Справа № 560/6554/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Салюк П.І.
Суддя-доповідач - Боровицький О. А.
06 червня 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Курка О. П. Шидловського В.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправною та скасування постанови
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялись про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши доповідь судді, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням від 09.12.2021 по справі № 560/10645/21, яке набрало законної сили 11 січня 2022 Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо застосування з 01.04.2019 при перерахунку пенсії ОСОБА_1 обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
31.01.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд видав виконавчий лист по справі № 560/10645/21.
14.04.2022 старший держаний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) виніс постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№68804994 з примусового виконання виконавчого листа №560/10645/21 виданого 31.01.2022 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
13.02.2023 старшим держаним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) винесено та направлено на адресу боржника вимогу, якою зобов'язано виконати рішення суду у спосіб та порядок визначений виконавчим документом та письмово повідомити державного виконавця з наданням підтверджуючих документів про його виконання.
16.02.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надіслало лист №2200-0902-5/12054, в якому зазначило про те, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2021, яке набрало законної сили, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.04.2019 склав 13837,78 грн. З 01.05.2019 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії в розмірі 80% сум грошового забезпечення у зв'язку із зміною виду надбавки (встановлено ІІ групу інвалідності). Вказали, що відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії з 01.05.2019 виплачується з урахуванням максимального розміру.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2021 по справі № 560/10645/21 виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства. Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просило направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області постанову про закінчення виконавчого провадження.
До листа №2200-0902-5/12054 від 16.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області додано копію перерахунку пенсії з 01.04.2019, копію перерахунку пенсії з 01.05.2019, копію перерахунку пенсії з 01.12.2019, копію перерахунку пенсії з 01.07.2019, копію перерахунку пенсії з 01.12.2019, копію перерахунку пенсії з 01.07.2019, копію перерахунку пенсії з 01.12.2019, копію перерахунку пенсії з 01.03.2019.
Старшим виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) складено акт державного виконавця згідно якого встановлено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2021 по справі № 560/10645/21 до державного виконавця надійшла відповідь (з додатками) від боржника. В даній відповіді зазначено, що рішення суду виконано, проте вбачається (з додатків, перерахунків пенсії), що розмір пенсії виплачується не в повному розмірі тобто обмежено її виплату. Враховуючи викладене, рішення суду не виконано належним чином, а саме обмежено виплату пенсії.
Постановою від 27 березня 2023 року старший виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за невиконання рішення суду у спосіб та порядку, визначеному виконавчим документом №560/10645/21, виданим 31.01.2022, наклав на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф у розмірі 5100,00 грн.
Позивач, вважаючи вищевказану постанову протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що регулює порядок вчинення виконавчих дій є Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII).
Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до положень пункту першого частини другої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Частиною шостою статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII).
Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями ст.75 Закону №1404-VIII.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
За умовами ч. 2 ст. 75 Закону №1404-VIII у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, вказаною нормою встановлено визначальну ознаку для накладення на боржника штрафу, а саме не виконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Так, оскаржувана постанова про накладення штрафу від 27.03.2023 у ВП №68804994 винесена саме з огляду на висновки старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про невиконання рішення суду.
Відтак, у межах заявленого спору слід встановити факт виконання чи невиконання виконавчого листа №560/10645/21, виданого 31.08.2022 Хмельницьким окружним адміністративним судом.
Судом встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2021 по справі №560/10645/21, яке набрало законної сили 11.01.2022, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо застосування з 01.04.2019 при перерахунку пенсії ОСОБА_1 обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
На виконання вказаного рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено з 01.04.2019 перерахунок ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками після перерахунку станом на 01.04.2019 склав 13837,78 грн, виходячи з розміру 60% сум грошового забезпечення.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2019 року, виходячи з розміру 80% суми грошового забезпечення, у зв'язку із зміною групи інвалідності.
Зазначили, що у зв'язку з підвищенням особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни та норм ст. 43 Закону України №2262, розмір пенсії становить:
- 01.05.2019-14970,00 грн;
- 01.07.2019 - 15640,00 грн;
- 01.12.2019 - 16380,00 грн;
- 01.07.2020 - 17120, 00 грн;
- 01.12.2020 - 17690, 00 грн;
- 01.07.2021 - 18540,00 грн;
- 01.12.2021 - 18608,50 грн;
- 01.03.2022 - 19340,00 грн;
- 01.03.2022 - 20270,00 грн;
При цьому відповідно до протоколу перерахунку пенсії з 01.03.2022 року розмір пенсії позивача мав складати 20274,79 грн, проте відповідач здійснив перерахунок з 01.03.2022 у розмірі - 19340,00 грн., чим обмежив пенсію максимальним розміром.
Підставою проведення такої виплати позивач зазначає те, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2021 №560/10645/21 не зобов'язано проводити перерахунки пенсії без обмеження максимальним розміром в подальшому, відтак відсутні підстави для перегляду розміру пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з 01.05.2019 року.
Разом з тим, в адміністративній справі №560/10645/21 судом зокрема, було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Із змісту поданих позивачем перерахунків пенсії та розрахунку слідує, що ним здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 на виконання рішення суду та основний розмір пенсії позивача з врахуванням 80% грошового забезпечення становив - 20274,79 грн. Проте позивачу здійснено виплату пенсії з урахуванням максимального розміру - 19340,00 грн, тобто з обмеженням пенсії максимальним розміром.
Необхідно зазначити, що з 20.12.2016 ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992, яка визначала максимальний розмір пенсії військовослужбовців, втратила чинність на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Таким чином, призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія ОСОБА_1 із врахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2021 по справі № 560/10645/21 не підлягає обмеженню максимальним розміром.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає.
Постанова суду складена в повному обсязі 06 червня 2023 року.
Головуючий Боровицький О. А.
Судді Курко О. П. Шидловський В.Б.