Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 червня 2023 року Справа№200/1129/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов вмотивовано тим, що 13.08.2018 року відповідно до п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» позивача - старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , помічника чергового сектору реагування патрульної поліції Слов'янського відділу поліції ГУНП в Донецькій області було звільнено зі служби в поліції з 15.08.2018 відповідно до наказу №335 о/с від 13.08.2018 року. Позивач зазначив, що його календарна вислуга років станом на 15.08.2018 складає 18 років 05 місяців 05 днів. Відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області № 211 о/с від 02.04.2021, вислуга років його станом на 15.08.2018 року складає у пільговому обчисленні - 25 років 08 місяців 03 дні. Відповідно до довідки № 1179/12/03-2021 від 30.03.2021 року позивач брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області в період з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року, з 07.11.2015 року по 30.04.2018 року. Позивач зауважив, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/2022/22 від 02.08.2022 було задоволено його позовні вимоги: визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови в оформленні та поданні необхідних документів до органів Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; зобов'язано ГУНП в Донецькій області обчислити позивачу вислугу років для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб - із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років часу участі в АТО на території Донецької області з 01.02.2015 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 - один місяць за три місяці служби; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач зазначив, що в свою чергу постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2023 було частково скасовано рішення суду першої інстанції: в частині зобов'язання ГУНП в Донецькій області обчислити йому вислугу років для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» - із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років часу участі в АТО на території Донецької області з 01.02.2015 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 - один місяць за три місяці служби; в іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін. Позивач зазначив, що на підставі вказаного рішення суду, ГУНП в Донецькій області було направлено до ГУ ПФУ в Донецькій області подання про призначення пенсії за вислугу років позивачу та до вказаного подання було додано пакет документів, перелік яких встановлено п. 7 Постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 3-1 від 30.01.2007 року. Але як зазначив позивач, відповідач відповідно до свого рішення від 15.02.2023 № 2981304714 йому було відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку із наступним: в наданому пакеті документів для призначення пенсії за вислугу років, а саме в поданні про призначення пенсії від 13.02.2023 № 16/34/01-2023 загальна вислуга років станом на 15.08.2018 складає 25 років 08 місяців 3 дні та в грошовому атестаті від 19.01.2023 № 10 в календарному обчисленні 18 років 05 місяців 8 днів. Позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю: необхідної календарної вислуги років, передбаченої п. «а» ст. 12 Закону № 2262; недосягненням заявником 45-річного віку, передбаченого п. «б» ст. 12 Закону № 2262. Позивач зазначив, що з даним рішенням відповідача він не згоден, тому що його право на призначення пенсії за вислугу років та достатність у нього вислуги років для призначення йому пенсії на підставі п. «а» ст. 12 Закону № 2262 встановлено вказаними вище рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій. Позивач зауважив, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.08.2022 року, постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2023 у справі № 200/2022/22 разом із поданням та іншим пакетом документів були направлені до відповідача, проте, висновки суду, викладені у рішенні, яке набрало законної сили - відповідачем були проігноровані та не проаналізовані при постановлені оскаржуваного рішення відповідачем, наслідком чого стала незаконна відмова відповідача в призначенні йому пенсії на пільгових умовах за вислугу років. Позивач просив визнати рішення відповідача № 2981304714 від 15.02.2023 року про відмову в призначенні пенсії за вислугу років йому - протиправним та скасувати його, та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідач надав відзив на адміністративний позов в якому зазначив, що статтею 12 Закону № 2262 передбачено, що пенсія за вислугу років призначається за наявності відповідних умов, а саме: відповідної календарної вислуги; якщо вони звільненні зі служби. Тобто реалізація права на пенсію можлива лише за наявності двох означених умов. Статтею 58 Конституції України встановлено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідач зазначив, що у зв'язку з вищеозначеним, органи Пенсійного фонду призначають пенсію відповідно до тих нормативно - правових актів, які є чинними на час реалізації права на пенсію, а саме набуття необхідного стажу та звільнення зі служби. Відповідач зауважив, що календарний рік - це рік, який особа фактично відпрацювала на займаній посаді. Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог Закону № 2262 КМУ затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393) зі змінами, внесеними постановою КМУ № 119 від 16 лютого 2022 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», які набули чинності з 19 лютого 2022 року. Статтею 48 Закону №2262 встановлено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу ПФУ письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. Відповідач наголосив, що необхідний пакет документів для призначення пенсії отриманий ним в лютому 2023 року та на час звернення позивача з заявою про призначення йому пенсії, редакція підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 зазнала змін, відповідно до яких зарахування строку участі в АТО на пільгових умовах до вислуги років застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії, як передбачала попередня редакція підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393. Тобто, пільгова вислуга років має значення для визначення відсотку розміру пенсії позивача від його грошового забезпечення, відповідно до статті 13 Закону № 2262, за умови наявності права на призначення пенсії за вислугу років, а не для призначення такої пенсії. Відповідач зауважив, що Порядком № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах. Порядок №393 (пункт 2-1) передбачає обчислення календарної вислуги років за пунктами 1 і 2 цієї постанови, тобто без пільгового врахування періоду участі в АТО. Позивач закцентував свою увагу на тому, що оскільки за приписами статті 17 Закону № 2262 при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення, а саме Порядком № 393 визначено обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262 і цей Порядок встановлює пільгове обчислення вислуги років тільки для визначення розміру пенсії, тому відсутні підстави для врахування позивачу періоду участі в АТО в пільговому обчисленні до календарної вислуги років. Аналогічна правова позиція викладена в постанові адміністративного суду від 03 квітня 2023 року у справі 200/4291/22. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.06.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, про що свідчить наявність кабінету електронного суду у відповідача відповідно до наявної відмітки в графі «доставлено» та графі «дата встановлення статусу» зазначено - 05.04.2023 року. Позивач та його представник адвокат Д'яконова Кристина Ігорівна були повідомлені належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи картки обліку вихідних документів Донецького окружного адміністративного суду від 12.04.2023 року №200/1129/23, якою було відправлено копію ухвали про відкриття на їхні електронні скриньки зазначені у позовній заяві: ІНФОРМАЦІЯ_1 , djakonova-ki@ukr.net.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Як раніше вже було встановлено судом при розгляді справи №200/2022/22 та зазначено у рішенні суду від 02.08.2022 року, що також не заперечується сторонами по справі - ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Згідно витягу з наказу ГУ НП у Донецькій області від 13.08.2018 № 335 о/с (по особовому складу) старшого сержанта поліції ОСОБА_1 помічника чергового сектору реагування патрульної поліції № 2 Лиманського відділення поліції Слов'янського відділу поліції з 15.08.2018 звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням).
Вислуга років на 15.08.2018 у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає - 18 років 05 місяців 05 днів.
Відповідно витягу з наказу ГУ НП у Донецькій області від 02.04.2021 № 211 о/с (по особовому складу) внесено доповнення та зміни до наказів ГУ НП в Донецькій області, а саме від 13.08.2018 № 335 о/с в частині звільнення старшого сержанта поліції ОСОБА_1 помічника чергового сектору реагування патрульної поліції № 2 Лиманського відділення поліції Слов'янського відділу поліції. Вважати вислугу років на 15 серпня 2018 року у пільговому обчисленні - 25 років 08 місяців 03 дні.
Згідно посвідчення № НОМЕР_3 від 15.03.2019 ОСОБА_1 є учасником бойових дій.
Довідкою ГУ НП у Донецькій області від 30.03.2021 № 1179/12/03-2021 підтверджується, старший сержант поліції ОСОБА_1 дійсно в період з 01.02.2015 до 06.11.2015 та з 07.11.2015 до 30.04.2018 був зарахований до складу сил та засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області. Підстава наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при СБУ від 22.10.2015 № 295; наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при СБУ від 14.12.2015 № 348; наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при СБУ від 30.04.2018 № 120 дск. Період перебування у відпустках та на лікарняних під час проведення антитерористичної операції (01.02.2015 - 30.04.2018) не входять до нарахування пільгового стажу при призначенні пенсії.
Листом від 23.12.2021 № С-225/34/01-2021 ГУ НП у Донецькій області повідомило позивача, що його заява від 10.12.2021 про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» обчислення вислуги років з урахуванням часу служби у пільговому обчисленні та зарахуванні до стажу по вислузі років на пільговому обчислені часу участі в АТО та підготовки й поданні документів до органів ПФУ розглянута. За результатами такого розгляду установлено, що позивачем не набуто право на пенсію за вислугу років у зв'язку з тим, що документи відносно ОСОБА_1 не відповідають умовам призначення пенсії за вислугу років, визначені ст. 12 вказаного вище Закону.
Судом при розгляді справи №200/2022/22 від 02.08.2022 року було встановлено, що предметом спору у даній справі була наявність у позивача права на призначення пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв'язку із вислугою років, яка станом на 15.08.2018 у пільговому обчисленні складає 25 років 08 місяців 03 дні.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.08.2022 року по справі №200/2022/22 вирішено: позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язати вчинити певні дії задоволений повністю; визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області в частині відмови в оформлені та подані необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області обчислити ОСОБА_1 вислугу років для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» - із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 01.02.2015 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 - один місяць за три місяці служби; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 01.02.2015 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 - один місяць за три місяці служби; стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Донецькій області судовий збір у розмірі 992,40 (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок) гривень 40 копійок.
Постановою першого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2023 року по справі №200/2022/22 вирішено: апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області - задовольнити частково; рішення Донецького окружного адміністративного суду від 2 серпня 2022 року у справі № 200/2022/22 за позовом ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - скасувати в частині зобов'язання Головного управління Національної поліції в Донецькій області обчислити позивачу вислугу років для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» - із зарахуванням йому до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року, з 07.11.2015 року по 30.04.2018 року - один місяць за три місяці служби; зобов'язання Головного управління Національної поліції в Донецькій області зарахувати позивачу до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років часу участі в антитерористичній операції на території Донецької області з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року, з 07.11.2015 року по 30.04.2018 року - один місяць за три місяці служби; прийнято нову постанову в цій частині про відмову у задоволенні позову; в іншій частині рішення суду залишено без змін; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 496,20 грн. (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи на підставі вищезазначеного рішення Донецького окружного адміністративного суду, Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області було направлено до відповідача подання про призначення пенсії за вислугу років позивачу, до зазначеного подання було додано пакет документів перелік яких встановлено п.7 Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та яких інших осіб» 3-1 від 30.01.2007 року.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії від 15.02.2023 року №2981304714, в якій зазначено наступне - відмова в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262). ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), надано заяву про призначення пенсії за вислугу років, яка надійшла від Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.02.2023 вх. №395/5. До заяви додано документи, а саме: копію паспорту та ІПН; подання про призначення пенсії від 13.02.2023 №16/34/01-2023; грошовий атестат від 19.01.2023 №17; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262 від 19.01.2023 №17; копію трудової книжки; копію посвідчення учасника бойових дій від 25.03.2019 НОМЕР_4 ; копію рішення про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 26.02.2019 №2/І/V/377; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 09.08.2022 №1612-7001411523; заяву про виплату пенсії або грошової допомоги ДОУ АТ «Ощадбанк».
За результатами розгляду наданих документів встановлено наступне. Відповідно до п. "а" статті 12 Закону №2262 для призначення пенсії за вислугу років особам, які звільнились зі служби в період з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення необхідно мати вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше. Згідно п. "б" статті 12 Закону №2262 також мають право на пенсію за вислугу років військовослужбовці при досягненні ними на день звільнення 45- річного віку, за наявності при цьому страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12,6 календарних років становить військова служба. В наданому пакеті документів для призначення пенсії за вислугу років, а саме в поданні про призначення пенсії від 13.02.2023 №16/34/01-2023 загальна вислуга років станом на 15.08.2018 складає 25 років 08 місяці 3 дні та в грошовому атестаті від 19.01.2023 №10 у календарному обчисленні становить 18 років 05 місяців 8 днів. На день звільнення (15.08.2018) з військової служби гр. ОСОБА_1 досяг 36- річного віку.
Позивач просив визнати рішення відповідача №2981304714 від 15.02.2023 року про відмову в призначенні пенсії за вислугу років йому - протиправним та скасувати його та як похідна вимога зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Отже оцінивши за своїм власним переконанням подані сторонами докази відносно позовних вимог, суд дійшов висновку, що спірним питанням в зазначеній справі є - чи можливо призначити пенсію відповідачем позивачу за вислугу років відповідно до п. «а» ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням пільгового періоду зарахованому позивачу на пільгових умовах 1 місяць служби за 3 місяці за час проходження ним служби протягом участі в АТО, що в загальній кількості складає 7 років 02 місяці 28 днів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до пункту «б» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби зокрема, з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше (позивач відповідно до наказу №335о/с від 13.08.2018 року звільнений з 15.08.2018 року).
Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ, при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393) зі змінами, внесеними постановою КМУ № 119 від 16.06.2022 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», які набули чинності з 19.02.2022 року, постановою КМУ №578 від 10.05.2022 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо виплати пенсій і грошової допомоги особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою КМУ №999 від 07.09.2022 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393».
Відповідно до абзацу 1 пункту першого Порядку № 393 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії (14.02.2023 року, подання від 13.02.2023 року), для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
На підставі пункту 2-1 Порядку № 393 для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Згідно підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Таким чином, на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії від 14.02.2023 року, подання Національної поліції України від 13.02.2023 року редакція пп. «а» п.3 Порядку № 393 зазнала змін, відповідно до яких зарахування строку участі в АТО на пільгових умовах до вислуги років застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії, як передбачала попередня редакція пп. «а» п.3 Порядку № 393.
Отже, статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Порядком № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
При цьому Порядок № 393 (п.2-1) передбачає обчислення календарної вислуги років за пунктами 1 і 2 цієї постанови, тобто без пільгового врахування періоду участі в АТО.
Оскільки за приписами ст.17 Закону № 2262 при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення, а саме Порядком № 393 визначено обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262 і цей Порядок встановлює пільгове обчислення вислуги років так, як вважає позивач, тільки для визначення розміру пенсії, тому відсутні підстави для врахування позивачу періоду участі в АТО в пільговому обчисленні до календарної вислуги років.
Як свідчать матеріали справи вислуга років позивача на день звільнення 15 серпня 2018 року в календарному обчисленні - 18 років 05 місяців 05 днів, що недостатньо для призначення пенсії за вислугу років, тому відповідачем було правильно прийнято рішення від 15 лютого 2023 року № 2981304714 «Про відмову в призначенні пенсії» в зв'язку із відсутністю необхідної календарної вислуги років передбаченої пунктом «а» статті 12 Закону №2262 та недосягненням на день звільнення заявником 45-річного віку, передбаченого пунктом «б» статті 12 Закону №2262.
На підставі статті 10 Закону № 2262 призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту «б» частини першої статті 1-2 Закону № 2262, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
На підставі частини першої статті 48 Закону № 2262, заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13404, (далі - Порядок № 3-1).
Згідно пункту 6 Порядку № 3-1, днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
Згідно з пунктом 16 Порядку № 3-1, при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (…)
Оскільки призначення пенсії за Законом №2262 відбувається органами Пенсійного фонду України, тому саме пенсійний орган перевіряє підстави призначення пенсії за вислугу років відповідно до нормативно-правових актів, які є чинними на час призначення такої пенсії.
Як свідчать матеріали справи на час звернення позивача та Національної поліції України в лютому 2023 року до пенсійного органу Порядок № 393 зазнав змін щодо обчислення календарної вислуги років, тому відповідач правомірно здійснив обчислення календарної вислуги років позивача відповідно до приписів пунктів 1,2 2-1 Порядку № 393 та прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю у позивача необхідної календарної вислуги років 23 календарних роки і більше.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, а доводи позивача викладені у адміністративному позові, є необґрунтованими та безпідставними.
Оскільки не підлягає задоволенню позовна вимога позивача про визнання рішення відповідача №2981304714 від 15.02.2023 року протиправним, то відсутні підстави для задоволення похідних вимог щодо скасування цього рішення та зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України», «Проніна проти України» та «Серявін та інші проти України»: принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»).
З огляду на викладене, відповідач належними та допустимими доказами довів, що при прийнятті рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлений законом, добросовісно та розсудливо, з урахуванням всіх обставин справи, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відтак, позовні вимоги не підлягають задоволенню у зв'язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративний позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Повний текст рішення складено та підписано 08 червня 2023 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець