Справа № 158/1800/23
Провадження № 2-з/0158/10/23
про забезпечення позову
06 червня 2023 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Поліщук С.В.,
при секретарі - Квач Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці заяву про забезпечення позову у цивільній справі за позовом першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави до Цуманської селищної ради Луцького району Волинської області, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність, -
05 червня 2023 року до Ківерцівського районного суду Волинської області надійшла заява першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури Мацюка С.Я. про забезпечення позову у цивільній справі за позовом першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави до Цуманської селищної ради Луцького району Волинської області, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність.
Заяву обґрунтовує тим, що Луцькою окружною прокуратурою до Ківерцівського районного суду Волинської області подано вищевказану позовну заяву. Підставою для пред'явлення вказаного позову слугувала наявність порушень інтересів держави при прийнятті рішення Цуманською селищною радою № 9/79 від 02.09.2021р. щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд відповідачу по справі ОСОБА_1 .
Згідно постанови Ківерцівського районного суду Волинської області від 17.03.2023р., ОСОБА_2 , будучи депутатом Цуманської селищної ради відповідно до п.п. «б», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», не повідомила у встановлених цим Законом випадках та порядку, колегіальний орган - Цуманську селищну раду або Національне агентство з питань запобігання корупції про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» і як наслідок, на підставі рішення Цуманської селищної ради № 9/79 від 02.09.2021р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд її сину ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою та передано у власність земельну ділянку площею 0,1475 га, кадастровий номер 0721855700:04:000:0155 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в межах села Кадище Цуманської селищної ради.
Згідно протоколу пленарного засідання дев'ятої сесії Цуманської селищної територіальної громади Волинської області восьмого скликання, депутат Цуманської селищної ради ОСОБА_2 не повідомила депутатів Цуманської селищної ради про наявний у неї реальний конфлікт інтересів під час голосування проголосувала «ЗА» вищевказане рішення Цуманської селищної ради.
Таким чином, рішення Цуманської селищної ради № 9/79 від 02.09.2021р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд гр. ОСОБА_1 » є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
З метою ефективного захисту порушених інтересів держави, просить заяву задовольнити та забезпечити позов першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави до Цуманської селищної ради Луцького району Волинської області, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність шляхом зупинення дії рішення Цуманської селищної ради № 9/79 від 02.09.2021р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд гр. ОСОБА_1 » до набрання законної сили рішення у даній цивільній справі, заборони суб'єктам державної реєстрації (державним реєстраторам, нотаріусам усіх нотаріальних округів та іншим суб'єктам) проводити реєстраційні дії на підставі вищевказаного рішення Цуманської селищної ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 153 ЦПК України, заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи (учасників третейського (арбітражного) розгляду).
Суд, заслухавши пояснення прокурора, з'ясувавши обставини справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 149 ЦПК України, суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 150 ЦПК України, передбачено, що позов забезпечується забороною вчиняти певні дії.
Під забезпеченням позову розуміється вжиття судом передбачених законом заходів, які створюють реальну гарантовану можливість для виконання в майбутньому рішення у справі в разі задоволення заявленого позову.
Види забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду і лише у разі необхідності, та бути співмірними із заявленими вимогами. Разом з тим, забезпечення позову можливе, якщо воно випливає із суті позовних вимог.
При цьому, забезпечення позову спрямоване, перш за все, проти несумлінних дій відповідача.
Відповідно до принципу змагальності сторін та правил розподілу тягаря доказування, обов'язок доведення підстав для застосування заходів забезпечення позову покладається на особу, яка заявляє відповідне клопотання.
Згідно роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п.4 постанови №9 від 22.12.2006 року "Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову", розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості, адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Суд, враховуючи наведені обставини у даній цивільній справі приходить до висновку, що заява про забезпечення позову підлягає до задоволення. Такий вид забезпечення позову суд вважає цілком співмірним та такими, що відповідає позовним вимогам і не порушує права інших осіб, які не беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 158 ЦПК України суд може скасувати заходи забезпечення позову за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Керуючись ст. ст. 149, п. 2 ч. 1 ст. 150, 152, 153, 260 ЦПК України, суд-
Заяву першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури Мацюка С.Я. про забезпечення позову - задовольнити.
Зупинити дію рішення Цуманської селищної ради № 9/79 від 02.09.2021р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд гр. ОСОБА_1 » до набрання законної сили рішення у даній цивільній справі.
Заборони суб'єктам державної реєстрації (державним реєстраторам, нотаріусам усіх нотаріальних округів та іншим суб'єктам) проводити реєстраційні дії на підставі рішення Цуманської селищної ради № 9/79 від 02.09.2021р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1475 га, кадастровий номер 0721855700:04:000:0155, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована на території с. Кадище, Цуманської селищної ради у власність гр. ОСОБА_1 »
Копію ухвали направити на виконання Центру надання адміністративних послуг апарату Ківерцівської міської ради та її виконавчого комітету, юридична адреса: м. Ківерці, вул. Соборності, 6а, Луцького району Волинської області, учасникам справи для відому.
Ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню у порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ківерцівського районного суду Поліщук СВ.