07 червня 2023 року Справа № 160/3201/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 08356179, 01133, м.Київ, вул.Госпітальна, 16) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: 20.02.2023 року за допомогою системи "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 (відповідач-1), Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (відповідач-2), в якому позивач просить суд:
1. визнати протиправною бездіяльність командира військової частини НОМЕР_2 Першої окремої бригади спеціального призначення імені Івана Богуна батальйону військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не надання законної можливості направлення позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців;
2. визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України щодо не розгляду скарги позивача ОСОБА_1 від 10.02.2023 року на постанову Гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_5 №811 від 02.02.2023 року;
3. визнати протиправними дії Гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_5 №811 від 02.02.2023 року про проведення медичного огляду позивача ОСОБА_1 як такі, що проведення медичного огляду позивача проведено з порушенням вимог до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджену наказом МОУ №402 від 14.08.2008 року;
4. зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 Першої окремої бригади спеціального призначення імені Івана Богуна батальйону військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) надати законної можливості направлення позивача ОСОБА_1 у військово лікувальний заклад на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовця;
5. зобов'язати Центрально військову-лікарську комісію МОУ розглянути скаргу позивача ОСОБА_1 від 10.02.2023 року на постанову Гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_5 №811 від 02.02.2023 року.
Ухвалою суду від 24.02.2023 року позовну заяву залишено без руху із наданням десятиденного строку для усунення недоліків позовної заяви, з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання: уточненої позовної заяви із визначенням відповідачів до яких звернені вимоги та її копій для всіх сторін; обґрунтування підстав для розгляду заявлених позовних вимог в межах одного позову.
На виконання вимог ухвали суду від представника позивача 27.02.2023 року надійшла уточнена позовна заява, в якій відповідачем зазначено Центральну військово-лікарську комісію та позовними вимогами є:
- визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України щодо не розгляду скарги позивача ОСОБА_1 від 10.02.2023 року на постанову Гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_5 №811 від 02.02.2023 року;
- зобов'язати Центрально військову-лікарську комісію МОУ розглянути скаргу позивача ОСОБА_1 від 10.02.2023 року на постанову Гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_5 №811 від 02.02.2023 року.
В обґрунтування адміністративного позову (уточненого) представник позивача посилається на те, що позивач вважає протиправною бездіяльність Центральної ВЛК про не розгляд скарги позивача від 10.02.2023р.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
23.05.2023р. до суду надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволені позову. В обґрунтування правової позиції відповідач зазначає, що у Центральної ВЛК ЗС України була розглянута заява адвоката Скоробагатька В.Ю., який діяв в інтересах ОСОБА_2 (зареєстрована за вх.835 від 20.02.2023) щодо оскарження постанови військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_5 згідно довідки ВЛК від 02.02.2023 №811 та надана відповідь від 24.02.2023р. за №598/1114, якою повідомлялося що за встановленим ОСОБА_1 діагнозом постанову ВЛК військової частини НОМЕР_5 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК №81 від 02.02.2023р. прийнято вірно.
Станом на 07.06.2023р. до суду не надходили інші письмові заяви по суті.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Згідно довідки №811 від 02.02.2023р. у Гарнізонної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_5 проведено медичний огляд солдата ОСОБА_1 , 1984 р.н.. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) Зміцнілі шкіряні рубці ПХО рани (09.08.2022) з приводу вогнепального осколкового сліпого поранення правої сідниці (09.08.2022). Стан після повторних закритих черепно-мозкових травм (09.08.2022, 29.12.2022) струсів головного мозку з нефалічним синдромом. Стан після акуботравми (29.12.2022) у вигляді посттравматичної лівобічної нейросенсорної приглухуватості при сприйнятті шепітної мови до 6 метрів на праве вухо, до 1 метру на ліве вухо. Довідка про обставини травми №451 від 18.01.2023 року видана командиром військової частини НОМЕР_3 . Довідка про обставини травми №454 від 18.01.2023 видана командиром військової частини НОМЕР_6 . Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я від 04.07.2007 №370 травми кваліфікуються як легкі. Травми, ТАК, пов'язані із захистом Батьківщини. Вертеброгенно тораколюмбалгія, ХОЗЛ група В з незначними порушеннями функцій зовнішнього дихання. Гіпертонічна хвороба І стадії, 2 ступеню, ризик 2 СН0. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Міжхребцевий остеохондроз всіх відділів хребта, прогрузії дисків С2-С3, С3-С4, Th7-Th8, Th8-Th9, L3-L4, L5-S1 з больовим синдромом та незначними порушеннями функцій. Складний короткозорий астигматизм правого ока з різницею рефракцій у двох головних меридіанах 2,0Д при короткозорості в меридіані найбільшої аметропії 2,75Д при гострому зору з корекцією 1,0. Складний короткозорий астигматизм лівого ока з різницею рефракцій у двох головних меридіанах 1,25Д, при короткозорості в меридіані найбільшої аметропії 1,75Д при гостроті зору з корекцією 1,0. Ангіопатія сітківки обох очей. На підставі статті 75-г, 23-г, 46-в, 39-в, 64-в, графи ІІ Розкладу хвороб придатний до військової служби.
Не погоджуючись з рішенням військово-лікарської комісії військової частини в/ч НОМЕР_5 , оформлене довідкою №811 від 02.02.2023р., представник позивача адвокат Скоробагатько В.Ю. звернувся до Центральної військово-лікарської комісії МОУ зі скаргою від 10.02.2023р. (яка згідно вхідного штемпелю надійшла до 20.02.2023р. та зареєстрована за вх.835, згідно копії скарги наданої відповідачем) в якій просив переглянути та скасувати постанову гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_5 від 02.02.2023 року; проведення медичного огляду ОСОБА_1 провести з викликом та особистою участю солдата ОСОБА_1 ; направити солдата ОСОБА_1 на стаціонарне лікування для повного обстеження його стану здоров'я та встановлення заключних діагнозів.
В подальшому, не погоджуючись з бездіяльністю Центральної військово-лікарської комісії МОУ щодо не розгляду скарги від 10.02.2023р., представник позивача 25.02.2023р. засобами «Електронний суд» звернувся з даним адміністративним позовом (уточненим) до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступним.
Правове регулювання щодо даних правовідносин передбачене Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232).
Згідно з ч.1 ст.1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Як встановлено ч.3 ст.1 Закону №2232 військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Підпунктом «б» п.2 ч.4 ст.26 Закону №2232 визначено, що звільнення військовослужбовців з військової служби під час дії воєнного стану здійснюється: за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі по тексту - Положення №402).
Відповідно до п.1.1 розд.І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з п.1.2 розд.І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розд.І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Підпунктом 2.4.4 п.2.4 розд.ІІ Положення №402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Згідно із п.2.4.5 розд.І Положення №402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
Пунктом 1.1 розд.ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до п.1.2 розд.ІІ Положення №402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Згідно з п.1.4 розд.ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.
Як вбачається із пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Обмежено придатний до військової служби»; «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний до військової служби».
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Відповідно до пунктів 20.1-20.2. розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
Згідно з пунктом 20.3 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються, зокрема, постанови про: а) «Придатний»; б) «Непридатний»; в) «Потребує»; г) «Обмежено придатний до військової служби» (Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах); ґ) «Тимчасово непридатний».
Пунктами 21.2, 21.5, 21.7 глав.21 розд.ІІ Положення №402 передбачено, що причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.
Постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях, зокрема:
а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії.
Постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за № 169/5360 (зі змінами)), у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва). На військовослужбовців довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) оформляється у 2 примірниках, перший подається у госпітальну (гарнізонну) ВЛК, а другий зберігається постійно в особовій справі військовослужбовця. У виняткових випадках допускається розгляд ВЛК копії вказаної довідки, засвідченої відповідною посадовою особою та скріпленої гербовою печаткою військової частини (закладу охорони здоров'я Збройних Сил України).
Абз.4 п.2.4.5 розд.І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.
У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.
Відповідно, пп.2.3.3 п.2.3 розд.І Положення №402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Згідно з пп.2.3.4 п.2.3 розд.І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
До відзиву на позовну заяву відповідачем надало лист від 24.02.2023р. №598/1114 адресований адвокату Володимиру Скоробагатьку, згідно якого повідомляється про те, що ЦВЛК ЗСУ розглянуто звернення щодо перегляду постанови гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_5 про ступінь придатності до військової служби солдата ОСОБА_1 , 1984 року народження, згідно довідки ВЛК від 02.02.2023 №811 та за результатами розгляду звернення та наданих копій медичних документів повідомляється наступне.
Медичний огляд військовослужбовців проводиться згідно вимог глави 6 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України від 14.08.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800.
За встановленими діагнозами постанову гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_5 згідно довідки ВЛК від 02.02.2023 №811 прийнято вірно.
Згідно вимог Положення, у воєнний час медичний огляд ВЛК військовослужбовців обов'язково проводиться у разі діагностування у них захворювань (наслідків травм, поранень), які зумовили непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Згідно наданих Вами копій медичних документів, захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, не вбачається.
Враховуючи зазначене, підстав для проведення солдату ОСОБА_1 на теперішній час повторного медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби немає.
Також в листі зазначено, що у випадку погіршення стану здоров'я, пропонується звернутись у встановленому порядку до командування військової частини з метою направлення на лікування до закладів охорони здоров'я.
Згідно ст.4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому зокрема: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це завжди пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Відповідно до пункту 115 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» вимоги до звернення військовослужбовця, порядок розгляду пропозицій, заяв та скарг, строки розгляду, права військовослужбовця під час розгляду заяви чи скарги, обов'язки командирів, органів військового управління щодо розгляду звернень військовослужбовців регулюються законодавством України про звернення громадян, нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення.
Як зазначалося вище, представник позивача адвокат Скоробагатько В.Ю. звернувся до Центральної військово-лікарської комісії МОУ зі скаргою від 10.02.2023р., яка згідно вхідного штемпелю надійшла до відповідача 20.02.2023р.
Представник позивача із заявою щодо визнання протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії МОУ щодо не розгляду скарги від 10.02.2023р. (адміністративний позов уточнений), звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 25.02.2023 року засобами «Електронний суд».
Разом з тим, листом від 24.02.2023р. №598/1114 ЦВЛК ЗСУ розглянуто звернення щодо перегляду постанови гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_5 про ступінь придатності до військової служби солдата ОСОБА_1 , 1984 року народження, згідно довідки ВЛК від 02.02.2023 №811 .
З огляду на зазначене, станом на час звернення до суду з даним позовом, строк розгляду скарги від 10.02.2023р. не сплинув, та в межах законодавчо визначеного строку відповідачем надана відповідь на скаргу, що виключає обставини бездіяльності.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За вказаних обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9,73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко