з дотриманням вимог Порядку.

19.12.2022 Головним управлінням Національної поліції в Луганській області був виданий наказ №2247 «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку», яким скасовано акт спеціального розслідування нещасного випадку за формою Н-1/ПВ від 08.08.2022 №2 та призначено повторне спеціальне розслідування події.

Цей наказ видано, на виконання листа Департаменту управління майном НПУ від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку», відповідно до вимог Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05.10.2020 №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за №1139/35422, з метою встановлення обставин і причин, що призвели до смертельного нещасного випадку, який стався 18.04.2022 із старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції №3 Сєверодонецького РУП ГУНП в Луганській області лейтенантом поліції ОСОБА_5 .

23.12.2022 тимчасово виконуючим обов'язки начальника ГУНП в Луганській області полковником поліції ОСОБА_9 затверджено Акт №31 повторного спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 18 квітня 2022 року о 13 год 40 хв. зі старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції відділу поліції №3 Сєверодонецького РУП ГУНП в Луганській області лейтенантом поліції ОСОБА_5 (складений акт був 22.12.2022).

Комісія з повторного спеціального розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що старший оперуповноважений СКП ВП №3 Сєверодонецького РУП ГУНП в Луганській області лейтенант поліції ОСОБА_5 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05.10.2020 №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року за №1139/35422).

Позивач зазначає про протиправність наказу від 19.12.2022 №2247 Головного управління Національної поліції в Луганській області «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку» та Акту №31 від 23.12.2022 повторного спеціального розслідування нещасного випадку, тому й звернулась з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин.

Згідно зі ст. 98 Закону України «Про Національну поліцію», у випадках, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) поліцейського. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) поліцейського визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Згідно зі ст. 100 Закону України «Про Національну поліцію», у разі встановлення факту настання смерті поліцейського, а також особи, звільненої зі служби в поліції, внаслідок обставин, зазначених у пунктах 3-6 частини першої статті 97 цього Закону, якщо смерть настала протягом шести місяців після отримання інвалідності чи травми, внаслідок отримання яких поліцейський раніше отримував одноразову грошову допомогу згідно із зазначеними пунктами, виплата одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання, зазначеним у цьому Законі, здійснюється з вирахуванням суми допомоги, отриманої померлим. Одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у частині другій цієї статті, призначається і виплачується за останнім місцем проходження служби поліцейським.

Відповідно до ст. 101 Закону України «Про Національну поліцію», призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.

Згідно з ч. 2 ст. 97 ЗУ «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), поліцейських у тому числі курсантів, слухачів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - заклади освіти), поліцейських, які були відряджені до державних (міждержавних) органів, установ та організацій із залишенням на службі в поліції, але зі звільненням із займаної посади (далі - органи державної влади) визначає Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4.

Поряд з цим, 28 лютого 2022 року на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).

Пунктом 1 цієї постанови установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Пунктом Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) визначає Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 червня 2022 року № 376 (далі - Порядок №376).

Особи, які відповідно до статті 98 Закону України «Про Національну поліцію» мають право на отримання одноразової грошової допомоги (далі - отримувачі), звертаються відповідно до центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції (крім поліції охорони), міжрегіональних територіальних органів Національної поліції (у тому числі Департаменту поліції охорони), закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи (підрозділи) поліції), закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських (далі - заклад освіти) за останнім місцем проходження служби загиблого (померлого) поліцейського із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку (п.2 Порядку №376).

Саме на підставі Постанови №168 позивач ОСОБА_1 і звернулась в інтересах дітей до Головного управління Національної поліції в Луганській області із заявами від 26.10.2022 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського ОСОБА_5 . Позивач уважає, що діти загиблого поліцейського ОСОБА_5 мають право на виплату одноразової грошової допомоги, встановленої Постановою №168, з огляду на те, що ОСОБА_5 загинув в період проходження служби під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки, перебуваючи у період дії воєнного стану безпосередньо в районах ведення бойових дій, про що свідчить сукупність обставин щодо загибелі ОСОБА_5 викладених, зокрема в Акті №2 від 08.08.2022 спеціального розслідування нещасного випадку. Відповідно висновки Акту №31 від 23.12.2022 повторного спеціального розслідування нещасного випадку, згідно з яким, ОСОБА_5 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків, позивач уважає протиправними. Про це вказував і представник позивача у судових засіданнях.

Із заявами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського ОСОБА_5 позивач зверталась до Головного управління Національної поліції в Луганській області і 20.01.2023.

