Провадження №3/748/654/23
Єдиний унікальний № 748/825/23
13 червня 2023 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Олещенко В.І.,
за участю секретаря судового засідання Оніщенко Ю.В.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
захисника Бредюка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого по АДРЕСА_2 за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
за частиною 1 статті 130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 160107 від 22 лютого 2023 року, 22 лютого 2023 року о 09 год. 44 хв., ОСОБА_1 на 128 км автодороги М-01 Київ-Чернігів-Нові Яриловичі в Чернігівському районі, Чернігівської області, керував автомобілем марки "Honda Accord", державний номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, в установленому законом порядку проводився за допомогою приладу "Drager Alcotest 6810 ", прилад ARBF - 0433, тест № 486, проба позитивна - 0,52 % проміле, чим ОСОБА_1 порушив п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнав, з обставинами, викладеними у протоколі, не погодився.
Захисник Бредюк О.М. у судовому засіданні просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та доводи його захисника, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до вимог пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ за № 1306 від 10.10.2001 року, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Порядок проходження медичного огляду регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість руху, затвердженої спільним наказом МВС, МОЗ від 09.11.2015 р. № 1452/735 ( далі Інструкція).
Згідно п.6 розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, а також лікарем закладу охорони здоров'я.
Пунктами 7 та 9 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС, МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015, встановлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно з положеннями ч.2 ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. (ч.3 ст.266 КУпАП)
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 160107 від 22 лютого 2023 року зафіксовано, що ОСОБА_1 керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння.
Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився за допомогою приладу "Drager Alcotest 6810 ", проба позитивна - 0,52 % проміле. Огляд зафіксовано у акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Згідно з пунктом 5 розділу 2 Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом МВС України №1026 від 18.12.2018 року, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення.
З переглянутих у судовому засіданні відеоматеріалів вбачається, що на носії мають місце декілька файлів. На відео зафіксовано факт зупинки автомобіля під керуванням ОСОБА_1 , котрий на вимогу працівника поліції надав документи. Оскільки, як зазначив працівник поліції, у водія були ознаки алкогольного сп'яніння, йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки. Водій погодився. Технічний засіб за наслідком огляду показав 0,52 проміле. Після цього водію було наказано піти до машини та чекати. Надалі, в той час, коли до поліцейських підходив ОСОБА_1 з проханням повторно пройти огляд на стан сп'яніння, камера знімалася з одягу та відверталася таким чином, що розмову працівника поліції з водієм не чутно, а згодом камера була покладена на передню панель автомобіля і поліцейський періодично відходив та щось говорив водію. Після складання матеріалів щодо адміністративних правопорушень водію було запропоновано підписати протокол, на що той відмовився. Камера в котрий раз відвертається, нічого не чути, камера повертається на водія, який підписує протокол та акт огляду.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що коли камера прибиралася, працівник поліції вмовляв погодитися з оглядом та підписати протокол з актом огляду, за це він не вилучатиме та поверне йому посвідчення водія.
Повернення поліцейським посвідчення водія ОСОБА_1 вбачається на відеофайлі.
За таких обставин, у судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи захисту щодо того, що у порушення Інструкції відеозйомка велася не безперервно, хоча і камера портативного відеореєстратора була включена.
Крім того, суд погоджується з доводами захисту щодо порушення працівниками поліції ч.3 ст.266 КУпАП, згідно норм якої у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, з результатами огляду поліцейським на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, огляд проводиться в закладі охорони здоров'я.
Переглянуте відео не спростувало доводів захисту.
З досліджених у судовому засіданні доказів вбачається порушення працівниками поліції Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС, МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015, Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом МВС України №1026 від 18.12.2018 року, а також норм ч.3 ст.266 КУпАП.
Допущені порушення вимог закону є підставою для закриття провадження у справі відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 247, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.І. Олещенко