Ухвала від 02.06.2023 по справі 420/9796/22

Справа № 420/9796/22

УХВАЛА

02 червня 2023 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання судового рішення в порядку ст.382 КАС України та клопотання позивача про накладення штрафу, встановлення нового строку подання звіту про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160; вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі №420/9796/22 адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160; вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради у вигляді ненарахування та невиплати ОСОБА_1 недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, у розмірі 10246 грн.

Зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160; вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, передбачену Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, у розмірі 10246 грн. (з урахуванням раніше виплачених коштів допомоги).

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

02.11.2022 року був виданий виконавчий лист на виконання цього рішення.

30.01.2023 року до надійшла заява позивача в порядку ч.1 ст.382 КАС України, в якій ОСОБА_1 просить суд: 1. Розглянути заяву без його участі в порядку письмового провадження; 2. Зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2022 року у справі № 420/9796/22 із доказами направлення такого звіту на адресу позивача; 3.За наслідками розгляду звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про часткове виконання рішення суду встановити новий строк подання звіту; 4. За наслідками розгляду звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про повторне часткове виконання рішення суду або в разі неподання Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради звіту накласти на керівника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, відповідального за виконання рішення, штраф.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2023 року заяву ОСОБА_1 - задоволено частково, встановлено судовий контроль за виконанням рішення від 07.09.2022 року у справі № 420/9796/22; зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради у строк 20 днів з дня отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі № 420/9796/22, копію звіту направити позивачу; в задоволенні решти вимог заяви відмовлено.

27.02.2023 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подав суду звіт про виконання рішення суду та просив суд прийняти цей звіт.

27.02.2023 року позивач подав суду клопотання, в якому просив суд накласти на директора Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради штраф за наслідками розгляду звіту боржника від 22 лютого 2023 року № 02-24/196; встановити відповідачу новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2022 року у справі № 420/9796/22 із доказами направлення такого звіту на його адресу.

Ухвалою суду від 16.03.2023 року відмовлено у прийнятті звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі № 420/9796/22 в частині виплати ОСОБА_1 недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, у розмірі 10246 грн.; зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради надати до суду у 30-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі № 420/9796/22 в частині виплати ОСОБА_1 недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, у розмірі 10246 грн., або надати докази вчинення дій, зазначених у клопотанні позивача від 27.02.2023 року; зупинено розгляд клопотання ОСОБА_1 в поряду ст.382 КАС України про накладення штрафу до ухвалення судового рішення стосовно нового звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі № 420/9796/22.

10.04.2023 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подав суду звіт про виконання рішення суду та просив суд прийняти цей звіт.

12.04.2023 року позивач подав суду клопотання, в якому просив суд відмовити у прийнятті звіту, встановити відповідачу новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2022 року у справі № 420/9796/22 із доказами направлення такого звіту на його адресу, накласти на директора Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради штраф за наслідками розгляду звіту боржника від 22 лютого 2023 року № 02-24/196.

20.04.2023 року позивач подав суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що він ознайомився із заявою відповідача від 19.04.2023 року та пояснює, що до заяви боржник додає лише інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень до 05 жовтня 2022 року, до 05 грудня 2022 року та до 05 лютого 2023 року. Таким чином, інформація про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень до 05 січня 2023 року, до 05 березня 2023 року та до 05 квітня 2023 року, всупереч зазначеному у заяві про приєднання до матеріалів справи, боржником не додана до такої заяви. Додані до заяви про приєднання до матеріалів справи докази направлення інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень є неналежними та недопустимими. З доданих до заяви роздруківок вбачається направлення файлів інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень з неофіційної електронної адреси ДПСП ОМР dp_ta_sh@ukr.net на неофіційну електронну адресу Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації dssp-plan@odessa.gov.ua. Положеннями п.2 розділу I Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 визначено, що основна форма провадження діловодства в установах є електронна. Документування управлінської інформації в установах здійснюється в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису, кваліфікованої електронної печатки та кваліфікованої електронної позначки часу, крім випадків наявності обґрунтованих підстав для документування управлінської інформації у паперовій формі, якими визнаються: документи, що містять інформацію з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом; електронні документи, що не можуть бути застосовані як оригінал згідно з вимогами закону; документи, вимога щодо опрацювання яких у паперовій формі встановлена актами Кабінету Міністрів України. Згідно п.12, 14-15 розділу I Типової інструкції № 55 використання кваліфікованої електронної позначки часу під час накладання кваліфікованого електронного підпису або кваліфікованої електронної печатки є обов'язковим; обмін електронними документами через систему взаємодії здійснюється виключно з дотриманням вимог до встановлених форматів даних електронного документообігу в установах. Однак, з доданих боржником до заяви про приєднання до матеріалів справи роздруківок слідує, що інформація про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень не надсилалася на офіційну електронну адресу Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації із застосуванням кваліфікованого електронного підпису, кваліфікованої електронної печатки та кваліфікованої електронної позначки часу через систему взаємодії, що забезпечує гарантовану доставку електронних документів.

Ухвалою суду від 28.04.2023 року відмовлено у прийнятті звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради вх. № 11143/23 від 10.04.2023 року про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі № 420/9796/22, зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради надати до суду у 20-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі № 420/9796/22 в частині виплати ОСОБА_1 недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, у розмірі 10246 грн., або надати докази вчинення дій, зазначених у поясненнях позивача від 20.04.2023 року, розгляд заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу поновити за наслідками розгляду нового звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду від 07.09.2022 року.

22.05.2023 року відповідач подав звіт про виконання рішення суду, в якому просить: прийняти та розглянути звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2022 року у справі № 420/9796/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, передбачену Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи (з урахуванням раніше виплачених коштів допомоги).

Для розгляду звіту відповідача судом було призначене судове засідання на 31.05.2023 року.

29.05.2023 року позивач подав суду клопотання про відмову у прийнятті звіту, накладення штрафу на керівника Департаменту правці та соціальної політики Одеської міської ради за невиконання рішення суду та встановлення нового строку для подання звіту.

Відповідно до ч.4 ст.382 КАС України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

У судове засідання 31.05.2023 року, призначене для розгляду звіту, учасники справи не з'явились, були сповіщені належним чином та своєчасно.

Згідно з ч.9 ст.205 КАС України заява розглянута в порядку письмового провадження враховуючи положення ч.4 ст.382 КАС України.

Розглянувши звіт відповідача про виконання рішення та клопотання позивача про накладення штрафу, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, судовий контроль здійснюється судом, шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Згідно з ч.8 ст.382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.ч.2-3 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).

Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України» (заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року) вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.

Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі «Apostol v. Georgia» від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).

На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.

З матеріалів справи вбачається, що Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі № 420/9796/22 надав до суду інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень (до 05.10.2022, до 05.11.2022, до 05.12.2022, до 05.01.2023, до 05.02.2023, до 05.03.2023, до 05.04.2023), а також надав докази направлення її позивачу, про що свідчить скриншот відправлення відповідної заяви з додатками на електронну адресу позивача « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яка зазначена в позовній заяві.

Відповідач вказує, що про прийняття документу разом із додатками свідчить штамп Одеського окружного адміністративного суду із зазначенням дати 19.04.2023 року на виконання пунктів 3, 4 розділу II наказу Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 року № 814 «Про затвердження Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України».

З урахуванням зазначеного, посилання позивача, що боржником не додана до заяви про приєднання інформація про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень до 05.01.2023 року, до 05.03.2023 року та до 05.04.2023 року суд вважає необґрунтованими та безпідставними, що спростовуються матеріалами справи.

Також, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради на підтвердження доставки електронних документів, а саме факту отримання Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації листів (інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень до 05.10.2022, до 05.11.2022, до 05.12.2022, до 05.01.2023, до 05.02.2023, до 05.03.2023, до 05.04.2023), надав до суду лист від 03.05.2023 року № 02-27/886, який направлявся до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації з проханням підтвердити отримання інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень до 05.10.2022, до 05.11.2022, до 05.12.2022, до 05.01.2023, до 05.02.2023, до 05.03.2023, до 05.04.2023 та надати відповідь щодо стану розгляду надісланих заявок.

Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації було надано відповідь від 11.05.2023 року за № 4684/01-40/2-23/1716, в які повідомлено, що «Інформація щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» (далі - КПКВК 2501290) Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради надавалась щомісячно: - на 05.10.2022 - на загальну суму 19246779,50 грн.; - на 01.11.2022 - на загальну суму 19470677,90 грн.; - на 01.12.2022 - на загальну суму 19887386,90 грн.; - на 01.01.2023 - на загальну суму 20163634,90 грн.; - на 01.02.2023 - на загальну суму 20053287,30 грн.; - на 01.03.2023 - на загальну суму 28099513,80 грн.; - на 01.04.2023 - на загальну суму 28130634,10 грн.».

Посилання позивача, що зі змісту вказаного листа Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної (військової) адміністрації не вбачається, що недоплачена йому щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік у розмірі 10246 грн. включена до складу наведених загальних сум, як на підставу для відмови у прийнятті звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, накладення штрафу за невиконання рішення суду та встановлення нового строку для подання звіту, суд вважає необґрунтованими.

У вказаному листі від 11.05.2023 року Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації також повідомив, що у відповідності до постанови Уряду від 07.05.2022 № 538 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 № 902 «Про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році» та з метою врегулювання питань виплати у 2023 році коштів на виконання судових рішень, Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації сформовано та направлено до Міністерства соціальної політики України інформацію про потребу в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача за бюджетною програмою КПКВК 2501290, а після надходження відповідного фінансування від Міністерства соціальної політики України до Одеської області кошти (сума кредиторської заборгованості) будуть перераховані рай(міськ) управлінням соціального захисту населення для забезпечення відповідно виплати у повному обсязі.

Згідно з п.11 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 року № 902, районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат щомісяця до 5 числа подають регіональним органам соціального захисту населення інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень, підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання за встановленою Мінсоцполітики формою.

З урахуванням зазначеного, суд погоджується з боржником, що ним було виконано вимоги п.11 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 року № 902, щодо подання щомісяця до 5 числа регіональним органам соціального захисту населення інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень.

Крім того, в листі від 19.05.2023 року № 4976/01-23/2-23/1918 Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації проінформував Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Міністерству соціальної політики, як головному розпоряднику коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2501290, передбачено видатки в обсязі 24300,0 тис. гривень. Згідно помісячного розпису асигнувань загального фонду Державного бюджету України на 2023 рік за КПКВК 2501290 передбачено видатки по січень, квітень, червень, серпень, жовтень та грудень поточного року. Загальна потреба в коштах по Одеській області за бюджетною програмою КПКВК 2501290 на забезпечення виконання судових рішень до 5 травня ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань за січень - травень місяць поточного року складає 49761,2 тис. грн. Фінансування з Міністерства соціальної політики України надійшло у сумі 319,4 тис. грн. на здійснення виплати по судовому рішенню на користь громадян за КЕКВ - 2730. У разі надходження відповідного фінансування від Міністерства соціальної політики України до Одеської області, кошти будуть перераховані рай(міськ) управлінням соціального захисту населення для забезпечення відповідної виплати у повному обсязі.

Відповідно до п.п.7-8 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 року № 902, черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку.

Боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 цього Порядку (далі - списки).

Зі змісту наданих матеріалів вбачається, що згідно зведеного реєстру судових справ у 2023 році з виплати грошової допомоги до 5 травня по Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради ОСОБА_1 обліковується у черзі за № 739.

Посилання позивача щодо порушення відповідачем порядку формування загального списку черговості виконання судових рішень з виплати грошової допомоги до 5 травня (з урахуванням усіх районів міста Одеси) є такими, що здійснені з невірним тлумаченням норм Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 року № 902.

Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради вказує, що наданий реєстр охоплює лише Приморський район м. Одеси та необхідно враховувати наявність реєстрів з виплати грошової допомоги до 5 травня Київського, Хаджибейського, Пересипського районів м. Одеси, а враховуючи черговість виконання рішень згідно з п.7 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 року № 902, за датою їх надходження, виплачено грошових зобов'язань з датою надходження 12.07.2021 року включно та частково з датою надходження 13.07.2021 року, останнє надходження коштів від Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської військової (обласної) державної адміністрації на рахунок Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради відбулось 19 квітня 2023 року.

Суд вважає, що відповідач при виконанні вказаного судового рішення дотримується вимог Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 року № 902, в частині формування списків за черговістю виконання рішень.

Згідно з п.п.12-15 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 року № 902, регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отриману від районних органів соціального захисту населення та центрів з нарахування та здійснення соціальних виплат інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень і не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів подають Мінсоцполітики узагальнену інформацію про потребу в бюджетних асигнуваннях на зазначені цілі в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

Мінсоцполітики після надходження від регіональних органів соціального захисту населення узагальненої інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень не пізніше ніж протягом трьох робочих днів перераховує бюджетні кошти регіональним органам соціального захисту населення відповідно до розподілу бюджетних коштів у межах помісячного розпису асигнувань.

Регіональні органи соціального захисту населення не пізніше ніж протягом наступного робочого дня перераховують бюджетні кошти на рахунки районних органів соціального захисту населення та центрів з нарахування та здійснення соціальних виплат відповідно до розподілу бюджетних коштів.

Районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат протягом трьох робочих днів перераховують бюджетні кошти на рахунки стягувачів, відкриті в установі уповноваженого банку.

Відповідач стверджує, що оскільки рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року по справі № 420/9796/22 надійшло 08.09.2022 року, тому відповідне рішення буде виконано у повному обсязі в порядку черговості після надходження відповідних коштів.

Таким чином, з урахуванням зазначеного, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради вчинив всі необхідні та залежні від нього дії в межах своєї компетенції з метою виконання судового рішення по справі № 420/9796/22 у встановлений судом строк.

З урахуванням зазначеного, у суду відсутні підстави вважати, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2022 року у цій справі в частині виплати позивачу недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, у розмірі 10246 грн., не виконується боржником без поважних причин.

Твердження позивача, що причинами невиконання відповідачем вказаного судового рішення є системне та послідовне ухилення боржника від вчинення дій, передбачених нормами законодавства, не знайшли підтвердження.

За таких обставин, оскільки Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради вжито всіх можливих заходів щодо виконання судового рішення, відсутні правові підстави для накладення на нього штрафу, а також відсутня доцільність встановлення нового строку для подачі звіту, оскільки відповідне фінансування коштів за бюджетною програмою КПКВК 2501290 на забезпечення виконання судових рішень до 5 травня за 2021 рік ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань не залежить від нього особисто, тому суд доходить висновку, що вказаний звіт про виконання судового рішення по справі № 420/9796/22 має бути прийнятий судом.

Верховний Суд в своїх постановах від 31 жовтня 2018 року у справі № 704/1547/17 та від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 зазначив, що можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Зважаючи на те, що Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради було здійснено конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі № 420/9796/22, про які зазначено вище, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для накладення штрафу на керівника Департаменту правці та соціальної політики Одеської міської ради за невиконання рішення суду.

Керуючись ст.ст.241-243, 248, 250, 256, 294, 297, 382 КАС України суд,-

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради вих. № 02-24/571 від 22.05.2023 року про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/9796/22.

Відмовити у задоволенні клопотань ОСОБА_1 про накладення на керівника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради штрафу та встановлення відповідачу нового строку подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала оскаржується в порядку та строки згідно ст.ст.294-297 Кодексу адміністративного судочинства України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М.Аракелян