Єдиний унікальний № 946/4150/23
Провадження № 3/946/1775/23
Іменем України
15 червня 2023 року м. Ізмаїл
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Жигулін С.М., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Ізмаїльського РВП ГУ НП в Одеській області, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого за наймом, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 03.04.2019 органом 5119, РНОКПП - НОМЕР_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 187 КУпАП, -
Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення від 08.06.2023 року серії ВАВ № 883394, 08.06.2023 близько 11:30 год., ОСОБА_1 , перебуваючи у нетверезому стані, прийшов до бабусі ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , та вчинив з нею сварку, в ході якої ображав її нецензурною лайкою та кричав на неї, чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру.
До матеріалів справи долучено копію постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 10.08.2022 (справа № 946/5336/22, провадження № 3/946/2136/22), згідно з якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, та піддано адміністративному стягненню у виді штрафу.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 173-2 КУпАПяк вчинення дій, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 08 травня 2023 року відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік з такими обмеженнями: заборонено вихід з житла, за адресою фактичного проживання з 22 години до 06 годин наступної доби, а саме: АДРЕСА_3 ; зобов'язано явкою на реєстрацію в Ізмаїльський РВП ГУНП в Одеській області першу п'ятницю кожного місяця; заборонено виїзд за межі місця постійного проживання без дозволу відділу поліції; заборонено відвідувати питні заклади де здійснюється торгівля алкогольними напоями на розлив.
У порушення правил адміністративного нагляду, 18.05.2023 року о 23:05 год., ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , внаслідок чого 06.06.2023 року відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883417 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Також, в протоколі про адміністративне правопорушення від 06.06.2023 року серії ВАВ № 931468 вказано, що 19.05.2023 року о 23:15 год., ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_3 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 07.06.2023 року серії ВАВ № 883453, 20.05.2023 року о 23:40 год., ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_3 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07.06.2023 року серії ВАВ № 883452, 21.05.2023 року о 23:50 год., ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_3 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення від 08.06.2023 року серії ВАВ № 883454, ОСОБА_1 22.05.2023 року о 23:10 год., був відсутній за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_3 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 07.06.2023 року серії ВАВ № 883418, ОСОБА_1 , 01.06.2023 року о 23:10 год., був відсутній за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Також, в протоколі про адміністративне правопорушення від 07.06.2023 року серії ВАВ № 883419 вказано, що 02.06.2023 року о 22:55 год., ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Окрім того, в протоколі про адміністративне правопорушення від 07.06.2023 року серії ВАВ № 883442 вказано, що 03.06.2023 року о 23:20 год., ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання ( АДРЕСА_1 ), чим порушив правила адміністративного нагляду.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 13.06.2023 року серії ВАВ № 883483, 09.06.2023 року о 22:20 год., ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 13.06.2023 року серії ВАВ № 883455, 10.06.2023 року о 00:20 год., ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання ( АДРЕСА_3 ), чим порушив умови адміністративного нагляду.
Також, в протоколі про адміністративне правопорушення від 15.06.2023 року серії ВАВ № 883497 вказано, що 10.06.2023 року о 23:40 годині, під час перевірки, ОСОБА_1 був відсутній за місцем мешкання ( АДРЕСА_1 ), чим порушив правила адміністративного нагляду.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 187 КУпАП України - порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень визнав у повному обсязі, погодившись з обставинами, викладеними у протоколах про адміністративні правопорушення.
Винні дії ОСОБА_1 підтверджені також матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883417 від 06.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883394 від 08.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 931468 від 06.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883453 від 07.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883452 від 07.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883454 від 08.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883418 від 07.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883419 від 07.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883442 від 07.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883483 від 13.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883455 від 13.06.2023, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 883497 від 15.06.2023, протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (або таке, що готується) від 08.06.2023, письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 08.06.2023, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 08.06.2023, копією постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 25.08.2022, копією ухвали Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 08.05.2023, та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При обранні виду стягнення суд враховує особу винного, який вчинив адміністративне правопорушення, визнання ним вини, характер правопорушення та обставини його вчинення, з урахуванням чого застосовує адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
В силу ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 має бути стягнутий судовий збір в розмірі, передбаченому ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме - в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 грн.
Керуючись ст. 284 КУпАП, -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт № НОМЕР_1 , виданий 03.04.2019 органом 5119, РНОКПП - НОМЕР_2 ), у вчинені правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 187 КУпАП, та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 340 грн (триста сорок гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт № НОМЕР_1 , виданий 03.04.2019 органом 5119, РНОКПП - НОМЕР_2 ),на користь держави судовий збір у сумі 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду
Одеської області С.М. Жигулін