Рішення від 08.06.2023 по справі 200/1445/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2023 року Справа№200/1445/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що він проходив службу в органах внутрішніх справ України, на різних посадах. В 2000 році позивача було звільнено з органів внутрішніх справ за вислугою років у зв'язку з виходом на пенсію, з посади начальника приймальника Головного управління МВС в Донецькій області. Позивач зазначив, що з цього часу він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та йому була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за вислугу років. Позивач зазначив, що у жовтні 2021 року ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» надіслало на його адресу та адресу відповідача оновлену довідку № 33/25-3282 від 19.10.2021 року, про розмір грошового забезпечення позивача, за листопад 2019 року. Позивач зауважив, що в січні 2022 року він звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок його пенсії за вислугу років, на підставі довідки № 33/25-3282 від 19.10.2021 року, однак відповідачем було винесено рішення, яким позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач закцентував свою увагу на тому, що за захистом своїх порушених прав він звернувся до суду, та рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.06.2022 року у справі № 200/1569/22 було визнано протиправним та скасовано рішення відповідача, яким йому було відмовлено в перерахунку пенсії згідно довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області», та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01.12.2019 року. Позивач зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.06.2022 року у справі № 200/1569/22 відповідач здійснив перерахунок його пенсії з 01.12.2019 року, однак в черговий раз порушив його права та законні інтереси, тим що незаконно припинив з 01.01.2023 року виплату йому гарантованої Державою та Урядом України щомісячну доплату до пенсії, згідно Постанови КМУ № 713 в сумі 2000 гривень. Позивач зазначив, що оскільки перерахунок його пенсії проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018. Позивач просив визнати протиправними дії відповідача, щодо відмови у нарахуванні йому з 01 січня 2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, до призначеної пенсії та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01 січня 2023 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 гривень, з виплатою виниклої заборгованості.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262. Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідач зауважив, що абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713, у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахунку) не досягла 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Відповідач наголосив на тому, що на виконання рішення суду від 22 листопада 2022 року по справі №200/1569/22 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01 грудня 2019 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» та перерахунок пенсії був проведений в грудні 2022 року. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати збільшився на більш ніж 2000 гривень та склав 13 921,03 грн. (до перерахунку складав 6555,34 грн.). Відповідач зауважив, що таким чином, розмір пенсії позивача переглянуто після 01 березня 2018 року, підстави для встановлення надбавки відповідно до постанови КМУ №713 відсутні. Перерахунок пенсії позивачу відповідачем був зроблений відповідно до вимог чинного законодавства, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог. Відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Позивач надав лист-відповідь на відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що свою обґрунтовану позицію він виклав в адміністративному позові та на ній він і наполягає. Позовні вимоги позивач обґрунтував законодавством України та правовою позицією викладеною в чисельних рішеннях судів України, які в свою чергу обґрунтовані постановою Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22. Просив задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.04.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, про що свідчить наявність кабінету електронного суду у представника позивача адвоката Овчаренко О.О. та відповідача із відповідною відміткою в графі «доставлено» та графі «дата встановлення статусу» зазначено - 11.04.2023 року.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як раніше вже було встановлено судом при розгляді справи №200/1569/22 та зазначено у рішенні суду від 02.06.2022 року, що також не заперечується сторонами по справі - позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

19.10.2021 ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» видано довідку № 33/25-3282, відповідно до якої розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 згідно з постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського становить 21 423,56 грн, у т.ч. посадовий оклад - 2800,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавка за стаж в поліції - 1680,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 4212,00 грн, премія (100,37%) - 10 731,56 грн.

14.12.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив провести перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» №33/25-3282 від 19.10.2021.

Рішенням від 12.01.2022 № 19 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення позивача №33/25-3282 від 19.10.2021. Рішення вмотивовано відсутністю визначених статтею 63 Закону України № 2262 підстав для такого перерахунку.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/1569/22 від 02.06.2022 року було вирішено: позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 19 від 12.01.2022 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно з довідкою Державної установи «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-3282 від 19.10.2021 про розмір грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-3282 від 19.10.2021 про грошове забезпечення за листопад 2019 року; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 коп.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/1569/22 від 22.11.2022 року вирішено: апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2022 року у справі № 200/1569/22 - залишити без задоволення; рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2022 року у справі № 200/1569/22 - залишено без змін.

