Ухвала від 11.05.2023 по справі 757/17470/23-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/17470/23-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2023 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

слідчого: не з'явився,

представника особи у володінні якої знаходяться речі і документи: не з'явився,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000002148 від 09.11.2020за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майор поліції ОСОБА_3 , за погодженням прокурора другого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування вказаного клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000002148 від 09.11.2020за фактом організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом безпідставного оформлення віз для в'їзду в Україну з використанням підроблених документів, вчиненого з корисливих мотивів організованою групою осіб, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, під час якого для встановлення обставин у кримінальному провадженні виникла необхідність в одержані доступу до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . В інший спосіб довести вказані обставини неможливо.

В судове засідання слідчий не з'явився. Подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, в якій підтримав клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.

Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, причини неявки слідчому судді не відомі.

Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності представника особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалась.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000002148 від 09.11.2020за фактом організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом безпідставного оформлення віз для в'їзду в Україну з використанням підроблених документів, вчиненого з корисливих мотивів організованою групою осіб, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що за участі працівників Посольства України в Киргизькій Республіці громадянами Ісламської республіки Пакистан ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , починаючи з 2020 року, налагоджено схему незаконного переправлення через державний кордон України громадян Ісламської Республіки Пакистан, Народної Республіки Бангладеш та інших країн.

Відповідно до розподілу ролей на ОСОБА_6 покладається обов'язок підбору «клієнтів» з числа громадян Ісламської Республіки Пакистан, Народної Республіки Бангладеш та інших країн, які мають наміри у будь-який спосіб дістатися до України та у подальшому незаконно залишитись на території останньої або нелегально переправитися до країн Європейського Союзу.

При цьому під кожного «клієнта» ОСОБА_6 готує комплект документів, який використовується в якості підстав для оформлення візи.

Так, для отримання віз ОСОБА_6 використовуються сфальсифіковані документи щодо фактів навчання його «клієнтів» у вищих навчальних закладах або їх працевлаштування на підприємствах, розташованих у Киргизькій Республіці.

Вказана оборудка необхідна для формування правових підстав подачі візового клопотання на території країн, які не входять до консульського округу країни громадянської належності заявника (Пакистан, Індія, Нігерія, тощо), зокрема на території Киргизької Республіки.

З метою забезпечення «клієнтів» запрошеннями українських вищих навчальних закладів на навчання ОСОБА_6 передає персональні дані його «клієнтів» своєму спільнику - уродженцю та громадянину Ісламської Республіки Пакистан, який вже тривалий час проживає на території Україні, а саме: ОСОБА_7 .

В свою чергу ОСОБА_8 за грошову винагороду оформлює запрошення на навчання на ім'я «клієнтів», інформацію щодо яких отримав від ОСОБА_6 .

Після отримання запрошень ОСОБА_8 надсилає їх сканкопії ОСОБА_6 , який, у свою чергу, формує пакет документів (матеріали візового клопотання) від імені «клієнтів» та особисто передає працівникам на опрацювання.

При цьому сам аплікант будівлю Посольства України у Киргизькій Республіці може взагалі не відвідувати та у співбесідах із консулом, як це передбачено законодавством, участі не бере.

Згідно з наявними даними вартість оформлення візи громадянам Ісламської Республіки Пакистан та Народної Республіки Бангладеш становить приблизно 3000 доларів США. Вказані кошти отримуються учасниками злочинної схеми від їх «клієнтів» та розподіляються між собою.

Водночас з'ясовано, що пошуком «клієнтів» з числа громадян Пакистану, Бангладешу та інших країн, які мають наміри в будь-який спосіб дістатися до України, також займається і вищезгаданий ОСОБА_8 .

Проведеними розшуковими діями отримано інформацію, що описана схема незаконного переправлення через державний кордон України громадян Ісламської Республіки Пакистан та Народної Республіки Бангладеш функціонує за участі другого секретаря з консульських та адміністративних питань Посольства України в Киргизькій Республіці ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка вступила у злочинну змову з громадянами Ісламської Республіки Пакистан - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

На вчинення незаконних дій другого секретаря з консульських та адміністративних питань Посольства України у Киргизькій Республіці ОСОБА_9 під час оформлення візи для в'їзду в Україну громадянину Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_10 вказують наступні обставини:

- оформлюючи візу громадянину Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_10 другий секретар з консульських та адміністративних питань Посольства України у Киргизькій Республіці ОСОБА_9 порушила вимоги Правил оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 № 118, згідно з якими оформлення візи іноземцям, які є громадянами держав згідно переліку, в який входить Народна Республіки Бангладеш, здійснюється закордонною дипломатичною установою України в державі тимчасового або постійного проживання (п. 12 Правил), а ОСОБА_10 прибув до Киргизької Республіки в якості туриста;

- під час оформлення візи громадянину Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_10 другий секретар з консульських та адміністративних питань Посольства України у Киргизькій Республіці ОСОБА_9 , діючи всупереч Правилам оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 № 118 та спільним наказом МЗС, МВС, СБУ від 30.10.2017 № 469/897/605 «Про затвердження Вимог до організації роботи з оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію» (п. 12 Правил та абзац 2 ч. 2 Розділу ІІ), не здійснила погодження із компетентними органами, тобто зі Службою безпеки України, факту оформлення візи вказаному іноземному громадянину. При цьому, з метою ухилення від обов'язкового погодження оформлення візи, ОСОБА_9 внесла у візову інформаційно-телекомунікаційну систему неправдиві відомості про те, що ОСОБА_10 нібито має у своєму паспорті використану протягом останніх 24 місяців візу для в'їзду в Україну.

Відповідно до пункту 15 Розділу «Порядок оформлення віз» Правил оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 №118 візові анкети та документи (їх копії), що стали підставою для оформлення візи, зберігаються уповноваженим органом протягом п'яти років, після чого знищуються у порядку, встановленому Міністерством закордонних справ України.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про дипломатичну службу» ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснює керівництво іншими органами дипломатичної служби.

Тією ж статтею Закону визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснює керівництво іншими органами дипломатичної служби, серед яких Посольства.

Таким чином у органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що візові анкети та документи (оригінали та копії), що стали підставою для оформлення візи ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_11 ) перебуває у розпорядженні та володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи вищевикладене, з метою виявлення, фіксації відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушення в органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні доступу та вилученні оригіналів візових анкет та документів (їх копії), що стали підставою для оформлення візи №Y04085294, а також до інформації, яка міститься у візовій інформаційно-телекомунікаційній системі та стосується оформлення зазначеної візи.

Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно ч. 1 ст. 160 КК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Як визначено у ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Аналізуючи викладене, беручи до уваги, що речі та документи, дозвіл на тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також враховуючи, що в інший спосіб довести вказані обставини неможливо, зважаючи на те, що документи не є такими, доступ до яких заборонено, слідчий суддя вважає, що клопотання про надання доступу до документів з наданням можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Щодо надання дозволу на вилучення оригіналів запитуваних документів, то слідчий суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Оскільки слідчим не обґрунтовано необхідності вилучення таких документів та не доведено наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, слідчий суддя не вбачає правових підстав для вилучення документів, щодо яких ставиться питання про надання доступу. Орган досудового розслідування не позбавлений можливості ознайомитися з запитуваними документами, після чого, за наявності підстав, ініціювати питання про вилучення необхідних документів, вказавши на їх родові та індивідуальні ознаки.

Отже, в частині вилучення оригіналів документів, доступ до яких просить надати слідчий, клопотання задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 132, 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 Кримінального процесуального кодексу України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020000000002148 від 09.11.2020за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України - задовольнити частково.

Надати старшому слідчому в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 та слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42020000000002148: ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , а також прокурору групи прокурорів - прокурору відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_19 дозвіл на тимчасовий доступдо речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: оригіналів візової анкети та документів, що стали підставою для оформлення візи № НОМЕР_2 , з можливістю вилучення їх копій.

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Підготовлено в 2 примірниках

Прим. 1 - справа № 757/17470/23-к

Прим. 2 - Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майор поліції ОСОБА_3

Копія - Міністерство закордонних справ України

11.05.2023 р.