/ 01 червня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/12319/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О. розглянувши в порядку письмового провадження заяву про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчих документів до виконання у справі за адміністративним позовом Окремого контрольно-пропускного пункту "Київ" (Військова частина НОМЕР_1 ) до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26 січня 2022 року адміністративний позов Окремого контрольно-пропускного пункту "Київ" (Військова частина НОМЕР_1 ) до ОСОБА_1 про стягнення коштів задоволено: стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОКПП "Київ" заборгованість у розмірі 3837,64 грн на р/р НОМЕР_2 , МФО 820172, Державна казначейська служба України, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14321475; стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОКПП "Київ" заборгованість у розмірі 5676,60 грн на р/р НОМЕР_3 , МФО 820172, Державна казначейська служба України, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14321475.
29 серпня 2022 року Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.
Строк пред'явлення вищевказаного виконавчого листа до виконання закінчився 27 травня 2022 року.
15 травня 2023 року до суду надійшла заява ОКПП "Київ" про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчих документів до виконання.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 року заяву призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 травня 2023 року судове засідання постановлено проводити в режимі відеоконференції.
В судове засідання сторони, будучи завчасно та належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, не з'явились.
Згідно з частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд 29 травня 2023 року перейшов до розгляду заяви в порядку письмового провадження.
Вирішуючи ініційоване стягувачем питання, суд встановив такі обставини.
За заявою ОКПП "Київ" Полтавським окружним адміністративним судом з метою примусового виконання рішення у справі № 440/12319/21 видано виконавчі листи №440/12319/21 від 29 серпня 2022 року про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 3837,64 грн та 5676,60 грн.
Вказані виконавчі листи надійшли на адресу стягувача засобами поштового зв'язку 25 листопада 2022 року.
Для організації примусового виконання зазначені виконавчі листи 12 грудня 2022 року ОКПП "Київ" надіслані до Кременчуцького відділу ДВС у Кременчуцькому районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
03 травня 2023 року заявник отримав повідомлення про повернення вказаних виконавчих документів через пропуск строку пред'явлення їх до виконання.
Разом із тим, станом на 29 травня 2023 року судове рішення у справі № 440/12319/21 не виконане.
Вищевказані обставини зумовили необхідність звернення стягувача із заявою про поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчих листів до виконання.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України у рішенні від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012 зазначив, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Відповідно до частини другої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Згідно з частиною четвертою статті 372 Кодексу адміністративного суду України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
За змістом частини першої статті 373 Кодексу адміністративного суду України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Згідно з частиною першою статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Отже, необхідною правовою підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання є наявність поважних причин такого пропуску.
Як зазначає ініціатор звернення, ОКПП "Київ" пропустив визначений статтею 12 Закону України "Про виконавче провадження" тримісячний строк для пред'явлення до примусового виконання вказаних виконавчих документів з поважних причин. В обґрунтування своєї позиції пояснив, що перебіг строку пред'явлення виконавчих листів № 440/12319/21 до виконання розпочався 26 лютого 2022 року (день набрання рішенням законної сили) та закінчився 27 травня 2022 року. При цьому ОКПП "Київ" подав заяву про видачу виконавчого листа 08 серпня 2022 року та отримав ці виконавчі листи 25 листопада 2022 року, тобто майже через 6 місяців по закінченню вказаного строку з причин, які не залежали ОКПП "Київ".
Так, у зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому відповідними указами Президента України строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався.
За приписами пункту другого Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Статтею 16 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно з положеннями статей 1 та 2 Закону України "Про Державну прикордонну служу України" на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні. Основними функціями Державної прикордонної служби України є; охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону га прикордонного режиму; охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій; участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а. також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій, що порушили порядок перетинання державного кордону України.
Відповідно до положень статті 6 вказаного Закону, ОКПП "Київ" входить до складу загальної структури Державної прикордонної служби України, відтак починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року по теперішній час, ОКПП "Київ" здійснює передбачені законами України "Про правовий режим воєнного стану", "Про Державну прикордонну служу України", "Про оборону України", "Про національну безпеку України" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Проаналізувавши наведене, суд визнає причини пропуску строку пред'явлення виконавчих листів № 440/12319/21 до виконання поважними.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що заява ОКПП "Київ" про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчих листів до виконання є обґрунтованою, а відтак підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 229, 248, 256, 295, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Окремого контрольно-пропускного пункту "Київ" (Військова частина НОМЕР_1 ) про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчих листів до виконання у справі за адміністративним позовом Окремого контрольно-пропускного пункту "Київ" (Військова частина НОМЕР_1 ) до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Поновити пропущений строк для пред'явлення виконавчих листів Полтавського окружного адміністративного суду № 440/12319/21 від 29 серпня 2022 року до виконання на три місяці з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.О. Чеснокова