Справа № 2-1340/2010 р.
03 вересня 2010 р. Канівський міськрайонний суд Черкаської області
у складі: головуючого - судді - Льон О.М.
за участю секретаря с/з - Захарченко В.В.
позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Білана В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Каневі, Черкаської області, справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про перерахунок та виплату пенсії
позивач звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про перерахунок та виплату пенсії інваліду І групи І категорії, ліквідатору аварії на ЧАЕС посилаючись на те, що він є ліквідатором аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом І групи внаслідок участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , та отримує державну та додаткову пенсії, виплата яких передбачена ст.ст. 50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначивши, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам передбаченим цим Законом та на відмову УПФУ в м. Каневі привести їх у відповідність з вимогами Закону, просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його усунути зазначені порушення, здійснивши відповідний перерахунок та виплату заборгованості по пенсії за період з 01.08.2007 р. по 30.07.2010 року в сумі 137 998 грн.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі щодо відмови в перерахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.08.2007 р. по 30.07.2010 р. та доплати щомісячної додаткової пенсії відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.08.2007 р. по 30.07.2010 р. та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату вказаних доплат за вказаний період в сумі 137 998 грн.
Представник відповідача за довіреністю, Білан В.А., в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі ОСОБА_2 призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків як інваліду I групи, потерпілому І категорії, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на теперішній час ОСОБА_2 перебуває на обліку як пенсіонер по інвалідності. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: «Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України». Відповідно до ст..50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам І групи, внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується додаткова пенсія встановлена в розмірі 30% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В позові просить відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
В судовому засіданні з достовірністю встановлено, що ОСОБА_2 віднесений до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1 від 04.02.1998 року (а.с.4) та є інвалідом І групи, як особа захворювання якої пов»язано з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно довідки до акта огляду МСЕК Серії 5ЧК № 091290 від 26.06.2006р. ( а.с.6).
Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі (а.с.9), ОСОБА_2 знаходиться на обліку в управлінні та отримує пенсію по інвалідності, а саме: додаткову пенсію у відповідності до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» як у розмірі 30% прожиткового мінімуму та у відповідності до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_2 отримує доплату як інвалід І групи у відповідності до Постанови Кабміну України „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» №654 від 16.07.2008 р.
Статтею 49 Закону України № 796 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону № 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по І групі інвалідності -10 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону інвалідам І групи віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (далі - Закон № 1058-ІV) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Розрахунок пенсії позивачу відповідач здійснив виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету ” розміру, що становить 19 грн. 91коп.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України № 796. Пунктом 2 Постанови від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, всупереч положень статей 50, 54 Закону № 796 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 11--п 2008 неконституційними положень пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів», якими з 01.01.2008р. були внесені зміни, зокрема, до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на які саме зробило посилання Управління ПФУ в м. Каневі при прийнятті рішення щодо відмови Позивачу в перерахунку пенсії, Відповідач повинен був взяти до відома, що з 22 травня 2008 року вищезазначені положення пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів» втративши юридичну силу не можуть мати інших правових наслідків.
Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Зі змісту положень статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час «визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Так, згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене суд вважає, що невзяття до уваги положень частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації Позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Оскільки Позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок Відповідачем пенсії Позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Крім того, при прийнятті рішення про відшкодування щомісячної доплати до пенсії слід застосовувати поняття аналогії права згідно ст. 46 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” згідно з якою, якщо виплати здійснені неправильно по вині органу, який призначив і виплачує ці виплати, то вони виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З огляду на викладене дії УПФУ в м. Каневі Черкаської області щодо невиплати позивачу основної та додаткової пенсії, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», суд вважає неправомірними.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності невиплати позивачу основної та додаткової пенсії, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи».
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення.
Від сплати судових витрат сторони звільнені.
Крім цього, відповідно до ст.88 ЦПК України суд вважає за необхідне покласти на відповідача сплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37,00 грн. на користь держави.
На підставі наведеного та керуючись статей 16, 19, 22, 45, 46, 64, 86, 121, 124 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», ст.ст. 28, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про прожитковий мінімум», Закону України «Про державний бюджет України на 2008-2010 р.р.», ст.ст. 10, 11, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Каневі Черкаської області щодо відмови в нарахуванні ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії як інваліду І групи, особі, віднесеній до І категорії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Каневі Черкаської області провести ОСОБА_2 нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком, як особі віднесеній до І категорії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням раніше виплачених сум за період з 01.08.2007 р. по 30.07.2010 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Каневі Черкаської області провести ОСОБА_2 нарахування та виплату щомісячної державної пенсії як інваліду І групи в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням раніше виплачених сум за період з 01.08.2007 р. по 30.07.2010 р.
Стягнути з Управління пенсійного Фонду України в м. Каневі Черкаської області на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ - 37,00 грн.
Від сплати судового збору сторони звільнені.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційне оскарження не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду через Канівський міськрайонний суд .
Головуючий О.М.Льон