Справа № 602/424/23
Провадження № 3/602/366/2023
"29" травня 2023 р. м. Ланівці
Суддя Лановецького районного суду Тернопільської області Холява Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №2 (м.Ланівці) Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, -
за ст. 124 КУпАП,
До провадження Лановецького районного суду Тернопільської області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ст.124 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серія ААБ № 004496 від 20 травня 2023 року вбачається, що ОСОБА_2 , 20 травня 2023 року о 16 годині по вул.Тернопільській, 3 в м.Ланівці Кременецького району Тернопільської області керував транспортним засобом, не був уважним, не стежив за дорожньою обстановокю, внаслідок непрацюючої гальмівної системи допустив зіткнення з транспортним засобом, який рухався в попутньому напрямку, внаслідок чого транспортні засоби зазнали механічних пошкоджень, чим порушив п.2.3 Б; 31.4.1 Правил дорожнього руху.
Дослідивши протокол у справі про адміністративне правопорушення та приєднані до нього матеріали, суд приходить до висновку, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , підлягає направленню для належного оформлення до відділення поліції №2 (м.Ланівці) Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області у зв'язку з неможливістю її розгляду по суті, виходячи з наступного.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, а матеріали справи оформлені з порушенням вимог Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 листопада 2015 року №1376, та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015.
Так, обов'язкові реквізити протоколу про адміністративне правопорушення визначені положеннями ст.256 КУпАП, якими, зокрема, передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначена суть адміністративного правопорушення.
Відповідно п.9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 листопада 2015 року №1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Суть адміністративного правопорушення повинна бути викладена таким чином, щоб було зрозуміло, де та за яких обставин воно було вчинене, в яких саме діях або бездіяльності відобразилося. Фактично опис суті правопорушення має відповідати диспозиції правової норми, яка передбачає відповідальність за вказане правопорушення. При її викладенні необхідно відображати склад адміністративного правопорушення: об'єкт, об'єктивну сторону, дані про суб'єкт та суб'єктивну сторону проступку.
Відповідальність за ст. 124 КУпАП настає у випадку порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
У даному випадку поліцейським при викладенні суті правопорушення не конкретизовано, яким транспортним засобом керував водій, також не зазначено, з яким транспортним засобом допустив зіткнення. Відтак при викладенні суті правопорушення, уповноваженою посадовою особою у протоколі не зазначено відомості про транспортні засоби, що є учасниками даної ДТП, та відомості про водія, який є іншим учасником пригоди.
Суд наголошує, що зазначення у протоколі при викладенні суті адміністративного правопорушення таких відомостей, як «водій керуючи ТЗ», «допустив зіткнення з ТЗ, який рухався в попутньому напрямку», без зазначення конкретних марок автомобілів, є неконкретним формулюванням зазначення даних необхідних для з'ясування всіх обставин справи, та потребує уточнення, оскільки суть адміністративного правопорушення викладена неналежним чином.
Згідно норм п.15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженоїнаказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 листопада 2015 року №1376, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Зі змісту протоколу, слідує, що ДТП відбулася за участі двох транспортних засобів, внаслідок чого вони отримали механічні пошкодження. Разом з цим у відповідній графі протоколу «свідки чи потерпілі» відсутні будь-які відомості.
Враховуючи положення ст. 6 Конвенції про захист людини і основоположних свобод, а також беручи до уваги висновки ЄСПЛ у справах «Малофаєва проти Росії», рішення від 30.05.2013 р., та «Карелін проти Росії», рішення від 20.09.2016 р., ЄСПЛ серед іншого зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготовитися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Вирішуючи справу, суддя виходить з того, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для ініціювання притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених у ст.258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП) у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Вищевказані недоліки, допущені поліцейським при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, позбавляють суд можливості неупередженого та об'єктивного розгляду справи про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, а також можливості перевірити правильність даних, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення та доданих матеріалах, повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, що мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, за наявності вищеописаних недоліків для суду не представляється можливим встановити об'єктивну істину у справі.
За таких обставин вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ст. ст.124 КУпАП слід негайно направити до відділення поліції № 2 (м.Ланівці) Кременецького районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області для належного дооформлення.
Керуючись ст.ст.256,278, 280, 283 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП направити в відділення поліції №2 (м.Ланівці) Кременецького районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області на дооформлення.
Суддя: Л. І. Холява