Справа № 420/10662/23
02 червня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 28.04.2023 р. ВП № 71463905 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що штраф застосовано за невиконання вимог виконавчого листа № 420/11388/22, виданого 20.03.2023 р. Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.02.2022 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 15.06.2022 року № 50, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону станом на 01.01.2022, з урахуванням раніше виплачених сум. В той же час ГУ ПФУ в Одеській області виконало рішення у справі № 420/11388/22 та провело відповідний перерахунок. Оскільки на підставі рішень суду по справі № 420/4038/21 та по справі № 420/12455/22 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром, тому доплата згідно рішення суду по справі № 420/11388/22 відсутня. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Вважає постанову державного виконавця про накладення штрафу протиправною та просить її скасувати.
Ухвалою від 11.05.2023 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 23.05.2023 р. відкрито спрощене провадження у справі, судове засідання призначено на 02.06.2023 р. об 10:00 год., надано відповідачу строк для подачі відзиву.
01.06.2023 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує на те, що на виконанні у відділу перебуває виконавче провадження ВП № 71463905, з примусового виконання вимог виконавчого листа № 420/11388/22, виданого Одеським окружним адміністративним судом 20.03.2023 р., про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.02.2022 р. ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 15.06.2022 року № 50, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону станом на 01.01.2022, з урахуванням раніше виплачених сум. 05.04.2023 р. державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, якою боржнику було надано десять робочих днів для виконання рішення суду. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 13.04.2023 р. № 1500-0505-5/43104, який надійшов до відділу 26.04.2023 р., повідомлялося про часткове виконання рішення суду. Оскільки станом на 28.04.2023 р. рішення суду не виконано у повному обсязі, а борг за пенсією не виплачено, державним виконавцем правомірно винесено постанову про накладення штрафу.
У судове засідання, призначене на 02.06.2023 р., учасники справи не з'явилися. Представником позивача 01.06.2023 р. подано до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження без участі позивача, відповідач про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
За таких обставин суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно даних КП "ДСС", рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 р. у справі № 420/11388/22, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2023 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.02.2022 р., з урахуванням грошового забезпечення, в тому числі усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в розмірах, визначених в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.06.2022 р. № 50, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону станом на 01.01.2022 р.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.02.2022 р. ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 15.06.2022 р. №50, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону станом на 01.01.2022 р., з урахуванням раніше виплачених сум.
20.03.2023 р. Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/11388/22.
05.04.2023 р. головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Щегловою Є.В. відкрито виконавче провадження ВП № 71463905, з примусового виконання вимог виконавчого листа № 420/11388/22, виданого Одеським окружним адміністративним судом 20.03.2023 р., про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.02.2022 р. ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 15.06.2022 р. № 50, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону станом на 01.01.2022 р., з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до п.2 постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №71463905 від 05.04.2023 р. боржнику необхідно було виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Листом від 11.04.2023 р. № 1500-0505-5/43104 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.10.2022 р. по справі № 420/11388/22, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2023, ОСОБА_1 08.04.2023 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022, на підставі довідки від 15.06.2022 № 50 , виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону станом на 01.01.2022 р. Розмір пенсії ОСОБА_1 , з 01.05.2023 становитиме 29546,30 грн (копія перерахунку пенсії додається). Оскільки на підставі рішень суду по справі № 420/4038/21 та по справі № 420/12455/22 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром, тому доплата згідно рішення суду по справі № 420/11388/22 відсутня. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Також відповідач у листі просив закінчити виконавче провадження по виконавчому листу № 420/11388/22, виданому 20.03.2023 Одеським окружним адміністративним судом.
До вказаного ГУ ПФУ в Одеській області додано, зокрема, протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 , проведений 08.04.2023 р. на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 р. № 420/11388/22, з якого вбачається, що перерахунок проведено із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 58560,00 грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 60 % - 30020,00 грн., матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 16474,00 грн., робота з таємн. виробами, носіями док 15% 15% - 8784,00 грн., ВСЬОГО - 115318,00 грн.
28.04.2023 р. головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Щегловою Є.В. винесено постанову про накладення штрафу, відповідно до якої за невиконання вимог виконавчого документа, накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.
Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII).
Відповідно до ст.1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до вимог ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 статті 18 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Приписами ч.3 ст.18 Закону № 1404-VIII встановлено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно ч.4 ст.19 Закону №1404-VIII сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов'язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій (ч.8 ст.19 Закону № 1404-VIII).
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону № 1404-VII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч.2 ст.63 Закону №1404-VIII).
Згідно ч.1 ст.75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З матеріалів справи слідує, що виконавчий лист № 420/11388/22, виданий 20.03.2023 р. Одеським окружним адміністративним судом, ГУ ПФУ в Одеській області було виконано у межах та спосіб, вказаній у виконавчому листі.
Так, вказаним виконавчим листом зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.02.2022 р. ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 15.06.2022 року № 50, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону станом на 01.01.2022 р., з урахуванням раніше виплачених сум.
В той же час, з довідки від 15.06.2022 р. №50, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону, вбачаються наступні складові грошового забезпечення, які мають бути враховані ГУ ПФУ в Одеській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 : посадовий оклад - 58560,00 грн., оклад за військовим званням (полковник юстиції) - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 60 % - 30020,00 грн., матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 8234,00 грн., 8134,00 грн., надбавка за роботу з таємними документами 15% - 8784,00 грн., усього - 115318,00 грн.
Таким чином, складові грошового забезпечення, з яких перераховано пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2022 р. та вказані у довідці від 15.06.2022 р. №50, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону, - ідентичні.
З наведеного випливає, що ГУ ПФУ в Одеській області виконало зобов'язання, викладені у виконавчому листі, перерахувавши з 01.02.2022 р. ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 15.06.2022 року №50, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону станом на 01.01.2022 р., з урахуванням раніше виплачених сум.
Суд критично відносить до обґрунтувань відповідача щодо невиплати стягувачу заборгованість нарахованої пенсії як підставу накладення штрафу та підтвердження часткового виконання судового рішення, викладені у відзиві, адже з листа ГУ ПФУ в Одеській області від 11.04.2023 р. № 1500-0505-5/43104 вбачається, що такої заборгованості немає, оскільки за доплата згідно рішення суду по справі № 420/11388/22 відсутня.
Крім того, оскаржувана постанова від 28.04.2023 р. про накладення штрафу на ГУ ФПУ в Одеській області ВП № 71463905 не містить жодних мотивувань, якими керувався державний виконавець при її винесенні.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що постанова відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 28.04.2023 р. ВП № 71463905 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач є суб'єктом владних повноважень і ним не понесені витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, то вимоги ГУ ПФУ в Одеській області щодо стягнення з відповідача судових витрат є безпідставними.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-77, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 287 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (65091, м.Одеса, вул.Розумовська, 37, код ЄДРПОУ 43315529) про скасування постанови про накладення штрафу задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 28.04.2023 р. ВП № 71463905 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко