Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/1301/23
Номер провадження: 3/511/865/23
"16" червня 2023 р. суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Ільяшук А. В розглянувши матеріали, що надійшли з Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_2
за частиною 3 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 815559 від 11 травня 2023 року, 15 квітня 2023 року приблизно о 00:18 годині ОСОБА_1 неподалік міста Роздільна Одеської області, а саме: на блок-посту «МРЕО», ухилялась від виконання батьківських обов'язків, оскільки її неповнолітня донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в комендантську годину з друзями переїхала через блок-пост «МРЕО», без контролю дорослих та відома своєї матері.
Позиція учасників розгляду справи.
ОСОБА_1 суду пояснила, що її доньку зупинили на блок-пості «МРЕО» за півгодини до початку комендантської години, проте зазначила, що вона посилить контроль на поведінкою доньки.
ОСОБА_2 суду пояснила, що її зупинили на блок-пості за півгодини до початку коменданської години, та зазначила, що більше перед комендантською годиною без догляду батьків пересуватись не буде.
Дослідивши фактичні обставини справи, надавши оцінку доказам, суд прийшов до наступних висновків.
Вказані матеріали повертались судом на дооформлення, оскільки фабула протоколу не містить відомостей щодо вчинення неповнолітньою правопорушення, відповідальність за яке передбачена КУпАП, а також по-батькові особи, відносно якої складено протокол, зазначено « ОСОБА_3 », проте згідно паспортного документу, який долучено до матеріалів справи, зазначено « ОСОБА_4 ».
Після дооформлення, уповноваженими працівниками жодних документів на усунення недоліків (рапорт(ів)) не додано до матеріалів справи.
Частина 3 статті 184 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
У свою чергу, стаття 7 КУпАП визначає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП встановлено обов'язок суду з'ясовувати при розгляді справи про адміністративне правопорушення: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
У відповідності з положеннями статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно статті 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України "Про міжнародні договори" від 22 грудня 1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України.
Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа "Надточій проти України" від 15 травня 2008 року). ЄСПЛ зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Малофєєва проти Росії» від 30 травня 2013 року, у випадку коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
На підставі встановлених обставин, а також у зв'язку з тим, що в протоколі фабула не відображає всіх істотних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 184 КУпАП, дотримуючись принципу рівності сторін процесу, суд вважає необхідним у відповідності до статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення закрити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 33, 40-1, 247, 283, 284 КУпАП, суд,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 (протоколу серії ВАВ № 815559 від 11 травня 2023 року) за частиною 3 статті 184 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Роздільнянський районий суд Одеської області протягом 10 днів з дня її постановлення.
Суддя: А. В. Ільяшук