Рішення від 08.06.2023 по справі 643/20329/21

Дата документу 08.06.2023Справа № 643/20329/21

Провадження № 2/554/5309/2023

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2023 року м. Полтава

Октябрський районний суд м.Полтави у складі:

судді: Чуванової А.М.

за участю секретаря: Проскурня Я.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми соціальної допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської радиу листопаді 2021 року звернувся до Московського районного суду м.Харкова з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення суми соціальної допомоги, в якій просить стягнути з відповідача на користь позивача надмірно отримані бюджетні кошти у розмірі 2980,83 гривень.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, як отримувач допомоги при народженні дитини та допомоги малозабезпеченим сім'ям. ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою від 27.11.2017 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням всіх видів допомог, в розділі II «доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітніх дітей)» заявницею особисто було зазначено - « ОСОБА_1 - допомога по догляду за дитиною до 3 р.- ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - немає доходів, ОСОБА_4 - немає доходів, ОСОБА_5 - немає доходів». Також, заявниця надала довідку з Харківського міського центру зайнятості від 17.11.2017 року №6964 про те, що її чоловік ОСОБА_3 перебуває на обліку як безробітний в Харківському міському центрі зайнятості з 13 жовтня 2017 року та довідку про свої доходи з ТОВ «Охта-Харків» №21 від 21.11.2017 року, де заявниця працює з 01.02.2017 року за основним місцем роботи.

На підставі статей 3, 4, 5, 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги» малозабезпеченим сім?ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року, рішенням від 12.12.2017 року була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім?ї на період з 01.11.2017 року по 30.11.2018 року в розмірі 2808,76 грн. та з 01.12.2017 по 30.04.2018 року в розмірі 2980,83 грн.

Згідно довідки з Харківського міського центру зайнятості від 11.05.2018 року №04-480, ОСОБА_3 в квітні 2018 на обліку як безробітний не перебував.

На підставі отриманої інформації Управлінням було винесено рішення від 12.06.2018 року про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям з 01.04.2018 року через припинення реєстрації як безробітного.

18.06.2018 року до Управління надійшло повідомлення від Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації № 2266 про наявність переплати соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї на загальну суму 2980 грн 83 коп за період з 01.04.2018 року по 30.04.2018 року.

10.07.2018, 22.11.2018 та 18.05.2020 року ОСОБА_1 було направлено листи про необхідність повернення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги

малозабезпеченим сім?ям, але відповідач на ці листи не реагувала і до Управління не

з'являлась.

З метою забезпечення цільового принципу використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку.

Ухвалою Московського районного суду м.Харкова від 09.12.2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до розпорядження Верховного Суду від 08.03.2022 року №2/0/9/-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», змінено територіальну підсудність Московського районного суду м.Харкова на Октябрський районний суд м.Полтави.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим по справі визначено суддю Чуванову А.М.

Ухвалою Октябрського районного суду м.Полтави від 14.04.2023 року прийнято до провадження цивільну справу, вирішено розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом (повідомленням) сторін.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутність, позов підтримує у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явилась, про день, час та місце слухання справи повідомлена вчасно та належним чином, про причину неявки суду не повідомила. Заяв про відкладення слухання справи або про розгляд справи за її відсутності до суду не надходило. Відповідач не подала відзив.

У відповідності до ст.ст.211,223 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність учасників справи, на підставі наявних у справі даних і доказів.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши відповідні обставини і визначивши відповідно до них правовідносини, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов'язків особи чи при розгляді будь-якого кримінального обвинувачення, що предявляється особі.

Ключовими принципами статті 6 є верховенство права та належне здійснення правосуддя. Ці принципи також є основоположними елементами права на справедливий суд.

Як вказує у своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини, згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобовязаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи законних інтересів.

Статтею 16 ЦК встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою від 27.11.2017 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.8-9).

В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням всіх видів допомог, в розділі II «доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітніх дітей)» заявницею особисто було зазначено - « ОСОБА_1 - допомога по догляду за дитиною до 3 р.- ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - немає доходів, ОСОБА_4 -немає доходів, ОСОБА_5 - немає доходів». (а.с.10-12).

Згідно довідки з Харківського міського центру зайнятості від 17.11.2017 №6964 ОСОБА_3 перебуває на обліку як безробітний в Харківському міському центрі зайнятості з 13 жовтня 2017 року. (а.с. 13).

Рішенням від 12.12.2017 року була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім?ї на період з 01.11.2017 року по 30.11.2018 року в розмірі 2808,76 грн. та з 01.12.2017 по 30.04.2018 в розмірі 2980,83 грн.

Згідно з Законом «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постанови Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім'ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім'ї.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Пунктом 16 визначено, що виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення; якщо реєстрацію особи (включеної до складу малозабезпеченої сім'ї) як безробітної припинено з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим підпункту 1, підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 80, ст. 2662), - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості.

Згідно довідки з Харківського міського центру зайнятості від 11.05.2018 №04-480

ОСОБА_3 в квітні 2018 на обліку як безробітний не перебував. (а.с.7).

Управлінням було винесено рішення від 12.06.2018 року про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям з 01.04.2018 року через припинення реєстрації як безробітного.

18.06.2018 року до Управління надійшло повідомлення від Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації № 2266 про наявність переплати соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї на загальну суму 2980 грн. 83 коп за період з 01.04.2018 року по 30.04.2018 року.

Відповідно до ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно; особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог, оскільки відповідач не повідомив позивача вчасно про припинення перебування на обліку у центрі зайнятості, що впливає на призначення і виплату соціальної допомоги. Загальна сума переплати бюджетних коштів складає 2980,83 грн.

Враховуючи, що на даний час боржник в добровільному порядку кошти не повертає, вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів підлягають задоволенню.

Крім того, із відповідача на користь держави підлягає стягненню 2270 грн. судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4, 10-13,16,141,263-265, 368 ЦПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 264 « Деякі питання надання державної соціальної допомоги», суд -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми соціальної допомоги- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради (місцезнаходження: м. Харків, пр. Тракторобудівників, 144, розрахунковий рахунок UA668201720343150012000023099, банк - ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 25864181) неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 2980,83 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради (місцезнаходження: м. Харків, пр. Тракторобудівників, 144, код ЄДРПОУ 25864181) сплачений судовий збір у розмірі 2270 грн.

Рішення може бути оскаржене на підставі ч. 1 ст. 354 ЦПК України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцяти денний строк з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Учасники справи:

позивач:Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, місцезнаходження: м. Харків, пр. Тракторобудівників, 144, код ЄДРПОУ 25864181;

відповідач:ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Суддя А.М.Чуванова