Як встановлено судом, не заперечується сторонами по справі та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами (відзив на адміністративний позов, лист-відповідь відповідача від 16.12.2022 року №0500-0203-8/74679) на виконання рішення суду від 02 червня 2022 року по справі №200/1569/22, яке набрало законної сили 22 листопада 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01 грудня 2019 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області».

Представником позивача адвокатом Овчаренко О.О. на адресу відповідача був направлений адвокатський запит в якому він просив надати інформацію щодо щомісячної доплати позивачу до його пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно Постанови №713.

Відповідач надав відповідь на адвокатський запит від 02.03.2023 року за №0500-0215-8/17728, в якій зазначив наступне, відповідно до п.1 постанови КМУ від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова №713), у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядається (перераховується) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення розміру пенсії під час перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн. щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Відповідно до Постанови №713 з 01.07.2021 року ОСОБА_1 встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.06.2022 року по справі №200/1569/22, яке набрало законної сили 22.11.2022 року в грудні 2022 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 19.10.2021 року №33/25-3282. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати склав 13 921,03 грн. (до перерахунку складав 6555,34 грн.). Отже розмір пенсійної виплати збільшився більш ніж на 2000,00 грн. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати по Постанові №713 ОСОБА_1 припинено з 01.01.2023 року.

З матеріалів справи, а саме з копії перерахунку пенсії за пенсійною справою №N/А26609-МВС (пенсія за вислугу років ОСОБА_1 ) наданою відповідачем на виконання ухвали суду про відкриття провадження по справі, з якої вбачається, що позивач з 01.08.2021 до моменту перерахунку пенсії на виконання рішення суду, отримував передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» доплату до пенсії в розмірі 2000 грн.

Суд розглянувши матеріали позовної заяви та надані сторонами докази стосовно позовних вимог позивача, дійшов до висновку, що спірним питанням в даній справі є скасування доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до положень постанови КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року, після виконання відповідачем рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/1569/22, а саме перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки виданої позивачу ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області».

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 2262-ХІІ, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно із положеннями ст. 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Як встановлено судом, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду позивачеві проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 із урахуванням довідки Державної установи «ТМО МВС України по Донецькій області» від 19.10.2021 №33/25-3282, після перерахунку розмір пенсії позивача склав 13 921,03 грн. (до перерахунку пенсії розмір складав 4555,34 грн. + 2000 грн. згідно Постанови №713). При цьому, доплату у сумі 2000 грн, яка була призначена з 01.07.2021, позивачеві припинено виплачувати з січня 2023 року.

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

У постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:

« 44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.»

Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядається.

Таким чином, підсумовуючи вищенаведене, а також наявні докази в матеріалах справи суд вважає, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 02.03.2023 по справі № 600/870/22.

За таких обставин, враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у нарахуванні позивачу з 01 січня 2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 року №713 до призначеної пенсії, слід визнати протиправними, та як похідна вимога зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01 січня 2023 року щомісячну доплату до пенсії передбачену постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713 у розмірі 2000,00 грн., з виплатою виниклої заборгованості.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

За приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 05.04.2023, позивач за подання адміністративного позову сплатив 858,88 грн. судового збору.

З огляду на зазначене, суд вважає за можливе покласти судові витрати на відповідача та про необхідність їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у розмірі 858,88 грн. на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3 ЄДРПОУ: 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо відмови у нарахуванні ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01 січня 2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 №713, до призначеної пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) нарахувати та виплатити - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 з 01 січня 2023 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713 у розмірі 2000,00 грн., з виплатою виниклої заборгованості.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010; Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) гривень 88 копійок.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 08 червня 2023 року.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Голошивець