Рішення від 09.09.2010 по справі 2-4003/10

Справа № 2-4003/10

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2010 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого-судді Колода Л.Д.

при секретарі Юрченко В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про визнання дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії протиправною, зобов»язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про визнання дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії протиправною, зобов»язання здійснити перерахунок пенсії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом ІІІ групи. Крім того, ст. 14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-12) його віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На підставі цього закону йому призначено пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну його здоров»ю, розмір яких повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законами, але відповідач визначив розмір зазначених пенсій позивачеві згідно з Постановою КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету» від 03.02.2002 р. № 1 (1-2002 П) виходячи з базової величини для обчислення конкретних державних пенсій та додаткових пенсій за шкоду заподіяну особам, віднесеним до 1 категорії, відповідно 19,91 грн. Згідно ст. ст. 50,54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну його здоров»ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, та розмір його пенсії не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідач усупереч зазначеним нормам не провів відповідне нарахування цих пенсій, і не проводить перерахунок після встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність, як це передбачено ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно рішення Конституційного суду України № 6-рп від 09.07.2007 р.. проаналізувавши зазначені положення Конституції України, Кодексу, практику зупинення Законом «Про Державний бюджет України» дії інших законів України, Конституційний суд України дійшов висновку, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено Законами України, не відповідає ст. ст. 1,3 ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 8, ст. ст. 21,22. 05.10.2006 р. за № 231-V вступив у силу ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно з п. 18 цього Закону ст. 71 набуває такого змісту : «Дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону», а згідно п. 2 Прикінцевих положень : «забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до цього Закону». Крім того, згідно п. 17 Закону України від 05.10.2006 р. № 231- V : «У разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Відповідно Постанови КМУ від 30.05.1997 р. № 523 із змінами від 17.05.2002 р. № 666 (666-2002-п), від 04.03.2004 р. № 268 (168-2004-п), від 22.09.2004 р. № 1240 (1240-2004 -п) розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими: І група інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком, ІІ група інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; ІІІ група інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Мінімальна пенсія за віком з 01.10.2008 р. становить 498 грн. Вважає, що відповідачем йому було не доплачено відповідні кошти.

На підставі вищевикладеного просить суд зобов»язати управління ПФУ в Придніпровському районі м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі 6 - ти мінімальних пенсій за віком з 20.05.2007 р.(з моменту звернення до суду з урахуванням 3-х річного строку позовної давності) і до прийняття судом відповідного рішення по даній справі. Зобов»язати управління ПФУ Придніпровського району м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з урахуванням додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров»ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 20.05.2007 р. і до прийняття судом відповідного рішення по справі.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд позов задоволити.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси по довіреності ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала та подала заперечення на позовну заяву.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, в результаті повного, всебічного та об'єктивного їх дослідження, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав. В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986 року категорії 1 (посвідчення серія НОМЕР_1 від 26.02.2002 р.). Відповідно до даних довідки МСЕК серія 5 ЧК № 102816 від 23.01.2007 року позивачу безстроково встановлена 3 група інвалідності, захворювання пов»язане з виконанням обов»язків по ліквідації наслідків на ЧАЕС. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, але 13.03.2009 року отримав відповідь за № 114/05, відповідно до якої відповідач вважає, що пенсія призначена вірно і виплачується згідно до чинного пенсійного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров»я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№796-Х11). Нормами ст. 49 даного Закону №796-Х11 передбачено пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 ЗУ №796-Х11 в ред. від 06.06.1996р., що набрала чинності 20.06.1996 р., - особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в ред. від 06.06.1996р., що набрала чинності 20.06.1996р., - в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

За таких обставин, позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Крім того, таке право гарантується позивачу ч.2 ст. 46 Конституції України.

Суд вважає, що відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії як основної, так і додаткової позивачу відповідно до вищевикладеного закону.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій позивачу застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не положення постанови КМУ «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. №530 та постанови КМУ «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008р. №654, на які посилається представник відповідача, і які звужують обсяг встановлених законом прав.

Суд вважає, що не є обґрунтованими доводи представника відповідача про те, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом.

З огляду на положення ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вбачається, що при визначенні розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається положеннями ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акту , який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

За таких обставин, відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім визначення у ст. 28 згаданого Закону, не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за віком.

