Справа № 474/624/23
Провадження № 1-в/474/17/23
Іменем України
13.06.23р. смт. Врадіївка
Суддя Врадіївського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
старшого дільничного офіцера поліції ОСОБА_3
особи, щодо якої вирішується питання про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4
розглянувши у судовому засіданні подання т.в.о. начальника Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітана поліції ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
- 03.08.1999р. Врадіївським районним судом в Миколаївській області за ч. 2 ст. 140 КК України до 9 місяців позбавлення волі, з іспитовим терміном 1 рік, штраф 340 грн.;
- 21.04.2003р. Врадіївським районним судом в Миколаївській області за ч. 2 ст. 185 КК України до 1 року 3 місяців позбавлення волі;
- 17.11.2004р. Врадіївським районним судом в Миколаївській області за ч. 3 ст. 185 КК України до 3 років 2 місяців позбавлення волі;
- 27.11.2008р. Врадіївським районним судом в Миколаївській області за ч. 1 ст. 156 КК України до 4 місяців арешту;
- 17.03.2011р. Врадіївським районним судом в Миколаївській області за ч. 1 ст. 317 КК України до 3 років позбавлення волі, з іспитовим строк 3 роки;
- 23.01.2012р. Врадіївським районним судом в Миколаївській області за ч. 2 ст. 185 КК України до 4 роки позбавлення волі;
- 15.10.2015р. Врадіївським районним судом в Миколаївській області за ч.ч. 2, 3 ст. 185, ч. 2 ст. 186 КК України до 5 років позбавлення волі;
- 23.11.2015р. Врадіївським районним судом в Миколаївській області за ч.ч. 2, 3 ст. 185, ч.ч. 1, 2 ст. 317 КК України до 6 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна;
- 02.11.2021р. звільнений з місць позбавлення волі по відбуттю строку покарання, -
встановив:
13.06.2023р. до Врадіївського районного суду Миколаївської області надійшло подання т.в.о. начальника Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітана поліції ОСОБА_5 про продовження ОСОБА_4 адміністративного нагляду строком на 6 (шість) місяців із встановленням наступних обмежень:
- заборонити вихід з домоволодіння у вільний від роботи час по особистим справам без дозволу працівників поліції, які здійснюють адміністративний нагляд з 22:00 год. до 06:00 год. ранку наступного дня;
- заборонити виїзд за межі Врадіївської ТГ Миколаївської області по особистим справам без дозволу працівників поліції, які здійснюють адміністративний нагляд;
- заборонити відвідувати ресторани, бари, кафе, магазини, торгові точки де реалізують спиртні напої на розлив;
- зобов'язати з'являтися на реєстрацію в чергову частину Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області кожного 13 числа кожного місяця.
Під час розгляду справи по суті старший дільничний офіцер Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 підтримав подання та просив його задовольнити з підстав зазначених в останньому.
ОСОБА_4 не заперечив проти задоволення подання про продовження відносно нього адміністративного нагляду та обмежень зазначених у поданні.
Заслухав пояснення старшого дільничного офіцера та особи, відносно якої вирішується питання про продовження адміністративного нагляду, вивчив матеріали подання, приходжу до наступного висновку.
Під час судового розгляду встановлено, що ОСОБА_4 є особою раніше судимою за вчинення тяжких злочинів, 02.11.2021р. звільнений з місць позбавлення волі по відбуттю строку покарання, судимість по яких не погашена, що підтверджується довідкою про судимість № 72-11012022/48012 та довідкою про звільнення серії МИК № 016548 від 02.11.2021р.
Постановою Врадіївського районного суду Миколаївської області від 13.06.2022р. відносно ОСОБА_4 встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік з встановленням обмежень, передбачених п.п. “а”, “б”, “в”, “г” ч. 1 ст. 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі”.
Під час дії адміністративного нагляду ОСОБА_4 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 175-1, ч.ч. 1, 2 ст. 178 та ч.ч. 1, 2 ст. 187 КУпАП, що підтверджується постановами Врадіївського районного суду Миколаївської області від 13.07.2022р., 14.07.2022р., 22.08.2022р., 17.10.2022р., 20.10.2022р., 31.10.2022р., 10.11.2022р., 27.12.2022р., 02.02.2023р., 31.03.2023р., 12.05.2023р.
Встановив казані обставини приходжу до такого висновку.
Відповідно до п. “в” ст. 3 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” (далі - Закон) адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно п. “в” ст. 4 Закону підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті “в” статті 3 цього Закону.
Частинами 1 та 3 ст. 5 Закону визначено що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті “в” статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
У відповідності до ст. 6 Закону адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 89 КК України такими, що не мають судимості, визнаються особи засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового злочину.
Частиною 5 ст. 90 КК України визначено, що якщо особа, що відбула покарання, до закінчення строку погашення судимості знову вчинить кримінальне правопорушення, перебіг строку погашення судимості переривається і обчислюється заново. У цих випадках строки погашення судимості обчислюються окремо за кожне кримінальне правопорушення після фактичного відбуття покарання (основного та додаткового) за останнє кримінальне правопорушення.
Таким чином, з урахуванням приписів ст.ст. 89 та 90 КК України, судимості ОСОБА_4 не погашені та в суду відсутні відомості про їх зняття в порядку, визначеному ст. 91 КК України.
Враховуючи, що ОСОБА_4 був засуджений за вчинення тяжких злочинів, судимість по яким не погашена та не знята у встановленому законом порядку, на шлях виправлення не став, вчинив ряд адміністративних правопорушень, при чому строк адміністративного нагляду зазначений у подані не перевищує строку для погашення або зняття судимості, а відтак вважаю, що відносно останнього необхідно продовжити раніше встановлений адміністративний нагляд на строк шість місяців та встановити обмеження, передбачені п.п. “а”, “б”, “в”, “г” ч. 1 ст. 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі”.
Водночас вважаю за необхідне роз'яснити, що під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області, з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Керуючись ст.ст. 3-6, 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі”, -
постановив:
Подання т.в.о. начальника Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітана поліції ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , адміністративний нагляд строком на 6 (шість) місяців.
Застосувати відносно ОСОБА_4 такі обмеження:
- заборонити вихід з домоволодіння у вільний від роботи час по особистим справам без дозволу працівників поліції, які здійснюють адміністративний нагляд з 22:00 год. до 06:00 год. ранку наступного дня;
- заборонити виїзд за межі Врадіївської ТГ Миколаївської області по особистим справам без дозволу працівників поліції, які здійснюють адміністративний нагляд;
- заборонити відвідувати ресторани, бари, кафе, магазини, торгові точки де реалізують спиртні напої на розлив;
- зобов'язати з'являтися на реєстрацію в чергову частину Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області кожного 13 числа кожного місяця.
Строк адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Копію постанови вручити ОСОБА_4 та направити т.в.о. начальника Відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітану поліції ОСОБА_5 , для організації виконання.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення.
Суддя ОСОБА_1