Справа № 420/896/23
01 червня 2023 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Іщенко С.О.,
за участю:
представника відповідача - Драгун А.С. (згідно ордеру),
розглядаючи за правилами загального позовного провадження у підготовчому провадженні адміністративну справу за позовом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 , Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, про припинення права на виконання будівельних робіт, скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації та будівельного паспорту, зобов'язання вчинити дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 18.01.2023 надійшов адміністративний позов Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 , Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, в якому позивач просить суд:
1. Припинити право на виконання будівельних робіт, набутих на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС1) від 19.06.2019 № ОД061191700114 на «Будівництво індивідуального житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд» за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради;
2. Скасувати реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об'єкта від 14.10.2022 № ОД101221003479 на «Будівництво індивідуального житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд» за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради;
3. Скасувати будівельний паспорт №01-07/199 від 13.06.2019, виданий з порушенням ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», виданий Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради;
4. Зобов'язати ОСОБА_1 знести самочинно збудований об'єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 5110136900:23:004:0013, загальною площею 0,0562 га за власний рахунок.
Ухвалою від 24.01.2023 позов Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
15.02.2023 ухвалою прийнято до розгляду позовну заяву Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду визначено розгляд справи №420/896/23 проводити за правилами загального позовного провадження.
01.06.2023 до суду від представника ОСОБА_1 за вх. №17874/23 надійшло клопотання, в якому просить призначити судову будівельно-технічну експертизу, на розгляд якої поставити наступні питання:
1) Чи відповідає вимогам містобудівного законодавства, державним будівельним нормам та вихідним даним проектна документація з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , яка надана ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, а саме: повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ОД 061191700114 від 19.06.2022, декларація про готовність до експлуатації об'єкта №ОД101221003479 від 14.10.2022, будівельний паспорт №01-07/199 від 13.06.2019, а саме вимогам п. 6.1.41, п. 15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»?
2) Чи відповідають виконані будівельні роботи з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 виконані ОСОБА_1 проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, а саме п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»?
3) У разі якщо буде встановлено невідповідність проектної документації з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , яка надана ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради а саме: повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ОД 061191700114 від 19.06.2022, декларація про готовність до експлуатації об'єкта №ОД101221003479 від 14.10.2022, будівельний паспорт №01-07/199 від 13.06.2019, вимогам п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» та невідповідність виконаних будівельних робіт з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 виконаних ОСОБА_1 проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, а саме п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», чи можливо усунути вказані порушення шляхом реконструкції житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ?
Вказане клопотання обґрунтовано тим, що за результатами візуального огляду неможливо встановити порушення п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва».
Представники позивача та Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином та своєчасно.
Представник ОСОБА_1 у судовому засіданні просила її клопотання задовольнити.
Заслухавши думку представника Киси Ю.С., дослідивши наявні письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання та необхідність призначення судової будівельно-технічної експертизи з наступних підстав.
Згідно статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частин 1, 3, 4, 5 статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Згідно ч.5 ст.103 КАС України в ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Відповідно до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5 (далі - Інструкція), призначення судових експертиз та експертних досліджень (далі - експертизи та дослідження) судовим експертам державних спеціалізованих науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - експертні установи) та атестованим судовим експертам, які не є працівниками державних спеціалізованих установ (далі - експерти), їх обов'язки, права та відповідальність, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів здійснюються у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним, Цивільним процесуальним, Господарським процесуальним кодексами України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кодексом адміністративного судочинства України, Митним кодексом України, Законами України "Про судову експертизу", "Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з питань судово-експертної діяльності та цією Інструкцією (п.1.1 розділу І).
Згідно пп.1.2.2 п.1.2 розділу І вищевказаної інструкції основними видами (підвидами) експертизи є, зокрема: Інженерно-технічна - будівельно-технічна.
Відповідно до п.5.1 глави 5 розділу IІ Інструкції, основними завданнями будівельно-технічної експертизи є: визначення відповідності розробленої проектно-технічної та кошторисної документації вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення відповідності виконаних будівельних робіт та побудованих об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо) проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення відповідності виконаних будівельних робіт, окремих елементів об'єктів нерухомого майна, конструкцій, виробів та матеріалів проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення, перевірка обсягів і вартості виконаних будівельних робіт та складеної первинної звітної документації з будівництва та їх відповідність проектно-кошторисній документації, вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення групи капітальності, категорії складності, ступеня вогнестійкості будівель і споруд та ступеня будівельної готовності незавершених будівництвом об'єктів; визначення технічного стану будівель, споруд та інженерних мереж, причин пошкоджень та руйнувань об'єктів та їх елементів; визначення вартості будівельних робіт, пов'язаних з переобладнанням, усуненням наслідків залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу тощо; визначення можливості та розробка варіантів розподілу (виділення частки; порядку користування) об'єктів нерухомого майна.
Таким чином, враховуючи складність справи, її значення для сторін, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника ОСОБА_1 про призначення судової будівельно-технічної експертизи, оскільки висновки експерта є необхідними для правильного, всебічного і повного розгляду даної справи, та вважає за доцільне поставити на вирішення судової будівельно-технічної експертизи наступні питання:
1) Чи відповідає вимогам містобудівного законодавства, державним будівельним нормам та вихідним даним проектна документація з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , яка надана ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, а саме: повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ОД 061191700114 від 19.06.2022, декларація про готовність до експлуатації об'єкта №ОД101221003479 від 14.10.2022, будівельний паспорт №01-07/199 від 13.06.2019, а саме вимогам п. 6.1.41, п. 15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»?
2) Чи відповідають виконані будівельні роботи з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 виконані ОСОБА_1 проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, а саме п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»?
3) У разі якщо буде встановлено невідповідність проектної документації з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , яка надана ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради а саме: повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ОД 061191700114 від 19.06.2022, декларація про готовність до експлуатації об'єкта №ОД101221003479 від 14.10.2022, будівельний паспорт №01-07/199 від 13.06.2019, вимогам п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» та невідповідність виконаних будівельних робіт з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 виконаних ОСОБА_1 проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, а саме п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», чи можливо усунути вказані порушення шляхом реконструкції житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ?
Відповідно до п.4 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Керуючись ст.ст. 72, 101-103, 241-245, 248, 256, 295 КАС України, суд, -
Клопотання представника ОСОБА_1 про призначення судової будівельно-технічної експертизи (вх. №17874/23) - задовольнити.
Призначити у справі №420/896/23 судову будівельно-технічну експертизу, на розгляд якої поставити наступні питання:
1) Чи відповідає вимогам містобудівного законодавства, державним будівельним нормам та вихідним даним проектна документація з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , яка надана ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, а саме: повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ОД 061191700114 від 19.06.2022, декларація про готовність до експлуатації об'єкта №ОД101221003479 від 14.10.2022, будівельний паспорт №01-07/199 від 13.06.2019, а саме вимогам п. 6.1.41, п. 15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»?
2) Чи відповідають виконані будівельні роботи з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 виконані ОСОБА_1 проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, а саме п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»?
3) У разі якщо буде встановлено невідповідність проектної документації з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , яка надана ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради а саме: повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ОД 061191700114 від 19.06.2022, декларація про готовність до експлуатації об'єкта №ОД101221003479 від 14.10.2022, будівельний паспорт №01-07/199 від 13.06.2019, вимогам п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» та невідповідність виконаних будівельних робіт з будівництва житлового будинку, зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 виконаних ОСОБА_1 проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, а саме п. 6.1.41, п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12-2019 «Планування і забудова територій» та п.5.1 ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва», чи можливо усунути вказані порушення шляхом реконструкції житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ?
Доручити проведення судової будівельно-технічної експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову від виконання покладених обов'язків.
Витрати по сплаті вартості судової будівельно-технічної експертизи покласти на відповідача ОСОБА_1 .
Зупинити провадження у справі до отримання висновку експерта.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 02.06.2023.
Суддя О.А. Вовченко