"30" травня 2023 р. Справа № 363/332/23
30 травня 2023 року суддя Вишгородського районного суду Київської області Шубочкіна Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Вишгородського РУП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 05.01.2023 року серії ААБ № 079671, гр. ОСОБА_1 , 05.01.2023 року о 02.00 год. в м. Вишгород по вул. Ватутіна, 79 керував автомобілем марки Ford Econoline, д.н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Драгер 6820 у присутності одного свідка, проба позитивна 1,42% проміле, тим самим ОСОБА_1 здійснив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, суду зазначив, що він проживає в будинку за адресою АДРЕСА_1 . 05.01.2023 року він посварився із співмешканкою та почав складати свої речі до автомобіля, який був припаркований у дворі біля будинку. Посварився із консьєржем, який викликав поліцію. На фоні стресу ОСОБА_1 випив алкоголь в автомобілі і продовжив складати речі. Нікуди їхати не збирався, хотів переночувати в автомобілі. Поліція зафіксувала стан сп'яніння, але він нікуди не рухався. Після складання протоколу ліг спати в автомобілі, на ранок помирився із співмешканкою, та повернув речі до квартири. В протоколі зробив запис на пораду поліції.
У судове засідання 30.05.2023 року судом було здійснено виклик поліцейських Вишгородського РУП ГУНП в Київській області Овсієнко О.В. та ОСОБА_2 , останні в судове засідання не з'явились, про дату. час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Дослідивши матеріали справи та пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оцінивши всі докази у сукупності, суд приходить до наступного.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, що сформульовані у п.43 рішення від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» ( з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини»), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».
Доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку суд встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає обов'язкове накладення адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік (в разі визнання особи, відносно якої складено протокол винною). В той же час, згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України за №14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення. Однак призначення цього покарання особі, яка вже позбавлена такого права або взагалі його не мала, є неможливим.
Так, серед доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 правопорушення, долучених до протоколу, міститься оптичний диск, на якому містяться відеозапис з якого вбачається, що події, які на ньому зафіксовані, відбуваються на стоянці біля автомобілів та будинку, жоден з присутніх на відеозаписі, не керує транспортним засобом.
Працівниками поліції не було задокументовано та не доведено належними та допустимими доказами факт порушення водієм таких положень ПДР України, які б відповідно до ст. 35 ЗУ «Про національну поліцію» давали право працівникам поліції здійснювати законну зупинку транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 . Крім того, до матеріалів справи не долучено доказів щодо того, що така зупинка взагалі відбувалась.
Такі висновки узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 15.03.2019 року у справі №686/11314/17.
Як вбачається з матеріалів справи, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено жодного доказу, який би свідчив, що ОСОБА_1 , при наведених у протоколі обставинах, керував транспортним засобом.
Також, відеозапис не містить інформації щодо роз'яснення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності його прав та обов'язків, передбачених КУпАП та Конституцією України.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку із чим, провадження по справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284, 287, 288 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення - закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Вишгородський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.В.Шубочкіна