308/4879/23
13.06.2023 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бедьо В.І.за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності
громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Україна смт.Королево; місце роботи - тимчасово не працює. місце проживання - АДРЕСА_1 паспорт громадянина України для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 20.03.2019 року. від за ч.3 ст. 471 Митного кодексу України,-
Що 25.02.2023 року о 14 год. 56хв. в зону митного контролю митного поста «Астей» Закарпатської митниці в напрямку «Виїзд з України» на автомобілі «MITSUBISHI GRANDSIS» р.н.з. України НОМЕР_2 прибув громадянин України ОСОБА_2 який прямував з України в Угорщину в приватних справах.
Формою проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”.
Згідно п. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.Згідно п. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
В ході митного огляду речей громадянина України ОСОБА_1 , було виявлено не заявлений при усному опитуванні медичний препарат , а саме: медичний препарат «ФЕНОБАРБИТАЛ ІС» 5 mg, діюча речовина «PHENOBARBITALUM(ФЕНОБАРБІТАЛ)», у кількості 27 таблеток , що знаходились серед особистих речей в сумці з іншими лікарськими засобами . Вартість даних медикаментів згідно інтернет ресурсу TABLETKI.UA становить 39 гривень за упаковку «ФЕНОБАРБИТАЛ ІС» 5 mg в 50 пігулок,тобто 27 пігулок вартує - 21 гривню 06 копійок. Доступ до виявленого медпрепарату нічим не утруднювався. Зазначений медикамент громадянин України ОСОБА_2 переміщував разом з іншими медикаментами, та про обмеження стосовно переміщення даного медпрепарату зі слів не знав.
Медичний препарат «ФЕНОБАРБИТАЛ ІС» 5 mg, діюча речовина «PHENOBARBITALUM(ФЕНОБАРБІТАЛ)» віднесена до переліку наркотичних засобів та психотропних речовин і прекурсорів затвердженого ПКМУ від 06.05.2000 р. №770 Таблиці № ІІI Списку №2, «Психотропні речовини,обіг яких обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю». Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Згідно ч. 2 даної статті переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів та їх обігу з використанням засобів інформаційних технологій затверджуються Кабінетом Міністрів України.Згідно «Переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012, № 436 на лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які визначено постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. N 770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів. Згідно ст. 26 Закону України від 15.02.1995, № 60/95-ВР "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
Від надання пояснень громадянин громадянин України ОСОБА_2 відмовився згідно зі ст.63 Конституції України.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_2 не заявив митному органу відомості про переміщувані ним через митний кордон предмети, які підлягають обов'язковому декларуванню та обмежені до переміщення через митний кордон України
Правопорушник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. у судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі,зазначив,що вина ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил підтверджується зібраними у справі доказами та просив притягнути її до адміністративної відповідальності передбаченої ч.3 ст.471 МК України згідно санкції статті.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Суддею встановлено, 25.02.2023 року о 14 год. 56хв. в зону митного контролю митного поста «Астей» Закарпатської митниці в напрямку «Виїзд з України» на автомобілі «MITSUBISHI GRANDSIS» р.н.з. України НОМЕР_2 прибув громадянин України ОСОБА_2 який прямував з України в Угорщину в приватних справах
В ході митного огляду речей громадянина України ОСОБА_1 , було виявлено не заявлений при усному опитуванні медичний препарат , а саме: медичний препарат «ФЕНОБАРБИТАЛ ІС» 5 mg, діюча речовина «PHENOBARBITALUM(ФЕНОБАРБІТАЛ)», у кількості 27 таблеток , що знаходились серед особистих речей в сумці з іншими лікарськими засобами . Вартість даних медикаментів згідно інтернет ресурсу TABLETKI.UA становить 39 гривень за упаковку «ФЕНОБАРБИТАЛ ІС» 5 mg в 50 пігулок,тобто 27 пігулок вартує - 21 гривню 06 копійок. Доступ до виявленого медпрепарату нічим не утруднювався. Зазначений медикамент громадянин України ОСОБА_2 переміщував разом з іншими медикаментами, та про обмеження стосовно переміщення даного медпрепарату зі слів не знав.
Відповідно до ч.3 ст. 471 МК України, встановлено відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Згідно примітки до ст. 471 МК України недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору («зелений коридор»)».
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Згідно ч.ч. 5, 6 ст.366 МК України початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору («зелений коридор»), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно ч. 1 ст.318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.1 ст.197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 F451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
Згідно п. 6 цієї Технологічної схеми - під час митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів митні органи у пунктах пропуску здійснюють, зокрема, аналіз та оцінку ризиків, митний огляд (огляд та переогляд автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу, особистий огляд громадян).
Згідно «Переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012. № 436 на лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які визначено постановою Кабінету Міністрів України від б травня 2000 р. N 770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.
Відповідно до ст.24Закону України «Про наркотичні засоби,психотропні речовини і прекурсори" ввезення на територію України, вивезення з території України чи транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Згідно ст.26Закону України «Про наркотичні засоби,психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Факт митного правопорушення підтверджується: даними, що містяться у протоколі про порушення митних правил №0169/30500/23 від "25" лютого 2023 р року, з якого вбачаються обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення; Акт прийому передачі матеріалів справи про порушення митних правил № 0915/30500/22, опис предметів 25 лютого 2023 року поясненнями гр.. ОСОБА_1 від 25 лютого 2023 року копією паспорта гр. ОСОБА_1 , актом проведення огляду, доповідною запискою ОСОБА_3 , висновком №142000-3800-0039 від 16 березня 2023 року
Таким чином, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєнні митного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.471 Митного кодексу України, тобто остання не задекларував товари (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо ввезення на митну територію України.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суддя приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в межах встановлених санкцією ч.3 ст.471 МК України, а саме штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів
Відповідно до ст.40-1КУпАП та Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 536,80 грн.
Керуючись ст.ст. 366, 378, 471,МК України, ст.ст.40-1,283КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суддя,-
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Україна смт.Королево; місце роботи - тимчасово не працює. місце проживання - АДРЕСА_1 паспорт громадянина України для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 20.03.2019 року. визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.471Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, з конфіскацією в дохід держави товару, вилученого згідно з протоколом про порушення митних правил №0169/30500/23 від 25" лютого 2023 року, а саме: медичний препарат «ФЕНОБАРБИТАЛ ІС» 5 mg, діюча речовина «PHENOBARBITALUM(ФЕНОБАРБІТАЛ)», у кількості 27 таблеток , що знаходились серед особистих речей в сумці з іншими лікарськими засобами
Стягнути із громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Україна смт.Королево; місце роботи - тимчасово не працює. місце проживання - АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 536,80 грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя Ужгородського міськрайонного
суду Закарпатської області В.І.Бедьо