Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 червня 2023 року Справа№200/1288/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером, майором у відставці, та з 1991 року по теперішній час перебуває на обліку в Головному управління ПФУ в Донецькій області, де він отримує пенсію призначену йому довічно відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач зауважив, що Конституцією України та ЗУ №2662-ХІІ йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на цю пенсію. Позивач зазначив, що на його звернення від 18.01.2022 року вх.№ 628/109/09/01 від 21.01.2022 року Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на адресу відповідача за вих.№09/01/11 від 24.01.2022 року було направлено нову довідку №ФС-76338/09/01/111 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року за посадою - заступник командира окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення по політичній частині. Позивач також зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою від 05.02.2022 року, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з 01.04.2019 року відповідно до нової довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Листом від 26.04.2022 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та вважає, що належним способом захисту порушеного його права буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до наданої довідки.
Відповідачем був наданий відзив на позовну заяву, в якій він зазначив, що позивач є одержувачем пенсії за вислугу років, розмір якої обчислений відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 02.02.2022 року (вх.568/5) до відповідача від Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України надійшла оновлена довідка про розмір грошового забезпечення від 24.01.2022 року №ФС-76338/09/01/111. Відповідач зауважив, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови КМУ №103 інших рішень КМУ про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Відповідач зауважив, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Таким чином, скасування пункту 3 постанови КМУ №103, не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні статті 63 ЗУ №2262, оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. Оскільки перелік умов для перерахунку пенсії військовослужбовцям є вичерпний, то у відповідача не має законодавчих підстав для перерахунку пенсії. Відповідач зауважив, що враховуючи відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відсутні, він листом від 17.02.2022 року №0500-1609-8/31001 довідку №ФС-76338/09/01/111 повернув без опрацювання до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України. Стосовно позовної вимоги позивача в частині здійснення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 відповідач зазначив, що відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, з моменту коли особа дізналася про порушення її прав, свобод чи інтересів, таким чином відповідач вважає, що заявлені позовні вимоги позивача стосуються періоду з 01.04.2019 року, враховуючи день звернення до суду позивача 16.03.2023 року вони виходять за межі шестимісячного строку звернення до суду, а тому задоволенню не підлягають. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, про що свідчить наявність кабінету електронного суду у відповідача та відповідної відмітки в графі «доставлено» де зазначено дату отримання ухвали про відкриття провадження по справі - 03.04.2023 року. Позивач був повідомлений про відкриття провадження по справі, відповідно до наявної в матеріалах справи картки обліку вихідних документів Донецького окружного адміністративного суду від 12.04.2023 року №200/1288/23, шляхом надсилання копії вищезазначеної ухвали про відкриття на його електронну скриньку зазначену ним при наданні адміністративного позову - rn.kasimov47@gmail.com.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням виданим Пенсійним фондом України від 09.02.2016 року серії НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; адреса: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3) - в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами по справі, позивачем 18 січня 2022 року на адресу Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України, була скерована заява з проханням виготовити та направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку із зазначенням усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку призначеної йому пенсії з 01.04.2019 року.
24 січня 2022 року за №09/01/120 Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства Оборони України був направлений лист відповідь на адресу позивача, в якому було зазначено, що за зверненням позивача була підготовлена та надіслана до відповідача оновлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року за вих. №09/01/111 від 24.01.2022 року.
Зазначена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 року за посадою: заступника командира окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення по політичній частині, яку він обіймав на день звільнення зі служби для проведення з 01.04.2019 року основного розміру пенсії становить:
- посадовий оклад (24%) 5070,00 грн.;
- оклад за військовим званням майор - 1340,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (45%) - 2884,50 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (65%) 6041,43 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 507,00 грн.;
- премія (35%) 1774,50 грн.
Всього: 17 617,43 грн.
Позивачем 05 лютого 2022 року на адресу відповідача було самостійно надіслано заяву наступного змісту - на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 яку підготував та листом від 24.01.2022 року №ФС-76338/09/01/111 надіслав до відповідача Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України та просив відповідача провести перерахунок його пенсії та виплатити заборгованість з 01.04.2019 року.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідачем була розглянута заява позивача та було надіслано відповідь зазначену у листі від 26.04.2022 року №5820-3644/К-15/8-0500/22, в якій було зазначено, частиною 4 статті 63 ЗУ №2262 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. Інших умов щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено. Відповідно до пункту 2 Порядку 45, Пенсійний фонд України на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення КМУ щодо перерахунку пенсій та після отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики повідомляє своїм Головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію до уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств. На теперішній час, повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов КМУ, від Пенсійного фонду України не надходило. Таким чином, враховуючи вищезазначене, підстави для проведення позивачу перерахунку пенсії згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відсутні.
Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області після отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення від 24.01.2022 №ФС-76338/09/01/111 надісланої Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, та після особистого звернення позивача, не було проведено ані перерахунку, ані виплати пенсії.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» затвердив Порядок № 45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 24 Порядку, подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Так, пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача може бути здійснений відповідачем виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 20.03.2018 у справі № 636/662/17 та від 03.07.2018 у справі №709/2728/16-а.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 01.01.2017), всі призначені за нормами цього Закону пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Суд звертає увагу на те, що саме в такій редакції частину четверту статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2017 року.
Аналіз частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції від 01.01.2017) дозволяє суду зробити висновок про те, що право на перерахунок пенсії мають особи, пенсії яким призначені за цим Законом, у разі підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій працюючих військовослужбовців.
В той же час повноваження визначати умови, порядок перерахунку пенсій, а також розміри пенсій делеговані Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набирає чинності з 1 березня 2018 року, про що вказано у самій постанові (далі - Постанова КМУ №704).
Постановою КМУ №704 підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, посадових осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби, головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби та деяких інших категорій військовослужбовців.
Отже, у зв'язку з набранням чинності Постановою КМУ №704, у позивача виникло право на перерахунок його пенсії, оскільки зазначеною постановою Уряду підвищено грошове забезпечення військовослужбовців.
В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р (п. 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018).
З аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.
В даному ж випадку, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
На виконання зазначеного судового рішення, 27 січня 2022 року Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України було сформовано довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, вказавши в ній всі складові грошового забезпечення.
Разом із тим, отримавши відповідну довідку, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення.
Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є довідка, видана Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України.
При цьому, суд зауважує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами або позивачем довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Стосовно зазначеного відповідачем у його відзиві на адміністративний позов про пропущений строк звернення позивача до адміністративного суду, суд зазначає наступне.
Як встановлено матеріалами справи та підтверджується наявними доказами, позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням виданим Пенсійним фондом України від 09.02.2016 року серії НОМЕР_2 .
В даній справі спірним питанням є відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 24.01.2022 року №ФС-76338/09/01/111.
Суд зазначає, що частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Зміст наведеної норми свідчить про те, що КАС України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Водночас відносини щодо строків звернення до адміністративного суду регулюються не тільки нормами КАС України, а й іншими законами України.
Спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення громадян, строки та порядок перерахунку пенсій є Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини другої статті 46 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Необхідними умовами застосування наведеної норми адміністративними судами є: 1) факт нарахування сум пенсій за минулий час, що підтверджується відповідними доказами; 2) доведеність вини пенсійного органу - наявність протиправних дій або протиправної бездіяльності, наслідками яких є невиплата сум пенсій.
В порядку частини другої статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, на підставі статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, у справі Delcourt v. Belgium Європейський суд зазначив, що у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення.
У справі Bellet v. France Європейський суд зазначив, що стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
У той же час, рішенням Європейського Суду з прав людини по справі "Іліан проти Туреччини" визначено, що правило встановлення обмежень звернення до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Отже, як свідчить позиція Європейського суду у багатьох справах, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Окрім цього, враховуючи висновок викладений у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року у справі №646/6250/17 відповідно до якого вбачається, що у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 99 КАС України (у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду першої інстанції), має наслідком неможливість реалізувати передбачене частиною другою статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час та компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати без обмеження будь-яким строком. З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 99 КАС України в системному зв'язку з положенням частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» колегія суддів дійшла до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Таким чином враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позивачем при поданні зазначеного адміністративного позову строк звернення до суду не пропущений.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши всі надані сторонами докази по справ, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.01.2022 року №ФС-76338/09/01/111 про розмір грошового забезпечення за посадою - заступник командира окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення по політичній частині з 01.04.2019 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії позивача згідно довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФС76338/09/01/111 від 24 січня 2022 року за посадою - заступник командира окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення по політичній частині з 01.04.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
За приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 16.03.2023, позивач за подання адміністративного позову сплатив 1073,60 грн. судового збору.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливе покласти судові витрати на відповідача та про необхідність їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у розмірі 1073,60 грн. на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3 ЄДРПОУ: 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.01.2022 року №ФС-76338/09/01/111 про розмір грошового забезпечення за посадою - заступник командира окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення по політичній частині з 01.04.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) згідно довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФС-76338/09/01/111 від 24 січня 2022 року за посадою - заступник командира окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення по політичній частині з 01.04.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010; Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 02 червня 2023 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець