Справа № 308/9150/23
3/308/4931/23
05 червня 2023 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шумило Н.Б. розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,
солдата в/ч НОМЕР_1 , ІПС 2 категорії -контролера групи тримання впс «Великий Березний
(типБ), місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 012662 від 02.06.2023 року за ч.2 ст. 172-15 КУпАП, з якого слідує що о 12 год. 30 хв. 02 червня 2023 на території управління НОМЕР_2 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_1 ) черговим комендантського відділення старшим солдатом ОСОБА_2 було виявлено старшого солдата ОСОБА_3 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, після чого був натравлений до медичного закладу КНП «Закарпатський обласний медичний центр психічного здоров'я та медицини залежностей» для встановлення факту вживання алкоголю та стану сп'яніння, а саме, встановлено, що військовослужбовець перебував у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1248 від 02.06.2023 року.
Своїми діями порушив вимоги ст. 13 розділу 1 Статуту Внутрішньої Служби Збройних Сил України.
Ознайомившись із вказаним протоколом про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.
Згідно вимог ч.1 ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Частина 1 ст. 172-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби , а частина друга вказаної статті передбачає відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 012662 від 02.06.2023 такий складено відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, однак у такому суть правопорушення не відповідає диспозиції частини 2 ст. 172-15 КУпАП «недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду». Окрім того, у такому не зазначено місця вчинення адміністративного правопорушення.
Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює розгляд справи та прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
При цьому, суддя позбавлений можливості перевірити, чи були дотримані правила підсудності, передбачені ст. 276 КУпАП при направленні вказаних матеріалів до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області.
Враховуючи наведене, без усунення зазначених недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Крім того, у відповідності до ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно абзацу 5 ст.26 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин, враховуючи, що направлені до суду матеріали не містять відомостей, які необхідні для повного та об'єктивного розгляду і вирішення справи, приходжу до висновку про необхідність їх направлення для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 245, 251, 256, 278 КУпАП, суддя,-
постановив:
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського міськрайонного
суду Закарпатської області Н.Б. Шумило