Справа № 540/8697/21
01 червня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
29.12.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Херсонської міської ради Херсонської області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської ради, яка полягає у відсутності розгляду клопотання ОСОБА_1 від 24.02.2021 р. № 114-4536-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 ) для будівництва індивідуальних гаражів;
- зобов'язати Херсонську міську ради розглянути клопотання ОСОБА_1 від 24.02.2021 р. № 114-4536-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 ) для будівництва індивідуальних гаражів та затвердити цей проект на черговій сесії;
- стягнути з Херсонської міської ради на користь ОСОБА_1 5000 грн. відшкодування моральної шкоди, завданої протиправною бездіяльністю Херсонської міської ради, яка полягає у відсутності розгляду клопотання ОСОБА_1 від 24.02.2021 р. № 114-4536-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 ) для будівництва індивідуальних гаражів.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не розглянув клопотання від 24.02.2021 р. № 114-4536-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 ) для будівництва індивідуальних гаражів та затвердити цей проект на черговій сесії. Зазначає, що бездіяльність відповідача спричинила моральну шкоду, яка оцінюється позивачем у сумі 5000 грн. Просить задовольнити позовні вимоги.
01.02.2022 р. Херсонським окружним адміністративним судом у справі відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін.
Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022 року № 11/0/9-22 змінено територіальну підсудність справ Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд в умовах воєнного стану.
30.03.2023 року протоколом автоматизованого розподілу цю справу розподілено судді Одеського окружного адміністративного суду Попову В.Ф.
04.04.2023 р. Одеський окружний адміністративний суд прийняв адміністративну справу до провадження.
18.04.2023 року відповідач подав відзив у якому зазначив, що позовні вимоги не визнає. 20.05.2021 року на пленарному засіданні Херсонської міської ради розглядалось клопотання позивача, проте, рішення за результатами голосування прийнято не було. Повторно проект рішення виносився на пленарні засідання 23.07.2021 року, 03.09.2021 року, 05.11.2021 року. Однак, у зв'язку із повномасштабним вторгненням російської федерації та запровадженням в Україні військового стану засідання постійних комісій та пленарні засідання ХМР не проводяться. Наразі безоплатна передача земель, а також надання дозволів на розроблення документації із землеустрою заборонена на законодавчому рівні. Виходячи із заборони прийняття рішень про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельних ділянок у задоволенні позову просить відмовити.
Судом встановлені такі обставини по справі.
24.02.2021 року позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Херсона із клопотанням №114-4536-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 ) для будівництва індивідуальних гаражів.
Листом від 23.03.2021 року №114-4536-15 Департамент містобудування та землекористування повідомив позивача про передачу клопотання на розгляд постійної депутатської комісії міської ради з питань землекористування та щодо надання рекомендацій після прийняття остаточного рішення.
Рішення за результатами розгляду поданого позивачем клопотання прийнято не було, що підтверджує у відзиві відповідач.
Розглянувши надані позивачем докази та документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
Законом України від 24.02.2022 року № 2102-ІХ “Про затвердження Указу Президента України” про введення воєнного стану в Україні” було введено воєнний стан на всій території України.
7 квітня 2022 року прийнято Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану” № 2145-ІХ відповідно до якого внесено зміни до Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України та доповнено пунктами 27 і 28.
Відповідно до п.п.5 п.27 вказаного Розділу Х безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Виходячи із наведених приписів закону, суд зазначає, що клопотання позивача від 24.02.2021 р. № 114-4536-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та передачі у власність земельної ділянки не може бути розглянуте Херсонською міською радою в силу прямої тимчасової заборони.
Суд вважає, що питання щодо протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії може бути розглянуте тільки після скасування воєнного стану та введених у зв'язку з цим обмежень щодо передачі землі у власність.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Виходячи з викладеного, позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки не розгляд клопотання позивача в період воєнного стану є обґрунтованим та правомірним.
Керуючись ст. 241-246 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Херсонської міської ради Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Попов В.Ф.