У відповідь на звернення позивача відповідач повідомив, що згідно з висновком, викладеним в Акті №31 від 22.12.2022 повторного спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 18.04.2022 із старшим оперуповноваженим сектору кримінальної поліції відділу поліції №3 Сєверодонецького РУП ГУНП в Луганській області лейтенантом поліції ОСОБА_5 , загибель ОСОБА_5 настала в період проходження служби під час виконання службових обов'язків, у зв'язку з чим правові підстави для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану згідно з постановою КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» відсутні. Одночасно проінформовано про те, що враховуючи формулювання причинно-наслідкового зв'язку загибелі ОСОБА_5 , неповнолітні діти позивача та інші члени родини мають право на встановлення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п.1 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», у розмірах визначених п.1 ч.1 ст.99 Закону. Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджені наказом МВС України від 04.10.2016 №4.

Суд зазначає, що процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими центрального органу управління поліції, територіальних (міжрегіональних) органів (підрозділів) поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - орган (підрозділ) поліції) визначає Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року № 705.

Згідно з п. 3 розділу ІІ Порядку № 705, керівник органу (підрозділу) поліції, де стався нещасний випадок, наказом не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про нещасний випадок утворює комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.

Відповідно до п. 1-4 розділу ІІІ Порядку № 705, розслідування нещасного випадку проводиться протягом п'яти робочих днів з дня утворення комісії з розслідування нещасного випадку. Спеціальне розслідування нещасного випадку проводиться протягом одного місяця з дня утворення спеціальної комісії з розслідування нещасного випадку. Розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку може бути продовжено керівником органу (підрозділу) поліції, який призначив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, за мотивованим рапортом (доповідною запискою) голови комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку до отримання необхідних матеріалів (експертиз, висновків, постанов, рішень, пояснень тощо) для встановлення обставин і причин нещасного випадку. За результатами розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку складається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-1 (далі - акт за формою Н-1) (додаток 2).

Згідно з п. 6 розділу ІІІ Порядку № 705, комісія (спеціальна комісія) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку зобов'язана: 1) провести засідання, на якому розглянути інформацію про нещасний випадок, розподілити функції між членами комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та скласти протокол засідання (додаток 3); 2) провести фотографування, обстежити місце нещасного випадку та скласти протокол огляду місця, де стався нещасний випадок (додаток 4); 3) одержати письмові пояснення потерпілого поліцейського, посадових осіб, поліцейських, свідків нещасного випадку (додаток 5); 4) вивчити наявні документи і матеріали стосовно нещасного випадку та надіслати (за потреби) запити відповідним установам, організаціям, закладам щодо надання інформації про нещасний випадок; 5) визначити вид події та причини, що призвели до настання нещасного випадку, згідно з Класифікатором видів подій, причин, що призвели до настання нещасного випадку (додаток 6); 6) визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці; 7) визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертиз тощо для встановлення причин настання нещасного випадку; 8) з'ясувати обставини перебування потерпілого поліцейського у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; учинення ним кримінального, адміністративного правопорушення, дисциплінарного проступку, навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю або самогубства; 9) установити осіб, які порушили вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, та розробити заходи із запобігання таким нещасним випадкам; 10) кваліфікувати нещасний випадок відповідно до обставин: у період проходження служби під час виконання службових обов'язків або не пов'язаний з виконанням службових обов'язків; 11) прийняти рішення шляхом голосування членів комісії (спеціальної комісії), у разі рівної кількості їхніх голосів голос голови комісії (спеціальної комісії) вирішальний; 12) скласти акти за формою Н-1 у кількості примірників, визначених рішенням комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку. У разі групового нещасного випадку скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого поліцейського. Акти за формою Н-1 прошиваються та скріплюються печаткою органу (підрозділу) поліції; 13) розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1). У разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку із змістом акта за формою Н-1 підписати акти з відміткою про наявність окремої думки. Окрема думка викладається письмово. В окремій думці член комісії (спеціальної комісії) обґрунтовано викладає пропозиції до змісту акта за формою Н-1 (окрема думка додається до акта за формою Н-1 та є його невід'ємною частиною); 14) передати не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1 матеріали розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та примірники актів за формою Н-1 керівникові органу (підрозділу) поліції, що утворив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, для їх розгляду та затвердження; 15) додержуватися вимог законодавства про інформацію щодо захисту персональних даних потерпілих поліцейських та інших осіб, які зібрані в межах повноважень комісії (спеціальної комісії) під час проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.

Згідно з 9 розділу ІІІ Порядку № 705, керівник органу (підрозділу) поліції, який призначив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, зобов'язаний: 1) розглянути та затвердити акти за формою Н-1 не пізніше наступного робочого дня після їх підписання комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку; 2) ужити заходів щодо притягнення до відповідальності поліцейських (працівників), дії або бездіяльність яких призвели до настання нещасного випадку (за їх наявності); 3) надіслати матеріали спеціального розслідування нещасного випадку не пізніше трьох робочих днів з дня їх затвердження до сектору державного нагляду за охороною праці Департаменту управління майном Національної поліції України; 4) видати акт за формою Н-1 потерпілому поліцейському (членам його сім'ї чи уповноваженій ним особі) не пізніше трьох робочих днів з дати затвердження; 5) видати протягом двох робочих днів після закінчення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку наказ про виконання запропонованих комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку заходів із запобігання подібним нещасним випадкам; 6) видати наказ про скасування актів розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-1 та призначити повторне розслідування (у разі встановлення порушень вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів, за наявності вимоги посадової особи з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції).

Відповідно до п. 1-3 розділу IV Порядку № 705 контроль за своєчасним та об'єктивним розслідуванням нещасних випадків, підготовкою матеріалів розслідувань, веденням їх обліку, ужиттям заходів щодо усунення причин їх настання здійснюють посадові особи з державного нагляду за охороною праці органу (підрозділу) поліції відповідно до їх компетенції. Контроль за своєчасним та об'єктивним проведенням спеціальних розслідувань нещасних випадків, веденням їх обліку, ужиттям заходів з усунення причин їх настання здійснює сектор державного нагляду за охороною праці Департаменту управління майном Національної поліції України. Посадові особи з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції мають право вимагати від керівника органу (підрозділу) поліції, що утворив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, скасування актів за формою Н-1 з проведенням повторного розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, якщо встановлено порушення вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів. Вимоги посадових осіб з державного нагляду за охороною праці відповідно до компетенції обов'язкові для виконання керівником органу (підрозділу) поліції.

Як зазначено вище, підставою для скасування Акту №2 від 08.08.2022 спеціального розслідування нещасного випадку є вимога, викладена у листі Департаменту управління майном НПУ від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку».

У позовній заяві позивач та її представник, як підставу для скасування Акту №2 від 08.08.2022 спеціального розслідування нещасного випадку та наказу «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку» від 19.12.2022 №2247 вказують те, що наказ мотивовано посиланням в цілому на вимоги Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 № 705 - без зазначення конкретних норм права, викладених у тому чи іншому розділі та пункті, підпункті Порядку №705, тобто без посилання на конкретний розділ, конкретний пункт та підпункт Порядку №705. Відтак у наказі не наведені мотиви застосування тих чи інших певних/конкретних норм права, не наведено юридичне обґрунтування підстав для скасування акту спеціального розслідування нещасного випадку від 08.08.2022 №2 та призначення повторного розслідування, тому, саме лише посилання у наказі в цілому на Порядок №705 не може вважатися належною юридичною кваліфікацією. Позивач та її представник указують, що і сам лист заступника директора Департаменту управління майном НП України від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 не містить конкретного правового обґрунтування заявленої вимоги про скасування акту спеціального розслідування. Також, позивач та її представник уважають, що заступник директора Департаменту управління майном НП України не є посадовою особою державного нагляду за охороною праці в розумінні підпункту 6 пункту 9 розділу 3 та пункту 3 розділу 4 Порядку №705, тому лист заступника директора вказаного Департаменту не є вимогою в розумінні зазначених приписів Порядку №705.

Суд зазначає, що вказані вище обґрунтування позовних вимог можуть бути підставою для спору щодо скасування вимоги Департаменту управління майном Національної поліції України викладені у листі від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку».

Проте, у цій справі відсутні позовні вимоги про скасування вимоги Департаменту управління майном Національної поліції України викладені у листі від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку», а відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Поряд з цим, суд зв'язаний предметом і розміром заявлених вимог, а враховуючи те, що позивач оскаржує Акт №31 від 22.12.2022 (затверджений 23.12.2022) повторного спеціального розслідування нещасного випадку та наказ від 19.12.2022 №2247 про скасування цього акту, але не ставить питання про скасування вимоги, викладеної у листі Департаменту управління майном НПУ від 08.11.2022 №6868/31/02-2022, на підставі якої був виданий оскаржуваний наказ, а також не визначає належний суб'єктний склад відповідачів, суд зазначає, що позовні вимоги про скасування Акту №31 від 22.12.2022 (затверджений 23.12.2022) повторного спеціального розслідування нещасного випадку та наказу від 19.12.2022 №2247 за наявності чинної вимоги, викладеної у листі Департаменту управління майном НПУ від 08.11.2022 №6868/31/02-2022 «Про скасування акта спеціального розслідування нещасного випадку» є такими, що заявлені передчасно.

Відповідно передчасними є і вимоги про зобов'язання відповідача виплатити дітям загиблого поліцейського ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги на підставі Постанови №168.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у цій справі задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , яка діє як законний представник в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача Національна поліція України, про визнання протиправними і скасування наказу та акту, стягнення одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) яка діє як законний представник в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Луганській області (вул. Вілєсова, буд.1, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93406, код ЄДРПОУ 40108845).

Третя особа: Національна поліція України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108578).

Повний текст рішення складено 05.06.2023.

Суддя Н.В. Кучугурна