06 червня 2023 рокуЛьвівСправа № 140/6971/22 пров. № А/857/268/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Іщук Л.П., Шинкар Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2022 року, прийняте суддею Андрусенко О.О. у місті Луцьку у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (надалі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.09.2022 №ХА20793, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язання провести перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 15.09.2022 №ХА20793, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1, із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2022 відмовлено в задоволенні позову.
Суд виходив з того, що скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не спричинило виникнення підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки пенсія позивача з дня її призначення обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин, суд вважає, що у спірних правовідносинах не підлягають застосуванню правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, оскільки вони стосуються перерахунку пенсій військовослужбовців і прирівняних до них особам, яким пенсії призначені до 01.03.2018 та перераховані на виконання Постанови №103 з 01.01.2018 без урахування під час її перерахунку додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії.
Крім того, після призначення позивачу пенсії (01.09.2018) Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії вказаній категорії осіб.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення з неправильним застосуванням норм матеріального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що стосовно довідки від 15.09.2022 №ХА20793, яку виготовив ІНФОРМАЦІЯ_1 і листом від 19.09.2022 №1831/2 надіслав до відповідача, то грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії з 01.09.2018 становить 17 429,25 грн., однак, то було допущено технічну помилку і помилково зазначено дату не з 05.03.2019, а з 01.09.2018.
Даний факт підтверджується і наданою копією пенсійної справи позивача, згідно якої саме з 01.09.2018 позивачу призначено пенсію за вислугу років з суми грошового забезпечення для обчислення пенсії в розмірі - 13 065,65 грн., а не з 17 429,25 грн., а також і підтверджується наявними матеріалами справи, однак суд обмежився лише тим, що зазначив про невідповідність зазначеної дати в довідці з датою в позовній вимозі.
Не звернув суд уваги і на те, що в супровідному листі від 19.09.2022 № 1831/2 зазначено, що надсилається довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 (№ХА-20793 від 15.09.2022), а в цій довідці помилково зазначено дату станом на 01.09.2018.
На підтвердження того факту, що грошове забезпечення для обчислення пенсії позивачу з 05.03.2019 дійсно становить 17 429,25 грн., останній повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виправлення технічної помилки і йому було надано таку довідку від 14.12.2022 № ХА20793, яку супровідним листом від 14.12.2022 №2952/1 направлено відповідачу.
Просить скасувати рішення суду та ухвалити постанову, якою задовольнити позов.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що з 01.09.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (вислуга років 30) з урахуванням таких складових: посадовий оклад - 4650,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням (робота з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавка за особливо важливі завдання (10 %), премія (58 %)) - 4080,65 грн., а всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 13065,65 грн.
ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовив та листом від 19.09.2022 №1831/2 надіслав до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, при цьому, у вказаному листі зазначено, що за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 , враховуючи рішення Верховного Суду у зразковій справі, надсилаємо довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 (№ХА20793 від 15.09.2022), одночасно проінформовано, що колишній військовослужбовець виключений зі списків особового складу - 31.08.2018, а документи надіслано для призначення пенсії за вислугу років (1164 від 24.09.2018). Відповідно до довідки від 15.09.2022 №ХА20793 (саме вказана довідка була надіслана листом від 19.09.2022 №1831/2) грошове забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії з 01.09.2018 встановлено згідно рішення суду за відповідною посадою його останній штатній посаді становить: посадовий оклад - посадовий оклад - 4650,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5840,25 грн, надбавка за таємність (15%) - 697,50 грн, премія (41%) - 1906,50 грн, всього 17429,25 грн.
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.09.2022 №ХА20793, листом від 06.10.2022 №8465-7651/Н-02/8-0300/22 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки станом на дату звернення Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян; підстави для формування списків щодо видачі відповідних довідок відсутні.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.
Згідно з пунктом другим статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Зокрема, цією Постановою передбачено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови №704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 також надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину четверту статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».
Пунктом 1 Постанови №103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, (надалі- Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Особам рядового складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), затверджених зазначеною постановою.
При цьому у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Водночас, судом встановлено, що позивачу пенсію призначено з 01.09.2018, тобто після 01 березня 2018. Відтак, розмір грошового забезпечення позивача визначався з урахуванням положень Постанови №704 та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що підтверджується Протоколом за пенсійною справою - №0301007067 від 01.09.2018, де зазначено, що грошове забезпечення для обчислення пенсії складається з:
посадовий оклад - 4650,00 грн,
оклад за військове звання - 1340,00 грн,
відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00 грн,
середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням (робота з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавка за особливо важливі завдання (10 %), премія (58 %)) - 4080,65 грн.,
А всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 13065,65 грн.
З аналізу вищенаведених норм законодавства та встановлених обставин справи, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що скасування у судовому порядку пункту 1,2 Постанови №103 не спричинило виникнення підстав для перерахунку пенсії, оскільки пенсія позивача з дня її призначення обчислювалась з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що у спірних правовідносинах не підлягають застосуванню правові висновки, викладені Верховним Судом у справі №826/385818, оскільки вони стосуються пенсій військовослужбовців і прирівняних до них осіб, яким пенсії були призначені до березня 2018.
Крім того, після звільнення позивача зі служби Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, зокрема й за прирівняною (відповідною) посадою до тієї, яку займав позивач на день звільнення зі служби, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років вказаній категорії осіб.
Водночас факт оформлення ІНФОРМАЦІЯ_1 оновленої довідки від 15.09.2022 №ХА20793 не може бути безумовною підставою для здійснення перерахунку пенсії, якщо відсутні правові підстави. Додатково суд зауважує, що у вказаній довідці визначено грошове забезпечення позивача станом на 01.09.2018, а не на 05.03.2019 (як зазначає позивач у позовній заяві та апеляційній скарзі). Крім того, позивач не навів норм, згідно з якими законодавством у березні 2019 були введені нові види грошового забезпечення або зміни до розмірів вже встановлених видів грошового забезпечення, а суд першої інстанції не дослідив, чи враховувалися додаткові види грошового забезпечення для обчислення позивачу пенсії та не встановив виникнення у березні 2019 обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, у зв'язку з якими позивач просить провести перерахунок пенсії.
Таким чином вірним є висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Апеляційний суд при прийнятті даного рішення також застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява №303-A, п. 29).
Судові витрати розподілу не підлягають з огляду на результат вирішення апеляційної скарги та виходячи з вимог ст. 139 КАС України.
Отже, доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до правильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2022 року у справі № 140/6971/22- без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. М. Обрізко
судді Л. П. Іщук
Т. І. Шинкар