Крім того, відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31.10.2006р., у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Тобто, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Законом України від 28.12.2007 р. (розділ 11 п.28 п.п.12,15) «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема :

- до ст. 50 ЗУ №796-Х11, - зазначено, що особам, віднесеним до категорії 1 і які визнані інвалідами 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

- до ст. 54 ЗУ №796-Х11, - зазначено, що у всіх випадках розміри пенсій для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС у 1986р. по 3 групі інвалідності, щодо яких встановлено зв»язок Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також зазначено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватись іншими нормативно-правовими актами.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р. положення розділу 11 п.28 п.п.12,15 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними. Тобто з 22.05.2008р. по 31.12.2008р. діяли положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в ред. від 06.06.1996р. зі змінами від 17.11.2005 р.

Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Також, ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р., - в 2008 році прожитковий мінімум на одну особу для осіб, що втратили працездатність з 01.07.2008р. - 482 грн., з 01.10.2008р. - 498 грн. Розміри державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами КМУ. Положення даної статті діяли з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. і рішенням Конституційного Суду України не були визнані неконституційними.

Що стосується перерахунку пенсії позивачу протягом 2009 року, то з 01.01.2009р. по 31.12.2009 р. діють положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№796-Х11) в ред. від 06.06.1996р. зі змінами від 17.11.2005р., а саме, що особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком та, що у всіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Розділом У1 статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р. (№835-У1) встановлено в 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлювався відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами КМУ.

Крім того, зазначену ст. 54 розділу У1 вказаного Закону доповнено Законом України від 06.11.2009р. і установлено з 01.11.2009року прожитковий мінімум на одну особу, в т.ч. для осіб, які втратили працездатність - 573 грн.

Протягом 2009 року рішень Конституційного Суду України щодо неконституційності положень, зокрема ст.ст. 50,54 ЗУ №796-Х1 та ст.54 розд. У1 ЗУ №835-У1 не приймалось.

Пенсійний Фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний Фонд України», здійснює свої повноваження на підставі п.15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Відповідно до п.2.2 п.п.3 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі ( №5-5 від 25.02.2008р., №11-2 від 27.06.2002р.), - головні управління Пенсійного фонду України в областях організовують роботу підвідомчих управлінь Фонду в районах, містах і районах у містах.

Положенням про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах (№5-5 від 25.02.2008р., №8-2 від 30.04.2002р.) передбачено, що управління Пенсійного Фонду України в районах у містах призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства; забезпечує ведення персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов»язкового державного пенсійного страхування та автоматизовану обробку інформації у районі (місті). Тобто, обов»язок по здійсненню перерахунку призначеної позивачу пенсії, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» покладено на УПФУ у Придніпровському районі м. Черкаси, за місцем проживання позивача.

Згідно ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Стаття 8 Конституції України встановлює, що норми Конституції України є нормами прямої дії. Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що до задоволення полягають позовні вимоги позивача в частині зобов»язання відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності та провести її виплату позивачу за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, за період з 01 січня 2009 року по 01 вересня 2010 року в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіну здоров»ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком в тих розмірах, що діяли у вищевказаний період.

В частині перерахунку та виплати пенсії по інвалідності до додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 20.05.2007 р. по 08.07.2007 р. - відмовити, оскільки рішення Конституційного суду України № 6-рк, яким було визнано неконституційним зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено Законами України, було винесено 09.07.2007 р., а тому строк для перерахунку пенсії слід рахувати не з моменту подачі позову до суду (з урахуванням трьох річного строку позовної давності), а з моменту винесення рішення Конституційним судом України, тобто з 09.07.2007 р.

На підставі викладеного та, керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік», постановами КМУ №530 від 28.05.2008р., №654 від 16.07.2008р., рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., ст. ст. 10, 11 ,88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК , суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково. Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси, провести перерахунок пенсії по інвалідності та провести її виплату ОСОБА_1 за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, за період з 01 січня 2009 року по 01 вересня 2010 року в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком в тих розмірах, що діяли у вищевказаний період.

В частині перерахунку та виплати пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 20.05.2007 року по 08 липня 2007 року - відмовити.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення через суд першої інстанції до апеляційного суду Черкаської області.

Головуючий: