Справа № 746/155/23
№ провадження 3/746/121/23
13.06.2023 року
Срібнянський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Цигури Н. А.,
при секретарях Жмаці - Каленіченко І. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Срібне справу про адміністративне правопорушення яка надійшла від Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП,
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 12 квітня 2023 року о 10 год. 05 хв. ОСОБА_1 на 173 км +100 м автодороги Н-07 керував транспортним засобом ВАЗ 2121, державний номерний знак НОМЕР_1 будучи обмеженим у праві керування транспортними засобами згідно постанови Прилуцького відділу ДВС від 26.07.2019 року ВП №31620359, за що передбачена відповідальність ч. 3 ст. 126 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину за ч. 3 ст. 126 КУпАП не визнав та пояснив, що постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами не отримував, тому йому станом на 12 квітня 2023 року не було відомо про встановлене обмеження.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що склад адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 126 КУпАП в діях ОСОБА_1 відсутній, виходячи з наступного.
Частиною 3 статті 122-2 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Положеннями ст. 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються діяння, які є адміністративними правопорушеннями, та відповідальність за них. Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Принцип презумпції невинуватості полягає у тому, що саме поліцейський має довести скоєння адміністративного правопорушення. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Статтею 9 КУпАП визначено поняття адміністративного правопорушення. Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він містить: об'єкт; об'єктивну сторону; суб'єкт; суб'єктивну сторону. Тільки за наявності складу адміністративного правопорушення особа, яка його вчинила, може бути притягнута до адміністративної відповідальності.
Суб'єктивну сторону адміністративного правопорушення становить пов'язана із його вчиненням психічна діяльність особи. До ознак, які характеризують суб'єктивну сторону, належать вина, мотив і мета вчинення правопорушення. Вина - основна і обов'язкова ознака суб'єктивної сторони будь-якого адміністративного проступку. Це психічне ставлення особи до вчиненого нею суспільно небезпечного діяння і його наслідків, яке виявляється у формі умислу або необережності.
Згідно інформації, наданої 30.05.2023 року та 13.06.2023 року Прилуцьким відділом ДВС у Прилуцькому районі та доданих матеріалів вбачається, що на примусовому виконанні у Відділі перебуває виконавчий лист № 2-145, виданий 06.02.2012 року Прилуцьким міськрайонним судом про стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 1/2 частини всіх видів його доходу щомісячно. 26.07.2019 року державним виконавцем було винесено постанову ВП №31620359 про тимчасове обмеження боржника ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами.
До вказаної відповіді додані додатки: копія постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, копія повідомлення про внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників.
Із копії повідомлення про внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників вбачається, що 13 серпня 2019 року боржником ОСОБА_1 особисто отримано повідомлення про внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників, про що свідчить відмітка на постанові про внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників.
Відомостей про те, що ОСОБА_1 згідно положень ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» надіслана постанова про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами та останній її отримав, чи іншим чином ознайомився з її змістом суду не надано та зазначено, що такі дані в матеріалах виконавчого провадження відсутні.
Згідно п. 2 ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Доказів того, що ОСОБА_1 був обізнаний із встановленням тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами до матеріалів справи не долучено, в ході судового розгляду не встановлено.
Закон розглядає протиправну дію (бездіяльність), вчинену певною особою, як адміністративний проступок лише в тому випадку, коли має місце вина цієї особи, тобто якщо вчинене було здійснено навмисно або з необережності. В діях ОСОБА_1 , який 12 квітня 2023 року керував автомобілем на 173 км +100 м автодороги Н-07, будучи необізнаним у обмеженні вказаного права, відсутня вина як у формі умислу, так і у формі необережності. Як наслідок, склад адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 126 КУпАП в діях ОСОБА_1 відсутній.
Беручи до уваги вищенаведене, суд вважає, що справа відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Чернігівської області через Срібнянський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: