Провадження № 2/742/608/23
Єдиний унікальний № 742/1439/23
13 червня 2023 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участі секретаря судових засідань Шептун В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Прилуки цивільну справу за позовом заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до ОСОБА_1 про припинення права власності на земельну ділянку шляхом її конфіскації,
Заступник керівника Чернігівської окружної прокуратуризвернувся до суду з позовом в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до ОСОБА_1 про припинення права власності на земельну ділянку шляхом її конфіскації.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , яка є громадянином російської федерації (посвідка на постійне проживання, серія та номер: НОМЕР_1 , видана 20.01.2017, видавник: 7401), на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, зареєстрованого приватним нотаріусом Прилуцького міського нотаріального округу Чернігівської області в реєстрі від 31.08.2018 під №1818, набула право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7424189402:02:000:0121 площею 0,1861га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, розташовану в с. Полонки Прилуцького району Чернігівської області. На підставі вказаного свідоцтва ОСОБА_1 зареєструвала у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7424189402:02:000:0121 (номер запису про право власності 27717420 від 31.08.2018, індексний номер рішення про державну реєстрацію 42787113 від 31.08.2018). Таким чином, громадянка російської федерації ОСОБА_1 у серпні 2018 року набула право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, розташовану в с. Полонки Прилуцького району Чернігівської області та протягом року не виконала покладений на неї, у зв'язку із цим обов'язок, а саме: не відчужила земельну ділянку, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Враховуючи, що отримана ОСОБА_1 у власність земельна ділянка сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7424189402:02:000:0121 відповідачем добровільно не відчужена упродовж встановленого законодавством України річного строку (кінцевий строк сплив 31.08.2019), право власності на таку земельну ділянку підлягає припиненню, шляхом її конфіскації за рішенням суду.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 28 березня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, яке відкладено до 26 травня 2023 року.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 26 травня 2023 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 13 червня 2023 року.
В судове засідання заступник керівника Чернігівської окружної прокуратури не з'явився, згідно письмової заяви просили розгляд справи проводити без їх участі. Заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд їх задовольнити в повному обсязі. Проти заочного розгляду справи не заперечують.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання також не з'явилась, хоч про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином шляхом надсилання судової повістки за зареєстрованою адресою постійного місця проживання в Україні. Повідомлення про причини неявки чи відкладення розгляду справи, а також відзиву на позовну заяву від відповідача не надходило.
Відповідач у відповідності до положень ст.131 ЦПК України не повідомив суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи.
У зв'язку з цим суд на підставі ст. 280 ЦПК України вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі та оцінивши їх сукупності, суд вважає, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до вимог ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно вимог ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка російської федерації є власником земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1861га, кадастровий номер 7424189402:02:000:0121, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 31 серпня 2018 року (а.с.16).
Згідно інформаційної довідки №323147648 від 17 лютого 2023 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно власником даної земельної ділянки є ОСОБА_1 , громадянка російської федерації (а.с.12-15).
При цьому також безспірно з'ясовано, що Згідно довідки Управлінгня державної міграційної служби України в Чернігівській області від 24 квітня 2023 року, за обліками управління значиться громадянка російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка дійсно документована посвідкою на постійне проживання НОМЕР_1 , виданою 20 січня 2017 року, орган, що видав - 7401. За обліками Управління, як така, що набула громадянства України, не значиться.
Однак після набуття земельної ділянки у власність, ОСОБА_1 , грубо порушуючи вимоги національного законодавства, протягом року її не відчужила.
17 лютого 2023 року Чернігівська окружна прокуратура направила запит до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, з метою встановлення вжитих вказаним органом заходів з метою конфіскації у ОСОБА_1 земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7424189402:02:000:0121, яка не була відчужена нею протягом року (а.с.19, зворот).
Відповідно до копії відповіді Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 24 лютого 2023 року за №10-25-0.6-961/2-23 повідомляє, що обсяг коштів, виділених управлінню для сплати судового збору та судових витрат при супроводженні судових справ на 2023 рік значно обмежений, у зв'язку з цим Головне управління просить Чернігівську окружну прокуратуру вжити заходи представництва інтересів держави в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру», шляхом подання позовів про конфіскацію земельних ділянок, зазначених у листі Чернігівської окружної прокуратури від 17.02.2023 №55-75-1535ВИХ-23, у власниці - громадянки російської федерації (а.с.20).
Згідно статей 13, 14 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
Суб'єктами права приватної власності на землю відповідно до статті 80 Земельного кодексу України визначено громадян України та юридичних осіб. Проте з урахуванням змісту частини другої статті 81 та інших норм Земельного кодексу України суб'єктами права приватної власності на землю визнаються також іноземні громадяни та особи без громадянства.
Зокрема, іноземні громадяни та особи без громадянства відповідно до частини другої статті 81 Земельного кодексу України можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
Згідно частини 3 статті 81 Земельного кодексу України іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.
Відповідно до частини п'ятої статті 22 Земельного кодексу України набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 цього Кодексу, а саме: іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.
Одночасно за змістом частини четвертої статті 81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
У разі невиконання цієї вимоги настають наслідки, передбачені ч.ч.2, 4 ст.145 Земельного кодексу України, а саме, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах.
Пунктом 10 частини 1 статті 346 Цивільного кодексу України визначено конфіскацію як одну з підстав припинення права власності.
Згідно статті 354 Цивільного кодексу України до особи може бути застосовано позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення (конфіскація) у випадках, встановлених законом. Конфісковане майно переходить у власність держави безоплатно, крім випадків, визначених законом. Обсяг та порядок конфіскації майна встановлюються законом.
Частиною 6 статті 41 Конституції України визначено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Так, статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У даному випадку порушення інтересів держави полягає в тому, що відповідач ОСОБА_1 порушила визначену ст.ст. 13, 14, 41 Конституції України, ст.ст. 80, 81, 145 Земельного кодексу України процедуру використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, та як іноземний громадянин, не відчуживши її упродовж року після набуття права власності, на теперішній час безперешкодно використовує спірну земельну ділянку на території України.
Наразі продовольча безпека України потребує величезної уваги, що тягне за собою невідкладне вжиття вичерпних заходів щодо повернення земельних ділянок у власність держави та їх подальше використання з метою забезпечення потреб у першу чергу громадян України.
Окрім цього, воєнні дії, які ведуться на території України вкрай негативно впливають на продовольчі процеси в Україні, зокрема чимало земель сільськогосподарського призначення на територіях, де ведуться активні бойові дії, на даний час забруднені та не можуть використовуватись за призначенням, сотні гектарів залишаються окупованими. Це в сукупності призведе до зниження врожайності, тому в цих умовах важливим є те, щоб кожна земельна ділянка, яка використовується з порушенням вимог законодавства була безумовно повернута у власність держави.
Підставою представництва прокурором інтересів держави в даних спірних правовідносинах є бездіяльність органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (частина 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру»).
Правовий висновок щодо застосування частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права (частина 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 у справі про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді щодо визначення поняття «інтереси держави» висловлено позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх об'єктів права власності та господарювання тощо (п.3 мотивувальної частини).
Підставою для представництва в суді інтересів держави стали факти порушення законодавства при використанні іноземним громадянкою ОСОБА_1 земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка не відчужила її упродовж року після набуття права власності. Дана процедура безумовно передбачена чинним земельним законодавством (ч.4 ст. 81 Земельного кодексу України), та ця норма є імперативною і не передбачає винятків.
З огляду на характер спірних правовідносин не вбачається невідповідності заходу втручання держави в право власності відповідача критеріям правомірного втручання в право особи на мирне володіння майном, так і порушення принципу пропорційності, котрі сформовані у сталій практиці ЄСПЛ.
Обраний спосіб захисту порушеного права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яку відповідач незаконно використовує, є ефективним та належним способом захисту порушених прав держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, як уповноваженого органу на здійснення функцій держави щодо конфіскації у власність держави земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які незаконно використовуються іноземними громадянами, оскільки зазначений спосіб захисту чітко визначений частиною 4 статті 81 Земельного кодексу України.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 , будучи іноземним громадянином, упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (з 31.08.2018 року по теперішній час) не відчужила її, є підстави для її конфіскації у власність держави.
Відповідно до ч.4 ст. 145 ЗК України конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов'язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику.
Виходячи з викладеного позовні вимоги заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури підлягають повному задоволенню.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд бере до уваги, що відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки при подачі позову Чернігівською окружною прокуратурою було сплачено судовий збір за пред'явлення позову у сумі 2 684 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №467 від 20.03.2023, а позов задоволено у повному обсязі, то з відповідача на користь прокуратури необхідно стягнути 2 684 грн. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.4, 10, 12, 13, 76-83, 89, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд,
Позов заступника керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до ОСОБА_1 про припинення права власності на земельну ділянку шляхом її конфіскації- задовольнити.
Припинити громадянці російської федерації ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , посвідка на постійне проживання, серія та номер: НОМЕР_1 , видана 20.01.2017, видавник: 7401) право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7424189402:02:000:0121, площею 0,1861 га, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: Чернігівська область, Прилуцький район, с. Полонки, право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31.08.2018 номер запису про право власності 27717420 (індексний номер рішення про державну реєстрацію 42787113 від 31.08.2018) шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернігівської обласної прокуратури (отримувач - Чернігівська обласна прокуратура, банк отримувача - Державна казначейська служба України м. Київ; рахунок отримувача - ІІUА248201720343140001000006008) понесені витрати на сплату судового збору в розмірі 2 684 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.
Позивач: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, код ЄДРПОУ 39764881, місцезнаходження: 14000, м. Чернігів, вул. П'ятницька, буд. 11-А.
Представник держави: Чернігівська окружна прокуратура, код для реєстрації в ЄСІТС 0291011426, місцезнаходження: 14000, м. Чернігів, вул. Шевченка, буд. 1.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , посвідка на постійне проживання серія та номер ІН132044, видана 20.01.2017, видавник: 7401, країна громадянства - російська федерація, зареєстрована в Україні за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя Наталія ФЕТІСОВА